İçeriğe Yönlendir

Focus Mu? Leon Mu ?

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Merhaba arkadaşlar yeni üyelerden biriyim ama uzun süredir uzaktan forumu takip ediyordum.Kafasında hep leon düşüncesi olan biri olarak (iç dizayn haricinde) daha sonraki incelemelerimde focus u biraz daha öne çıkardı.Aslında hep dizel bir araç düşünüyordum düşüncem hala devam etmekte ama bu aralar kafam biraz karışık açıkçası.Bu arada sormadan geçemeyeceğim neden focus titanyumlar bu kadar çok satışta görüyorum.

Gelelim asıl konumuza

2007 Model temiz LPG li Leon

SEAT Leon 1.6 Stylance

2007 model / 55000 km

* ABS (Kilitlenmeyen Fren Sistemi) * Far (Xenon)

* Park Sensörü Hız Sabitleme Sistemi

* Far (Otomatik)

* Far Sensörü

* Far Yükseklik Ayarı

* Yağmur Sensörü

* Alarm

* ASR (Çekiş Kontrol Sistemi)

* ESP (Elektronik Stabilite Kontrolü)

* Hava Yastığı (Sürücü)

* Hava Yastığı (Yan)

* Hava Yastığı (Yolcu)

* Immobiliser (Elektronik Motor Kilidi)

* AFU (Fren Destek Sistemi)

* EBD (Elektronik Fren Dağılımı)

* Lastik Basınç Kontrol Sistemi

Yoksa

Ford Focus 1.6 İ Collection

Kilometre : 52000 KM

Yılı (Model) : 2008

CD

Elektrikli Cam

ESP

Klima

Sis Lambası

Hidrolik Direksiyon

Sabit Hız Kontrolü

Merkezi Kilit

Elektrikli Ayna

ABS

Çelik Jant

Hava Yastiği (Yolcu)

Yan Hava Yastığı

Alaşım Jant

Yol Bilgisayarı

Opak Boya

Direksiyon Ayarı

kumadandan cam kapatma,

fiyat olarak ıkısıde aynı sayılır çok az bir fark var fikirlerinizi almak isterim bu konuda aynı paralara belkı daha farklı araçlar bulunabılır leon ve focus olarak ama ıkısı bırbırıne yakın dıye bu sekılde yazdım hangısı tercıh edılmelı sizce

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Hoşgeldiniz.

Leon'un donanımı çok daha zengin Collection Focus'a göre. Focus'ta ESP yoktur diye düşünüyorum, bence Leon.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Hoşgeldiniz.

Leon'un donanımı çok daha zengin Collection Focus'a göre. Focus'ta ESP yoktur diye düşünüyorum, bence Leon.

evet esp yok en azından benim verdiğim örnekte

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Ön taraftan takırtı sevmiyorsanız Ford .... Uzar giderim takır tukur ve havalı derseniz Leon.. :D

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Leon görünüm olarak daha hoş,ufak tefek aksesuarla albenili.Fakat kullananlar genelde yakıttan şikayetçi.

Ben olsam Leon alırdım(LPG)taktırırdım. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ford gurubu satış rakamları ilk 2 dedir, Seat gurubu kaçıncı bilemem ama oldukça azdır, dolayısı ile 2.elde daha çok ford görmek normaldir. Leon daki 1.6 motor 8 subaplı VW motorudur, diferansiyel oranı kısadır, ara hızlanması iyidir, son hızı ve tüketimi kötüdür, klima ve iç elektrikli düğmeleri biraz masraf açar.

2.el alıncak ise, 2008 focus tercih edilmeli derim.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Altınbay
Ön taraftan takırtı sevmiyorsanız Ford .... Uzar giderim takır tukur ve havalı derseniz Leon.. :nazar:

bu güne kadar belkide 15 20 tane leon un(1,6 , 2,0tdi, cupra vsvs) direksıyonuna geçtim bir tanesinde ses duymadım görmedim su anda focus u kullanıyorum gercekten kullanışlı bir araba ancak tasarım olarak ve yol tutuş olarak iki araç farklılıklar gösteriyor focus daha cok aile arabası leon ise gerek tasarımı gerek 1,6 8v motorun cıkardıgı horultulu sesi ile genç lerin ve genç kalabilenlerin aracı

leon ların hastalık denilebilecek bir arızası yok .. motor zaten vw nin ürettiği en saglam motor lpg uyumu çok iyi 60 70 bin km baskı balata omru de normal sayılır focus u da bınenler anlatabılırler şimdi den hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
(düzenlendi)

Ford kullanmak bi ayrıcalıktır :nazar: şiddetle tavsiye edilir.

tarihinde Cengiz Aratemur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

seat leon TR ye geldiğinde ilk test sürüşü yapanlardan biride bendim. aracın içinde bi kalite hissi var, izolasyonu gayet yeterli. xxx li hızlarda motor sesi epey içeri geliyor . yüksek devirlerde motor canlılığını kaybediyor. ancak çok da takılmadım buna.

en kötü yanı görüş açısı, arka va ön çok az görünüyo, sürücü araca göre biraz çukurda oturuyor gibi. bu alçaklık insanın kendini spor araba kullanıyor gibi hissetmesine sebep oluyor. alışmadan park etmesi zor.

2 .eli focus kadar sağlam olmasa bile alınıp zevkle uzun süre binilebilecek bir araç.

seat04.jpg

Model:Leon 1.6

Year:2007

Category:Family cars

Engine:1595 ccm (96,84 cubic inches)

Engine position:Front

Engine type:in-line, 4-cyl

Valves per cylinder:2

Maximum power:102.7 PS (75,62 kW or 100,50 HP) at 5600 Rev. per min.

Maximum torque:148.00 Nm (15,02 kgf-m or 108,65 ft.lbs) at 3800 Rev. per min.

Bore Stroke:81.0 x 77.4 mm (3,18 x 3.0 inches)

Compression:10.5:1

Top speed:184.0 km/h (113,73 mph)

Fuel type:Gasoline, unleaded 98

Transmission type:Manual, 5-speed

Power per weight:0.0855 PS/kg

0 to 100km/h (0 to 62mph):11.7 seconds

Drivetrain:Front

Number of seats:5

Passenger space:4040 litres (1061,67 gallons)

Number of doors:5

Country of origin:

Front tires:205/55-R16

Rear tires:205/55-R16

Chassis:Hatchback

CO2 emissions:142.0 g/km

Turn circle length:11 m (438,70 inches)

Weight:1205 kg (2643,32 pounds)

Towing weight:1200 kg (2632,27 pounds)

Total length:4320 mm (169,25 inches)

Total width:1770 mm (69,35 inches)

Total height:1460 mm (57,21 inches)

Maximum weigth with load:1775 kg (3893,63 pounds)

Ground clearance:

Wheelbase:2580 mm (101,09 inches)

Cooling:Liquid

Brakes type (front):Ventilated disks

Brakes type (rear):Disks

Cargo space:341 litres (89,55 gallons)

Lubrication:Wet sump

Leg room:

Aerodynamic drag coefficient:0.3

Fuel efficiency (highway):

Fuel efficiency (mixed):7.4 litres/100 km (31,63 miles per gallon)

Fuel efficiency (city):

Fuel tank capacity:55.0 litres (14,46 gallons)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Tasarım açısından benim kanaatimce leon focustan ileride bir süre aklım sadece leonda idi ama konsolu hep aklımda soru işareti olarak kalıp durmustu ki benzilisine binmek ayrı bir düşünce idi doğal olarak yakıtını düşününce :nazar: dizelleride oldukça pahalı geldi bana yanılıyor olabilirim aklımda hep dizel olduğu için focus dikkatimi çekti gücü hissetmek güzel olsa gerek donanımıda seven biriyim focus alınca titanyum güzel donanım olarak ama fiyat bütçemi aşmaya başlıyor birde yeni kasa gelecek oda ayrı bir durum çok şey okudum çok şey dudydum lpg olmazsa olmaz benim için benzinlide bununla ilgilide bir çok şey söyleniyor olumlu olumsuz offf beynim sulandı valla :good1:

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

önce ihtiyaçları belirleyin , doğru belirlerseniz bu kadar çok düşünmenize gerek kalmaz.

bagaj gereksinimi, yapılacak km, renk , donanım, bütçe , bakım maliyeti , 2.el değer kaybı , tasarım.....

tüm bunları düşündükten sonra gönlünüz birine kayacak ve alacaksınız . araba işi kısmet işi, temiz hangisi denk gelirse artık.

Yorum bağlantısı

İhtiyaçlarınızı belirleyin, ona göre bir tercih yaparsınız. Bu arada collection focus'ta esp yok diyen arkadaşlar o dönemde opsiyonel olarak satışa sunuluyordu ESP+TCS olarak yani araçta esp olabilir. Leon kullandım 2010 Tsi çok tatlı bir sesi ve gidişi vardı. Özellikle titanium focustan sonra iç mekan sessiz geldi. Ön takım tıkırtısı duymadım, zira focustan amortisör sesine alışkınım bu araçta o da yok. Tek dezavantajı ikinci eli eğer bunu dert etmeyecekseniz, kesinlikle leon tasarım ve donanım olarak önde ben olsam leonu seçerdim.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Leon'un horultulu sesi benimde çok hoşuma gidiyor ama ona sahip olan kimle konuştuysam yaktığı kadar iyi yürümüyor diye şikayetçiydi. Orta konsolu biraz tuhaf basit gibi geliyor bana ama dış tasarımı güzel.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

LEON'un bagajını görmediniz galiba. Ford'un bagajı LEON'un bagajından neredeyse 3 kat daha büyük. LEON çok spor bir seçenek olur. 1.6 motorun performansı vasatı geçemiyor maalesef. Ford'un 100hp lik benzinli motoru bile LEON dan çok daha atik ve tüketimi düşük. Ben kullanışlılık, sağlamlık hissi, sağlam karoser ve sorunsuzluk bakımından FORD FOCUS derim tabiiki.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
LEON'un bagajını görmediniz galiba. Ford'un bagajı LEON'un bagajından neredeyse 3 kat daha büyük. LEON çok spor bir seçenek olur. 1.6 motorun performansı vasatı geçemiyor maalesef. Ford'un 100hp lik benzinli motoru bile LEON dan çok daha atik ve tüketimi düşük. Ben kullanışlılık, sağlamlık hissi, sağlam karoser ve sorunsuzluk bakımından FORD FOCUS derim tabiiki.

leon 341 lt

focus 385 lt

3 kat birAZ abartı olmuş

leonun da bagajı fena değil hani

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
leon 341 lt

focus 385 lt

3 kat birAZ abartı olmuş

leonun da bagajı fena değil hani

FOCUS'un 526 LT dikkatinizi çekerim yanlış arabaya bakmışınız :nazar:

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

bagaj_xx.jpg

bagaj_xx.jpg

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
bagaj_xx.jpg

bagaj_xx.jpg

hangisi daha kullanışlı resimlerde de gözüküyor. LEON almayı sırf bagaj yüzünden iptal etmiştik zamanında.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
FOCUS'un 526 LT dikkatinizi çekerim yanlış arabaya bakmışınız :nazar:

385 Lt focus HB

Leonun bagajı daha dar ama biraz daha yüksek sanırım :good1:

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
385 Lt focus HB

Leonun bagajı daha dar ama biraz daha yüksek sanırım :good1:

arkadaş sedan almak istemiyor mu? HB ler evet 385 lt. Sedan varken HB bence gereksiz.

biz focuscuyuz arkadaş özellikle de c-max diyorum :)

Ovada yeşil ot rampada Mavi Ford... :nazar:

Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Biz Şu an iki Kişilik bir aileyiz çok büyük bir bagaj ihtiyacım yok he birde aşil adında köpeğimiz var :) ihtiyaçları belirlemek gerekir demiş bir arkadaş ama iki otomobili tek araçta birleştirebilsek ne güzel olurdu leonun 1.6 motoru hiç kullanmadığım için performansını bilemiyorum ki birde lpg siz binemem açıkçası hantal kalırsa kullanırken sinir olurum kırmızı yada beyaz bir leon keyifli olur.Ama diğer taraftan da focusta ağır ve güçlü bir izlenim bırakıyor dizel olması ve gücüde ayrı bir tad tabiki biraz performans seven biri olarak çok sakin araç kullanan biride değilim :wub: 1.6 dizel bir leon o dananımla güzel olurdu ama yeni modellerde olduğu için aşar biraz bizi ikisinden birine karar verilecek ama leon lpg nasıldır iyi bir incelemem lazım dizel focus kullandığım için performansını biliyorum genel olarak dizellerin.Şu an için sedan otomobil pek benim tarzım değil en azından focus anlamında

resimdeki gibi bir focus olursa hayır demem hani :(:fiuw:

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...