İçeriğe Yönlendir

Kaporta (batık) Tamiri

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez
(düzenlendi)

Bugün arkadaşım benim okula geldi. Yeni 2. el bir araç almış. Hyundai Getz Crdi 2009 model.

Sol arka direkte daha önceden bir vukuat neticesinde batık varmış. Kaportacıya gitmiş ne yapabiliriz diye, kazınacak boyanacak falan demiş. Bizim arkadaş ta boşver öyle kalsın demiş. Neyse uzatmayayım, ben göçüğü görünce hocam bunu hemen hallederim dedim.

İnternette bir kişinin yaptığı uygulama aklıma geldi. Sıcak silikonu yapıştırıp çekme ile bu tarz göçükleri düzeltiyordu. Neyse hemen 2 adet silikon bulduk. Ve operasyona başladık. Biraz daha uğraşsam daha da düzelirdi ama bence sonuç fena değil...

Araç yukarda belirttiğim gibi Getz. Yani Focus değil ama, Focusçu arkadaşların belki işine yarar diye burada paylaşıyorum. Yöneci arkadaşlar uygun buldukları başka bir yere de taşıyabilirler...

Önce:

25a02251.jpg

81fe63a3.jpg

Sonra:

024d16e6.jpg

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

ilk fotoğrafı görünce bir an kaportayı deldiniz sandım. :D

Elinize sağlık; silikonu neyle ısıttınız o bölgede bir de sökerken ne yaptınız pek kolay çıkmaz kaportayı çeken birşey tahminimce.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kuvvetli ve sert bir şekilde çekince silikon kaportadan kopuyor. Bu çekme sırasında zaten kaporta dışarı çıkmış oluyor...

4-5 defa tekrarladım. Kaortada kalan silikonu ıslak bezle hafif bastırarak çıkardım. Hiç zorluk çıkarmadı...

ilk fotoğrafı görünce bir an kaportayı deldiniz sandım. :D

Elinize sağlık; silikonu neyle ısıttınız o bölgede bir de sökerken ne yaptınız pek kolay çıkmaz kaportayı çeken birşey tahminimce.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Olur... Aklıma gelmedi değil. Ama vantuzun arkasındaki plastikler güç uygulamaya dayanacak kadar kuvvetli değil...

Navigasyonun vantuzu ile olmaz mı bu ? ... Güzelmiş ...

Boyada gözle görülen en küçük bir kılcal çatlak filan olmadı...

Düzeltilen yerlerdeki boyalar zamanla dökülme yapmazmı acaba? :unsure2:

Hayır hiçbir iz kalmadı...

iyi fikir ancak silikon izi kalmıyor mu kaportada?
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

benim arka taraftada küçük bi göçük var, onun üzerinde bir deneme yapayım bakalım.

peki bu silikonu nasıl yapıştırdınız. çakmakla mı ısıttınız?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüm nalburlarda vb. bu silikonu bulursunuz, çakmak veya, çakmak takılan mini kaynak makinası veya sanayi tipi ısıtıcı (pahalıdır, saç kurutma makinası gibidir) ile eritmesi kolaydır.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

10 mmlik silikon. Çakmakla ısıttım. Düşündüğünüzden daha kolay 15-20 sn de eriyor. Yapıştırılacak hale geliyor. Yapıştırdığınızda 2-3 dak. hareket ettirmeden donmasını beklemek lazım... Eğer göçük geniş bir alandaysa 2-3 silikonu aynı anda yapıştırmakta fayda var. Çekerken yavaşça kuvvet artırarak çekmek daha iyi olur. Alan geniş değilse, tek silikon ve sert ve kuvvetli tek çekiş daha iyi oluyor...

benim arka taraftada küçük bi göçük var, onun üzerinde bir deneme yapayım bakalım.

peki bu silikonu nasıl yapıştırdınız. çakmakla mı ısıttınız?

Yorum bağlantısı

güzel fikir , elinize saglık, benim çamurlukda küçük bi gamze var, oraya bi deneyim.ERHAN ın dedigi gibi, neyle ısıtıp yapıştırdınız ?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bunu tam olarak bilemem ama, Getzin kapıları kapanıken teneke gibi ses çıkıyor. Bu arada arabayı da kullandım. Motor kesinlikle Tdci den çok daha sessiz. Belki yüksek devirlerde sesi artabilir ama düşük devirlerde motor sesi oldukça az.

hyundai ile, bizim ford ların, arasında kaporta farkı varmıdır ?
Yorum bağlantısı

Fikir güzel lakin her araçta olmayabilir, çünkü vw grubunun kaportları çok sert. Ama fransız olsun ford olsun böyle bir sonuç alınacaksa kesinlikle iyi fikir. :unsure2:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

bu tarz işlemler yumşak zemin için çözüm.direk veya çok küçük göçüklerde işe yaramaz.hundai deki yüzey geniş ve yumuşak o yüzden işlem başarılı olmuş bence.ve kaportada kullanılan sac inceligide önemli tabii.ellerine saglık pratik bir çözüm olmuş.camcıların kullandıgı vakum var o daha iyi netice verir lastikdir çizmez ama boyada çatlama sadece şansa baglı bence.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Senin araçta bu uygulama işe yaramaz gibi... Çok dar bir alan ve ön direk, mukavemeti yüksek bir yerdir. Arkadan da ulaşılabileceğini sanmıyorum, arkası kapalıdır büyük ihtimalle. Ama yine de plastiği söküp içerden ulaşmayı denemek lazım. Belki deliklerden falan ulaşılabilir...

Benim ön sol direkte de böyle bir ezik var acaba bu yöntemle çekilir mi? Ya da iç döşemeyi söksek alttan bastırarak şişirebilir miyiz acaba...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ben bunu hep yapıyorum. :rolleyes:

Yani, düşük maliyetlere bir çok şeyi kendim hallediyorum. Şimdi şöyle bir düşündüm neler yapmışım diye:

1. Sis farı montajı...

2. Bagaj içi led aydınlatma...

3. Ekranlı park sensörü montajı...

4. Motor bölümü, arka koltuk altı, bagaj içi çamurluk ses yalıtımı uygulaması.

5. Komple koltuklar sökülerek halı yıkama makinesiyle yıkama...

6. Plakalıkların iptali ve silikonla yapıştırma...

7. Bagaj içi 12 volt priz montajı...

8. Ön fren balata ve disk değişimi, arka fren ayarı...

9. Yağ değişimi, hava filtresi, polen filtresi değişimi...

Not: Yarım kalan ses yalıtımı olayım vardı. Kısmetse 2 gün sonra yola çıkıyorum. Trabzonda köyde yarım kalan ses yalıtımını tamamlayacağım ve tabiiki burda paylaşacağım...

sıfır tl'ye süper işçilik. vallahi bravo.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Navigasyonun vantuzu ile olmaz mı bu ? ... Güzelmiş ...

Geçenlerde bir kaportacının kullandığını gördüm..

Ben bunu hep yapıyorum. :rolleyes:

Not: Yarım kalan ses yalıtımı olayım vardı. Kısmetse 2 gün sonra yola çıkıyorum. Trabzonda köyde yarım kalan ses yalıtımını tamamlayacağım ve tabiiki burda paylaşacağım...

Yeteneğin kaynağı belli oldu :bravo:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...