İçeriğe Yönlendir

Aks Sorunu

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İbrahim Fındıklı
bu konuyu başından beri takip etmeye çalışıyorum ama kaçırdımı gözden bilmiyorum

herkes diyorki debriyajdan sonra akslardan geliyor bu ses

ee benim araçta debriyaj yok ama aks var ise benim araçtandan gelmesi gerekmiyormu bu sesin yani benimde bu sesi duymamama rağmen servise gidip baktırmalımıyım böyle birşey varmı diye

abi, ses yoksa neye baktırcan Allah aşkına, bırak ya :lol2: geç hafta sonları direksiyona arabanın keyfini çıkar :spiteful:

ses çıkarırsa garantiden yapacaklar zaten,amaaaannn :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Evet bende bugün hava filtresini değiştirdim. O sırada sordum. Aks'dan kaynaklı bu sesin giderilmesii için Otosan tarafından servis bülteni yayınlanmış. Bu konuda bakır alışımlı özel bir gres yağı uygulaması yapılıyormuş. Bu uygulama ile birlikte 2 ek parça daha değişiyor. Dediğin gibi haftaya gelecekmiş bu malzeme. Otosanın stoklarındada yokmuş.

Acaba bahsettiğiniz servis bülteni hangi tarihte yayınlandı?

Yorum bağlantısı
Bülent Üstüntepe

Herkese Merhaba,

Bu servis bültenin ne zaman yayınlandığının bilinmesi iyi olur diye düşünüyorum. Aracımın garantisi bitti. Servise gidip bu arızanın benim aracımda var olup olmadığı kontrol ettirsem mi? Eğer sorun var ise onarım için ücret talep ederler mi? gibi sorular aklımı karıştırmaya başladı. Ne yapmak lazım sizce?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

servise gidip kontrol ettirmenize gerek yok kendinizde kontrolünü yapabilirsiniz sessiz bir ortamda akşam olabilir camları açın ve tatlı sert bir kalkış yapın eğer duyamıyosanız birinden yardım alın o sesi dinlesin ön tekerlerden geliyor ses garanti konusunada bişey diyemicem gerçekten böyle bir şikayetiniz olursa servisle konuşmanızda fayda var

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

Arkadaşlar bugün itibari ile, vites geçişlerinde gelen sesten dolayı ve gaz verip gaz kesince gelen lak-lak sesinden dolayı servise gittim

Bu başlıkta ilteber beyin anlattığı gibi akslarla ilgili servis bülteni yayınlanmış.

Aslar ile ilgili ilaç işlemi yapılacak.

Birde gaz verip gaz kesince gelen lak -lak sesi için usta bunun volanttan kaynaklandığını söyledi ve normal dir dedi. Ben biraz üsteledim sesten rahatsız olduğumu söyledim

ve volantın değişmesine razı oldular tabi garantiden değişecek. Şimdi ben şunu merak ediyorum acaba doğru parçayımı değiştiriyoruz? acaba yok sa bu ses baskı balatadan da kaynaklanbilrmi?

Yorum bağlantısı
Okay Çetinkaya

hala kararsızım servise gitsem mi gitmesem mi,debriyajı sert bırakınca bazen geliyo ses :fiuw:

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
Arkadaşlar bugün itibari ile, vites geçişlerinde gelen sesten dolayı ve gaz verip gaz kesince gelen lak-lak sesinden dolayı servise gittim

Bu başlıkta ilteber beyin anlattığı gibi akslarla ilgili servis bülteni yayınlanmış.

Birde gaz verip gaz kesince gelen lak -lak sesi için usta bunun volanttan kaynaklandığını söyledi ve normal dir dedi. Ben biraz üsteledim sesten rahatsız olduğumu söyledim

ve volantın değişmesine razı oldular tabi garantiden değişecek. Şimdi ben şunu merak ediyorum acaba doğru parçayımı değiştiriyoruz? acaba yok sa bu ses baskı balatadan da kaynaklanbilrmi?

Dizellerde çift kütleli volan var, ses ondan geliyordur.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
(düzenlendi)
Dizellerde çift kütleli volan var, ses ondan geliyordur.

Prosedüre uyarlarsa Volanttaki o 7 derecelik açıyı yakalarlarsa volantı değişirler.Ama 7 derecelik açı yoksa volantıda değişmezler.Ama o kadar söktük değişelimde diyebilirler.

tarihinde Salim ?mamo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

mehmet bey bu sesler birbirinin benzerimi ve aynı nokta üzerinden mi geliyor ona dikkat ettinizmi tabiki baskı balatadanda ses yapabilir ama akslarla ilgili işem yapıldıktan sonra arabayı bi dinlemenizi öneririm

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Geçen ay 30bin bakımı için servise gittim. Tekerden uğultu geliyor diye bi hisse kapılmıştım söyledim baktılar, garantiden Aks bilyesi ve arka tekerlerinde teker bilyeleri değişti. (Ford Fiesta) Usta: Abi bu jantları çıkar bunlara bilye dayanmaz dedi :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Geçen ay 30bin bakımı için servise gittim. Tekerden uğultu geliyor diye bi hisse kapılmıştım söyledim baktılar, garantiden Aks bilyesi ve arka tekerlerinde teker bilyeleri değişti. (Ford Fiesta) Usta: Abi bu jantları çıkar bunlara bilye dayanmaz dedi :D

eray be ford fiesta lalarla ilgili böyle bir sıkıntı yok sizin bahsettiğiniz konu daha farklı bir arıza

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

Servisten aradılar bu gün, volant gelmiş

yarın erkenden servise gideceğim bayağı uzun süreceğini söylediler

İlteber bey benim vites geçişlerinden duyduğum sesi özel olarak dinlemeye çalışmaya gerek yok bayağı ses geliyor zaten bunun volant tan kaynaklandığını söylediler volant da çift kütleli olduğundan ses yapıyormuş. Usta , değişelim ama belli bir zaman sonra yine ses yapmaya başlar dedi.

Birde aklslara ilaç uygulaması yapılacak.

Bu arada volant değişirken şanzıman inecek değilmi? Aslında söylimde şanzıman inmişken baskı balatayada baksınlar belki ses ondan geliyordur.

Servis sonrası sonucu buraya yazarım arkadaşlar inşallah seslerden kurtulurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

Aracı servise cuma sabahı erkenden bıraktım işlemin akşama kadar süreceğini söylediler (17:00) bende beklemedim orada

İşlemi bitince bana habar vereceklerini söylediler.

Saat 16:00 da beni aradılar işlemin bittiğini aracı alabileceğimi söylediler.

Volantın değiştiğini söylediler fakat ellerinde ilaç kalmadığı için aks lara uygulanan işlemi ilaç geldikten sonra yapacaklarını söylediler.

Volan değişiminden sonra usta ile teste çıktık, aslında ben bayağı bi farklılık bekliyordum araçta yani vites geçişlerinden sonra gelen lak-lak sesinin azalacağını, hatta tamamen geçeceğini düşünüyordum. Ama sonuç hiçte umduğum gibi olmadı. Önceki kadar olmasada vites geçişlerinden sonra yine lak- lak sesi vardı gaz verip kesince geliyor.

Usta hala normal olduğunu söylüyor. Ama bana volantı değiştirirsek sesin kesileceğini söylemişti belli bir süre sonra yine başlayabilir demişti.

Ben şimdi şunu merak ediyorum acaba benim aracın volantı gerçekten de değiştirdilermi. İçime kurt düştü. Birde bana servis formunuda imzalattılar volant değişmiştir diye yazıyor. Ama ben nedense güvenemedim çünkü usta ya eski volantı görebilirmiyim dedim hurdaya ayırdık falan dedi. Halbuki

daha önce servise gittiğimde ses şikayatinden bahsettiğimde; ses volanttan geliyor, çift kütleli volant var bu arabalarda hatta istersen bi volant var bi araçtan söktük göstereyim sana dedi ve baktık göbeğinde bayağı boşluk vardı.

Daha sonra, o zaman dedim bu ses tüm araçlarınızda da varmı diye, benim aracın aynısının sedan ını test edelim dedi km si benim araca yakındı.

Kendim sürdüm ve hakikaten benim araçtaki sesin aynı ondada vardı. Gaz verip gaz kesince özellikle 4. viteste 1750-2000 devir arasında veya daha düşük devirlerde. Çok bariz ses yapıyor.

Arkadaşalar servis volantın siparişini yanımda vermişti ve volantınız geldi diye beni aradılar.

Acaba benim volantı benim aracıma takmayıp, takıldı demiş olabilirlermi servisler bunu yapabilirmi? Çünkü parça pahalı bi parça 1500 tl olduğunu söylemişlerdi.

Belkide başka bi araca takıp adamdan parasını alacaklar. Olabilirmi? Biraz uzun yazdım sabrınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Sanırım Es otoda yaptırdınız aracınızı.Pek iyi bilinmeyen ama göz önünde olan bir servis.Öyle bi yanılgaya-hatayı yapmazlar.Takılmamış parçayı fatura edemezler.Bence serviste başka bir araçlan kıyaslama yapmanız sizin için iyi olur.Sizinde kafanız karışmış gibi ses konusunda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Sanırım Es otoda yaptırdınız aracınızı.Pek iyi bilinmeyen ama göz önünde olan bir servis.Öyle bi yanılgaya-hatayı yapmazlar.Takılmamış parçayı fatura edemezler.Bence serviste başka bir araçlan kıyaslama yapmanız sizin için iyi olur.Sizinde kafanız karışmış gibi ses konusunda.

Salimbey es otodan çok memnun olmadığımdan adapazarındaki akgün otoya gidiyorum

Ortada fatura flan yok zaten araç garanti kapsamında olduğundan.

Benim düşüncem sadece acaba değiştirmeyipte değiştirdik deme gibi bir olasııkları varmı? Teknik ve malii olarak mümkünmüdür?

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Benim düşüncem sadece acaba değiştirmeyipte değiştirdik deme gibi bir olasııkları varmı? Teknik ve malii olarak mümkünmüdür?

Kullandıkları parçaların Seri Numarası falan olması gerekli, OTOSAN mutlaka takip ediyordur, etmiyorsa ne yapacağız, ustanın başında nöbet mi tutacağız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

1-Ortada fatura yokta,sizin elinizdede işemri var.

2-İşemrinde değişecek parça yazar garanti olup olmadığıda.

3-Usta yalan söylemiş hurdaya attık diye.Atamazlar kleym deposuna kaldırmışlardır.

4-Volant kaybolursa kleym görevilisinin başı ağrır.

Ne yapmanız lazım :lol2: Israrcı olun sesin azalmadığını değişen parçanızıda isteyin bakalım nasıl tavırları olucak.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

bence bunu göze alabilecek kadar kendine güvenemezler düşünsenize değiştirdik deyipte yarın birgün değiştirmedikleri ortaya çıkarsa ford o servisin müdürünü ne yapar

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Grantiden değişen parça zaten müşteriye iade edilmiyor. Otosana geri gönderiyorlar benim bildiğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Grantiden değişen parça zaten müşteriye iade edilmiyor. Otosana geri gönderiyorlar benim bildiğim.

Bende değişip değişmediğinden kuşkuluyum. Belkide değiştirmeyip ayar faln yaptılar ve yeni gelen parçayı başka araca taktılar.

Çünkü birebir aynı sesler yine var araçta

Değişip değişmediğini başka nasıl anlarım. Seri no faln yokmu?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bende değişip değişmediğinden kuşkuluyum. Belkide değiştirmeyip ayar faln yaptılar ve yeni gelen parçayı başka araca taktılar.

Çünkü birebir aynı sesler yine var araçta

Değişip değişmediğini başka nasıl anlarım. Seri no faln yokmu?

Otosanı arayın şüphenizi dile getirin onlar gerekeni yapar :fiuw:

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Zannediyorum garanti prosedürü başladımı mutlaka değişmesi lazım. Bilgiler vs giriliyor, en son çıkan parça gönderilip prosedür sonlanıyor. Ben değişmediğini düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Okay Çetinkaya

evet bende geçenlerde servise gittiğimde sorunu söyledim debriyajı özellikle sert bırakışlarda, kalkışlarda,2. ve 3. viteslerde ses geliyo dedim debriyajdanmış gibi dedim ustayla çıktık yola ve o da denedi evet dedi bir metal yerine oturuyomuş gibi lak diye sesi duydu hocam aks başlarından olabilir dedi sonra lastikler sökülüp aks başlarına pasta sürüldü sonra test ettik ses kesildi tekrar ederse yine bakarız dediler bu arada kronik mi diye sordum genelde dizel focuslar geliyomuş bu şikayetle iki tane falan gelmiş onlarda mümessilmiş ha bide araçlar gemiyle geldiği için paslanma olabiliyomuş gibi bişeyler dediler sonuç olarak sorunum çözüldü o sesi duymamak güzel

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...