İçeriğe Yönlendir

Trafikte Maksimum Dikkat Lütfen.

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

Hukuk müşavirliğini yaptığım bir şirketin başına gelen bir olayı paylaşmak istiyorum arkadaşlar sizlerle,

Olay 2005 senesinde gerçekleşiyor,akşam saatleri şirkete ait minibüs tipi araçla kış mevsimi saat 20:00 dolaylarında şehir içinde (meskun mahal değil) 70 KM/H hız ile ilerleyen sürücü,aniden karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaya'ya çarpıyor,çarptıktan sonra önce bir direği devirip ardından karşı şeride geçiyor ve 1 metrelik banketten aşağıdaki tarlaya yan dönüp iniyor. Yaya olay anında ölüyor malesef,sürücü omuz kırığı ve kafa travması gibi sebeplerle hastaneye kaldırılıyor,3 gün sonra taburcu olup mahkemeye gidiyor. Olayı irdeleyen 3 bilirkişi raporu alındı,sürücü sadece norrmalden 20 km hızlı olduğu için 8/1 kusur alıyor,yaya trafik güvenliğini tehlikeye attığı için 8/7 kusur alıyor. Dava bitti ve 8/1kusurlu sürücü 90.000.TL tazminata mahkum oldu.

Kıssadan hisse: Tüm suç karşı tarafta dahi olsa en ufak bir dikkatsizlik tüm hayatınızı karartabilir,vicdan azabı unsurunu hiç katmıyorum bile.

Araç kullanırken tüm dikkatimizi yola verelim, 1 sn'lik bir dalgınlık,teypte şarkı değiştirme,telefona cevap verme vs gibi ufacık bir iş bile, geri kalan tüm hayatınızı karartabilecektir.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Sigorta olay akabinde 20 küsur bin TL karşıladı, bizim şirkete rücu etti, şimdi ise 90.000 TL borç şirket tarafından ödendi,sürücüye rücu edildi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben daha vahim bir olay anlatayım...

Yıl 2000

Bir inşaat kooperatifinde işçi olarak çalışan kişi kaza geçiriyor ve bir kolu kesiliyor...

İşçinin açtığı tazminat davası 10 yıl sürüyor...

Bu süre zarfında koopratif tasfiye olamıyor, tapu alınamıyor..

Bu dava bu yıl sonuçlandı...

İşçinin kazandığı tazminat 1,1 milyon TL

Avukat ile kooperatif üyeleri pazarlık yapıyor ve peşin 800 bin liraya anlaşıyorlar..

Sigorta olay akabinde 20 küsur bin TL karşıladı, bizim şirkete rücu etti, şimdi ise 90.000 TL borç şirket tarafından ödendi,sürücüye rücu edildi.

Sürücü sarhoşmuydu.. ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Sürücü sarhoş değil,süratinin şehir içi limitin 20 km üstünde olması harici hiç bir kusur da yok,bu hususlar raporlarda sabit. Maddi manevi tazminat+müteveffa'nın ailesinin destekten yoksunluk tazminatı da eklendi ve 90.000,-TL fatura çıktı ortaya. Bir canın bedeli elbette ki parayla ölçülemez,trilyon da dökülse o can artık geri gelmeyecektir ama sürücü zaten gariban, değil 90.000,-TL vermek, 9.000TL verecek gücü yok,şirket desek benim hatam değil diyor, avukat olarak arada ben kaldım.Yukarısı bıyık,aşağısı sakal..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sürücü'de alkol benzeri bir kusur yoksa, Trafik sigortası rücu yapmaz...

Trafik sigortası zaten sürücü kusurlu ise ödeme yapar..

Sürücü, sarhoş yada ehliyetsiz ise, sigorta ödemeyi yapıp, araç sahibine rücu eder..

Rücunun sebebi neydi acaba... ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
(düzenlendi)

Dosyayı bilfiil ben takip etmediğimden emin değilim ama sadece şehir içi sürat anlamında kusuru var sürücünün,trafik değil de kasko sigortası devreye girdi gibi biliyorum ben.

Ben burda kimseyi savunmuyorum,gidip sokaklara dökülüp sürat yapalım da demiyorum sayın Ertuğrul bey,

Dikkatli olalım ,trafik şakaya gelmez diyorum sadece.

tarihinde Cem I??k tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bazen şirketlerde, grup-filo trafik-kasko sigortası yaparlar, ödeme limitleri düşükse?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dosyayı bilfiil ben takip etmediğimden emin değilim ama sadece şehir içi sürat anlamında kusuru var sürücünün,trafik değil de kasko sigortası devreye girdi gibi biliyorum ben.

Ben burda kimseyi savunmuyorum,gidip sokaklara dökülüp sürat yapalım da demiyorum sayın Ertuğrul bey,

Dikkatli olalım ,trafik şakaya gelmez diyorum sadece.

Trafik sigortası devreye girmeden kasko devreye girmez... Kasko da ödeyipte rücu etmez... Ödemeyecekse baştan ödemez...

Sıkıntıyı manevi tazminatlardan yaşamış olabilirsiniz...

Çoğu kasko şirketi ve trafik sigortaları manevi tazminatları ödemez...

Ama anlattığınız gibi olmaz bu da...

Hikaye karışık yani..

Ama sonuç : Evet haklısınız... Çok küçük olaylar bile yılalr sonra ciddi sorun olarak karşımıza çıkabiliyor...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

O kadar detay bilmiyorum Çağlar abi konu hakkında malesef.

Sonu çok üzücü olmuş,başkalarının da bu acıları yaşamaması için paylaşma gereği duydum konuyu..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...