İçeriğe Yönlendir

5/40 Yağ

Emre Dalkıran

Recommended Posts

Emre Dalkıran

merhaba,

aracımda önceki bakımda 10/40 yağ konmuş

konuyu pek bilmediğim için ilk defa tavsiye üzerine gittiğim usta castrol edge 5/40 yağ koydu ve sesi azaltacağını söyledi

otobanda sürdüm aracı ve inanılmaz şekilde motor sesi azaldı araç sanki hiç engelsiz hızlanıyormuş haline döndü şok oldum nerdeyse

forumda aradığımda fordun 5/30 önerdiğini okdum 2008 den itibaren

bu yağın zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

5/30 ve 5/40 rahatlıkla kullanabilirsiniz fakat kesinlikle 10/40 kullanmayın.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
Castrol Magnatec 5W-40, önde gelen araç üreticilerinin talep ettiği API SM/CF ve daha öncesindeki performans seviyelerini eksiksiz karşılayan her türlü direkt/indirekt enjeksiyonlu, yüksek devirli ve yüksek güç üreten en son jenerasyon dizel ve benzinli motorlarda güvenle kullanılır.

yani problem yok demektir ama 10/40 bu araç için uygun seçim değil.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Eyüp Döngel

Bende 10 gün önce aracıma Mobil super FE 3000 5w-40 tam sentetik bir yağ kattırdım. Bu yağı tercih etmemdeki neden Adana yazın çok sıcak oluyor klimayı da açınca motor baya bir ısınıyor o yüzden ilk çalıştırmadaki koruma ve yüksek sıcaklardaki dayanıklılık açısından yazın bu yağı kışın ise aynı yağın 5w-30 numaralı olanını kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Bektaş

benimde aracımda 10/40 yag var serviste değiştirmedim değiştiren arkadaş tanıdıgım bir sey olmaz dedi

daha önceki üzerindeki yağ 10/30 imiş

şimdi içime kurt düştü açıkcası yagı tekrar değiştirmelimiyim?

ince yag mesela 5/30 yada 5/40 yag motor sesini daha fazla hissettirmezmi arkadaslar 10/40'a oranLa

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
benimde aracımda 10/40 yag var serviste değiştirmedim değiştiren arkadaş tanıdıgım bir sey olmaz dedi

daha önceki üzerindeki yağ 10/30 imiş

şimdi içime kurt düştü açıkcası yagı tekrar değiştirmelimiyim?

ince yag mesela 5/30 yada 5/40 yag motor sesini daha fazla hissettirmezmi arkadaslar 10/40'a oranLa

Benzinli ise tavsiye etmemekle birlikte kullanılması sonucu eğer kaliteli bir marka ise olumsuz bir etki bırakacağını düşünmüyorum. Dizel ise ben olsam değiştirirdim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bektaş

cevabınız için tşk ederim 5w/30 _ 5w/40 _ 10w/30

hangisini önerirsiniz

hem araca zarar vermicek+faydası dokunacak ve motor sesini çok fazLa hissetmitmicek

aracım 2005 TDCI c-max Ghia

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

hangisini önerirsiniz

hem araca zarar vermicek+faydası dokunacak ve motor sesini çok fazLa hissetmitmicek

fabrika 5w-30 diyor ama aracının km'si 100 bin lerdeyse mobil veya castrol 5w-40 kattır malumunuz birde yaz ayındayız havalkar zaten sıcak.

fabrika 5w-30 diyor ama aracının km'si 100 bin lerdeyse mobil veya castrol 5w-40 kattır malumunuz birde yaz ayındayız havalkar zaten sıcak.

5w-30 veya 5w-40 kattır marka ise mobil veya castrol olsun. aracın turbolu olduğu için 10w30 kattırma ilk çalışmada motor soğukken bu yağ turboya ve gerekli parçalara çabuk ulaşamayabilir.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
  • 9 ay sonra...
Hüseyin Bektaş

merhaba arkadaşlar aracımın motor yag değişim zamanı geldi

2005 model dizel c-max 118,000 km de

sizce hangi yagı tercih etmeliyim

Castrol edge 5W30

Castrol edge 5W40

Castrol Magnatec 5W30

Castrol Magnatec 5W40

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

yorum ve önerilerde bulunursanız sevinirim arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
merhaba arkadaşlar aracımın motor yag değişim zamanı geldi

2005 model dizel c-max 118,000 km de

sizce hangi yagı tercih etmeliyim

Castrol edge 5W30

Castrol edge 5W40

Castrol Magnatec 5W30

Castrol Magnatec 5W40

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

yorum ve önerilerde bulunursanız sevinirim arkadaşlar

Kesinlikle Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

valla ben arabayı aldım alalı fiesta 2006 1.4 dizel araç için Castrol Magnatech 5-40 Tam Sentetik kullanıyorum :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

hangisini önerirsiniz

Ben aracııma bu bakımda 0w 30 motor yağı kullanmayı düşünüyorum. Asıl olması gerekende bu diye biliyorum.

Yağ bakım aralığımda kullanım alanım ile beraber 8000km dir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bektaş

teşekkürler arkadaşlar Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

kattık

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Ülker

Öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım ama uzun zamandır forumu takip ediyorum.C-Max için önerebileceğim en iyi yağ Mobil 1 ESP 5W-30'dur. Motor içindeki kurumu çözdüğü gibi yeniden oluşumunu da önlüyor. Tıkalı yağ kanallarını açıyor dolasıyla yağlama kabiliyeti artıyor. Naçizane görüşüm bu yağı kullanmaya başlamadan önce Würth-Liqu Moly gibi kaliteli motor içi yıkayıcılar ile temizleyip yeni yağı koyar iseniz performansı daha iyi olacaktır. İlk dolum maliyeti yüksek olmakla birlikte yapacağınız km göz önüne alındığında diğer mineral yağlardan daha ucuza gelecektir. Avrupa standartlarında kullanım ömrü 25.000 mil olmakla birlikte Türkiye şartlarında 25.000 km kullanılabilir ama siz genede riske atmadan 17-18 binde değişimini yapınız. Yada kullanım ömrü 1 yıl olduğu için km dolsada dolmasa da değiştirmeniz öneriliyor.

Castrol'ün dünya genelinde üretim tesisi olmamakla birlikte dolumcu bir firmadır. İllede castrol kullanmak istiyorsanız aynı kalınlıktaki yağın BP'sini alın hiç olmazsa daha ucuza gelmiş olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...