İçeriğe Yönlendir

Fren Diski Balata Ve Arka Pabuçlu Balata Tavsiyesi

Onur Efe

Recommended Posts

Arkedaşlar herkese selamlar,

Aracımın orjinal diskleri yamuk ve frenajda aşırı bir balans var.

Disk aynası balata ve arka pabuçlu balatayı değiştirmek istiyorum.

100 lerce yourm okudum ama hala karar veremedim. Üstün sportif bir performans beklemiyorum ama çoğu yerde bahsedildiği gibi otosan gibi 5-10 bin km de yamulmasın.

Elimde alternatif olarak Bosch disk + ön balata + arka balata = 180

TRW disk + ön balata + arka balata 195

Ate takım komple 250 gibi alternatifler var.

ben bosch ve trw arasında kararızım

görüşünüz nedir?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

TRW oldukca iyi bir marka.Ben balatalarını kullanıyorum.Bir çok markaya göre hem uygun fiyatlı hem de kaliteli.Ben bosch tavsiye etmem.Sadece adı olduğuna inanıyorum.Yalnız şunu da söylemekte fayda var disk ne kadar kaliteli alırsanız alın yamulabilir.Yani ben 300 TL lik disk aldım 3 yıl bir şey olmaz diye bir şey yok :angry: Bu yüzden fazla para vermeden işinizi görmeye çalışın.Orta ayar disk+balata ikilisi yeterli olacaktır.

Yorum bağlantısı

Ben de bu nedenle alaşım ve uyum bakımından disk ve balata orta ayar ve aynı marka tercih etmek istiyorum.

Bosch dediğimiz zaman ABS freni ilk bulan ve geliştiren firma. Yani fren sistemleri uzmanlık alanlarından en önemlisi.

TRW ise daha çok araç güvenlik sistemlerinde uzman. amortisörden tutun emniyet kemerine kadar imalat yelpazesi var.

Ate daha üstün ama fiyat biraz dezavantaj. Bosh mu desem trw mu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İlker Duman

Merhaba arkadaşlar..

2007 Focus 1.6 TDCI SW arabam için fren balatalarımı yenilemem gerekiyor. Ancak pek bilgim yok. Motorcraft ve TRW markalarını buldum. Sizce bunlar orijinal ve kaliteli midir aracım için? Ayrıca ikisi arasında bir miktar fiyat farkı var. TRW daha uygun fiyatlı görünüyor. TRW alsam sorun yaşar mıyım?

Yoksa en iyisi servisin yapması mı? Gerçi ne kadara çıkar orada da, hiç fikrim yok. Ne marka balata kullandıkları hakkında da..

Şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı

TRW markasını hiç duymadım, bildiğim kadarıyla motocraft orjinal ürün olabilir. Yerinizde olsam bilinen marka tercih ederdim.

Yorum bağlantısı
İlker Duman

Arabamı yeni aldım sayılır. Bu konularda pek bilgim yok. O yüzden burada bilgisi olan forum üyelerinden görüş almak istedim. Eğer kayda değer bi fark yok ise, fazladan masraf etmek istemem.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ben ön balataları "Delphi" marka almıştım. 2 aydan fazla oldu değişeli, şimdilik ses - sorun yok. Fiyatı da 50 TL idi.

Arabamı yeni aldım sayılır. Bu konularda pek bilgim yok. O yüzden burada bilgisi olan forum üyelerinden görüş almak istedim. Eğer kayda değer bi fark yok ise, fazladan masraf etmek istemem.
Yorum bağlantısı
İlker Duman
Ben ön balataları "Delphi" marka almıştım. 2 aydan fazla oldu değişeli, şimdilik ses - sorun yok. Fiyatı da 50 TL idi.

Evet o markayı da gördüm. Ama arka balatalarını bulamadım onun. Fiyat yine aynı, oldukça uygun diğerlerine göre. Ön ve arkalar farklı marka olursa sorun olur mu bilmiyorum..

Yorum bağlantısı
Emre Demir2

Bende balataları yeni değiştirdim, Orjinal parçası olarak Motorcraft aldım ve memnunum şimdilik. 5-10TL ucuzdur diyip yan sanayi balata almayın bence, Sonra belediye otobüsü gibi ötersiniz her frene basışınızda.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Bende balataları yeni değiştirdim TRW firması Lucas'a aittir. Marka olarak Lucas'ın imajı iyidir diye biliyorum. Bence TRW markası alınabilir.

Yorum bağlantısı
İlker Duman
trw de iyi markadır fazla fiyat farkı varsa trw alın derim

Kullanan var mı acaba bu markayı? Orijinal parça ise alabilirim. Oldukça hesaplı görünüyor, ama nedenini bilmem..

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Ben kullanıyorum 1000 km dir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten

Forumda TRV kullanıp memnun olanda var alıp 1000 km sonra değiştirende var.Bu fark neden kaynaklanır bilmiyorum ama genel yaptığım araştırmada TRWnin iyi bir parça olduğunu gördüm ve bende bu marka ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Ayrıca orjinal motocraft fren balatası ne kadar?

Yorum bağlantısı
İlker Duman
Forumda TRV kullanıp memnun olanda var alıp 1000 km sonra değiştirende var.Bu fark neden kaynaklanır bilmiyorum ama genel yaptığım araştırmada TRWnin iyi bir parça olduğunu gördüm ve bende bu marka ile değiştirmeyi düşünüyorum.

Ayrıca orjinal motocraft fren balatası ne kadar?

Motorcraft ın fiyatı 70 ile 110 TL arası değişiyor.

Ben aracımın bakımı için Eresinler Ford a gittim. Orada sürekli yanan havayastığı lambası sorunu için bilgisayara bağlandı ve onarım gördü. Bunun dışında geri vites lambam, ampul sağlam old. halde yanmıyordu. O yapıldı. Ayrıca çalışmayan ön çakmağım çalışıyor şu an. Ama asıl önemlisi, arka iki fren diski ve fren balatası değiştirildi. Marka ise Motorcraft, disk ve balatalar için. Bunlar için çıkan fatura ise 505 TL oldu.

Bana kalsa TRW markasını rahatlıkla kullanırdım. Ama servis seçenek sunmadı.

Ne dersiniz bu fiyat için?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Guest H
Motorcraft ın fiyatı 70 ile 110 TL arası değişiyor.

Ben aracımın bakımı için Eresinler Ford a gittim. Orada sürekli yanan havayastığı lambası sorunu için bilgisayara bağlandı ve onarım gördü. Bunun dışında geri vites lambam, ampul sağlam old. halde yanmıyordu. O yapıldı. Ayrıca çalışmayan ön çakmağım çalışıyor şu an. Ama asıl önemlisi, arka iki fren diski ve fren balatası değiştirildi. Marka ise Motorcraft, disk ve balatalar için. Bunlar için çıkan fatura ise 505 TL oldu.

Bana kalsa TRW markasını rahatlıkla kullanırdım. Ama servis seçenek sunmadı.

Ne dersiniz bu fiyat için?

Bence fiyat ne pahalı ne de ucuz. Bildiğim kadarıyla disklerin tanesi 100 TL civarı, balata da 100 civarı kalanıda işçilik falan olsa gerek. Ayrıca Orjinal balata Motorcraft zaten. Birebir taklit yan sanayileri var ancak diskleri tarlaya dönüştürüyorlar. Virajlarda tekerlerden uğultu geliyordu ustaya sordum nedendir diye, çıkarttı baktı balataya yan sanayi dedi, balata aşınmamış diskleri eritmiş dedi. Diskleri tornada ayna gibi yapıp orjinal balatayla birlikte geri taktı. Ses kesildi. Nedeni düzensiz eriyen kısımların Merkezkaç ile diske sürtmesi ve titreşim yapmasıymış. Bu arada bunu seyahatim sırasında Elazığda yaşamıştım, sorunu İzmir Rot Balans buldu ve Yıldızlar Ford Servisinde çözüme ulaştım.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Benim eski balatalar trw idi,kötü bir yanı yoktu ama sanırım sert bir balata olduğu için biraz ötüyordu ve en önemlisi sert frenlerde iyi tutmuyor kaydırıyordu.

Motorcraft yada bosch öneririm.

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Motorcraft arka balata yeni değiştirdim 102 tl takımı.

Yorum bağlantısı
Taner Yer

ford cmaxs aracımın sanayide 30 liraya balata aldım deyiştim ama balatalarda aşırı ötme oluyodu frene bastığım zaman kanyon frenleri gibi ses yaptı baktım olmuyor orjinalını aldım 2defa masrafa girdim bence orjinalını takın

Yorum bağlantısı
Taner Yer

ford cmaxs ustası oldum soru sorabilirsiniz dizel le alakalı

markasını bilemiycem ne desem yalan olur

Yorum bağlantısı
Sancak Zengin

Arkadaşlar bu konu benim içinde bir sorun oldu.

Kale balata çok iyi balatalat üretiyormuş, birçok araba orjinal olarak bunu kullanıyor ancak 2007 Tdci focus ghia arac için farklı bir balata kullanıyormuş ve kale balat bunu henüz üretmiyormuş. Servis ön arka balatalar için işçiliksiz 250 tl istiyor (işçilik 90 tl ymiş). Sizce fiyat normal mi bence pahalı bunun dışında başka markalar ve fiyatlarla ilgili bilgi bekliyoruz. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Sancak Zengin
(düzenlendi)

Biraz araştırdım çeşitli markalar mevcut ancak bunlarla ilgili deneyim paylaşam pek yok.

Bu markalardan bazıları şöyle; (Focus Ghia 07 TDCI)

------------------ÖN BALATA-----------ARKA BALATA

TRW ------------- 76 TL ------------ 57 TL

VALEO------------ 82 TL ------------ 60 TL

BOSH ------------ 75 TL

FERODO------------ ------------ ----- 35 TL

BENDİX ------------ ------------ ------ 65 TL

BRAMAX ------------ ------------ ------ 32 TL

FMK ------------ 40 TL ------------ 43 TL

tarihinde Sancak Zengin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Ben yaklaşık 3 ay önce arka balataları değiştirdim. TRW marka balataları 50 tl ye aldım 20 tlye de taktırdım. Şimdilik memnunum herhngi bir problem yok.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)

ön ve arka balataları fredo bulabilirseniz hiç düşünmeden alın takın derim.....

tarihinde Murat Akalo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
O.Doğuş Bahçekapılı

Bendix kullanıyorum disk ve balata , ses ve fren mesafesi sorunu hiç yaşamadım ,hatta sert frenlerde camdan fırlayacak gibi oluyorum :kafa:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...