İçeriğe Yönlendir

Kaloriferden Sıcak Hava Geliyor

Guest Ahmet Ya?c?

Recommended Posts

Guest Ahmet Ya?c?

arkadaşlar slm.2001 ford fiesta ghia aracım var.kalorifer musluğu var.oradan su sızdırıyor diye sanayide ki usta söküp atıyor.aracı kullanırken sürekli sıcak hava geliyordu içeri.kalorifer musluğunun olmadığını farkettik.onu aldım.taktık.şimdi soğuk tarafa çeviriyorum.bazen sıcak geliyor bazen soğuk.sıcak gelirken hiç kumanda etmiyor içerdeki sıcak /soğuk ayarlayamıyorum.soğuk gelirken sıcağı açınca gelmeye başlıyor.bu defada sürekli sıcak veriyor.yazın klimaya zararı olurmu.arıza neden kaynaklanıyordur.uzun yolda içerinin havasını devirdaim eden butona basıyorum.camı açıyorum.

tşk.ederim.

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Ya?c?

musluk sıfır .

bazen çalışıyor ama orası ilginç.soğuk tarafa çevirdiğim zaman bazen soğuk geliyor bazen sıcak.

teypin orayıda söktürmek istemiyorum.oradaki tırnakları falan kıracaklar.ses yapmaya başlayacak.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Aziz Göktan Başaran
(düzenlendi)

Merhaba,

Birkaç konuda bahsedilmiş ancak farklı ya da klimalı araçlar olduğundan yeni başlık açma ihtiyacı duydum.

Sorun şöyle:

Birkaç ay önce motor bölümünde silecek altında yeralan ve sıcak/soğuk ayarını halleden parça aracı kullanırken patladı. Sistemde su kalmayınca arızayı yaptığı yerdeki usta, akıllıca bir çözümle iki pimaş boruyla hortumları birbirine bağlayıp, ' Nasıl olsa kış, bu şekilde soğuk ayarı çalışmaz sürekli sıcak üfler ve sen ayar parçasını taktırana kadar idare eder' dedi.

1 ay önce de ilgili parçayı taktırdım ve sistem çalışıyordu. Soğuk/Sıcak ayarını denedim. Bir sorun yoktu. Geçen gün soğuk lazım olduğunda ve kolarifer düğmesini soğuğa getirdiğimde ise sistemin çalışmadığını gördüm. Şimdi ister sıcak ister soğuk kısmına alayım, asla soğuk üflemiyor. Yaz geldi neredeyse. Değişen parçanın orjinalliğini hiç bilmiyorum çünkü başka bir arkadaşım aracı götürdü, takdırdı.

Sorun nerededir? Hangi parçayı değişmem lazımdır? Kalorifer kontrol düğmesinin arkasındaki bağlantılardan felan olabilir mi? Ayrıca forumda bir kişi bildiğimiz manuel evlerde kullanılan vanalardan önermiş, ne dersiniz?

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...st&p=627276

ya şu musluğa onca para vermeyin yaaw :p

plastik, deforme oluyor.. ben motor bölmesinde mini vana koydum skodaya.. 10 dk. da hortumu kesip taktı tamirci... çok karşı koydu ama tak dedim. (normal tesisatçılarda bulacağınız, tabandan ısıtmalı evlerde kullanılan minii vanalardan...)

klimasız araçta yazın çok keyifli oluyor, motordan tamamen kesiyorum su akışını. (plastik vanalar illa bi miktar kaçıırıyor) püfür püfür serin hava esiyor.

Burada bahsedilen kontrol ünitesi dedikleri benim bahsettiğim parça değil heralde, çünkü bana 50 TL'ye felan malolmuştu.

tarihinde Aziz G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Değişen parça bozulmuş, zaten 50 TL ye sıfır orjinali imkansız.

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
Değişen parça bozulmuş, zaten 50 TL ye sıfır orjinali imkansız.

Servis yolu tekrar göründü bize o zaman. Uğrayayım bir ara Herford'a. Zaten termostatı ve fan müşirini de yenilemeyi düşünüyordum. Bakalım ne masraf çıkaracak araç.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kenan Sincar

aracınızın kalorüfer mmotoru sorunlu 240 tl civarında olması lazım bir arkadş vanadan bahsetmiş dediği doğru bende aynısını yaptım ama kışa girince mevsim vanayı çıkartmak lazım.

Yorum bağlantısı
Abdullah Koç

Merhaba,

Aynı sorunu bende halen yaşıyorum. Kalofier musluğunu değitirdiğimde sorun çözülüyor fakat, yeni takılan parçada 6 ay olmadan bozuluyor. :)

Fiesta da bu sanki hastalık gibi.

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
aracınızın kalorüfer mmotoru sorunlu 240 tl civarında olması lazım bir arkadş vanadan bahsetmiş dediği doğru bende aynısını yaptım ama kışa girince mevsim vanayı çıkartmak lazım.

Bunu hangi girişe uygulayacağız ve nasıl bir vana takacağız anlamadım. Mevsim değişince çıkarırız elbet ancak motora ya da soğutma sistemine bir zararı olmaz mı?

Merhaba,

Aynı sorunu bende halen yaşıyorum. Kalofier musluğunu değitirdiğimde sorun çözülüyor fakat, yeni takılan parçada 6 ay olmadan bozuluyor. :)

Fiesta da bu sanki hastalık gibi.

Ben kalorifer musluğunu orjinaliyle değiştirdim. Yedek parçacıdan 60 TL'ye alıp, taktım. Yine çalışmadı. Araç içindeki kontrol üntesindeki elektronik aksam yanmış olabilir, onu değiştirmeye düşünüyorum. Parçacıda sordum 150 TL dedi. Ebay.co.uk'tan baktım 23 Sterlin. Çıkmacılara bakacağım artık bulabilirsem aynı fiyata oradan alırım.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Aynı sorun benim araçta da var. Bir elektrikçi "kalorifer musluğuna elektrik gelmiyor, kabloyu takip edip kopukluğu bulmamız lazım, yarım saat ya da bir gün sürebilir" dedi. Başka bir yer "araç içindeki kumanda panelinde arıza var değişmesi gerek" dedi.

Çözümünüzü merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
Aynı sorun benim araçta da var. Bir elektrikçi "kalorifer musluğuna elektrik gelmiyor, kabloyu takip edip kopukluğu bulmamız lazım, yarım saat ya da bir gün sürebilir" dedi. Başka bir yer "araç içindeki kumanda panelinde arıza var değişmesi gerek" dedi.

Çözümünüzü merakla bekliyorum.

Henüz parçacıya gitme fırsatım olmadı ancak parçayı İngiltere'den getirttiğimde toplamda 90 TL'ye mal oluyor, kendim de değiştiririm elbet ancak arıza bu aksamda mı henüz onu da bilmiyorum. Bir elektrikçiye uğramak ya da bir ölçü aleti bulup, elektronik aksamı ölçtükten sonra sipariş edeceğim artık parçayı. Alacağım parçada şu resimdeki gibi. Alttaki düğmeler boşta olacak artık.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

İngiltere'den ebay'den mi alacaksınız yoksa birisi aracılığıyla mı getirtmeyi düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
İngiltere'den ebay'den mi alacaksınız yoksa birisi aracılığıyla mı getirtmeyi düşünüyorsunuz?

eBay'dan alacağım buradaki fiyatta çok fark olursa. Satıcıyla görüştüm, 10 Sterlin'e gönderebiliyor. Bir yedek parçacı 'çok pahalı Ford'un iç aksam parçaları' deyip istersem servisten getirtebileceğini söylemişti ancak 'bir düğme için bile 60 TL istiyorlar' diye de ekledi. Başka bir yedek parçacı aynı parçaya 150 TL dedi. Ebaydan maliyet 90 TL . Çıkmacıda sağlam bulabilirsem bakacağım. Eğer bulamazsam eBay'dan alırım artık.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

musluk bozulmuş olabilir. valfi söküp dısarıda elektrik uygulayın hareket ediyor mu ? benim aracımda kireç parçası muslugun çalışmasını engellemişşti temizlenip tekrar takınca sorun kalmamıştı. yada parçayı söküp ohmmetre ile uçlarının direncini ölcün çok küçük bir direnç göstermesi gerekli aksi takdirde bobinde kopukluk vardır. kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
musluk bozulmuş olabilir. valfi söküp dısarıda elektrik uygulayın hareket ediyor mu ? benim aracımda kireç parçası muslugun çalışmasını engellemişşti temizlenip tekrar takınca sorun kalmamıştı. yada parçayı söküp ohmmetre ile uçlarının direncini ölcün çok küçük bir direnç göstermesi gerekli aksi takdirde bobinde kopukluk vardır. kolay gelsin

Musluğu iki kere değiştirdim ancak kontrol ettirmedim tabii. Ancak haftasonları baktırabiliyorum araca. Bahsettiğiniz düzeneğe baktırayım. Belki de ön paneli değiştirmeye gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
Musluğu iki kere değiştirdim ancak kontrol ettirmedim tabii. Ancak haftasonları baktırabiliyorum araca. Bahsettiğiniz düzeneğe baktırayım. Belki de ön paneli değiştirmeye gerek kalmaz.

Evet bozuk diye söktüğüm orjinal olmayan parçanın bobinine elektrik uyguladığımda, musluk açtı/kapandı. Demek ki bobinde arıza yok. Mesele bobine elektrik getiren kablo veya parçalarda sanırım.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Geçici çözüm olark musluğa elektrik verip yazın sıcağı, kışın soğuğu kaptmayı düşünüyorum, olur mu acaba? Forumda biri kalorifer musluğunu iptal edip normal vana taktırmıştı sanırım, bu da bir seçenek....

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran
Geçici çözüm olark musluğa elektrik verip yazın sıcağı, kışın soğuğu kaptmayı düşünüyorum, olur mu acaba? Forumda biri kalorifer musluğunu iptal edip normal vana taktırmıştı sanırım, bu da bir seçenek....

Default olarak sıcakta mı geliyor acaba musluk, ben yeni değiştirdim çünkü.

Bahsettiğiniz gibi denemek lazım bir çözüm olabilir bu. Yalnız kaç volt enerji vereceğiz? Ben elimdeki parçaya 16 Volt uyguladım ve açma kapama yaptı ancak kalorifer gösterge panelindeki sıcak/soğuk ayarı kademeli. İçerideki entegre de muhtemelen, bu voltajı felan ayarlıyor olmalı.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Ben de yeni taktıktan sonra sıcak gelmeye devam etti. Sanırım default sıcakta. 12v yeter diye düşünüyorum. Aküden iki kabloyla çekip musluğa bağlanabilir. Evet, voltajla da açma seviyesi ayarlanıyor galiba. Bilmiyorum belki de saçma bir çözüm, arıza çıkarabilir. Sıcak hortum soğuk hortum hangisi bilenler söylerse iyi olur.

Dün klima kontrol panelini söktüm. Görünürde herhangi bir kopukluk, arıza varsa belki lehim falan yapar düzeltirim diye düşündüm ama devreler gayet temizdi. Tahminimce kabloda bir kopukluk var.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Bu musluk aç kapa prensibi ile çalışır. yani elektrik verilmediğinde sürekli açık yani sıcak , elektrik verilince sürekli kapalı yani soğuk. Dışarıdan bir switch ile 12 V verip kapatabilir (soğuk) ve elektriği kesip (sıcak) açabilirsiniz. İçerdeki kontrol kartı termostat görevi görür. vanayı istenen sıcaklığa göre açar kapatır. Kontrol kartını hiç açmadım ama gözle kontrolde yanık bir eleman yoksa lehimleri tazeleyebilirsiniz işe yaraması muhtemeldir çünkü lehim bir sıcak bir soğuk ve titreşim nedeniyle zamanla çatlayabilirve arızaya sebep olabilir . tabii elinizden gelirse yapın yoksa herşeyi bozabilirsiniz. Bu arada musluğa gelen kablo direk kontrol panelinden gelmiyor olabilir (bir röle ile geliyor olabilir), o nedenle sağlammı değil mi anlasılmayabilir. Bir de kabloda elektrik varmı kontak açıkken bir kontrol edin ayrıca sigortalarada bakmakta fayda var . Biliyorsunuz hem iç mekanda(direksiyon tarafında saklama cebini çıkarınca ) hemde motor kaputu altında(direksiyon tarafında siyah dikdörtgen kutu ) da sigortalar var.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Fatih Hocam bilgilendirici cevabınız için teşekkürler. Kabloda elektrik kontrol edildi; yokmuş. Sigortalar da kontrol edildi. Şimdi kapatmak için musluğa devamlı elektrik vermemiz gerek anladığım kadarıyla?

Yorum bağlantısı
Aziz Göktan Başaran

Ben ön paneli açtım ve kartı, buradaki bağlantıları , yanma felan var mı diyerek gözle kontrol edebildim. Birşeye rastlamadım ancak sigorta kutusuna bakmamıştım. Belki de basit bir sigorta değişimidir, oraya da bakacağım.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Musluğu kapatmak için sürekli elektrik vermeniz lazım .

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Fatih Bey yazdıklarınız doğrultusunda aküden + - iki kablo çektim, musluğa giren soketin kablosunu da kesip bantla bu iki kabloya birleştirdim. Musluk sabit olarak kapandı. Şu an içeriye sıcak gelmiyor. Klimanın soğuğu da gelmekte. Belki sağlıklı bir çözüm olmadı ama yaz-kış olarak böyle kullanmayı düşünüyorum şimdilik. Yaklaşık 4 servise sordum; "uzun sürebilir, aracı bırakmanız lazım" dedi çoğu. Sonuçta kalorifer musluğunun kablosunda kopukluk var ya da kontrol panelinde sorun var ama bana birincisi gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

hocam sürekli aküden besliyorsanız sistemi Akü biter yada musluğun bobini çok ısınıp bozulabilir. Bilginiz olsun. Kontak anahtarından alsanız en azından kontak kapalı iken sistem devre dışı kalır, böylece akünüz ve musluk bobini korunur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...