İçeriğe Yönlendir

98 Explorer'in Onceki Modellerden Farki?

Serhat Çetin

Recommended Posts

Serhat Çetin

Merhaba. Ben de explorer ailesine girmek uzere olan bi arkadasim. Arastirmalarim suruyor. sormak istedigim bikac soru var,

1- 98 modellerde motorda bi degisiklik oldugunu duydum, vortec motor kullanilmis sanirim. artilari eksileri nelerdir? bi de sanirim bagaj kapaginda bi degisiklik varmis. baska degisiklikler var mi?

2- bu degisikliklerden sora, eger paran yetiyosa 98 mi al dersiniz, yoksa onceki modellerde canavar gibi arkadas, yola devam mi :D

3- kesinlikle tup ile kullanmak istiyorum araci, 4.0 ve 5.0 motorlarin tuple yakit masrafi nedir?

Yardimci olursaniz sevinirim..

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz

Doğrudur bagaj kapısı farklıdır. Bence daha şıktır. Stop lambalarıda farklılık arz etmektedir. Ben sizin yerinizde olsam biraz fazla ödemeyi göze alıp 98 modelini tercih ederdim. Ama eğer para önemli değil diyorsanız da tabiki bir Expedition alın derdim.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Çağlar abi bilir bunun en güzelini. Onu beklemen lazım kardeş.

Bu arada Zavoli marka LPG ile 100 km. de 17 litre gaz tüketimim var. Bilgin olsun.

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Çetin
Çağlar abi bilir bunun en güzelini. Onu beklemen lazım kardeş.

Bu arada Zavoli marka LPG ile 100 km. de 17 litre gaz tüketimim var. Bilgin olsun.

Hakan abi senin 4.0 heralde dimi? Caglar abi'nin herkese katkisi oldukca fazla gordugum kadariyla zaten :D bizede motor konusunda en guzel o anlaticak sanirim insallah :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Evet benimki 4.0 XLT ve çoğu şeyi buradan öğrendim. Sağolsun Çağlar abinin Explorer hakkındaki eski yazılarının hepsini okumuşumdur. Sonra da arasıra kendi sorumalarımı da yönelttim ve şükür şuan kendimi idare edecek kadar bilgi edindim.

Yorum bağlantısı
Serhat Çetin
Doğrudur bagaj kapısı farklıdır. Bence daha şıktır. Stop lambalarıda farklılık arz etmektedir. Ben sizin yerinizde olsam biraz fazla ödemeyi göze alıp 98 modelini tercih ederdim. Ama eğer para önemli değil diyorsanız da tabiki bir Expedition alın derdim.

expedition'lar nasil? onlar hakkinda hic bi bilgim yok.. daha buyugu sanirim explorer'in? siz ikisinden de kullandiniz mi?

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz

Evet her ikisinden de kullanmak nasip oldu. Gerçi Explorer'in 1. nesilinden kullandım. Expedition'a gelince motoru 5.4 litredir. Güzel yakar bir o kadar da konforludur. Explorer'dan büyüktür. Lincoln Navigator ile aynı fabrikalarda üretilir. Navigator ile motor özellikleri benzerdir.

Yorum bağlantısı
Serhat Çetin
Evet her ikisinden de kullanmak nasip oldu. Gerçi Explorer'in 1. nesilinden kullandım. Expedition'a gelince motoru 5.4 litredir. Güzel yakar bir o kadar da konforludur. Explorer'dan büyüktür. Lincoln Navigator ile aynı fabrikalarda üretilir. Navigator ile motor özellikleri benzerdir.

hmmm yaa babama uygun olmaz o, hani 98 explorer'i da burdaki yorumlara gore, gercekten daha onerilen bi modelse, zorlicaz yani.. yoksa 97 ve altlarina bakicaz. agustos eylul gibi benim arabayi degistirme planim var, bende amerikana girisirsem, kendime dusunebilirim expedition. navigator da baska tabi :D

Yorum bağlantısı
Serhat Çetin

Arkadaslar Caglar Abi heralde daha girmedi internete, onu bekliyorum zaten de, girenlerden de bilen yokmu hic? bi akil verseniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Estağfirullah. Otosan ın ithal başlangıcı olan 1997 modellerinde, 4x4 seçicisi ve motoru farklı idi. İki motor arasında iyi-kötü ayrımını bilemem de, ikisi için de parçalar özel parçacılardan temin ediliyor. Bu araçlara takılacak lpg lerin fiyatlarını tam öğrenin derim, 1500-2000 TL lik basit kitler sorun çıkarır!

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bir de en az 80 lik tank gerekir :rolleyes: 45 litresini kullandıktan sonra basınç yetmiyor bende :unsure: Her 45 litrede gazcıda alıyorum soluğu :unknw:

Yorum bağlantısı
Serhat Çetin
Estağfirullah. Otosan ın ithal başlangıcı olan 1997 modellerinde, 4x4 seçicisi ve motoru farklı idi. İki motor arasında iyi-kötü ayrımını bilemem de, ikisi için de parçalar özel parçacılardan temin ediliyor. Bu araçlara takılacak lpg lerin fiyatlarını tam öğrenin derim, 1500-2000 TL lik basit kitler sorun çıkarır!

Anladim Caglar abi.. yani bi arkadasimda var 98 xlt. O soledi bana, biz alirken 98den asagi bakmiyoduk, vortec motor kullanilmis, oburune nazaran daha az ariza cikariyomus falan deyince size bi danisayim dedim.

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
Bir de en az 80 lik tank gerekir :) 45 litresini kullandıktan sonra basınç yetmiyor bende :p Her 45 litrede gazcıda alıyorum soluğu :p

hakan bence yanlış düşünüyorsun.

bendeki 45 lik

hepsini kullanıyor araç.

kitden kaynaklanmasın?

bende prinz var hiç sıkıntı olmadı kardeşim.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Kit mit heçç takmıyorum şuan :p Gayet memnunum, dediğim üzere istersen kopalım abi :p Dağ bayır düz alan no problem :)

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
(düzenlendi)
Kit mit heçç takmıyorum şuan :) Gayet memnunum, dediğim üzere istersen kopalım abi :p Dağ bayır düz alan no problem :)

benzin pompasını değiştirdin herhalde gaza gelmişsin :rolleyes:

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Değiştirmeden bile gaza gelirim abi :) Kitleri getirtmeme az kaldı desem yeterli mi ? :good1:

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

98 de facelift var. Ozellikle arkada, stoplarda, arka plakanin yerinde ve tamponlarda fark var.

5.0 kullanmistim, deli biseydi. Expedition'in icinde yolculuk ettim daha deli biseydi.

Ikisi de dipgaz yaptiginizda hefes bile aldirmayacak bir gucle ivmeleniyor.

Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu

Wikipedia'dan okuduğum kadarıyla 98'de otomatik şanzımanda(4R70W) dayanıklılığı artırmak için bir değişiklik yapılmış, ama ne olduğunu anlayamadım tam olarak.

'In 1998, due to durability concerns, the intermediate one-vay roller clutch was replaced with a mechanical diode providing extra holding capacity and longer service.'

Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu

Sanırım bu jenerasyon Explorer'larda Vortec hiç kullanılmadı, 4.0 lt cologne ve 5.0 lt windsor kullanılan motorlar.

Benim 4.0 lt'lik Explorer'ımda Teleflex Lpg kiti mevcut.Ankara sehir içi trafiğinde benim kullanım stilimle(gaza çok az basarak sakin kullanırım) ortalama 16 lt civarı lpg yakıyorum.Şehirler arası ise ortalama 12 lt civarı.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
98 de facelift var. Ozellikle arkada, stoplarda, arka plakanin yerinde ve tamponlarda fark var.

5.0 kullanmistim, deli biseydi. Expedition'in icinde yolculuk ettim daha deli biseydi.

Ikisi de dipgaz yaptiginizda hefes bile aldirmayacak bir gucle ivmeleniyor.

Ön tarafın şahlanmasını unuttunuz herhalde :ohooh:

Sanırım bu jenerasyon Explorer'larda Vortec hiç kullanılmadı, 4.0 lt cologne ve 5.0 lt windsor kullanılan motorlar.

Benim 4.0 lt'lik Explorer'ımda Teleflex Lpg kiti mevcut.Ankara sehir içi trafiğinde benim kullanım stilimle(gaza çok az basarak sakin kullanırım) ortalama 16 lt civarı lpg yakıyorum.Şehirler arası ise ortalama 12 lt civarı.

Gel de Serkan Çok abicimle bana anlatın bakalım sakin gaz olayını :ohooh: Onda k&n hava filtresi deliliği, bende kökleme deliliği :) şehir içi 17-19 litre arası geziniyorum :)

Yorum bağlantısı
Serhat Çetin

tesekkur ederim :nazar:

Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu
tesekkur ederim :)

Önemli değil, umarım temiz bir Explorer bulursunuz.Bildiğim kadarıyla ikinci jenerasyon Explorer'larda modele bağlı olarak çok önemli değişiklikler yapılmamış, yani ille de 98 model olsun gibi bir şartlanmaya sebep olacak bir değişiklik yok.

Hakan Bey, Explorer'ı sakince kullanmak aracın ruhuna daha uygun bence ;) (ya da yakıt fiyatlarından ötürü ben öyle şartlandım).

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...