İçeriğe Yönlendir

Hava Filtresi Değişimi

Emrah Yıldırım 2

Recommended Posts

Emrah Yıldırım 2

Arkadaşlar belki basit bir soru olacak ma kusuruma bakmayın şimdiden

arabayı alalı 4 ay kadar oldu 3500 km de şimdilik.

Malum turbolu araba (1.4 tdci) hava filtresi önemli ben bu filtreyi 5000 gibi değiştirmek istiyorum

sorum : bu işi kendim yapabilirmiyim filtreyi alsam takmak zormudur yoksa servisemi gitmek lazım (daha önce yapmadım anlaşılıyordur herhalde)

ortalama filtre kaç lira tutar ankara'da orjinal fitreyi nereden bulurum

ayrıca sıfır araba 5000de sunuda değiştir dediğiniz başka birşey varmı

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Dizel araclarda şehir içi kullanımda 5bin km'de bir hava filitresini değiştirmek iyidir. 10bin km kullanayım derseniz 15-20 TL arasında olan filitrenin parası, fazla yakıt tüketiminden dolayı birkaç filitre parası olarak çıkar.

Şehir içi 5000de değiştirmek iyidir, 7500'ü aşmayın. Şehir dışı kullanımlarda 7500'de değiştirmek iyidir, 10000'i aşmayın. Pek fazla zararı olmaz. Yakıt tüketimi artar, biraz hantallaşır. Motora giren az havadan dolayı yanma biraz daha kötüleşir, yanma sonucu egsoz gazında daha fazla kurum olur, yağ biraz daha çabuk kirlenmeye başlar. Motora giren hava miktarını maf sensörü ölçüyor ve yakıtı ona göre yolluyor ama filitrenin etkileri yenede biraz var.

Araba sıfır ise 5000 km'de filitreyle beraber yağ ve yağ filitreside değişirse çok iyi olur. İlk yağın erken değişmesi önemli. En pis yağ ilk yağ olur.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Servislerden filitreyi temin edebilirsiniz.

2 değişik filitre var. İkiside orjinal fakat biri otosan üretimi, diğeri tam orjinal olanı. Fiyat olarak otosan 15 tl civarı, diğeri 30 tl civarı.

Değiştirilmesi çok basit fakat anahtarları farklı. Yıldız şeklindeki tork anahtarlar ile açılıyor.

3 adet vidası var. Vidaları açtığınızda kapağı 1-2 cm yukarı kaldırıp yanınıza doğru çektiğinizde gelir. Kapağın sol tarafında kabloya benzer kalın hortum gibi birşey var. O hava filitresi kapağına geçiyor. Onu elinizle çıkartırsınız.

Hava filitresini alın ve yerine yenisini takın. Hava filitresinin tam oturduğuna emin olun. Hava filitresinin lastikleri aynı zamanda conta görevi yapar. Kapağı önce arka tafafını takıp sonra yerine oturtun. Vidaları sıkarken kapağı bastırarak sıkın. Sadece vidaların kuvvetiyle kapağı çektirmeyin. Vidalar pilastiğe monte olduğu için sıyırma ihtimali var. Vidaları takmadan hafif yağlarsanız çok daha rahat sıkarsınız ve sıyırmaz, kolay oturur. En iyisi kapağı bastırıp oturtup ondan sonra vida boşluklarını alıp tatlı bir şekilde sıkıp bırakmaktır. Aşırı kuvvete gerek yok. Kapak zaten alt yüzeye oturuyor. Hava filitresinin lastikleride conta görevi yapıyor.

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2

teşekkürler cevap için peki yakıt filtresini değiştirmeye gerek varmıdır

o biraz daha külfetli yanlış bilmiyorsam

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Resimde kırmızı içindeki 3 vidayı sökmeniz yeterli. Vidaları açıp boşa dönmeye başladıklarında kapaktan çıkarmanıza gerek yok. Kapağı alabilirsiniz, vidalarda kapakta kalır.

pict0121e.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yakıt filitresini henüz değiştirmeye gerek yok. 30 bin km'de değişir.

Fiyatı 90 TL civarıdır.

Normal olarak her iki filitre değişiminde bir yağ ve yağ filitresini değiştirirseniz yeterli olur. Bunu aşağı yukarı 15bin km olarak düşünürsek 15bin km'de 100 TL bakım masrafı olur.

Filitre 15 x 2

Yağ 60 x 1

Yağ filitresi 10 x 1

--------------------------

100 TL

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

hava filtresini 10 binde değiştiriyorum ben gayette tertemiz çıkıyor fırsat olursa hava tabancasıyla şöyle bi temizlemek arada iyi olabilir çok tozlu topraklı yerlede kullanılmadıkça 5 bin en azından benim gibi biri için erken sayılır yakıt olarak ta 5binde ve 10 bin arasında pek bir hissedilir fark olmayacağını düşünüyorum zaten çıkan filtrede de gözle görülür fark olmuyor her 10binde yağı değişirken yağ filtresini de es geçmemek motorun sağlığı için çok önemli

tarihinde Mehmetali Bilir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10.000kmdeki tdci filtresi temiz çıkıyor ise, orjinalliğini kontrol etmeli. Orjinal yağlı kağıtlı filtre, 500-600 km sonra bile gri-siyah renkte görünmeli ki tozu tuttuğunu, turboyu koruduğunu anlayalım. Her sarı kağıt, gerçek toz tutan hava filtre kağıdı değildir .

Vesile ile: Kutusunda Otosan yazısı olsa bile !

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

demekki düzgün filtre kullanmıyorum düzgününü nasıl diğerinden ayırt edebilirim?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
10.000kmdeki tdci filtresi temiz çıkıyor ise, orjinalliğini kontrol etmeli. Orjinal yağlı kağıtlı filtre, 500-600 km sonra bile gri-siyah renkte görünmeli ki tozu tuttuğunu, turboyu koruduğunu anlayalım. Her sarı kağıt, gerçek toz tutan hava filtre kağıdı değildir .

Vesile ile: Kutusunda Otosan yazısı olsa bile !

Bencede.

Ben 5-6 binde değiştiriyorum ve sarı filitre kararmış şekilde çıkıyor. Zaten şöyle bir şey var, 5000 km'den sonra filitredeki gözenekler tozdan dolayı tıkandığı veya ufaldığı için daha ince tozlarıda tutmaya başlar ve kirlenme, tıkanma süreci git gide aşırı hızlanır. Hava rahat geçememeye başlar ve turbo daha fazla vakum oluşturur, turbonun emme tarafında oluşturduğu vakum kadar basma tarafındaki basıncta okadar düşmeye başlar.

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2
(düzenlendi)

Yağda değişsin diyorsanız mecbur bir servise gitmem lazım 5000 de o ara hava filtresinide değiştirtirim. Bundan sonra filtreyi kendim alıp değiştiririm artık

inşallah serviste öpmezler bizi

tarihinde Emrah Y?ld?r?m 2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Yağda değişsin diyorsanız mecbur bir servise gitmem lazım 5000 de o ara hava filtresinide değiştirtirim. Bundan sonra filtreyi kendim alıp değiştiririm artık

inşallah serviste öpmezler bizi

Servislerden korkmayın bukadar.. :D

Altı üstü yağ ve filtre .

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

yağı 10 binde değiştirmek yeterli ben pimpirikli olduğumdan erken değiştiriyorum zaten 8 binden sonra motorun sesinden çekişinden anlaşılıyor tertemiz yağ ile motordaki rahatlama bariz ortaya çıkıyor

opellerde 15binde değiştiriyorlar

biz babanın arabasıyla benimkini 10binde değiştiriyoruz uzun zaman geçmedikçe yağ değişiminden 7500den önce değiştirmek israf gibi geliyor bana

Yorum bağlantısı
Yakıt filitresini henüz değiştirmeye gerek yok. 30 bin km'de değişir.

Fiyatı 90 TL civarıdır.

Normal olarak her iki filitre değişiminde bir yağ ve yağ filitresini değiştirirseniz yeterli olur. Bunu aşağı yukarı 15bin km olarak düşünürsek 15bin km'de 100 TL bakım masrafı olur.

Filitre 15 x 2

Yağ 60 x 1

Yağ filitresi 10 x 1

--------------------------

100 TL

20 Lira işçilik.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

arabamı aldığımdan beri 6000 km yol yaptım.ustamın tavsiyesi üzerine 5000 km de değiştirdim.formda ortak görüşte bu. :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Onur Hançer

Benim canavar, 2000 de anlaşılan 3000 km sonra filtreler değişir :good1:

Bilgiler için sağolun :p

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

merhabalar benim fiesta şu an 7000 de.çok yaktığı için servise götürdüm ama birşey yok normal yanıtı aldım..yaz tatilinde köyün yolları tozluydu 15 gün de hava filtresinden olabilir mi diye sordum.. bir sorun çıkmadı dediler.rapor da vermediler..(ama filtreyi değişmem gerktiğine inanıyorum). sizce filtre yi temizlemiş olabilirler mi?değiştirilirken yanlarında bulunmak hakkım var mı?..garanti kapsamına giriyormu değişim? servisede güvenmiyorum.ne yapmam gerek farklı bir yerde yaptırsam garantiden çıkarmı?ayrıca orjinal filtreyi nerden temin edebilirim..servis hem pahalı hemde orjinal takacağını nerden bileyim? belki saçma ama bulunduğum yerdki servise güvenemiyorum..aydınlatırsanız memnun olurum...teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Yakış ve çekişi hava filtresi kirliliği etkiliyor.Hava tutmuş olabilirler birşey diyemem ama değiştirmek daha mantıklı olur.Bu değişim garanti kapsamına girmez tıpkı periyodik bakımlarda girmediği gibi.Servise güvenin hata yapmaları sizden çok onlara zarar verir...Ancak ben arabamı aldıgım ilk hafta yaptıgım şeyi söyleyeyim size K&N hava filtresi aldım ve 5000 km de bir yıkıyor temizleme spreyi+yağıyla bakımını yapıyor ve tekrar kurutup takıyorum.Garantiden çıkar diye bir kelam ettiler Avukatım aracılığıyla Ford onaylı bir filtre kullandıgımı ve hangi gerekçe ile Ford markasının onayladıgı filtreyi kullanmamın garanti dışı kalmasına sebep oldugunu sordum.Otokoç dan arayarak yanlış anlaşma olmuş oldugu yolunda güzel sesli bir bayanla konustum.K&N kullanmanız da sizi 5000 km de bir temizlemekten kurtarmıyor Ankara gibi yerde 5k km de filtreyi açtıgımda baya bir kirlendiğini görüyorum.Sanırım buda Türkiye gerçeği olsa gerek.Saygılar

Edit nedeni:harf hataları(Netbooksal nedenler.)

hocam teşekkürler nereden bulabilirim? sizin kendiniz mi sürekli değişiyosunuz??

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Benzin+Lpg'li araçlarda hava filtresi değişim periyodu nedir tam bilemem ama, ben de 5000 km.yi geçirmiyorum. En son 5.000 km. önce yağ değişiminde değiştirmiştim, bugün yeni hava filtresi alıp kendim taktım, 15 dakikalık bir iş. Çıkan filtre aşırı kirli olmasa da yeni filtreye göre epeyce siyahlaşmıştı. Filtre değişiminden sonra araç sanki ara hızlanmalarda ve gaz tepkimelerinde daha bir güzel oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halit Bozkurt

Merhaba arkadaşlar,

Bugün Antalya Bilaller Ford Serviste hava filtresini ve polen filtresini değiştirttim, ikisi için toplam 74 TL ödedim. Fiyatlarını bilen arkadaşlar için bilgi verirlerse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2
Merhaba arkadaşlar,

Bugün Antalya Bilaller Ford Serviste hava filtresini ve polen filtresini değiştirttim, ikisi için toplam 74 TL ödedim. Fiyatlarını bilen arkadaşlar için bilgi verirlerse sevinirim.

ben yazın hava filtresi için 38TL vermiştim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...