İçeriğe Yönlendir

Buji Kablosu Hk.ve Ateşleme Sistemi Hk.Önemli Detaylar

Misafir

Recommended Posts

buji kablosu malumnuzdur en çok hata payı olan bir parça.ateşleme bobinide o kadar önemli bir parça oldugu için,ufak bir araştırma sonucunda elde ettigim bilgileri aktarmaya karar verdim.umarım faydası dokunur herkese.bilgiler MESLEK

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

oktay bey selamlar

çok çok değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. sık sık kablo direnci ve ölşçülmesi gündeme gelmişti ve kimse bu kadar net cevap bulamamıştı hatırladığım kadarı ile

tekrar teşekkürler.

hüseyin

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

buji kablosu ve bobin almak için araştırmamda şu bilgileri ögrendim.

performan buji kabloları üreten firmaların verdigi degerler 270ohm ve kablonun silicon yüzey kalınlıgı ise 10mm.başka bir firma ise 40 ile 50ohm arası deger vererek slicon yüzey kalınlıgını 8.5mm olarak vermiş.bu kabloyu bir arkadaş 1 yıl gibi bir süredir kullandıgını söyledi.yanlız bu kabloyla verilen bobin ile beraber bu bobin için verilen degerler

• Turns ratio: 83:1
  • Primary resistance: .53 OHMs
  • Secondary resistance: 13.7K OHMs
  • Inductance: 3.9mH
  • Maximum voltage: 40,000 Volts

farklı satış linkinde verilen bobin degeri altta belitilmiştir.(alıntıdır)anlaşılacagı gibi önceki iletide belirtilen secondery bobin degerinin farklı olabailecegi açıkca ortada.secondery drenç degerinin degişmesi çıkış voltajını etkilemektedir.

Coil Specs

Turns ratio: 52:1

Primary resistance: .57 OHMs

Secondary resistance: 3.1K OHMs

Inductance: 5.8 mH

Maximum voltage: 44,000 Volts

Peak current: 150 mA

Spark duration: 1200 uS

Coil SpecsTurns ratio:80:1Primary resistance:.35 OHMsSecondary resistance:7.8K OHMsInductance:4.2mHMaximum voltage:40,000 VoltsCoil SpecsTurns ratio:80:1Primary resistance:.35 OHMsSecondary resistance:7.8K OHMsInductance:4.2mHMaximum voltage:40,000 Volts

Coil SpecsTurns ratio:80:1Primary resistance:.35 OHMsSecondary resistance:7.8K OHMsInductance:4.2mHMaximum voltage:40,000 Volts

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

tşk.

yeni aldıgım performans buji kablosu 10mm kalınlıgında.iso belgeli ibare taşıyor ingiliz ürünü.250.000 mil ömrü var deniliyor.kablo degerleri şunlar kısadan uzuna dogru.kısa 1 numara uzun 4 numaralı kablolar.

1.....64ohm

2.....99ohm

3.....123ohm

4.....135ohm

servet oto ile irtibata geçme fırsatım olmadı öbür hafta içi aramayı düşünüyorum hüseyin bey motorcraft buji kablolarını ölçü aleti ile ölçüp söyleyecek.sizlere aktaracagım.

bobinde primary ölçüm uçları 3 tırnaklı olan soketten yapılıyor.ortadaki uç ortak olan sagdaki ve soldaki sargı ana uçları degerlerini ise ölçü aletinde 0 ohm okunuyor ölçü aletinde micro ölçüm varsa tam degeri alabilirsiniz bu bobin ölçen kısımdır.buji kablolarına giden uçlar ise secondery sargı oluyor ve kohm degerleri okunan uçlar bunlar.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Umut Karataş

Ben de bu aralar buji kablolarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Orjinallerini almak en doğrusu biliyorum fakat Bosch marka buji kabloları nasıldır acaba? Deneyen var mı hiç? Marka olarak kaliteli ama malzeme olarak orjinali ile arasındaki fiyat farkı gözönüne alınırsa gene de alınmazmı?

https://www.otoservet.com.tr/FOCUS-98-2005-...I-KABLOSU-BOSCH

Fiyat olarak orjinalle arasında epeyce fark var.

Yorum bağlantısı
Ben de bu aralar buji kablolarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Orjinallerini almak en doğrusu biliyorum fakat Bosch marka buji kabloları nasıldır acaba? Deneyen var mı hiç? Marka olarak kaliteli ama malzeme olarak orjinali ile arasındaki fiyat farkı gözönüne alınırsa gene de alınmazmı?

https://www.otoservet.com.tr/FOCUS-98-2005-...I-KABLOSU-BOSCH

Fiyat olarak orjinalle arasında epeyce fark var.

forumda okuduguım kadarıyla tavsiye edilmiyordu sadece adı var denilmişti.oto servet size tavsiyede bulunur zaten yardımcı olurlar.

Yorum bağlantısı
Umut Karataş
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yede...lo-takimi/detay

ben aldım ürünün orjinalliğini bir çok kişiye teyit ettirdim zaten her hangi bir sorun yaşamadım ama ne olur ne olmaz diye orjinallerini saklıyorum. Çünkü eskilerini keyfe keder değişmiştim. Bariz bir sorun yıpranma yoktu.

Mustafa, orjinal olarak fiyatı nispeten uygun ama gene de Bosch ile 2 kat fiyat farkı var, anlamadığım birçok üründe zaten Bosch'un yedek parçalarını seçerken bu buji kablosu meselesinde neden Bosch tavsiye edilmiyor?

Mesela fren balatalarını değiştirirken ustam otosan yerine Bosch marka balataları tercih etmişti, fiyatı da 2 kat pahalıydı Bosch un. Elektriksel parçalarda durum farklı galiba.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mustafa, orjinal olarak fiyatı nispeten uygun ama gene de Bosch ile 2 kat fiyat farkı var, anlamadığım birçok üründe zaten Bosch'un yedek parçalarını seçerken bu buji kablosu meselesinde neden Bosch tavsiye edilmiyor?

Mesela fren balatalarını değiştirirken ustam otosan yerine Bosch marka balataları tercih etmişti, fiyatı da 2 kat pahalıydı Bosch un. Elektriksel parçalarda durum farklı galiba.

parçaların yaptıgı işe göre sınıfı var o nedenle farklılık oluyor ve tabi giriş fiyatlarıda etken. bence mustafanın önerisi yerinde karar olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ateşleme sisteminde herkes orjinal parça kullanın diyor. :unsure: Ama piyasada farklı farklı markaların ürünleri satılıyorki var. en bastiinden buji de bile bosch alma diyen var ama işin garibi şuanda servisin fomoco diye taktığı bujilerin üstünde bosch amblemi var. yani ne desem boş Sorun giderilecekse bosch almaktan bir şey olmaz ama ben olsam ucuza orjinal parça araçtırırım. Aynı ürün bir yerde 500 iken farklı yerde 100 lira gibi saçma fiyatlardan gidebiliyor. yeterki orjinallğinden emin olunsun.

Bu arada otosanın ürünleri zaten bir çok yan sanayi ile aynı kalitede ve zaten otosan tedarikçi üretici değil çoğu parçada.

Yorum bağlantısı
Umut Karataş
tşk.

yeni aldıgım performans buji kablosu 10mm kalınlıgında.iso belgeli ibare taşıyor ingiliz ürünü.250.000 mil ömrü var deniliyor.kablo degerleri şunlar kısadan uzuna dogru.kısa 1 numara uzun 4 numaralı kablolar.

Oktay bey siz nereden temin ettiniz acaba bu performans buji kablosunu?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay bey siz nereden temin ettiniz acaba bu performans buji kablosunu?

ebaydan aldım.araştırarak buldum. kargo ile beraber 115 tl falandı galiba yazmıştım daha önce.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Umut Karataş

Ankarada Motorcraft marka buji kablosu bulabileceğim bir yer tavsiyesi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ankarada Motorcraft marka buji kablosu bulabileceğim bir yer tavsiyesi olan var mı?

bence oto servetten kargo ile getirt daha iyi olur.

şu andaki otosanın orjinal diye verdikleri buji kablosu motorcraft damgalı.baktım piyasadakilere çok benziyor.otosan alınabilir.80tl idi sanırım.

batıkent oto sanayide oto ünlüford var hastanenin karşısındaki sokakta tabelası görünüyor saglam yer ama yinede inceleyin.

Yorum bağlantısı

orda bide güven ford var, yedek parçacı, tam senin dedigin yerde oktay abi, orayada bakılabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tanımadığınız birinden motorcraft buji kablosu almayın..

Oto servetten alabilirsiniz...

http://www.otoservet.com.tr

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gürbüz Koçoğlu

Şaşmaz'da Akgür Ticaret var.Orda herşey var ve birçok yoruma göre orjinal parça kullanıyormuş.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yede...lo-takimi/detay

Tanımadığınız birinden motorcraft buji kablosu almayın..

Oto servetten alabilirsiniz...

http://www.otoservet.com.tr

Birşey merak ediyorum.Orjinal motorcraft marka buji kablosu boyu itibari ile üzerindekinden daha uzun çıktı. Bu mümkün mü? Bana pek normal gelmedi.Kablolar takıldıktan sonra kıvrımlı ve uzun geliyor.Böyle bişeyle karşılaşan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Onur Doğan

Arkadaşlar aracıma (98 fiesta) 350 km önce lpg taktırdım normalde şehir içi 22-23 kuruş yakan araç, benimkisi ise şehir içi 27-28 kuruş arası lpg (2,70 TL) tüketiyor. Araştırmalarıma göre genelde buji ve buji kabloları değişimi söz konusu olduğunu gördüm. Bunların değişim süreci yada olayı nedir hangi durumlarda olur? Bilgilendirirseniz sevinirim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar aracıma (98 fiesta) 350 km önce lpg taktırdım normalde şehir içi 22-23 kuruş yakan araç, benimkisi ise şehir içi 27-28 kuruş arası lpg (2,70 TL) tüketiyor. Araştırmalarıma göre genelde buji ve buji kabloları değişimi söz konusu olduğunu gördüm. Bunların değişim süreci yada olayı nedir hangi durumlarda olur? Bilgilendirirseniz sevinirim..

Konu daha önce açıldığı için konunuzu birleştirdim. Bilginize.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Aracım (fiesta 98) normalden fazla LPG tüketiyor. Normalde  şehir içi 22-23 kuruş yakan araç, benimki ise 27- 28 kuruş tüketim yapıyor. 350 km önce LPG taktırdım.. Forumlardaki araştırmalarımda genelde hep yakıt tüketiminin fazla oluşunun buji ve buji kablolarından ileri geldiğini söylüyorlar. Fikirleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...