İçeriğe Yönlendir

Ses Yalıtımı Uygulaması

Turkay Enez

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Ali bey zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Benim bagaj içi boş olmasına rağmen arkadan çok ses geliyor. Wurth pütür spreyde güzel bişeye benziyor ben bagaj içinden başlayıp arka kotukların önüne kadar yapmayı düşünüyorum. En önü yapmak çok zahmetli olacağından sonuca göre değerlendireceğim artık.

Rica ederim, siz bagaja ve yapması kısmen daha kolay olan arka koltuk altı ve arka ayak basılan yere kadar kaplama yapın tabi davlumbazları unutmayın, bu bile yeterli gelir, öenüde yaparsanız elbettet daha iyi ama zordur, siz bilirsiniz, tabi davlumbaz içlerine kalınca pütür atmayıda unutmayın, sonuçtan memnun kalacaksınız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ali bey zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Benim bagaj içi boş olmasına rağmen arkadan çok ses geliyor. Wurth pütür spreyde güzel bişeye benziyor ben bagaj içinden başlayıp arka kotukların önüne kadar yapmayı düşünüyorum. En önü yapmak çok zahmetli olacağından sonuca göre değerlendireceğim artık.

Ön tarafı sökmesi zahmetli ama emin olun arka taraflar kıvrımlı olduğu için tek parça yapmaya alışmak zor oluyor.

Ön tarafta koltukları sökmesi çok basit. Orta konsolda basit. Sadece yan döşemeler az uğraştırır(zarar vermeden sökmek isterseniz)

Ben ön tarafada yaptım, oralarda da boşlukları kapattım vs faydası oldu ama asıl önemli olan kısım arka koltuğun başından itibaren komle bagaj. Çünkü oralarda izalasyona dair hiçbirşey yok. Bagaja test amaçlı subwooferı çekip ses açtığımda bagaj altındaki bazu deliklerden bass vurunca püfür püfür rüzgar geliyor.

Resimlerde görüldüğü gibi en çok arka tarafla uğraştım. Hava boşluğu bırakmadan kapladım ve böyleçe orta kısımları gerdirerek oturmama ramen hava olmaduğu için açılma yapmayacak. Birde yaparken sıcak hava üfledim. Eğer hava boşluğu olan yer olursa soğduğunda hava daralıp vakup yapıp boşluklar azalsın.

Kullandığım malzeme çok etkili ve aynı zamanda 6 metrekaresi tam 3 kg. Ağırlık yapmıyor.

Alttan pütür uygulaması kaldı. Taban yıkanıp açık saclara pütürüde uyguladıktan sonra ses gelmez. Birde bugün klimayı açtım ve arka kapıların kenarlarından soğuk hava çıkıyor. Ön taraftan pek çıkmıyor. Arka tarafı çift fitil yapmam gerek.

Araba baya sessizleşti. Giderken camları kapattığımda araba direk sessizleşiyor. Ön tekerleklerin hızlandıkça yuvarlanırken çıkardığı rüzgar sesine benzer ince yuvarlanma sesini bile duymaya başladım. Onlarda ön kapıların fitillerinde açık olan kısımlardan giriyor. Oralar yapılacak. Ön davlumbazları söküp alttın gerekli yerlere hafif pütür atılacak. Birde ön plastik davlumbazlar direk yol sesina maruz kalıyor ve titreyerek ses üretiyor. Onların titreşimini kesmek için onlarında arka tarafına pütür sıkmam gerek. Titreşimden, rezonanstan dolayı oluşan gürültüleri azalttıkça ortan burdan gelen rüzgar sesleri duyuluyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Özdenk

Eline sağlık güzel bir çalışma yapmışsın.

Sıcaklık karşısında kokma yapıyor mu?

Bence bırak biraz arka kapıdan araç hava alsın.

Sıcaklar da arabaların içine yumurta koysan pişer. Sıcak hava çıkış yeri bulamazsa araca zarar verebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Eline sağlık güzel bir çalışma yapmışsın.

Sıcaklık karşısında kokma yapıyor mu?

Bence bırak biraz arka kapıdan araç hava alsın.

Sıcaklar da arabaların içine yumurta koysan pişer. Sıcak hava çıkış yeri bulamazsa araca zarar verebilir diye düşünüyorum.

Koku vs hiçbirşey yok. Zaten kokan bir malzeme değil. Soğuk bir malzeme, nekadar ısıtsanızda hicbirşey olmuyor. Hemen soğuyor.

Yol sesini %70 civarında kesti. Sadece ufak tefek tıkırtılar kaldı. Onlarıda zamanla hallederim. Bugün biraz yolculuk yaptım, eskiden yol sesini kesmek için müziği çok açıyordum ve kafam şişiyordu. Şimdi hafif açınca bile çok rahat dinleniyor.

Yorum bağlantısı
Koku vs hiçbirşey yok. Zaten kokan bir malzeme değil. Soğuk bir malzeme, nekadar ısıtsanızda hicbirşey olmuyor. Hemen soğuyor.

Yol sesini %70 civarında kesti. Sadece ufak tefek tıkırtılar kaldı. Onlarıda zamanla hallederim. Bugün biraz yolculuk yaptım, eskiden yol sesini kesmek için müziği çok açıyordum ve kafam şişiyordu. Şimdi hafif açınca bile çok rahat dinleniyor.

motor sesi ne durumda?

yol sesi gayet iyi bi sonuç.tıkırtılar ne gibi açarmısın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Koçak

arkadaşlar bugün focusumun altına würth pütür yaptırdım.normalde 3 kutu oluyormuş ben 4 kutu yaptırdım sağlam olsun diye.pütür olarak en kalitelisi würth olarak biliniyor internetten falan araştırdım.sonuç olarak ses kesildimi kesilmedimi anlayamadım.kesildiyse zaman la anlaşılır inşaallah.bugüne kadar çok şey yaptım ama çok fazla bir değişiklik olmadı gibi.lastiklerimi değiştirmiştim daha önce .michelin energy saver aldım.bagaja ve arka davlumbaz üstlerine kece döşedim.illaki faydası olmuştur ya aşamalı olarak yaptığım için çok farkedemedim herhalde.bakalım ilerleyen günlerde pütürün faydasını görürüm.hissederim belki.şimdi aklımda keçeyi çıkartıp ses yalıtım süngeri döşemek var .bi de onu deneyecem yapabilirsem ondan sonrada arabanın hiçbiryerine dokunmak istemiyorum.usandım.arabanın kapı içleri de dahil heryerini söktüm akvaryum hortumu kullandım.anten kablosu kullandım sonuç ta çok memnun edici sonuç alamadım.hortumdan sonra rüzgar sesinde kesilme olmadı,kapıda zor örtülüyor.çıkardım attım.würthün silikon sipreyini kullandım kapı fitillerine .kapıları ayarlattım hiç boşluk yok şimdi.en son olarakta pütür uygulattım.bakalım o ne sonuç verecek keşke faydası olsa.bir sürü param gitti oda ayrı bir konu.şu keçe döşeme işini çok profesyönelce yapamadım gerçi, ayhan arkadaşımız çok orjinal yapmış belki onun gibi yaparsam fayda verir.bilgilendirmek istedim diğer arkdaşlarada kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Keçe işi zahmetli ama değer, fitillere hortum takmak işe yaramaz, clio fitili alıp 4 kapı iç kısımlarına takarak çift fitil yapın, bariz fark oluyor, tabana pütür elbette etkili ama ses emici malzemeyle destekleyince dahada iyi oluyor, özellikle aracın arka koltuk ve bagaj kısmına yapılan yalıtım süper etkili oluyor, bunun dışında yapılacaklarla kayda değer sonuç alınamıyor açıkcası.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
motor sesi ne durumda?

yol sesi gayet iyi bi sonuç.tıkırtılar ne gibi açarmısın.

Emniyet kemerini toplayan rulolar falan var, onlardan ses geliyor. Birde arabanın altından depo etrafından bir yerden tıkırtı geliyor. Ben içerden zemine vurmuştum, babam arabanın altında ses kaynağını bulmuştu ve sesi kesmişti. Depodan geliyor dedi öyle kaldı. Onları falan halletmeme gerek.

Birde keçeden ses kesmesini beklemeyin, ben keçeyi birçok yerde test ettim. Ses kaynakları yapıp önlerine koydum. Rezonanslı parçalara uyguladım, ne ses kesti ne titreşim kesti.

Malzeme önce titreşimi ortadan kaldırmalı, ondan sonra ses emici özelliği olmalı.

Kullandığım malzemenin titreşimi ve dolayısıyla sesi nasıl kestiğinin bir test videosu yapıp koymaya çalışayım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Emniyet kemerini toplayan rulolar falan var, onlardan ses geliyor. Birde arabanın altından depo etrafından bir yerden tıkırtı geliyor. Ben içerden zemine vurmuştum, babam arabanın altında ses kaynağını bulmuştu ve sesi kesmişti. Depodan geliyor dedi öyle kaldı. Onları falan halletmeme gerek.

Birde keçeden ses kesmesini beklemeyin, ben keçeyi birçok yerde test ettim. Ses kaynakları yapıp önlerine koydum. Rezonanslı parçalara uyguladım, ne ses kesti ne titreşim kesti.

Malzeme önce titreşimi ortadan kaldırmalı, ondan sonra ses emici özelliği olmalı.

Kullandığım malzemenin titreşimi ve dolayısıyla sesi nasıl kestiğinin bir test videosu yapıp koymaya çalışayım.

Ayhan o depodan gelen sesi bende fark ettim, içerden saca vurunca geliyordu, alttan deponun üst kısmına strafor soktum tıkırtı bitti, içerden duyulan seside yalıtım malzemesi halletti sonuç iyi oldu, arada bir tıkırtı oluyor o da galiba deponun içinden geliyor sanki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Videoda tenekeye vurduğumda titreşimden dolayı darbe sonucunda da ses üretmeye devam ediyor. Evde artmış olan parçalardan rasgele yapıştırıyorum ve o çan sesi gibi ses üretmesini engelliyor. Vurmamdan dolayı vurma sesi geliyor ama artından ses gelmiyor. O tenekeyi en gürültülü titreşimli ortama koysanızda o şekilde kendi başına ses üretemez.

Ayhan o depodan gelen sesi bende fark ettim, içerden saca vurunca geliyordu, alttan deponun üst kısmına strafor soktum tıkırtı bitti, içerden duyulan seside yalıtım malzemesi halletti sonuç iyi oldu, arada bir tıkırtı oluyor o da galiba deponun içinden geliyor sanki.

Bir diğer ses kaynağı ise depo kapağının içindne geliyor. Hemde zarıl zarıl. Bagaj içinde depo çamurluğun dip taraflarına vur, vurmanla depo kapağının içinden sesler geliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu fiestaların aslında pek derdi yok. Bana bir fiesta versinler ve rahat çalışmak için 4 gün süre versinler. Bindiğinizde sessizliğine şaşırırsınız.

Yapılması gerekenler, iç döşemeleri komple sökül doğru malzeme ile izalasyon yapmak, arabayı toplarken her malzemenin oturduğu temas yüzeylerine ince çift taraflı bantlardan yapıştırmak ve açık yerleri kapatmak. Ondan sonra altından sağından solundan gelen tıkırtıları kesmek kalıyor. Onlarıda hallettikten sonra çıkardığı sesler %80 kesilir. Yani tüm parçaların elden geçmesi gerekiyor. Kendiniz yaptığınızda pütür spreylerle beraber toplam maliyet max 200 TL olur.

Birde ekleme yapayım. Fiiestanın arka yayları çok fazla ses üretip bunu kasaya iletiyor. Bu yaylar sökülüp biraz pütür sprey sıkılırsa yaylar titreşimden dolayı ses üretmez. Yaylarıda pütür hiç etkilemez. Bence yaylar çok önemli bir nokta.

Yorum bağlantısı

paylaştıgın bilgiler çok faydalı sadece fiestaya özgü degil anlattıkların.çok tşk.bu yalıtım ürünü için ve püskürttügün ürünü nasıl elde edicez bunuda açıklarsan iyi olur düşüncesindeyim.motor sesi için yorumunu okuyamadım.faydası olmuştur eminim ama ne düzeyde.tşk tekrar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

daha birşey püskürtmedim ama onlar inceleyipte gerekli gördüklerim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet haklısın Ayhan, şu trimlerin çoğunu çıkarıp hepsine bant takviyesi yapıp taktım, şuan arabada sıfır tıkırtı var, hatta esneyince bile ses yapmıyor ama yapmak baya uğraştırdı, şu arka helezonların ses yapma olayını tam anlamadım, yaya vurunca vınlama yapıyor, gitar gibi onu diyorsan 2 kutu daha pütür aldım onunla kaplama yapayım, bakalım ne olacak, mazot deposu kapağından falan ses gelme olayı bende yok, baya bir kurcaladım hatta metal yakıt borularının arasına kaucuk parçaları koyup pütürledim üstünü, şuan ordan ses gelmesi imkansız, sadece arada bir arkadan bir yerden tık diye metal bir ses geliyor, sanırım amortisör üst takozundan ama sökmek istemiyorum, zaten kırk yılda bir araba hızlıca sağa sola kısa aralıklarla sallanırsa bu sesi yapıyor, şimdi esas yapacağım senin yaptığın uygulama, onuda yaptımmı eksik yerlerde tamamlanmış olucak inşallah.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Arabadaki sessizliği sürdükçe farkediyorum, gerçekten farklılaştı. Sessizliği babamda farketmiş, gerçekten değişmiş diyor.

Fiesta'da ses konusunda çok basit ama çok önemli bir nokta var. Daha öncede yazmıştım. O yer arkadaki yaylar. Defalarca denedim. Arabanın içine bindim ve birine lastik tabanlarına vurdurdum. Vurduğunda ancak 3 saniyede kesilebilen bir titreyen yay sesi geliyor. Arabanın dışından lastiklere kendim vurup yayları ellediğimde resmen inceden titreyip ses yaptığını farkettim. Yayı titremesin diye elimle tuttum ve tekrar lastiğe vurdurdum. Titreşimden dolayı hiç vınlama sesi gelmedi. . Arabanın altında herhangi bir yere vurduğunuzda yine o yaylar titreyip onlar sese sebep oluyor. Yayları halletiğinizde nereye vurursanız vurun çok fazla ses gelmiyor.

Yaylar sürekli vınlıyarak ciddi ses üretiyor.

Çözümde buldum. Ziftli alüminyum folyolardan alıyorsunuz, aşağı yukarı 3cm genişliğinde şerit şeklinde kesiyorsunuz ve saç kurutma makinası ile ısıtıp yayın orta kısmında 2 baklaya yapıştırdığınızda komple yayın titreşimini kesiyor. Ondan sonra o yay hiç titremiyor ses büyük ölçüde kesiliyor.

Fiestanın yol sesi konusunda can alıcı noktalarını buldum. Çok basit işlemlerle ses tamamen kesilebilir.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Çözümde buldum. Ziftli alüminyum folyolardan alıyorsunuz, aşağı yukarı 3cm genişliğinde şerit şeklinde kesiyorsunuz ve saç kurutma makinası ile ısıtıp yayın orta kısmında 2 baklaya yapıştırdığınızda komple yayın titreşimini kesiyor. Ondan sonra o yay hiç titremiyor ses büyük ölçüde kesiliyor.

Dikkat et de bi şekilde alev almasın. Kolay sönecek bi yerde değil çünkü. Araç altına bu tip şeyler yapmak ciddi risk.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yaya temas eden ısı kaynağı yok, yayda çok ısınan birşey değil. En çok yazın asfalt sıcaklığı kadar ısınır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Yaya temas eden ısı kaynağı yok, yayda çok ısınan birşey değil. En çok yazın asfalt sıcaklığı kadar ısınır.

Valla Ankara'da ben 2-3 kere eylemin ortasında arabayla kaldım. Hepsinde de yerde patlamış bi molotofun üstünden geçmek zorunda kaldım. Orası için biraz uç olabilir ama yine de aklıma ilk o geldi.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Üzerinde zaten kalın alüminyum folyo var. Alevli yerde kalmadıktan sonra alev almaz. Yanması için baya ısınması gerek.

Yorum bağlantısı
Üzerinde zaten kalın alüminyum folyo var. Alevli yerde kalmadıktan sonra alev almaz. Yanması için baya ısınması gerek.

+1

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Arabadaki sessizliği sürdükçe farkediyorum, gerçekten farklılaştı. Sessizliği babamda farketmiş, gerçekten değişmiş diyor.

Fiesta'da ses konusunda çok basit ama çok önemli bir nokta var. Daha öncede yazmıştım. O yer arkadaki yaylar. Defalarca denedim. Arabanın içine bindim ve birine lastik tabanlarına vurdurdum. Vurduğunda ancak 3 saniyede kesilebilen bir titreyen yay sesi geliyor. Arabanın dışından lastiklere kendim vurup yayları ellediğimde resmen inceden titreyip ses yaptığını farkettim. Yayı titremesin diye elimle tuttum ve tekrar lastiğe vurdurdum. Titreşimden dolayı hiç vınlama sesi gelmedi. . Arabanın altında herhangi bir yere vurduğunuzda yine o yaylar titreyip onlar sese sebep oluyor. Yayları halletiğinizde nereye vurursanız vurun çok fazla ses gelmiyor.

Yaylar sürekli vınlıyarak ciddi ses üretiyor.

Fiestanın yol sesi konusunda can alıcı noktalarını buldum. Çok basit işlemlerle ses tamamen kesilebilir.

Nasıl yani, 3cm şerit kesip ısıtıp yayın orta kısmına yani yaya doluyormusun, doğrumu anladım acaba, öyleyse bende pütür sprey var, kalınca sıkayım yaya, olur sanırım ne dersin?

Bu arada Ayhan malzeme gerçekten hoşuma gitti, Baban' da bayağı hararetli anlattı, başlarda ne gerek var demiş sonrasında sonucu görünce, araba resmen sınıf atladı dedi :) ben bagajı kapladım bile, yarın araç tabanına uygulama aşamasına girişeceğim, bagaj cillop gibi oldu, deneme yapmadım hafta sonu uzun yol testi yaparım artık:)

Yorum bağlantısı
Nasıl yani, 3cm şerit kesip ısıtıp yayın orta kısmına yani yaya doluyormusun, doğrumu anladım acaba, öyleyse bende pütür sprey var, kalınca sıkayım yaya, olur sanırım ne dersin?

Bu arada Ayhan malzeme gerçekten hoşuma gitti, Baban' da bayağı hararetli anlattı, başlarda ne gerek var demiş sonrasında sonucu görünce, araba resmen sınıf atladı dedi :) ben bagajı kapladım bile, yarın araç tabanına uygulama aşamasına girişeceğim, bagaj cillop gibi oldu, deneme yapmadım hafta sonu uzun yol testi yaparım artık:)

yanlız aliminyum fulyolu süngerdeki fark titreşimde oluşan sesi yutuyor yayın orta kısmı bu sesi daha çok verir malum esneyen yeri burası.sizin sıkıcagınız sprey sesi yutmaz azaltır ve bi müddet sonrada dökülür kanısındayım.sünger sesi yutuyor fulyo yutulan sesi hapsediyor.

güzel çalışma.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hımm pütür zamanla atabilir doğru, o zaman arabada kullandığım yalıtım süngerinden sarıp, üstüne pütür ve ince plastik kelepçe ile sabitlerim taş gibi olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Yaylara olur diye düşünüp uyguladım ama yaydaki titreşim sesi kesilmedi. Elimle tuttuğumda ses kesiliyor ama yayın orta kısmını kaplamama ramen kesilmeyince söktüm. Yayın üst tarafında takoz var ama alt tarafında yok. Alt tarafında takoz olsa çok iyi olurdu.

Bu yaylara çözüm bulmak gerek. Yayları halledip kapı fitillerinide hallettikten sonra çok sessiz olacak.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Yaylara olur diye düşünüp uyguladım ama yaydaki titreşim sesi kesilmedi. Elimle tuttuğumda ses kesiliyor ama yayın orta kısmını kaplamama ramen kesilmeyince söktüm. Yayın üst tarafında takoz var ama alt tarafında yok. Alt tarafında takoz olsa çok iyi olurdu.

Bu yaylara çözüm bulmak gerek. Yayları halledip kapı fitillerinide hallettikten sonra çok sessiz olacak.

aklıma geleni söyliyim.önce pütürü sıksan pütür kurumadan bu yalıtım süngerini ortaya dolasan nasıl olur sünger pütüre yapışarak sabit kalır.önceki yaptıgında sünger ne kadar dolasanda boşluk yaratır tam yapışmaz.fırsatın olursa dene derim.iki yalıtım aracının ortaklıgı fena olmaz gibi geliyor bana.

Hımm pütür zamanla atabilir doğru, o zaman arabada kullandığım yalıtım süngerinden sarıp, üstüne pütür ve ince plastik kelepçe ile sabitlerim taş gibi olur.

yalıtım süngerini pütürn üzerine uygulaman dogru olur gibi geliyor.sonrada plastik kelepce ile daha sıkı hale getir.ayhan bey sende plastik kelepce dola iyice alta üste ve ortasına.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...