İçeriğe Yönlendir

Lovato; Sorunlar, Yorumlar

Mehmet Akif Akpınar

Recommended Posts

Çağdaş İbiş

Yeni aracımda (Peugeot 307) Lovato takılı, genel olarak sıkıntım yok diyebilirim, tüketim oldukça iyi yalnız arıza lambası yanıyor (zengin karışım, antipolition fault), lambayı söndürüyoruz bu sefer sanırım fakirde kalıyor çekiş iyi değil, tutuk araba. Üç kez Damla Otogaza kalibrasyon yaptırdım çözülmedi mesele. Ankarada düzgün kalibrasyon yapan ve bu işi çözebilecek bir yer tavsiyeniz var mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Başar Mert

Arkadaşşlar valla Lovatodan yana hiç bir sıkıntım yok daha öncede taktırmıştım diğer aracıma ondada hiç bir sorun yaşamadım Sitelerde Ergünler otomotivde 1350. liraya taktırdım ben sızdırmazlık ve muayene onlara ait. Şuan Yakıtıda pazartesi aldım opetten 2,21'den 20 liralık 119 km de bitirdi gazı ötüp benzine geçti, yakmasındanda memnunum iyi bana göre.

Sadece havaların ısınmasıyla farkettiğim bir sorun var klimayı açtığım zaman 3000 devirden sonra gazdan atıyor araba onu anlamadım bakalım bu hafta götürcem sormak için.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eyüp Döngel

Lavoto kullanıcılarına güzel bir tüyo:

Arabanızın diyelim benzin pompası bozuldu ve aracı çalıştıramıyorsunuz lpg miktar göstericisine basarak aynı anda marşa basarsanız aracınız ilk çalışmayı benzin yerine lpg ile yapacaktır.

Not: Bu durum sadece acil durum uygulamasıdır ve aynı işlemi 5 kez yapabilirsiniz 5. kezden sora özelliği programdan başa almalısınız.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
(düzenlendi)

Arkadaşlar lovato lovato easy fast 1.6.0 yazılımını çıkardı ve içerisindeki ecu güncellemeleri 2011 güncellemeleri lpg ustanızdan ecunuza uygun güncellemeyi ısrarla yüklemesini söyleyin ve yeni yazılımla tekrardan kalibrasyon yaptırın.

Yeni yazılımda ve ecu versiyonunda birçok eksiklikler giderilmiş daha düzgün rölanti ve daha az yakıt harcamak yolunda yazılımı geliştirmişler.

Ben 2 gün önce 2011 ecu güncellemesini ecuya yaptırdım rölantide çalışma vs değişti ve araç lpg de benzindeki değerlere daha yakın gibi oldu sürüm keyfi iyiydi şimdi daha da iyi oldu ilgilenenlere duyurulur.

tarihinde Ey tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Arkadaşlar lovatonun yeni sisteminden haberiniz var mı?

LOVATO'DAN ARIZA LAMBASI PROBLEMLERİNE SON !!!

Lovato Ar-Ge Departmanı araçlarda çıkabilecek arıza lambası sorunları için Easy Fast OBD kitleri yarattı.

Easy Fast OBD, özellikle Euro 3 ve Euro 4 motorlu araçlarda yaşanabilecek arıza lambası yanması sorunlarını ortadan kaldırması sayesinde kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu

Ben Lovato easy fast plus taktıralı 2 hafta kadar oldu bendeki eski versiyonu mudur? Nasıl anlaşılır acaba? Rölantide titreme, geçişlerde sıkıntı veya tüketimde hiç bir sıkıntım yok. Ayrıca hesapladığımdan daha düşük tüketiyor. Benzinden lpg'ye geçiş anında devir sayacında en ufak bir değişiklik yok, yol bilgisayarında da eski benzinli değerler aynen gösteriyor onda da değişiklik yok. Şimdilik gayet memnununm yani, bu değişikliği yapmama gerek kalır mı sizce? Değişiklik yapalım derken evdeki bulgurdan olmayalım sonra :D

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Ben Lovato easy fast plus taktıralı 2 hafta kadar oldu bendeki eski versiyonu mudur? Nasıl anlaşılır acaba? Rölantide titreme, geçişlerde sıkıntı veya tüketimde hiç bir sıkıntım yok. Ayrıca hesapladığımdan daha düşük tüketiyor. Benzinden lpg'ye geçiş anında devir sayacında en ufak bir değişiklik yok, yol bilgisayarında da eski benzinli değerler aynen gösteriyor onda da değişiklik yok. Şimdilik gayet memnununm yani, bu değişikliği yapmama gerek kalır mı sizce? Değişiklik yapalım derken evdeki bulgurdan olmayalım sonra :D

Lpg yi yeni taktırdıysan ustan gerekli güncellemeyi yapmıştır rahat olabilirsin ama ne olursa olsun 1000 km den sora tekrardan kalibrasyona gitmelisin bu ayardan sonra araban lpg ile dahada düzenli hale gelecek ve daha da az yakacaktır.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu
Lpg yi yeni taktırdıysan ustan gerekli güncellemeyi yapmıştır rahat olabilirsin ama ne olursa olsun 1000 km den sora tekrardan kalibrasyona gitmelisin bu ayardan sonra araban lpg ile dahada düzenli hale gelecek ve daha da az yakacaktır.

Eyüp bey bahsettiğiniz bu 10 bin kalibrasyonu, ilk takılırken yapılan kalibrasyon ile aynı mı? Yani gittiğim servis tam olarak nasıl yapacak bu kalibrasyonu. Otomatik kalibrasyon mu?

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Eyüp bey bahsettiğiniz bu 10 bin kalibrasyonu, ilk takılırken yapılan kalibrasyon ile aynı mı? Yani gittiğim servis tam olarak nasıl yapacak bu kalibrasyonu. Otomatik kalibrasyon mu?

10 bin değil lpg takıldıktan sora bi 500-1000 km boyunca arabaya alışır bu alışmadan ve oluşan en son haritadan sonra yapılan kalibrasyonda araba lpg ile daha uyumlu çalışır az yakar.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu

Pardon ben 10 bin olarak algılamışım. İlk 1.000 km'ye çok az kaldı, dediğiniz gibi servise gidip tekrar kalibrasyon yaptırırım. Takılırken kalibrasyonu yapan mühendis arkadaş biliyordur eminim ne yapılacağını. Yinede benim vurgulamam gereken bir şey var mı diye sorayım o zaman size. Yani değişen haritaya göre tekrar otomatik kalibrasyon yaptıracak sanırım yazılıma değil mi?

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Pardon ben 10 bin olarak algılamışım. İlk 1.000 km'ye çok az kaldı, dediğiniz gibi servise gidip tekrar kalibrasyon yaptırırım. Takılırken kalibrasyonu yapan mühendis arkadaş biliyordur eminim ne yapılacağını. Yinede benim vurgulamam gereken bir şey var mı diye sorayım o zaman size. Yani değişen haritaya göre tekrar otomatik kalibrasyon yaptıracak sanırım yazılıma değil mi?

Evet aynen öyle ozaman ecu versiyonunuzun son güncelleme olup olmadığınıda sorarsınız değilse en son versiyona güncelletirsiniz sorada en yeni yazılımla kalibrasyon işlem tamamdır.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kutay Girgin

Selamlar

F1'e birkaç ay önce lovato marka lpg sistemi taktırdım. İlk günlerde bobin, buji kablosu vs. değiştirmek durumunda kaldım.Sorun düzeldi. Şimdi ise araba zorlandığında (klima, yüksek devir vb.) kendiliğinden benzine geçiyor. Bu sorun için GDA Bölge Distribütörüne gittim ve usta sorunu çözemedi. LPG ile ilgili tüm parçalar değiştirildi ve sorun çözülmeyince bilgilerim alındı ve bana dönüleceği söylendi.

Bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum... Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalibrasyon ayarlarına baktılar mı ?

enjektörler yanlış olabilir...

Basınç müşürü olabilir..

Konu servislik...

Yorum bağlantısı
Kutay Girgin
Kalibrasyon ayarlarına baktılar mı ?

enjektörler yanlış olabilir...

Basınç müşürü olabilir..

Konu servislik...

Mehmet Bey enjektörleri de değiştirdiler yine olmadı... Kızıltepe'de (Güneydoğu Anadolu Bölge Distribütör) çözemediler, Lovato'dan nasıl bir haber gelir sizce? Başka bir servise mi yönlendirirler?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne yaparlar bilmiyorum ama bir şekilde çözeceklerdir..

Basit bir montaj hatası yapılmış da olabilir..

Başka bir servise yönlendirilebilirsin..

İnsanlar kendi hatasını zor bulur... Bu sebeple başka servis mantıklı geliyor..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Başar Mert

Kutay Bey yeni gördüm sorununuzu ama aynı şekilde benim f1 dede klimada falan atma sorunu oldu gazın elektrik kablolarını tekrar değiştirdiler düzeldi böyle bir sorun olabilir ama 2 hafta öncede benim arıza ışığı yandı baktırdım bilgisayardan sistem zengin hatası veriyomuş galiba kalibrasyonu iyi yapamadılar gazda ilk 5000-6000 km kullandım hiç yanmamıştı daha yeni yandı ilk defa.

Yorum bağlantısı
Kenan Tomris

herkese selam arkadaşlar ;

öncelikle belirtmek isterimki aranıza yenı katıldım. gerçi uzaktan uzağa sızlerın yazışmalarınızı takıp etmıyor değildim ama kısmet buguneymiş. Çünkü tatılden yenı geldım ve sıkıntılarımı sızle paylaşmak ıstedım umarım benı dınlemekten ve sorucağım sorulardan sıkılmazsınız. :rolleyes: öncelikle aracım 2011 hb ford focus comfort galeriden alalı yaklaşık 1,5 ay oldu ama su reklamlarda olanlardan değil focus 2 neyse dediğim gibi aracı alaıralmaz tatıle gittim ve toplamda 2800 km yol yaptım ve ortalama uzun yolda 0,35 krş benzin yaktım ve toplam tutar 875 lira gibi bişey çıktı belkı bu rakkam yenı bır arac için suan için normal gele bılır ama cuma gunu 30 liralık benzın alıp şehır ıcınde 60 km bıtınce beynımden vurulmuşa döndum ve bende cumartesı gidip candan oto da lovato profesyonel lpg taktırdım ve ilk başta 20 tl lik deneme amaçlık gaz koyup kalibrasyon ayarı yaptılar ve işlemin tamam olduğunu soledıler bende ordan çıkar çıkmaz bır daha üsütne 35 liralık lpg koydum opetten ( 35 liralık çünkü kalibrasyonu yapan kişi anca 20 liranın 5 lirası gıtmıştir dedi) ve total de 50 lira oldu ve dun toplamda 140 km yol yaptım ve lpg göstergesinde kırmızı yanmaya başladı bu bana çok azgeldi açıkçası sizlere birinci sorum şu gercekten az mı km yapmışım ve son olarak birde aracımda arıza lambası yanmıyor ama arada sırada bagaj kapı açık uyarısı ıle sis lambası açıkmış gibi gösterge ışığı yanıyor sizce bu sorun neden kaynaklanıyordur...

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Kenan Bey öncelikle LPG göstergesine pek güvenmeyin ben daha normal çalışanına rastlamadım varsa bile ben görmedim. O nedenle deponuzdaki gaz bitene kadar kullanın ve benzine geçtiğinde yapılan km ile galınan gaz miktarını kullanarak tüketimi hesaplayın. başka türlü doğru bir ölçüm yapamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayırlı olsun... doğru olanı yapmışsınız...

Bagaj lambası kilitteki arızadan yanıyor.. Bir kaç arkadaşımız değiştirmişti.. Garanti kapsamındadır.. Sis farı içn bir şey söyleyemeyeceğim..

Yorum bağlantısı
Kenan Tomris
Kenan Bey öncelikle LPG göstergesine pek güvenmeyin ben daha normal çalışanına rastlamadım varsa bile ben görmedim. O nedenle deponuzdaki gaz bitene kadar kullanın ve benzine geçtiğinde yapılan km ile galınan gaz miktarını kullanarak tüketimi hesaplayın. başka türlü doğru bir ölçüm yapamazsınız.

Vakit ayırıp ılgılendiğiniz için teşekkür ederım. Evet dediğiniz gibi yapacağım Hafta sonu ç.kaleye gidip gelmek artık farz oldu bir fullemek gerekecek desenize :D

Hayırlı olsun... doğru olanı yapmışsınız...

Bagaj lambası kilitteki arızadan yanıyor.. Bir kaç arkadaşımız değiştirmişti.. Garanti kapsamındadır.. Sis farı içn bir şey söyleyemeyeceğim..

Teşekkür ederim erken davranmam iyi oldu yoksa benzin den iflas edecektim Allahtan Sizin eski yazışmalarınız varmışta bana bir yol gösterdi mehmet bey , yalnız bu servisle görüştüm bugun kapı kılıtı için dedilerki lpg den kaynaklanıyordur garantiye gırmez bunda bir doğruluk payı varmıdır ikilemde kaldım şimdi de :D

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Selamlar

F1'e birkaç ay önce lovato marka lpg sistemi taktırdım. İlk günlerde bobin, buji kablosu vs. değiştirmek durumunda kaldım.Sorun düzeldi. Şimdi ise araba zorlandığında (klima, yüksek devir vb.) kendiliğinden benzine geçiyor. Bu sorun için GDA Bölge Distribütörüne gittim ve usta sorunu çözemedi. LPG ile ilgili tüm parçalar değiştirildi ve sorun çözülmeyince bilgilerim alındı ve bana dönüleceği söylendi.

Bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum... Şimdiden teşekkürler...

Kardeş foruma defalarca yazdım ama kimse umursamayıp yeni yeni konular açti ve sorun hep aynı çözümü ise şunlar.

Bobin yakmak istemiyorsan lpg elektriğini bobinden aldırmayacaksın.

üst devirlerde lpg den benzine geçmesin istiyorsan öncelikle lpg enjeksiyonu ile emme manifoldu arasındaki hortumu iyice kısalttır ve 1.6 motor olan aracını c grubu 2.0mm olan nozul yani lpg enjeksiyon memesinden taktır. ve kalibrasyonu gayet güzel olmalı.

lovato AEB yazılımını kullanıyor 2011 ecu güncellemesi çıktı ecu yazılımının en son sürüm olup olmadığını kontrol ettir eski sürümse yenisini yüklet ondan sonra kalibrasyon yaptır. lpg elektrik tesisatınıda kontrol ettir hatalı takmış olabilirler.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Lpg-Taktrr...da-t219725.html

Yorum bağlantısı
Tolga Yıldırım

yaklaşık 1 ay önce lovato taktırdım aracıma gayet memnunum...

Yorum bağlantısı
Metin Gavga

merhabalar. yaklaşık 1 ay önce lavato lpg taktırdım. şu ana kadar gayet memnunum. yanlız 1000 km bakımına gittiğimde usta kalibrasyonda aracın motoru 60 derecenin üstündeyken direk lpgyle çalışma programını yükledi. bu programın yeni çıktığını böylece benzinden tasarruf olacığını söyledi. dediği gibi araç sıcakken direk lpgyle çalışıyor. sabahları ve uzun süre çalışmadığında benzinle çalışıp 15 20 sn sonra gaza geçiyor. acaba bu durum zararlı mıdır? motora zarar verir mi? açıkçası kafamı kurcaladı. sizlerin görüşü nedir? teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk çalışmada 15-20 saniye gibi zamanlar değilde, motor suyu ısısına göre geçiş ayarlanmışsa sorun olmaz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...