İçeriğe Yönlendir

Gebelik Ve Fetal Ense Kalınlığı

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik

Arkadaşlar yaklaşık olarak 11 hafta önce eşimden aldığım o mükemmel ve beklenen haberi aldığımda ikimizde çok sevindik (eşim hamile olduğunu söylediğinde)

Fakat 11. hafta taramaları sırasında doktorumuz bize bi anormallik olduğunu söyleyince dünyamız başımıza yıkılmıştı.

Doktorumuzun önerissi üzerine istanbul çapa hastanesine yönlendirildik ve detaylı bir ultrasonda da bakıldı sonuç değişmedi,bunun evvelinde ise farklı 4 doktora baktırdık sonuç yine aynı idi.

Sonuç :fetal ense kalınlığı 8.6 mm,fetal anomali ve adını hatırlıyamadığım bir kaç şey daha .

bunun üzerine çapa hastanesinde CVS yapıldı.

Şu an sonuçları bekliyoruz daha 1 hafta filan far çıkmasına sanırım.

Bu durumda ne yapmalıyız neler yapılmalı gebeliği sonlandırmak yada devam ettirmek bunların her ikiside çok zor karar ama çok çaresiz ve kararsız bi şekilde yaklaşık bir haftadır bekliyoruz.

Tavsiye ve yardımlarınız için çok teşekkür şimdiden ederim.

Yorum bağlantısı

Sanırım bunu anlamının en iyi ve kesin yöntemi amniyosentez (karından su aldırma), 16-18 haftalar arasında yapılıyor. 2'li tarama testi sonucunda doktor bize bebeğin mongol olma ihtimali var demişti. Mutlaka amniyosentez yapmalıyız dedi. tabiki bu arada bizim gözümüze uyku girmedi. 1 hafta sonra kontrole tekrar gittiğimizde, ultrason sonucuna göre bebeğin gayet iyi göründüğünü, amniyosentez yaptırmanın tamamen bizim kararımızda olduğunu belirtti. Bizde sonunda yaptırmamaya karar verdik, şimdi 11 günlük şekermi şeker bir kızım var.

Allah yardımcınız olsun, bence 16. haftaya kadar bekleyip amniyosentez yaptırın. Amniyosentez yapacak olan doktorun konusunda uzman olmasına dikkat edin, kötü yapılan bir operasyonun sonucununda kötü olduğunu duymuştum. Geçmiş olsun. Allah evladınızı sağlıklı bir şekilde size bağışlasın.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Amniyosentez işlemi de riskli bir şey.Düşük olma ihtimali olabiliyor.Ancak sizin durumunuzda olsam ben yaptırmaya karar verirdim.Çünkü down sendromunu %100 anlamak başka türlü mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir şey söylemek çok zor... Doktorunuz ne öneriyorsa onu yapın ama ne yapacağınıza çocuk 120 günlük olmadan önce karar verin...

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Down Sendromu riski gebelikteki en büyük sıkıntı bence. Allah sizlere moral ve sabır versin . Çok zor bir durum ama mutlaka doktorunuzla berabar karar vermelisiniz.

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

Allah yardımcınız olsun. benzer bi durumu yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bizim bebeğe baş gelişimi yetersiz demişlerdi. kafa çevresi ölçümleri hep düşük çıkıyordu. Bir çok şey söylediler. Ama biz hep iyi ihtimali düşündük. şimdi 1,5 yaşında Allaha çok şükür hiçbir sorun yok. Umarım sizin bebek için de durum böyledir.

Kanımca eğer bir tane bile iyi ihtimal varsa onu düşünün. En doğrusunu Allah bilir.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Sanırım bunu anlamının en iyi ve kesin yöntemi amniyosentez (karından su aldırma), 16-18 haftalar arasında yapılıyor. 2'li tarama testi sonucunda doktor bize bebeğin mongol olma ihtimali var demişti. Mutlaka amniyosentez yapmalıyız dedi. tabiki bu arada bizim gözümüze uyku girmedi. 1 hafta sonra kontrole tekrar gittiğimizde, ultrason sonucuna göre bebeğin gayet iyi göründüğünü, amniyosentez yaptırmanın tamamen bizim kararımızda olduğunu belirtti. Bizde sonunda yaptırmamaya karar verdik, şimdi 11 günlük şekermi şeker bir kızım var.

Allah yardımcınız olsun, bence 16. haftaya kadar bekleyip amniyosentez yaptırın. Amniyosentez yapacak olan doktorun konusunda uzman olmasına dikkat edin, kötü yapılan bir operasyonun sonucununda kötü olduğunu duymuştum. Geçmiş olsun. Allah evladınızı sağlıklı bir şekilde size bağışlasın.

amniyosentez bizim durumumuz için ileri gebelik döneminde yapılmasa gereken yanlış hatırlamıyor isem 14-16 haftalık iken yapılan bir test kabaca özetlersek o sıvıdan hücre üreterek test yapılıyor bu da hem çok kolay hemde çok uzun bir süreç .

Yani 16. haftayı beklemek ve ardından 3-4 hafta da test sonucunu beklemek zaman çok geçiyor.

Bizim yaptırdığımız ise CVS(Koryon villus biyopsisi) hem erken dönemde yapılabilen yani 11. hafta da yapılabiliyor hemde direkt hücre aldıkları için hücre üretimi vs zaman kaybı olmadan 2 ila 14 günde sonuçlanabilen Ve ayrıca düşük riski %0,5 olan bir test diğeri ile bunun düşük riski de zaten aynı

Bir şey söylemek çok zor... Doktorunuz ne öneriyorsa onu yapın ama ne yapacağınıza çocuk 120 günlük olmadan önce karar verin...

Tam olarak benimde kaygım bu 120 günü geçirtmemek Sn Mehmet bey.Ama bu durumda bu aşamalarda da zamana ihtiyaç var zaten bu yüzden üzüntü ve kaygım

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Allah yardımcınız olsun. Ciddi bir imtihan içerisindesiniz.

Hakan bey çok teşekkür ederim bu 3. denememiz ve sonuç bunda da bu şekilde Allahın dediği olur

Down Sendromu riski gebelikteki en büyük sıkıntı bence. Allah sizlere moral ve sabır versin . Çok zor bir durum ama mutlaka doktorunuzla berabar karar vermelisiniz.

Testi ilk sorgulalığımda yapan doktor kromozomlar normal yani down sendromu yok dedi ama netice tam olarak çıkmadı henüz

Allah yardımcınız olsun. benzer bi durumu yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bizim bebeğe baş gelişimi yetersiz demişlerdi. kafa çevresi ölçümleri hep düşük çıkıyordu. Bir çok şey söylediler. Ama biz hep iyi ihtimali düşündük. şimdi 1,5 yaşında Allaha çok şükür hiçbir sorun yok. Umarım sizin bebek için de durum böyledir.

Kanımca eğer bir tane bile iyi ihtimal varsa onu düşünün. En doğrusunu Allah bilir.

Allah herkezin evladını ailesine bağışlasın sağlıklı sıhhatli ömürleri olsun. Ama düşük bir ihtimal bile insanı ne kadar etkiler ki bizim için ileri düzey cihazla bakıldığında hiçte düşük ihtimal yada var sayım değil dedi doktorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hakan aynı pozdan benim de var... Serçe parmağımı tutamıyordu... Şimdi asılsa boynumu kırar...

Vesile ile; Görecek günü, ömrü varsa, her şeyin üstesinden gelir... Bazen kaderci olmak gerekir...

Yorum bağlantısı
Cem Atac
(düzenlendi)

Allah yardımcınız olsun.Karar verme aşaması en zor olan kısmı.Fish yöntemi var 2-3 günde sonucu çıkıyor.23 haftayı geçirmeyin.

tarihinde Cem Atac tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Hakan aynı pozdan benim de var... Serçe parmağımı tutamıyordu... Şimdi asılsa boynumu kırar...

Vesile ile; Görecek günü, ömrü varsa, her şeyin üstesinden gelir... Bazen kaderci olmak gerekir...

Bende aynen bunu savunuyorum ve tamamı ile size katılıyorum.

Allah'tan ümit kesilmez. Bebeklere Allah öyle bir direnme gücü veriyor ki. Aşağıdaki benim kızımın 20 günlükkenki fotosu, şimdi 2 bitmek üzere Allah'a şükür.

Tekrardan allah bağışlasın.Bizim ilk olan 27 haftalık erkek bebek idi 2 gün yaşatabildik kapsamlı yeni doğan ünitesinde

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tekrardan allah bağışlasın.Bizim ilk olan 27 haftalık erkek bebek idi 2 gün yaşatabildik kapsamlı yeni doğan ünitesinde

Moralinizi yüksek tutun... Biz evliliğimizin 16. yılında çocuk sahibi olabildik...

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Yasin bey, Allah size ve eşinize sabır versin. Metanetinizi koruyup ümidinizi kaybetmeden doktorunuzun hatta bir başka doktorun tavsiyelerine göre kararınızı veriniz. Eşim de 11 haftalık hamile. Dün gittiğimiz muayenede doktorumuz, cümlelerine "şimdilik" diye başlıyordu. Dikkatimi çekti ve sebebini sordum. Zaman içinde değişiklikler yaşanabileceğini, bugün normal olan durumun bir süre sonra anormal bir seyre girme ihtimalinin bulunduğunu anlattı. Bize, hamileliğin devamı süresince sabırlı ve sakin olmamızı önerdi. Dünkü muayenemizde gelişimin normal düzeylerde olduğunu anlattı. 2 hafta sonra tekrar muayeneye çağırdı. Ondan 3 hafta sonra da muayeneye alıp, gelişimi izleyeceğini, gerekiyorsa tarama testi yapılacağını anlattı.

Moralinizi bozmayın, özellikle eşinize moral vermek için elinizden geleni yapın ve hayırlısı için Allaha dua edin.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yasin bey, Allah size ve eşinize sabır versin. Metanetinizi koruyup ümidinizi kaybetmeden doktorunuzun hatta bir başka doktorun tavsiyelerine göre kararınızı veriniz. Eşim de 11 haftalık hamile. Dün gittiğimiz muayenede doktorumuz, cümlelerine "şimdilik" diye başlıyordu. Dikkatimi çekti ve sebebini sordum. Zaman içinde değişiklikler yaşanabileceğini, bugün normal olan durumun bir süre sonra anormal bir seyre girme ihtimalinin bulunduğunu anlattı. Bize, hamileliğin devamı süresince sabırlı ve sakin olmamızı önerdi. Dünkü muayenemizde gelişimin normal düzeylerde olduğunu anlattı. 2 hafta sonra tekrar muayeneye çağırdı. Ondan 3 hafta sonra da muayeneye alıp, gelişimi izleyeceğini, gerekiyorsa tarama testi yapılacağını anlattı.

Moralinizi bozmayın, özellikle eşinize moral vermek için elinizden geleni yapın ve hayırlısı için Allaha dua edin.

İlk olarak allah tamamına erdirsin umarım herşey yolunda gider. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim ,bu arada sizin tarama testi yaptırmanız gerekiyor zaten diye biliyorum yani ultrasonda ilk tarama testi zamanı yanlış hatırlamıyor isem 11-13 haftada yapılmalı .

Bu süredeki bulgular çok önemli diye biliyorum

Moralinizi yüksek tutun... Biz evliliğimizin 16. yılında çocuk sahibi olabildik...

Çok teşekkür ederim,

Biz daha 3 yıl 2 aydır evliyiz önümüzde uzun yıllar var. Ama ister istemez insan yıpranıyo

Allah rahmet eylesin. Ömür olunca geliyor. 28 altı hep risklidir; ama, 24,5-25 haftalık bebişler yaşayabiliyor. Bkz. Ali Candaş, üç yaşını bitirdi sıpa.

Allah nazarlardan saklasın çok tatlı bir bebiş bu ya :D

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hayır ve şer Allah'tandır. Arkadaşlar söylemiş; doktorunuzun tavsiyesine uyun bence de. Ancak, kesinlikle engelli doğacaksa (doktorlar bunu kesin olarak söylerlerse) gebeliği sonlandırmayı düşünebilirsiniz. Çünkü bile bile çocuğun o şekilde yaşamasına izin vermek ona da haksızlık olur kanaatindeyim. Kendimi onun yerine koyarsam, keşke doğmasaydım diyebileceğim pek çok durum olur diye düşünüyorum. Ama tüm bunlar yine de Allah'ın takdirinden üstte değildir. Size Allah'tan sabır ve anne ve inşallah bebeğe sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Yorum bağlantısı

Allah yardımcınız olsun, gerçekten zor bir durum. Konu sağlık olduğunda çok dikkatli ve iyi incelenmeli geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Allah yardımıcınız olsun. Bence dünyada karşılaşılabilecek en zor durumlardan biri. Ama moralinizi bozmayın.

Bazı zorlu dönemler sonrası öğrendiğim ve yaşamımda uygulamaya çalıştığım bir fikir verebiliriim. Gerçekten olumsuzluğu kesinleşen bir bulgu olmadığı sürece kimsenin beni karamsarlığa götürmmesine izin vermiyorum. Özellikle gebelik döneminde de benzer zorlukları çekmiş ve çeken kişiler tanımış biri olarak, hepsinin geçersiz çıktığını gözlemledim.

Doktorunuzun söyledikleri doğrultusunda harket etmek ama onun bile moralinizi bozmasına izin vermemek önemli.

Geç çocuk sahibi olma kararı alıp 3 yıl sonunda mutlu haberi alan biri olarak, ikiz çocuklarımın birinde beyin sıvısı konusunda endişeli 2-4 hafta geçirdim. Emin olacağımız son kontrolde doktorumuz soruma cevap vermeden önce konusunda daha uzman olan prof'larla görüşürek bilgi vereceğini söyleyerek odasından çıkmıştı. 15dk sonrasında herşeyin yolunda olduğunu söylemişti. 15 dk 15 yıl gibi gelmişti. Doktoru dövmeyi sevinmekten unuttum.

Bilimsellik dışında çok boyutlu olarak gebelik sonlandırma olasılığını değerlendirmek isterseniz; duygusal ve sosyal anlamlar yakalayabileceğiniz "Doğmamış Çocuğa Mektup" romanını okuyabilirsiniz. Duygu Asena'nın feminist ögeler de içeren ve çok uzun olmayan başarılı bir çalışması.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...