İçeriğe Yönlendir

2006 Mondeo Vergi İndirimi Var Mı?

Nadir Gökoğlan

Recommended Posts

Nadir Gökoğlan

arkadaşlar 2006 mondeo 2.0 ghia ov aracım,bi alt dilimdeki vergiden yararlanabiliyomu,yararlanıyosa neler yapmam gerek,bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Herhangi bir sigorta acentesinden , kasko değer bildirimi alınacak, matbuu bir kağıt.

2. Bu değerin %5 i, yıllık mtv nin altında kalmış ise

3. İlgili vergi dairesi bulunarak, başvurulacak. Bir alt motor hacminden , yani 1.8 gibi vergisi ödenecek

4. Bankalardan ödenemiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Peki 2001 mk3 için bu indirim söz konusu mudur?

Hesap şekli her vasıta için aynı.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Her dönem de veriliyor bu matbu kağıt, bir kere yaptım oh bitti hesabı olmuyor. Önümüzdeki ay yine sigortacı oradan maliyeye yol gözüktü :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu
Peki 2001 mk3 için bu indirim söz konusu mudur?

sözkonusudur. 2 yıldır bu şekilde ödüyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu
Her dönem de veriliyor bu matbu kağıt, bir kere yaptım oh bitti hesabı olmuyor. Önümüzdeki ay yine sigortacı oradan maliyeye yol gözüktü :D

benim bildiğim her dönem değil yıl da 1 kere ocak ayındaki vergi ödemesinde bu işlem yapılıyor. sisteme yıllık toplam tutar tanımlandığı için temmuza gerek kalmıyor. gib.gov.tr de temmuz vergisinin ne kadar olacağını görebilirsiniz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet U. Yılma.

Her Yılın Ocak ayında bu işlem yapılacak.İlgili belgelerle başvurulacak.Ocak ayının kaçında gelelim diye sorulduğunda memur 10'nundan sonra geliniz dedi.

Sahiplik değişmediği halde her yıl ocak ayında bu işlemi yapmanın anlamı ne ola?

Sahipliğin değiştiğini ilgili vergi dairesi göremiyor mu

Görüyorsa ,vatandaşı bürokrasiye boğmanın anlamı nedir

Bunun dışında memurları meşgul etmenin anlamı nedir.

Bürokrasi Hazretlerine en derin saygılarımla...... :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sahipliğin değişmesi ile alakası yok.

Bu indirimden faydalanabilmek için her yıl ocak ayında yayınlanan kasko değer listesi ile yeni bir hesaplama yapmak gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet U. Yılma.

Benim mesajım anlaşılmadı sanırım.

Olanı ,uygulamayı biz de yakından biliyoruz.

Neden böyle ,

Böyle mi olmalı diye soruyoruz.

Bir eleştiri getiriyoruz.

Alakası yok deyip kestirip atmak olmaz.

Bu Kasko miktarını Koskoca Maliye bilmiyor da; sigortacı mı biliyor..........

Yorum bağlantısı
Her Yılın Ocak ayında bu işlem yapılacak.İlgili belgelerle başvurulacak.Ocak ayının kaçında gelelim diye sorulduğunda memur 10'nundan sonra geliniz dedi.

Sahiplik değişmediği halde her yıl ocak ayında bu işlemi yapmanın anlamı ne ola?

Sahipliğin değiştiğini ilgili vergi dairesi göremiyor mu

Görüyorsa ,vatandaşı bürokrasiye boğmanın anlamı nedir

Bunun dışında memurları meşgul etmenin anlamı nedir.

Bürokrasi Hazretlerine en derin saygılarımla...... :s

umarım siyaset tartışması olarak görünmez yazdıklarım.yorumunuza bazı kısımlarına katılarak ekleme yapıyorum.

zaten bu dediklerinizi en zorlu hale getiren bürakrasidir.hala bilgisayar teknolojisini kullanmayıp vatandaşı ayagına çagıran eski düşünceli bürokrasi tabanıdır.bu taban memuru ugraştırmak için degil halkı ugraştırma egiliminde oldugu için memurda ugraşıyor.bürokrasi anlayışı yeni nesil kafalrla degişmedigi sürecede kagıt kalem elden düşmez vatandaş ayaklarını bu kurumlardan kesmez.

sigortacılar maliye ile orantılı çalıştıkları için bu alanla ilgili her konuyu takip etmek zorundadır.bilmemesi o sigortacının ayıbıdır.bilen sigortacı işini yapandır.işini yapmayan bürakratik kafadır.ben yapmam sonrakiler ugraşsın anlayışıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet U. Yılma.

Bürokrasi Hazretleri benim emrimdedir.Maaşını benim vergilerimden alır.

-Kasko değerleri vergi hesaplamasında kullanılamaz. Zira kanunla belirlenmemiştir. Kasko değerleri esas alındığı anda Anayasanın 73'üncü maddesine aykırılıktan o kanun iptal edilir. MTV alınamaz.

Bu görüşünüze katılmakta mümkün değildir.

İndirimi kanun olmadan nasıl uyguluyor peki?

İndirim konusunda kanun yoksa nasıl uygulanıyor?

Yada indirim konusunda kanuna dayalı bir uygulamamı var ?

Bu Tarifeler Ayrı Kanunla mı düzenleniyor ?

Yoksa Bütçe Kanununun verdiği genel Yetkiyle mi?

Mevzuat Hazretlerinden Acele Cevap :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet U. Yılma.

Teşekkürler.

Hiç bir engel yoktur.

Sizinde kanuni düzenlemeyi yazdığınız gibi Kanuni olarakta alt yapısı hazırdır.

Reasürans Birliğinin kasko değer bilgileri Maliyenin Bilgisayarlarında yok mudur?

2. Sorum Noterdeki Devir ve satışlar Maliyenin Bilgisayarında Yokmudur?Görülmemekte midir?

Görülüyorsa ,

Ve de Bu Kayıtlar ile otomasyon sistemi Bankalara ve diğer ödeme kurumlarına Otomatik bildirim yapıyorsa ,ve bu bildirimlerde bu miktarlar görülüyorsa

Vatandaşın Yararlanmasına yönelik engelleme, zorlama,bitap düşürme,personeli yorma,kağıt kalemle uğraştırma,zaman ve emek harcamanın sorumlusu Kim ola...........

Maliye Bakanlığı Yapabileceği halde Yapmıyor.

Çünkü Zihniyet şu,

Bu adamlar bu uygulama ile zaten vergilerini alt birimden ödüyorlar.

Onlara neden daha fazla rahatlık tanıyalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu uygulama; kullanılan programlarına eklenecek bir kaç satır ile otomatiğe bağlanabilir...

Devlet bize eziyet ediyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sen de mi brütüs? Sana tavsiyem aç 2007 model fordlar listesini. Benim aracı bul. Herşey otomatik ile olmuyor gülüm :)

Uydurma adlar ile kayıt yapmayı bıraksın maliye...

Kasko değer listesindeki kodlarla kayıt yapsın...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O kodlar tam mı? Benim aracı bi bulsana hakkaten? Otosan ithalatı araç.

Velhasılı kelam, eksikler olabilir. Yok mu dedik? Ama bunu kasta, kötü niyete bağlamak bence kasıttır. Buna sen de dahilsin emmi. Senin eziyet çekmen bana ne kazandırır? Veya seni geçelim, senin eziyet çekmeni isterim de, örneğin Hasan Basri hocanın eziyet çekmesi bana ne kazandırır?

Seninkini bulamıyorsa En yakınını bulsun uydursun Hakan,

"MTV Genel Tebliğleri 22 Nolu Tebliğ :

1.1 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5035 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi ile değiştirilen 5 inci maddesinin ( I ) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2004 yılında uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından cinsi, kodu, model, marka ve tipi esas alınarak yayınlanan ve yetkili sigorta acentelerine bildirilen, 2004 yılı Ocak ayı itibariyle uygulanacak olan 1/1/2004 tarihli ve 67 numaralı "Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi" nde yer alan kasko sigortası değerlerinin % 5 ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır." diyorsa tebliğ..

Bunu, akşama kadar dış kapı önünde sigara içen memur bir seferliğine yapıversin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O memuru ben bir yakalasam :)

Yanlış olmasın.. Bende akşama kadar kapı önünde sigara içene söyledim zaten...

Servise giriyorum, bakıyorum memur yok.. Nerde diyorum... Şimdi gelir diyorlar.. Geliyor.. bir kişinin işini yapıyor bakıyorum yine kapı önünde :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...