İçeriğe Yönlendir

Üç Bant Bilardo

Ferat Gökdemir

Recommended Posts

Ferat Gökdemir

Uzuzn yıllardır yarı profesyonel olarak üç bant disiplininde bilardo oynuyorum.Psikoloji ,strateji,koordinasyon,korelasyon..ve de antrenman gerektiren çok güzel bir spor.

Ancak ülkemizde yeni yeni popülarite kazanıyor.ilgili arkadaşlara sesleniyorum. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Öğrencilik Yıllarımda ve Meslek Hayatımın ilk yıllarında oldukça iddalı olarak oynadığım, Arkadaşlarımın Amerikan oynamıyorum diye beni dışladığı bir oyun, Gittiğim yerlerdeki Olanaksızlıklardan ve Gözde hasıl olan 1 Nomera Miyop dan dolayı artık Gece Çorbasına ve Kokoreçine oynuyorum. Profesyonelim yani :bambam:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hey gidi günler hey. Seneler oldu bırakalı. Yeniden oynasam hatırlar mıyım acaba?

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

20'li yaşlarda oldukça yoğun oynardım. Şimdilerde ise 1 gram bile heves kalmadı. :)

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

bekarken fırsatını buldukmu arkadaşlarla oynardık cok zevkli ve geliştiriçi bi oyun şimdi ise netten oynuyorum ama hiç zevkli dil.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Benim 18-19 yaşlarında en büyük idealim profesyonel bilardo idi.Fakat üniversiteye(kastamonu-1989) gidince,oradaki salonlar+oyuncu sınırlı olduğundan yıllar içinde bizde soğuduk ve 10 yıldır tamamen koptuk.

Ayrıca 3 bant olayı çıktıktan sonra,öğrenmesi ve ilerlemesi için uzun süreç gerektiğinden bilardoya eski ilgi kalmadı.Sadece kısıtlı bir oyuncu topluluğu kaldı.

Eskiden saatlerce sıra beklerdik,şimdi ise süper salonlar bomboş.

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Lise ve üniversite yıllarında ben de çok hevesliydim. Fena oynamaklabirlikte bir türlü istediğim seviyeye gelememiş olmam üniversitenin son yılında hevesimi kırdı. Ben 3 top oynuyordum. Üç bant denemelerim oldu ama devamını getiremedim.

Bizim zamanımızda alternatifi az olduğundan herhalde bilardo salonları çok dolu olurdu,oyun için birkaç saat sıra beklerdik. En son 5-6 yıl önce bir arkadaşla oynadık. Fatih beyin dediği gibi salon boştu.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kötü masa, kötü ıstaka, kötü toplar soğuttu beni...Şerit değiştiren topları yan masadaki oyun bitince değiştirirdik lisede iken...Aslında zevkli oyun ama ekipman iyi olacak, mutlaka...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Kötü masa, kötü ıstaka, kötü toplar soğuttu beni...Şerit değiştiren topları yan masadaki oyun bitince değiştirirdik lisede iken...Aslında zevkli oyun ama ekipman iyi olacak, mutlaka...

+1

bir de şu "diamond heasbı"nı öğrenemedim gitti. biriniz basitçe anlatır mısınız ? :D

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Lise yıllarında ne oynardık. En keyif aldığımız yer Kızılay'da gittiğimiz platin ısıtmalı masaları olan bir salondu. Onların ıstakaları da düzgün oluyordu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
+1

bir de şu "diamond heasbı"nı öğrenemedim gitti. biriniz basitçe anlatır mısınız ? :rolleyes:

Daimond'ında farklı sistemleri var.En basit yoluyla masadaki noktaların değerleri vardır(10-20-30...)çıkış=düşüceği yer+atacağın yer.Tabi topsuz olanı kısaca böyle,ayrıca toplu(yani önce bir topa vurarak)olanıda var.Fakat bunların hepsi kişinin topa vuruşuna,verdiği falsoya vs...gibi farklılıklar gösterebilir.Ayrıca kim ne derse desin %100 değildir.En usta bilardocuların bile çok basit bir havuzu,turnikeyi vs...kaçırdığını görürsünüz.

Bu arada 3 top niye bitti derseniz,seri amerikanda top sürerek çok yüksek sayılar çekildi,turnuvaların bir anlamı kalmadı.Ama 3 bant bu olay hiçbir zaman olmayacak ve tıpkı satranç gibi sonsuz bir hale geldi.

Özetleyecek olursak bundan 100-150 yıl sonra bile 3 bantı çözmüş ve eline ıstakayı alıp 50-100 sayı çeken olmayacak(bence).Haa setli oyunlarda seti açıp 15 sayı çekip bırakan oluyor,ama bu ayda yılda bir olan bi durum.Bizde zamanında 15 çekmedik ama 12-13 sayı çektiğimiz çok olmuştur.

Daimondu-sistemi bilmek olayı çözmek demek değildir,ustalar bile çoğu atışı hissi atmakta.Ayrıca bilardo tekniği kişinin kendisiyle alakalı,herkes resim yapabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

- Olum, arkadaşlarla ne çalıştınız bakalım?

- Fizik çalıştık baba, itme momentum. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ferat Gökdemir
+1

bir de şu "diamond heasbı"nı öğrenemedim gitti. biriniz basitçe anlatır mısınız ? :)

Aslında diamond hesabı üç bant disiplininde temel taşlardan sadece biri.

Genel anlamda ise Duruş, Tutuş ,Vuruş daha sonra sistem(teori) gelir.

Ben yinede meraklı arkadaşlarıma şu aşağıdaki linki veriyorum.

http://www.bilardosport.com/site/

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Özdemir Deniz

Diamond hesabını az çok kavradım, şimdi biraz atışları düzeltmem lazım, falso sırtlı verilirse ne olur kleps ile ne olur bunları tam bilemiyorum. bunlarla ilgili kısa ve öz bir kaynak belirten olursa süper olur. bir de güzel bir ıstaka almayı düşünüyorum. satılık ıstaka var mı :lol2:

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Diamond hesabını az çok kavradım, şimdi biraz atışları düzeltmem lazım, falso sırtlı verilirse ne olur kleps ile ne olur bunları tam bilemiyorum. bunlarla ilgili kısa ve öz bir kaynak belirten olursa süper olur. bir de güzel bir ıstaka almayı düşünüyorum. satılık ıstaka var mı :lol2:

Bilardo zor iş ben oynamam.Üniversite hocası altı ayda azıcık öğreniyorsa..Yok, yok benim işim olmaz.. :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Diamond hesabını az çok kavradım, şimdi biraz atışları düzeltmem lazım, falso sırtlı verilirse ne olur kleps ile ne olur bunları tam bilemiyorum. bunlarla ilgili kısa ve öz bir kaynak belirten olursa süper olur. bir de güzel bir ıstaka almayı düşünüyorum. satılık ıstaka var mı :)

Sen de bir karar ver be kanka. Gitar mı çalıyorsun, fotoğraf mı çekiyorsun, bilardo mu, bmw mi, yoksa parçacık fiziği doktorası mı? Istaka...Neyse...

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Sen de bir karar ver be kanka. Gitar mı çalıyorsun, fotoğraf mı çekiyorsun, bilardo mu, bmw mi, yoksa parçacık fiziği doktorası mı? Istaka...Neyse...

Hobi olarak Hocalık yapıyor :)

Yorum bağlantısı
Tamer Ergen

Bir zamanlar turnuva ikinciliğim vardı. Artık bıraktım bende.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

ya hobi bölümündeyiz adı üstünde. bilgi lazım :nazar:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
ya hobi bölümündeyiz adı üstünde. bilgi lazım :nazar:

:nazar: Diamond elmas demek .:fiuw:

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Özdemir Deniz

Konuya mesaj yazalı olmuş baya :) şöyle bir değişiklik olmuş yazdığımdan beri :D

K4G6LL.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Değişiklik olarak saçlar azalmış gibime geldi, başka ne değişiklik var ? :sandalye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

57 yaşında adam dünya şampiyonu oldu yine. Ya 6 ya 7. Dünya Şampiyonluğu. Bilardo için doğmuş resmen

semih-sayginer-yedinci-kez-dunya-sampiyo

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...