İçeriğe Yönlendir

Sigorta Ve Kasko üzerine

İsa Ayanoğlu

Recommended Posts

İsa Ayanoğlu

Araç sahibi herhangi bir hastalıktan(kaza değil) dolayı ölürse acaba kendisine ait aracın sigorta ve kaskoları otomatik olarak iptal mi oluyor acaba?

Bir yakınımın başına geldi de,araç la ilgili herhangi bir devir vs işlem yaptırmadan kullananmaları yasak mıdır acaba? Belli bir süre için de olsa...?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sanırım yasal süresi içinde ruhsat deişimi yaptırmaları gerekiyor. 4 ay galiba. Sigortaların anında iptal olması da mantıklı geliyor.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski

Bildiğim kadarıyla sigorta ve kasko araç sahibine değil,araca ait olduğu için problem teşkil etmiyor ancak; veraset ilamıyla birlikte araç üzerinde hakkı bulunan kişiler aracı yasal süresi içerisinde üzerlerine almalı ve sigortayla,kaskoyu zeyil yaptırmalı diye biliyorum.Mehmet abi konuya açıklık getirecektir.Bu arada başınız sağolsun.

Yorum bağlantısı
İsa Ayanoğlu
(düzenlendi)

sizler sağolun,

Bende Mehmet abinin açıklamasını bekliyorum.Birde ruhsatı müşterek hale getirmek için noter mi trafikle mi muhattap olunması gerek acaba?

edit:ekleme.

tarihinde ?sa Ayano?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kafama takılan, verasette 4 ay sürenin olması...

Ruhsat değişikliği için önce mahkemeden veraset ilamı çıkacak... Sonra bununla trafikten ruhsat değişecek.. Tüm varisler adına ortak ruhsat çıkacak.. Bu aşamada yeni trafik sigortası yapılacak...

Mevcut trafik sigortası işletenin değişmesi halinde 10 gün süre ile geçerlidir.. Vefat da bir çeşit işleten değişikliği olduğu için 10 gün geçerli olacağını düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

4 aylık süreyi nereden çıkarttınız? Mirasın reddi mirasçının ölümü öğrenmesinden sonra başlayan 3 aylık süreye tabidir, sanırım bu süreden bahsedildi. Mirası kabul edecekler için herhangi bir süre söz konusu değil. Ölüm kaydı nüfusa birkaç günde işleniyor, akabinde hemen veraset istemiyle mahkemeye başvurulabilinir. Mahkeme hakimi ile görüşülerek duruşma yapmadan veya duruşma gününü erkene aldırarak daha kısa sürede kararı alabilirsiniz.

Sigorta poliçesinde araçtan ziyade sürücü ön plandadır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

4 ay nerden çıktı be... :wub:

Veraset intikalde süre 3 ay...

Mevcut trafik sigortası işletenin değişmesi halinde 10 gün süre ile geçerlidir.. Vefat da bir çeşit işleten değişikliği olduğu için 10 gün geçerli olacağını düşünüyorum..

Sigortalı vefat ettiği andan itibaren tüm poliçeleri iptal...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
poliçeler iptal ama; süresi dolmamış ve bedeli ödenmiş olan (nakit/kredi kartı ile taksit farketmez) poliçelerden kaynaklanan iade hakkı, veraset ilamının ve veraset ve intikal beyannamesinin ardından vefat edenin kanuni mirasçılarına, müraacatları halinde hisse nispetleri oranında pay edilerek iadesi vardır - sanırım.

Tabiki... Ancak burda bahsi geçen konu teminatın olup olmadığı idi.. Onun için bunlara değinmedim..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...