İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezaları Ile Ilgili Yeni Bir Gelişme.

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Bedri Baki

Az önce bende okudum. Tebliğ süresi 7 gün diyor. 7 günden sonra tebliğ edilenler ödenmez diyor ama aslını bilmiyoruz.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Plakaya kesilen ancak pul parası olmadığı için yıllardır sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Ancak yasal süre olan 7 gün aşıldığı için, itiraz halinde ceza iptal ediliyor.

Çeşitli illerde trafik polisleri ve fahri trafik müfettişleri tarafından plakaya kesilen ancak ödenek yokluğu dolayısıyla sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Aralarında yıllar öncesinde kalma cezaların da bulunduğu tutanaklar, yasal süre olan 7 gün içinde tebliği edilmediği için itiraz hakkı bulunuyor.

Ödeneğin bulunması sonrası Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri cezaları araç sahiplerinin adreslerine göndermeye başladı. Ceza tutanaklarının büyük bölümü, kırmızı ışık ihlali, hatalı solama, emniyet şeridi ihlali ve hatalı park nedeniyle plakaya kesildi.

http://www.ihlassondakika.com/detail.asp?id=261993

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Bilemiyorum fakar mahkemeye itrazı olursa deniyo bu durum içinde bir ödeme yapılıyor mu? eğer yapılıyorsa buda bir sorun..

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Hmm bu işin aslını öğrenmek lazım.. Mahkemeye mi başvuracaz nasıl olacak acaba? Bana da geçen gün Aralık'dan kalma radar cezası geldi... :)

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Bu zaten uygulamada olan bir durumdu. Ceza, suçun işlendiği 7 gün içinde yazılmalı aksi takdirde bir hükmü yoktur.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Eee şimdi Benim Ağustosta EDS ye verdiğim poz ne olacak, Hala gelen giden yok ? Eşimde Diyo çekmemiştir diye ama Ben Dikiz aynasından 2 kere patlayan flaşı gördüm.

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen
Bu zaten uygulamada olan bir durumdu. Ceza, suçun işlendiği 7 gün içinde yazılmalı aksi takdirde bir hükmü yoktur.

Ceza zaten suçun işlendiği zaman yazılıyor Barkın bey. Sorun tebliğ süresinde. Mesela bnm ceza tutanağının üzerindeki tarih 10/12/09 ama bikaç gün önce geldi... Habere göre sanki benim bunu ödememe hakkım var ? Ama nasıl olacak ?

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

evet atv haber de yaklaşık 3 hafta önce vermişti bu haber tebliğ süresi 7 günü geçtiyse ödememe hakkımız var ama nasıl bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
Ceza zaten suçun işlendiği zaman yazılıyor Barkın bey. Sorun tebliğ süresinde. Mesela bnm ceza tutanağının üzerindeki tarih 10/12/09 ama bikaç gün önce geldi... Habere göre sanki benim bunu ödememe hakkım var ? Ama nasıl olacak ?

Ceza her zaman suçun işlendiği anda yazılmıyor. Sorun da buradan çıkıyor. Kanunda da "Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. " demesinin nedeni bu. Yani emniyet "ben 6 gün sonra cezanı yazdım, 2 yıl sonra sana ulaşmış olması beni ilgilendirmiyor" diyebilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

bende mail olarak benzer konuyu görmüştüm ama emin olamadım,varsa böyle bir şey uygulanabilirlik durumu nedir acaba

Yorum bağlantısı
Ali Şendur
Eee şimdi Benim Ağustosta EDS ye verdiğim poz ne olacak, Hala gelen giden yok ? Eşimde Diyo çekmemiştir diye ama Ben Dikiz aynasından 2 kere patlayan flaşı gördüm.

izmirin neresinde oldu bu olay? dikkat edelim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aziz Türkmen

Eskilerden kalma bir ceza daha gelince biraz daha araştırayım dedim bu konuyu. Eğer suçu işlediğiniz kesin olarak kanıtlanamıyorsa zaman aşımından iptal edilebiliyor cezanız. Ancak kameralı radar gibi uygulamalarda, sürücü de gözüküyorsa fotografta iptal edilme ihtimali oldukça düşük... Şöyle bir örnek karar var :

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi şu gerekeçelerle itirazımızı reddetti:

Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetemeliğin 10/b maddesinde yazılı 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanılarak tebligat yapılır, hükmü görevlilere verilen zorunlu talimat niteliğinde olup, kabahat suçunun ve suçun cezasının ortadan kaldırılmasını sağlayacak, suç işleyene hak kazandıracak bir hüküm değildir. Görevli kişilerin işlerini ihmal etmeleri halinde onların idari amirleri tarafından uyarılması ve işlem yapılabilmesi için konulmuş bir hükümdür. Hiçbir şart ve şekilde kabahat suçunu işleyene hak bahşetmez. suçu ve cezayı etkilemez.

Ayrıca yasa ile konulan cezanın yönetmelike ortadan kaldırılması işlemez hale getirilmesi mümkün değildir.

Şuradan alıntıdır, ki detaylı bilgi de mevcut :

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread....6659&page=7

Direk çevirme yapıp ceza yazsalar ya da hemen tebliğ edilse bir caydırıcılık olur ama bu şekilde radar uygulamasını farkedene kadar bikaç kere ceza yiyebiliyorsunuz, hergün kullandığımız yol sonuçta...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

İtiraz edeceksen önce ödeyeceksin..

Ama itiraz kaydıyla ödeyeceksin.. Sonra itiraz edeceksin..

Senin itirazın, tahsilatı ve faizi durdurmaz...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serdar Akgül

Yeni konu açmak istemedim burdan devam edeyim dedim. Daha önce vekalet ile galeriye satmış olduğum bir aracım benim üzerimde iken bir trafik cezası kesilmiş.( Ceza aracı kullanan kişinin tc kimlik numarasına düzenlenmiş ve kendisine tebliğ edilmiş,1,5 yıldır da ödenmemiş)

1- Bu ceza ilerde bir sıkıntı yaratır mı şahsım adına?

2- Bu araç el değiştirmiş, muayeneye girmiş aracın trafik cezası ola ola bu işlemler yapılıyor mu?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Sağolun ALper bey. Yani bu şekidle takibe şahıs düşecek yani..Bir cahillik ederek arabayı galeriye vekalet ile vermiştim, onlarda birisine satmış,aracı alan başkasına emanet etmiş, o da alkollü halde kaza yapmış. Bugün aracın plakasını internet şubesinden sorgulatınca, t.c kimlik numarasına göre çıkan bir ceza var( tam kaza günü). Aklıma takıldı işte akşam akşam..

Bu arada buna bana (acı ve sinir bozucu da olsa) iyi bir ders oldu bu konuda...

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Allahtan ölümlü bir kaza olmamış. Böyle bir şey olacağı hiç aklımdan geçmezdi, bir yol gösteren uyaran da olmayınca işte yaptığım hatanın geçte olsa farkına vardım . Şimdi bu geride kalanların problemlerle uğraşıp duruyorum..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...