İçeriğe Yönlendir

Fiesta Tdci Yakıt Memnuniyetsizliği... :(

Erkut Uysal

Recommended Posts

Erkut Uysal

arkadaşlar 1 ay kadar önce 2. araç olarak 2010 model 1,4 TDCI fiesta aldım sıfır km diğer aracım 2009 model toyota corolla 1,6 elegance benzinli işim gereği fazla yol yapıyorum... fiestayı alma nedenim yakıttan tasarruftu fakat işi hesaba kitaba vurduğumda corolladan hiç bi farkı olmadını gördüm... bu yüzden biraz pişmanım yani fiestayla 800-900 km yol yapmayı beklerken su anda sadece 300-400 km yol yapabiliyorum kısacası pişmanım ve artık arabamdan şüphe etmeye başladım kime sorsam az yakar vs vs diyolar ama ben az yaktını bu zamana kadar hiç görmedim... yorumlarınızı bekliyorum nedeni ne olabilir ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Selamlar öncelikle, ayağınızı gazdan birazcık daha yukarı kaldırıp denemeyi hiç denediniz mi :nazar:

Yorum bağlantısı

aracınız daha yeni.başlarda tüketimin biraz yüksek olması normal.zamanla aşagı düşecektir.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Selamlar öncelikle, ayağınızı gazdan birazcık daha yukarı kaldırıp denemeyi hiç denediniz mi :nazar:

arabada vites değiştirirken bile 2 ile 3 bin devir arasında değiştiriyorum değil ki hız yapmak veya zorlmak corolla ile 160 180 den aşağa gitmezdim 6 ile 7bin devir arasında vites değiştirirdim ve zamandan kazanırdım :wub:) fiestada kaybım çok ama corolla ile aynı parayı ödüyorum buda garip değil mi :))

umarım dedin gibi olur çağlar yoksa zararına satıcam arabayı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tüketim değeri hesaplama konusunda, nedense oldukça yanlış bir yol izlemişsiniz. Mesela fiestaya 500lt depo monte edebilsek, dünyanın en iktisadi motoruna sahip olacak gibi bir yöntem izlemişsiniz.

1. 300-400 km yolda kaç litre yakıt harcanmakta?

2. Corolla 300-400 km yi kaç litre yakıt ile kat etmekte

3. Yalnız devamlı uzun yol yapıyorsanız, en kötü tercih ufak cc. motordur. Uzun yolda Lexus alsanız, Corolla dan az yakar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sizin araçta sorun olmalı, ben 4.5 senede, bırakın dizel araç alırken ödediğiniz farkı üstüne yeni motor alacak karı yaptım, corollaya göre yarı yarıya daha karlı olması lazım bence.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
1. 300-400 km yolda kaç litre yakıt harcanmakta?

Bir depoda ortalama 350 km dersek ve depo tam boşalmadan kırmızı yandığında yakıt aldığınızı düşünürsek 36 litre yakıt alır.

36/3.5 dersek

Yakıt tüketiminiz 10 litre /100 km yapar.(kırmızı yandığında fullersiniz diye hesapladım. Tam bitiriyorsanız 10 litreninde üzerine çıkar.)

1.4 tdci fiestaların en kötü trafik şartlarında yakıt tüketimi en fazla 6 litre/100 km'dir. Otobanda dip gaz son hız gitsenizde yine 6 litreyi geçmez.

Aracınızın tüketim değeri 7 değil 8 deil 9 deil tam 10 litre gözüküyor. Aracınızda cok ciddi bir problem var demektir.

Normalde 1.4 tdci fiestalar trafik durumuna göre şehir içi 650-700 km yol giderler ve depo fullendiğinde 35-36 litre yakıt alırlar.

Bu araçtan kullanan bir sürü insan var. Rodaj geçtikten sonra uzun yolda 4-4,5 lt şehiriçinde 5-6lt arası tüketimleri oluyor hep.

Rodaj değil başka birşey var. rodajda 6 yerine 7 olsun ama bu aracın tüketimi 10 litre.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Benim fiestamda cok yakıyor bu şehir içinde bir gariplik var bende şehir içinde 7 lt yakın yakıyor ama uzun yolda 4.3 hatta 4 e kadar düştüm bence sorun arabada değil kullanım tarzı fiestayı zorlarsak 7 yakar.Yaktırdımda.

Senin araba şehir içinde 1.6 dizele şehir dışında 1.4 dizele dönüşmeli :D

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

Yeni fiestanın yakıtından şikayet eden hiç duymamanın yanında, memnun olan tanıdıklarım var.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Tdci motor şehiriçinde bile zorlasanız o kadar yakmaz,rodaj da biryere kadar fazla yakar ama 9-10 lt yakması kesin problem olduğuna işarettir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Benim anlamadığım tamam arabam normal yakıyor ama siz nasıl kullanıyorsunuz ben 3.5 4 bine yakın vites değiştiriyorum.Ve şehir içi dur kalk dur kalk sizin şehir içiyle bizimkiler biraz farklı galiba.Bence arkadaş ta benim gibi kullanıyor onun için yakıtı normal gibi basınca yakıyor her araba.

3.5 4 bine yakın vites değiştiriyorsan okadar yakması normal. Okadar devir gazlamadıkça gereksiz.

Ben 3000 devire doğru vites değiştiriyorum. Hızlanmaları ne çok yavaş nede dip gaz, orta şekilde yapıyorum. Çok fazla firen kullanmamaya çalışıyorum. 100 metre ilerden döneceksem 1-2-3 vites yapıp sonra fazla firen yapmak yerine 1. ve 2. viteste sakin hızlanıp arabayı akışına bırakıyorum ve araba rüzgar direnci olmadığı için akıyormuş gibi gidiyor, sonra hafif firenle yavaşlıyorum. 1 tondan fazla kütlenin kazandığı enerjiyi firenle öldürmemek gerek. vs vs...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Taşkın
(düzenlendi)
3.5 4 bine yakın vites değiştiriyorsan okadar yakması normal. Okadar devir gazlamadıkça gereksiz.

Ben 3000 devire doğru vites değiştiriyorum. Hızlanmaları ne çok yavaş nede dip gaz, orta şekilde yapıyorum. Çok fazla firen kullanmamaya çalışıyorum. 100 metre ilerden döneceksem 1-2-3 vites yapıp sonra fazla firen yapmak yerine 1. ve 2. viteste sakin hızlanıp arabayı akışına bırakıyorum ve araba rüzgar direnci olmadığı için akıyormuş gibi gidiyor, sonra hafif firenle yavaşlıyorum. 1 tondan fazla kütlenin kazandığı enerjiyi firenle öldürmemek gerek. vs vs...

+1

3500 devir cok fazla 2500-3000 arası vites değiştirmek lazım 3500 de vites değiştirerek de baya zorlamışsınız. Aracınız yeni dğeilmiş yorumumu düzeltiyorum

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yakıt hortumlarını ve depo kapaığınıda kontrol edin. birde aracı sadece siz mi kullanıyorsunuz. Çoluk cocuk arabayı alıp km sıfırlayıp yine sıfırladığı kmye getirmiyor dimi :D ( zamanında az yapmadık yani :))

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Yani işte böyle kullanınca arkadaşın yakıtı diğer fiestalardan fazla olabilir.

3500 devirden sonra gaza basmak yerine vites yükselt. Aynı performansı gene alırsın. Boşuna fazla yakıt tüketip motoru zorluyorsun.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benzinli fiestada bile 10 lt tüketim görmedim... Biryerde yanlışlık var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5 ten R ye devam et, hiçbişeyciğin kalmaz, ne tüketimin ne de motorun :)

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

Babam daha 2 gün önce uzun yoldan geldi. 1.4TDCI motorla 1 depoyla 840km yaptığını ve hızınında pek de yavaş olmadığını söyledi. Şehir içi bende kullanıma bağlı olarak 690-750 arası yapıyor. Bence hiç de normal değil sizin durum...Rodaj desen rodajda hadi 7 lt yaksın, bu çok çok fazla...

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benzinli yeni fiesta ile bile 5 L / 100 km ortalamayı yakalıyorum şehir dışında. Dizeli 4 e kadar düşer, uzzun yolda.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

ya işte benim anlamadığım arkadaşlar ben bu kadar dikkat edip aracı kullanırken bu yakıt tüketimi nie ?

fiestanın deposu 40 lt ve 400 km yol yaptım 1 depo ile

corollanın deposu 50 lt onunlada aynı km yi yaptım oda 40 lt benzin yaktı

şimdi bazı arkadaşlar dicek basmışındır zorlamışındır vs vs

kesinlikle değil maximum hızım 120 iki aracımda da

şartlarda aynı yani kazancım hiç yok

fiesta 5 bin km ye geldi rodaj süresi ne kadar bunun

konuştukcada sinir basıo satıcam o olucak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ya işte benim anlamadığım arkadaşlar ben bu kadar dikkat edip aracı kullanırken bu yakıt tüketimi nie ?

fiestanın deposu 40 lt ve 400 km yol yaptım 1 depo ile

corollanın deposu 50 lt onunlada aynı km yi yaptım oda 40 lt benzin yaktı

şimdi bazı arkadaşlar dicek basmışındır zorlamışındır vs vs

kesinlikle değil maximum hızım 120 iki aracımda da

şartlarda aynı yani kazancım hiç yok

fiesta 5 bin km ye geldi rodaj süresi ne kadar bunun

konuştukcada sinir basıo satıcam o olucak

Rodajı falan kalmamış... Bozuk bu araba... Satmayın, alana yazık... Yaptırın...

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Bu kadar konuşmanın özeti şu, aracınızda bir sorun var. Bizce acilen servise götürün. Çözüm bulsunlar. Bu kadar yakmamalı. Yakamaz. Benim 2 lt otomatik dizel aracım bile şehiriçinde 7-8 arası yakarken.

bencede büyük sorun var etrafımda konuşup görüştüğüm kişiler 10 bin km ye kadar beklememi sölüyolar ondan sonra değişecek diolar umarım öyle olur

rodajda bi yere kadar yani :p

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Garantisi devam eden bir araç için kendinizi üzmeye değmez; bırakın servise sorun hallolur.. :unknw:

bencede büyük sorun var etrafımda konuşup görüştüğüm kişiler 10 bin km ye kadar beklememi sölüyolar ondan sonra değişecek diolar umarım öyle olur

rodajda bi yere kadar yani :p

5 000 km den sonra pek birşey değişmez bence..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...