İçeriğe Yönlendir

Tekrar Fiesta Flair Yığılma Sorunu...

Evren Köybaşı

Recommended Posts

Evren Köybaşı

arkadaşlar aracımı 15 gün önce aldım üzerinde atiker marka sıralı sistem lpg var.daha önce hiç fiesta kullanmadığım için orjinal rölanti ayarını bilmiyorum ancak benim aracımda bir dengesizlik olduğu kesin çünkü rölanti 1250d/d'de sabit duruyor.araç hareket halindeyken vitesi boşa attığımda devir 2000-2500 hatta bazen 3000'e çıkıyor ve tam olarak durmadan tekrar 1250d/d'ye düşmüyor.4-5 gündür ise ayağım gazda sabit ilerlerken özellikle 1. ve 2. viteste araç kafa atmaya çalışıyor silkeleniyor,ayağımı gazdan çekince de sert bir şekilde yığılıyor.sizce neden olabilir fikri ya da bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

gaz kelebek sensörü,rolanti valfi,araç hız sensörü kontrol etmek gerekli. kafa atması muhtemelen bujilerden kaynaklanıyordur

Yorum bağlantısı
Evren Köybaşı

ustam bu söylediklerinize ek olarak hava akışmetre de yapar bu dengesizliği diyen var sizce de olabilir mi?bu kafa atma ve yığılma olayını da benzinde kullanırken daha az ve hafif sarsıntılı oluyor lpg ye göre.servis için ankaraya gitmeyi bekliyorum bir hafta içinde ama içime dert oldu ilginiz için çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Elman Yalnız

Aynı sorun bendede olmuştu.Bujiler filitreler falan herşey kontol edildi ama bulamadılar.En son tamirci bi arkadaşım vardı onu aradım.Aynnı problem onun Ka'sındada olmuş.

Ben pek parçaları tanımama ama anladıklarımı anlatayım.Bu araçlara iki çeşit kilometre(hızda olabilir) sensörü varmış.Biri dijital biri manuelmiş.Dijital olanın soketini söktü ve öylece bıraktı.sorun olmazmı dedim olmaz dedi.Ben 6 aydır bu şekilde kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Evren Köybaşı

hız sensöründen kaynaklanıyormuş.neyse ki deneme yanılmaya kalıp masraf çıkarmadı sensör değişti ve sorun düzeldi...

Yorum bağlantısı
Evren Köybaşı
(düzenlendi)

Arkadaşlar daha önce açtığım konuda bahsetmiştim aracımdaki yığılma sorununu.Genel olarak bujilerden kaynaklanacağı görüşü vardı.Bujiler değişti genel bakım yapıldı ancak sorun hala düzelmedi.Hatta daha da arttı.Şöyle ki;5.viteste bile ayağımı gazdan çektiğimde yığılıyor araç artık.Düşünün 5.viteste bile yığılıyor.Gaza tekrar basınca da ani şekilde alıyor.Yakın zamanda da yeni birşey farkettim;aracı kaldırırma anında ayağımı debriyajdan çekerken tam kavrama noktasında araç küt diye sarsıntılı ve ani bir şekilde hareket etmeye başlıyor.Ön tarafta birşey vuruyor gibi.1. 2. ve 3. vites 2000 devirde ama özellikle 2.viteste araç bariz bir şekilde top gibi sekiyor.Bilgisi veya fikri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum...

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yaz? karakterini de?i?tirmeyin l
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Problem devam ediyorsa bırakın konu da devam etsin, farklı konuya gerek var mı? Birleştirdim konularınızı.. ;)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Motor revizyonundan sonra benzer bi durum benimkinde de olmuştu ama kendiliğinden düzeldi, temizleyebildiğiniz bütün sensörleri temizlemeyi, bujileri ve buji kablolarını değiştirmeyi deneyin...

Yorum bağlantısı
Evren Köybaşı

Hem yeni bir ford hem de yeni bir forum kullanıcısı olarak forum kuralları ve kullanım şekli ile ilgili pek bir fikrim yoktu teşekkür ederim...Kablolar hakkında emin değilim ama bujilerimi yeni değiştirdim 20 gün oldu.Ben motor takozundan şüpheleniyorum aslında.Ustama da bir fikir sahibi olarak gitmek istiyorum yine körükörüne parça değişimi yapılıp boşa masraf çıkarmak istemiyorum çünkü en basitinden sağolsun Yaşar ustanın hız sensörü önerisi olmasaydı benim ustam hemen rölanti valfini değiştirmeye kalkmıştı.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

:)

Hem yeni bir ford hem de yeni bir forum kullanıcısı olarak forum kuralları ve kullanım şekli ile ilgili pek bir fikrim yoktu teşekkür ederim...Kablolar hakkında emin değilim ama bujilerimi yeni değiştirdim 20 gün oldu.Ben motor takozundan şüpheleniyorum aslında.Ustama da bir fikir sahibi olarak gitmek istiyorum yine körükörüne parça değişimi yapılıp boşa masraf çıkarmak istemiyorum çünkü en basitinden sağolsun Yaşar ustanın hız sensörü önerisi olmasaydı benim ustam hemen rölanti valfini değiştirmeye kalkmıştı.

Baktınız çözemiyosunuz Konya-Kayseri kaç km ki :p Yaşar Usta Etlipide bile döktürüyomuş gelene...

Yorum bağlantısı
Evren Köybaşı

Valla bakalım Yaşar Usta da birşeyler söylerse neden olmasın:)Çünkü Konya'da ustam da yok Ankara'ya git gel yapıyorum ona bakarak Kayseri de uzak sayılmaz olabilir aslında:)

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

yag sogutma hortumlari icleri kurum dolmustur veya basincli kavucuk hortumlar belirli yildan sonra degismesi gerekiyor onlardan bu sorunlar olusur bendede aynilari oldu degistim duzeldi biraz pahalidir ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yaşar Usta Etlipide bile döktürüyomuş gelene...

Cumartesi günü yedik, Elhamdülillah :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Cumartesi günü yedik, Elhamdülillah :D

Deva Oto Ford Pide Sarayı :D Yok yok; "Deva Oto Ford Etlekmek Sarayı(Vayrlıslı)"... :) Bu ne kardeşim bu kadarda nisbet yapılmaz ki...

Yorum bağlantısı
Evren Köybaşı

Arkadaşlar Konya'daki yeni ustama gittim bugün yığılmayla ilgili açtı çıkardı 20 günlük bujide çatlak var.Ben de kablodan şüpheleniyordum zaten kabloları değiştirdik ama daha uygun diye yan sanayi yerli üretim ''şampiyon'' marka buji kablosu taktılar.Söylediklerine göre yan sanayiler arasında en iyisi buymuş ne kadar doğru bilemiyorum.Sorun düzelmişti ancak daha sanayiden evime gelmeden araç eski haline tekrar döndü.Hemen ustamı aradım,o zaman ateşleme bobininden dedi.Sizce bobini mi değiştireyim yoksa öncelikle aracı önce bir computeste mi sokayım?Aracta genel bir elektrik aksamı sorunu da olabilir mi diye düşünüyorum çünkü aksi durumda bujiyi bobin çatlatmış oluyor ki daha önce hiç duymadım böyle bir şey.Ya da böyle bir şey duyan var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deva Oto Ford Pide Sarayı :wub: Yok yok; "Deva Oto Ford Etlekmek Sarayı(Vayrlıslı)"... :) Bu ne kardeşim bu kadarda nisbet yapılmaz ki...

Cumartesi orda olacağım yine.. Yeni projelerimiz var Sinan ile... Seni de bekleriz.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Cumartesi orda olacağım yine.. Yeni projelerimiz var Sinan ile... Seni de bekleriz.. :D

Bakalım, ayarlayabilirsem gelirim, benim de fiestayla ilgilenmem lazım bu ara Golf gittiğinden beridir ihmale gelmez.. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Evren Köybaşı

Arkadaşlar arabamı doyamadan satmak zorunda kaldım.Yardım eden etmeyen herkese çok teşekkür ederim.Hakkınızı helal edin...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Cesur YILDIZ

Benim arabamdada hız sensörü ile ilgili sorun var. Soketi sökünce düzeldi. Aracımın yakıtı çook fazla bu neden olabilir. bu sensörden olabilir mi? yoksa sorunu başka yerdemi aramalıyım.?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim arabamdada hız sensörü ile ilgili sorun var. Soketi sökünce düzeldi. Aracımın yakıtı çook fazla bu neden olabilir. bu sensörden olabilir mi? yoksa sorunu başka yerdemi aramalıyım.?

Sensörünüz sökülünce sorun gizlenmiş oluyor.

Yakıtınız aracın bakımı ve kullanımı ile birebir. Ne durumda bunlar?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...