İçeriğe Yönlendir

Hdmi Kablosu Almam Lazım

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Fırat Şenol
(düzenlendi)
Digiturk bayisinden Digiturk Plus kutunun hdmi kablosunu almanızı öneririm. Fiyatı hakkında bilgim yok ama kalitesi piyasada görebileceğiniz tüm kablolardan daha iyidir. Digiturk Plus kutusuna çok önem veriyor ve kaliteyi üretiyor. Diğer kutuları için bunları söylemek zor.

Maalesef bu söylediğinize pek katılamıyacağım.Ben evde Digitürk plus kullanıyorum.Kutunun içinden çıkan kabloyu denedim beş para etmez.Daha önceden Dubaiden getirttiğim Hdmı kabloyu taktım onu kullanıyorum şuan.Arada çok fark var...

tarihinde F?rat ?enol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Okyay Pay
Maalesef bu söylediğinize pek katılamıyacağım.Ben evde Digitürk plus kullanıyorum.Kutunun içinden çıkan kabloyu denedim beş para etmez.Daha önceden Dubaiden getirttiğim Hdmı kabloyu taktım onu kullanıyorum şuan.Arada çok fark var...

konu eski ama bun bu konuyu merak etmekteyim

şimdi bu hdmi kablosu dediğimiz kablo digital receiverdan , tv ye digital sinyal aktaran bir kablo ise eğer

kablo kalitesi görüntüyü nasıl etkiler

napıyor yani 0 ve 1 lerin sırasını mı değiştirip yolluyor :D

digital veri aktarımında görüntü ya vardır ya yoktur , arasıra kesiklik yaparsa veride bozukluk var demektir , ama renklerde görüntüde daha bir netlik falan olmaması lazım , o tamamen kaynağın tuneriyle alakalı bir durum , konuyla teknik açıdan bilgili birisi teknik olarak açıklayabilirse sevinirim !

demem o ki hdmi kablosuna dünya para dökeceğinize scart kablosunu yada component ses kablolarını kaliteli alın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hdmi bu Okyay

hdmi-connector-diagram.gif

Skart, Component veya Hdmi olarak bir çok kablo denedim..

En son Süha bir hdmi kablo gönderdi ve benim kablodan daha kaliteli olduğunu gözlemledim..

Component de gönderdi Süha ama benim TV yemedi, yada ben ayarlarını yapamadım...

Hdmi zaten Skart'tan bariz şekilde çok kaliteli veri aktarıyor..

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Hdmi bu Okyay

hdmi-connector-diagram.gif

Skart, Component veya Hdmi olarak bir çok kablo denedim..

En son Süha bir hdmi kablo gönderdi ve benim kablodan daha kaliteli olduğunu gözlemledim..

Component de gönderdi Süha ama benim TV yemedi, yada ben ayarlarını yapamadım...

Hdmi zaten Skart'tan bariz şekilde çok kaliteli veri aktarıyor..

benim sorum bu değilki

soru şu

digital veri aktarımında , kablo kalitesi , görüntü kalitesini nasıl etkiler .

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Bildiğim kadarıyla; kablonun uzunluğu arttıkça sinyal gücü azalıyor. Taşıyıcı eleman ve izolasyon ne kadar iyiyse sinyal korunması da o kadar iyi oluyor. Yine de bir mesafe limiti sürekli oluyor. Örnek; kalitesiz bir USB uzatma kablom var. Takınca PC bir şey takıldığını anlıyor ancak sağlıklı iletişim kurup tanımlama yapamıyor. Bu nedenle kablo görevini yerine getiremiyor. Benzer kayıp adsl hatları için de geçerli. Santrale ne kadar yakın ve kablolarınız ne kadar iyi ise bağlantı hızınız da o kadar yüksek oluyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Kullanılan kablo konnektörlerin iletkenliği ve dış koruması ( dışarıda dolanan frekans parazitlerini engeller) mükemmel olmalı. 1-2 metrede microvolt mertebesinde sinyal-data taşınmasında bu iletkenlik önem arz etmekte.

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
konu eski ama bun bu konuyu merak etmekteyim

şimdi bu hdmi kablosu dediğimiz kablo digital receiverdan , tv ye digital sinyal aktaran bir kablo ise eğer

kablo kalitesi görüntüyü nasıl etkiler

napıyor yani 0 ve 1 lerin sırasını mı değiştirip yolluyor :)

digital veri aktarımında görüntü ya vardır ya yoktur , arasıra kesiklik yaparsa veride bozukluk var demektir , ama renklerde görüntüde daha bir netlik falan olmaması lazım , o tamamen kaynağın tuneriyle alakalı bir durum , konuyla teknik açıdan bilgili birisi teknik olarak açıklayabilirse sevinirim !

demem o ki hdmi kablosuna dünya para dökeceğinize scart kablosunu yada component ses kablolarını kaliteli alın.

Bu kablolarda en önemli hususlar iç telin kalitesi ve dış izalosyonun kalitesidir.İç tel en kayıpsız alaşımdan olmalıdır buda genelde soketleri için tabir edilen altın alaşımlı olanlardır ama içini bilmiyoruz kutu üzerindeki product bilğilerine bakarak alınıyor.İş soketle sınırlı imiş gibi gösteriliyor ama sadece bir parçasından ibaret.Şu an pc hdd bağlantılarında kullanılan Sata çeşitlerinin kablolarının içindeki tel en iyi düzeyde gümüş alaşımlı kalay karışımı ince çok telli ama tek telmiş gibi görünen tellerden yapılıyor ve oldukca iyi bir iletime sahiptir ve bu tel benim incelediğim bazı video ve ses kablolarındada kullanılıyor oldukca iyidir.Altın alaşımlı soketli olması her halukarda daha iyidir belki ama gözle görünür değişikliğe değecek bir şey yok tabiki.Dış izalasyon ise iç şase teli kesinlikle örgülü olmalıdır ve tercihen bakır olan en kalitelidir bana göre.Bu örgü ne kadar sık ise dış frekans etkilerinden o kadar iyi korunur.Ve dış plastik alaşımıda ne kadar kalın olursa bu tel örgüyü daha iyi çalışır hale getirir.

Bence bunlardan daha önemlisi bu ara birim soketlerine bu tellerin montajıdır.Kesinlikle puntalı olmalı ama lehim kullanılıyor hala.Gerisi tefrruat.Bu özellikler her tür ses ve görüntü kabloları için geçerlidir.

Scart kablosunuda bence tam pinli olanlardan alınmalı sadece 3 renk ve ses girişi olanlar değil.

Emmi Süha Ankara'ya geliyor biliyorsun yollamadıysa getirsin şu kablonu artık. :):p

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Haftasonu necipten altın uçlu v1.4 , 1,5m olanı 25 liraya aldım. aynı kablo mediamarktta 75 liraydı. teknoloji marketlerinde bu tip ufak tefek şeylerin fiyatları çok yüksek.

evde 1080p de denedim, dehşetül vahşet görüntü aldım. :)

kablonun iç kalitesi yanında dış yalıtımı da çok önemli, :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emmi Süha Ankara'ya geliyor biliyorsun yollamadıysa getirsin şu kablonu artık. :bravo::p

Yolladı yolladı, hatta bugün de konuştuk, başka bir ihtiyacım olup olmadığını sordu...

Gelsin hele,

Kendine ayarlatacağım televizyonu ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
hdmi lablo farkında görüntüde hissedilen fark ne olabilir ?

Kötü kabloda karlama ve piksellenme görürsün...

Bunu da, iyi kabloyu takınca farkedersin..

Yorum bağlantısı
Kötü kabloda karlama ve piksellenme görürsün...

Bunu da, iyi kabloyu takınca farkedersin..

Aslında dijital olarak görüntü üreten bir kablonun altından ya da başka materyalden olması kaliteye etki etmez. Kaliteyi etkileyecek nokta, hdmi bağlantısı yapılan sokette korozyon ya da temazsızlık nedeni ile yaşanılacak sıkıntı olabilir.

Uzun süre Carrefour'dan aldığım 5.-TL'lik hdmi kablosunu kullanmıştım. Sonra TV'yi değiştirince öneriler doğrultusunda hama'nın altın uçlu kablosunu aldım. Sonuç ise son derece kötü oldu. Kalın ve fileli bir biçimde tasarlanan kablo ağırlık yaptığı için, led tv'deki sokette yandan girişli olduğundan sokette temazssızlık olmaya başladı. İlk başlarda yayından sandığım bu sıkıntının daha sonra kablodan kaynaklandığını görünce, eski hafif 5.-TL'lik kabloma geri dönüş yaptım ki, hiç sıkıntı yok. Özellikle ince tasarım nedeni ile soket girişi konusunda yer sıkıntılı Led Tv kullananlar ağır kablosu bulunan HDMI kablolardan uzak durmalılar.

Ortalama kalite bir kabloda yeterince iş görecektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

emmi konu eskiymiş elimde fazla HDMI kablo vardı, konuyu önce görseydim Sühalarla yollardım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
emmi konu eskiymiş elimde fazla HDMI kablo vardı, konuyu önce görseydim Sühalarla yollardım.

Abi sağolasın.. Bende de 2 tane oldu artık... :nazar:

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
hdmi lablo farkında görüntüde hissedilen fark ne olabilir ?
hdmib.jpgBurada Hdmi kabloların arasındaki farklılıklar anlatılmış...
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...