İçeriğe Yönlendir

Nokia-5800 Xpressmusic Telefon

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Bende nokia 6710 navigatör var sırf bende navigasyon özelliği için almıştım yer bulma sorunsuz diyebilirim.Çağlar abi ve mustafa ile test bile etmiştik:DKutuda cama asma aparatı araç sarj kitide çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Bu aletin ekranını pcye bağlama imkanı yok mu? Carpc projesi benzeri birşey. Ya da o carpc bu alete ne kadar uyarlanabilir.

olur. ama interface bir devre gerekebilir. görüntü sistemini uydurmak için.

arm board'lar gibi

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Wince 5 li bir naviye obd bağlanabilir mi? yol bilgisayarı şekline gelemsi için ? :s

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
Wince 5 li bir naviye obd bağlanabilir mi? yol bilgisayarı şekline gelemsi için ? :s

Navinin bluetoothu ile aşağıdaki linkteki cihaz konuşturulabilirse ve linkteki yazılım naviye kurulabilirse olabilir. Tabiki bunun için navinin romunun düzenlenmesi veya reg ayarlarında bir takım değişiklikler yapılması gerekli..

http://www.obd-ii.de/news.html#EC-BT

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bluetoothla ses aktarıyor ama wince ye geçince sapıtıyordu. (telefonla naviyi eşleyince) ama o ürünle obdye bağlanıp ortalama tüketimi gösterebilirse süper olur benim için :s

Ortalama hızı navigasyon zaten buluyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

mehmet abi, alacağın cihaz sirf starIII chipsetli ve i-go yazılımlı olmasına dikkat et.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Arabistantan telefon getirtmeni hiç tavsiye etmem, süper ötesi taklit telefonlar var. arkadaşımın babası hacca gitti. oradan 2 nokia telefon aldı. adama orjinal diye satmışlar, dışarıdan orjinal olmadığını anlamak çok zor. ama sim kartı takıp menüsüne bakınca anlaşıldı kopya olduğu. kutusu bile aynı üzerinde de made in finland yazıyo o derece yani :rolleyes:

ayrıca oradan gelen telefonlarda garanti sorunu var. yine de seçim sizin.

5800 ın fiyatının kısa sürede düşmesinin nedeni dokunmatik ekranının bir önceki nesil olması. single touch yani, bundan sonra çıktan tüm nokia ekranları multi touch olarak geliyo. bu ne işime yarayacak dersen, zoom yapmak dışında pek bi işe yaramıyor.

ayrıca kullanan birkaç arkadaşımdan ara sıra donduğu şikayeti aldım.

Satın alacağınız mağazayı doğru tesbit ederseniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.Ben 2008 yılında Dubai'nin ünlü bir alışveriş merkezinde yer alan Nokia Shoptan 4 adet N95 8Gb almıştım.3 tanesini hediye ettim birinide 2 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullandım hatta şu ara satılığa bile çıkardım yeni bir telefon aldığım için.Eşim,kardeşim ve annem halen sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ediyorlar... :)

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş
Benimkinde takacak yer yok...

Nasıl yok...Olmaz olur mu...Bulunur yer; kesilir, sökülür, uydurulur...

Haa illa telefon istiyorsan benim sattıklarımı al...Tek sorun senin istediğin özellikler yok... :) :)

Şaka maka teyp al sen...

Radyo,

DVD,

CD,

SD,

USB,

Bluetooth,

Navigasyon,

Geri görüş kamerası,

Televizyon,

İpod,

Aux,

Daha sayayım mı? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

4-5 aydır kullanıyorum, tavsiye edeceğim bi alet... Fiyatına göre kesinlikle çok başarılı bi hacet...

Garmin yükledim, gayet güzel gösteriyo, sadece hedef seçip tarif etmesini istediğimde 2-3 dakka içinde program kendiliğinden kapanıyo ancak büyük ihtimalle lisansla ilgili bir sorun zira güncellemeleri olmayan bi versiyon... Sonradan sınırsız OviMaps verdiler ki Garmin'e hiç gerek kalmıyo, büyük şehirlerde gayet başarılı en son Antalya'da aradığım adresin kapısının önüne kadar götürdü... bi yığın özelliği var, benim beğendiklerim ve başlıca işime yarayanlar şöyle; Pop3 mail, OfficeSuite (excel, word), Mobil TV, Sesli komut (bluet. kulaklıkla çok rahat oluyo), Wireless (Network tercihlerinde bir kez ayarladığınız kullanım öncelik sırası ile kendi tanımlı Wi-Fi alanları dahilindeyken GPRS datası için ayrıca ücret ödetmiyor.) bankaların cep anahtar uygulamalarına ve tarayıcısı ile banka işlemlerini rahat kullanmaya gayet müsait, 3,5 mm jack ile kulaklık yada audio out kullanabiliyorsunuz (araçta media soketi takabiliyorsanız müzik için 8GB lık hafızasıyla gayet kullanışlı), Pc ortamındaki özellikle senkronizasyon yazılımları Office uygulamaları ile gayet uyumlu ve sorunsuz v.s.v.s... Uzun zamandır kullandığım mobil cihazlar arasında verdiğim parayı hakettiğini düşündüğüm nadir modellerden... yılbaşından önce 450 ye almıştım kampanya felan vardı...

Kullanmaya kalkarsanız çok fazla özelliği var, ve bir çoğu çin malı telefonlardaki gibi sırf olsun diye koyulmamış, gerçekten kullanışlı özellikler... mesela hoş bi detay; telefonumu bi yerde unuttuysam bi cep telefonundan "kilitle" yazıp kendi telefonuma gönderiyorum ve telefon kendini kilitliyor sadece dışarıdan gelen aramaları kabul eder hale geliyor :(

Yorum bağlantısı
Serhan Küçük
4-5 aydır kullanıyorum, tavsiye edeceğim bi alet... Fiyatına göre kesinlikle çok başarılı bi hacet...

Garmin yükledim, gayet güzel gösteriyo, sadece hedef seçip tarif etmesini istediğimde 2-3 dakka içinde program kendiliğinden kapanıyo ancak büyük ihtimalle lisansla ilgili bir sorun zira güncellemeleri olmayan bi versiyon... Sonradan sınırsız OviMaps verdiler ki Garmin'e hiç gerek kalmıyo, büyük şehirlerde gayet başarılı en son Antalya'da aradığım adresin kapısının önüne kadar götürdü... bi yığın özelliği var, benim beğendiklerim ve başlıca işime yarayanlar şöyle; Pop3 mail, OfficeSuite (excel, word), Mobil TV, Sesli komut (bluet. kulaklıkla çok rahat oluyo), Wireless (Network tercihlerinde bir kez ayarladığınız kullanım öncelik sırası ile kendi tanımlı Wi-Fi alanları dahilindeyken GPRS datası için ayrıca ücret ödetmiyor.) bankaların cep anahtar uygulamalarına ve tarayıcısı ile banka işlemlerini rahat kullanmaya gayet müsait, 3,5 mm jack ile kulaklık yada audio out kullanabiliyorsunuz (araçta media soketi takabiliyorsanız müzik için 8GB lık hafızasıyla gayet kullanışlı), Pc ortamındaki özellikle senkronizasyon yazılımları Office uygulamaları ile gayet uyumlu ve sorunsuz v.s.v.s... Uzun zamandır kullandığım mobil cihazlar arasında verdiğim parayı hakettiğini düşündüğüm nadir modellerden... yılbaşından önce 450 ye almıştım kampanya felan vardı...

Kullanmaya kalkarsanız çok fazla özelliği var, ve bir çoğu çin malı telefonlardaki gibi sırf olsun diye koyulmamış, gerçekten kullanışlı özellikler... mesela hoş bi detay; telefonumu bi yerde unuttuysam bi cep telefonundan "kilitle" yazıp kendi telefonuma gönderiyorum ve telefon kendini kilitliyor sadece dışarıdan gelen aramaları kabul eder hale geliyor :p

Bu söylediklerinizi 5800 içinmi? eğer öyleyse ben n900 ü düşünemiyorum :(

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Bu söylediklerinizi 5800 içinmi? eğer öyleyse ben n900 ü düşünemiyorum :(

evet 5800 için, kullanışlılığı düşününce kendi açımdan n900 ün kalıbı ve fiyatı dışında kaydadeğer bir fazlalığı yok bence... boyutları, stand-by süresi ve kendine has yazılım platformu yüzünden Iphone dahi benim açımdan kullanışlı olamadı...

Yorum bağlantısı
Serhan Küçük
evet 5800 için, kullanışlılığı düşününce kendi açımdan n900 ün kalıbı ve fiyatı dışında kaydadeğer bir fazlalığı yok bence... boyutları, stand-by süresi ve kendine has yazılım platformu yüzünden Iphone dahi benim açımdan kullanışlı olamadı...

5800 dan memnun kaldıysanız emin olun nokia n900 sizi daha fazla memnun edecektir.

5800 da sanırım symbian işletim sistemi var ve her ne kadar geliştirilebilir olsada n900 deki maemo5 işletim sisteminin yanında bi hiç diyebilirim.

İphone'a gelince kendi görüşümü söyliyeyim tam bir fiyasko gerçi 3gs modelini bilmiyorum ama bluetoothla dosya transferi bile yapamadığım bi telefonu niçin alayım ki tamamen oyuncak olarak üretmişler bence...

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Kullanmaya kalkarsanız çok fazla özelliği var, ve bir çoğu çin malı telefonlardaki gibi sırf olsun diye koyulmamış, gerçekten kullanışlı özellikler... mesela hoş bi detay; telefonumu bi yerde unuttuysam bi cep telefonundan "kilitle" yazıp kendi telefonuma gönderiyorum ve telefon kendini kilitliyor sadece dışarıdan gelen aramaları kabul eder hale geliyor :(

selam,aynı telefon bende de var bu msjla kilitleme olayını bilmiyodum nasıl yapıyoruz anlatırmısn?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

su kilitle olayini OM ile anlatmanizi rica ediyorum :s muhtemelen burada anlatimi yasak bi programladir :good1:

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

hayır hayır yasak bi program degil tam tersine telefonun menüsünde yerleşik, telefonun kendi orjinal yazılımında (symbian) olan bir özellik... Telefonun güvenlik seçenekleri menüsüne gözatarsanız eminim kolayca ayarlayacaksınızdır...

Menü > Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi > Güvenlik > Telefon ve Simkart > Uzaktan Telefon Kilitleme > "ETKİN"

Hepsi bu kadar...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
5800 dan memnun kaldıysanız emin olun nokia n900 sizi daha fazla memnun edecektir.

5800 da sanırım symbian işletim sistemi var ve her ne kadar geliştirilebilir olsada n900 deki maemo5 işletim sisteminin yanında bi hiç diyebilirim.

İphone'a gelince kendi görüşümü söyliyeyim tam bir fiyasko gerçi 3gs modelini bilmiyorum ama bluetoothla dosya transferi bile yapamadığım bi telefonu niçin alayım ki tamamen oyuncak olarak üretmişler bence...

Iphone'un benim için en büyük dezavantajı boyutları idi, cebe felan giricek gibi değil, resmen tepsi gibi bi telefon 5800 ı hiç değilse cebime sağa sola sığdırabiliyorum gerektiğinde, bu yüzden daha fazla özellik adına boyut büyütmek hiç işime gelmiyor zira mevcut özellikler fazlasıyla işimi görüyor bu telefonda...

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
hayır hayır yasak bi program degil tam tersine telefonun menüsünde yerleşik, telefonun kendi orjinal yazılımında (symbian) olan bir özellik... Telefonun güvenlik seçenekleri menüsüne gözatarsanız eminim kolayca ayarlayacaksınızdır...

Menü > Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi > Güvenlik > Telefon ve Simkart > Uzaktan Telefon Kilitleme > "ETKİN"

Hepsi bu kadar...

öğrendiğim iyi oldu..teşekkürler

Yorum bağlantısı

İki kere kullandığım tek telefon 5800 oldu.

İlk çıkan serilerde birçok hatası vardı. Üstelik fiyatı da pahalı olduğu için çok eleştirildi bu telefon.

Daha sonra problemler giderildi. Versiyonlara kinetic scrool denen ıphonevari görseller eklendi ve fiyatı 500.-tl'nin aştına düştü. Şu hali ile fiyat/performans açısından Nokia'nın en iyi modeli.

Kötü yanları: Şarjı iki günden fazla gitmez. Malzeme kalitesi kötü. Daha doğrusu telefona hafif bir hava katıyor. 3.2mp kamerasından çok birşey beklememek gerekiyor.

Nokia kullanıcıları için sıkıntılı bir durum olan ve monotonluk yaratan farklı telefonlarda bile aynı menülerin kullanılması (yazılım dolayısı ile) bu tel'de mevcut değil. Symbian olmasına rağmen dokunmatik ekranlar için geliştirilen menüleri daha bir kullanıcı dostu. Kullanım esnasında kaleme hiç ihtiyaç duyulmaz. Aynı yazılım Samsung'un 8950 modelinde de kullanılıyor.

Sadece GPS için telefon kullanımı ekran boyutları, araç içi konumlandırma, veri girme zorluğu gibi nedenlerle pratik değil. GPS cihazlarının dokunmatik ve 7" boyutlu olanları amaca daha uyugun gibi geliyor bana.

Bu arada Nokia haritalarını ücretsiz olarak dağıttığından gps alıcısı olan tüm modellerde navigasyon lisans problemi kalmadı. Yani "navigator" serisinin herhangibir espirisi yok artık.

Ben Sami Bey ile aynı görüşteyim. MondeoII'nin teyp bölümüne uyabilecek mp3,bltooth, gps özellikli ana ünite görsel olarak daha hoş duracak ve kablo karmaşasını ortadan kaldıracaktır. GPS açık halde iken cep telefonlarının şarjı 2-3 saat dayanabildiğinden araç içi şarj cihazı olmadan uzun yola gidilemiyor maalesef.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Soner Gültekin

telefonu ben de kullanıyorum bır cok ozellıklerıyle. ınternet, foto, vs. cok basarılı. ekranda problem yok. bıraz da şans işi. özellıklerı yogun kullanınca şarjı cok cabuk bıtıyor. baska bır problemı yok bence. netıcede tavsıye ederım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben Sami Bey ile aynı görüşteyim. MondeoII'nin teyp bölümüne uyabilecek mp3,bltooth, gps özellikli ana ünite görsel olarak daha hoş duracak ve kablo karmaşasını ortadan kaldıracaktır. GPS açık halde iken cep telefonlarının şarjı 2-3 saat dayanabildiğinden araç içi şarj cihazı olmadan uzun yola gidilemiyor maalesef.

Teşekkürler Evren Bey... Örnek görmeliyim... Buna acil karar vermem ben...

telefonu ben de kullanıyorum bır cok ozellıklerıyle. ınternet, foto, vs. cok basarılı. ekranda problem yok. bıraz da şans işi. özellıklerı yogun kullanınca şarjı cok cabuk bıtıyor. baska bır problemı yok bence. netıcede tavsıye ederım.

Muhtemelen bende, 8 saat de biter bunun şarjı

Yorum bağlantısı

Aynı telefonu kendim için düşünüyorum, bir çok kullanan arkadaşım sorunlu yok şu arızası var gibi yorum yapınca, tereddütte kaldım. Üretimsel hataları giderildi mi? Alırsam pişman olurmuyum? Öyle çok özellikle işim olmaz alo desin, bir de müzik dinleyebileyim yani iyi bir kulaklıktan güzel ses versin yeter. Kullanan arkadaşlarım bir yorumlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
Aynı telefonu kendim için düşünüyorum, bir çok kullanan arkadaşım sorunlu yok şu arızası var gibi yorum yapınca, tereddütte kaldım. Üretimsel hataları giderildi mi? Alırsam pişman olurmuyum? Öyle çok özellikle işim olmaz alo desin, bir de müzik dinleyebileyim yani iyi bir kulaklıktan güzel ses versin yeter. Kullanan arkadaşlarım bir yorumlarsa sevinirim.

sürekli mesaj yazıyorsanız tavsiye etmem,telefona acil durumlarda kullamak sıkıntı veriyor fakat bunun dışında mükemmel bi telefon her ihtiyaca cevap verebilecek türden..

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Bende 2. defa kullanıyorum 5800 genel olarak memnunum ancak araba kullanırken mesaj yazma ve arama kısmı biraz sıkıntılı olabiliyor. ( Zaten bunlar yapılmaması gereken davranışlar )

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...