İçeriğe Yönlendir

Otomobilde Cam Açmak Mı Klima Mı Daha Sağlıklı?

Fahrettin Karakoç

Recommended Posts

Fahrettin Karakoç

Otomobillerde cam açmak mı yoksa klima açmak mı daha sağlıklı? Yaz sıcaklarından bunalan sürücü ve yolcuların seyahat ederken tercihleri sağlıklarını etkiliyor. Peki uzmanlar ne öneriyor...

İşte cevabı

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Uzmana gerek yok; ben varım. Söyliyeyim; cam açmak daha sağlıklı ama klima açmak daha serin. :)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bunaltıcı sıcaklarda cam açmanın mantığı ne olabilirki ? Anca yolda sigara içiyorsam az da olsa açarım camı . Klima hem serinletiyor hemde siniri alıyor .

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Klima direk yüze-vücuda değil,tavan-cama üflerse daha sağlıklı olur herhalde.

Ayrıca sadece araçlar için değil,ev-dükkan vs...de dışarısı ile aşırı sıcaklık farkı olmamalı.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Ben klimayı sık kullanıyorum. Rahat ediyorum. Uzun bir yolculuksa, arada bir öndeki camları karşılıklı açıp hava sirkülasyonu sağlıyorum. Bir de klimadan gelen serin havayı ön cama doğru yönlendirmek iyi oluyor. Bu arada bir şey farkettim, Focusta AC butonuna basmadan havayı camlara yönlendirirsem klima yine çalışıyor. Bir de tam gaz yapınca klima devreden çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Çok sıcak olmadıkça aklıma bile gelmiyor :rolleyes: Arabanın çekişini düşürüyor diye yanma pahasına yokuşlarda kapatıyorum, zaten o soğukluğu bir müddet idare ediyor alev almaya yakın mecburen tekrar açıyorum :)

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Memleketimin yayla gibi havası vardır. Klimaya neredeyse ihtiyaç olmaz, hafif cam açıldı mı gayet güzel olur.

Bu yaz :( altında resmen yandı araba. Gölge bir yer bulupta parkedememişsen 5' de mesaiden çıktınmı vay haline :D ne koltuğa oturabilirsin ne direksiyonu tutabilirsin.

Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak

ben sürekli acs yi kullanıyorum klima ayda yılda bir yağmurdan dolayı camlar buğu yaparsa buğu gitsin diye full fan devrinde camlara veriyorum klimayo sonra kapatıyorum bunun dışında aracımda sürekli acs açık konumda

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ben sürekli acs yi kullanıyorum klima ayda yılda bir yağmurdan dolayı camlar buğu yaparsa buğu gitsin diye full fan devrinde camlara veriyorum klimayo sonra kapatıyorum bunun dışında aracımda sürekli acs açık konumda

ACS= Aç Camı Serinle'mi :(

:D

o kadar sıcak oluyor mu oralar ?

Yok olmuyor da.. Otomatik olunca, bazen ısıtıyor bazen soğutuyor ..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Cam açınca farketmeden ceryanda kalırsanız vay halinize.Enseye doğru vuran püfür püfür rüzgar acı sonuçlar doğurur.Hem ayrıca satıcılardan,dilencilerden dolayı cam açamıyoruz ki :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Klimasız olmaz. Önce camlarımı çaprazlamasına biraz açıp içerinin havasını değiştiriyorum sonra klimayı açıyorum.

Fanım ise yaz-kış her zaman açık oluyor içeriyi havalandırmadan araç kullanan insanlara hayret ediyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ramazanda pek kullanamıyorum klimayı, onun haricinde genelde açarım..Fena halde ağız kuruluğu yapıyor bende... :fiuw:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Bi arabada klima varsa klima açılır. :fiuw: Cam açmak şu akşam vakitlerinde güzel olur o ayrı ama 44 derece sıcakta güneşin altında 20 dk yatmış bi araçta cam açmanın hiç bi anlamı kalmıyor.Kaldı ki rüzgar bile sıcak esiyor.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

bir araç alırken klimalı araba olmayınca aaaa kliması yok yaramaz binilmez bu arabaya diyoruz klimalı araç alıncada yok çok yakıyor yok çekişi düşürüyor denilip kullanılmayıp cam açılıyor hiç işm olmaz kardeşim alırım 3.devire klimamı arkama yaslanırım keyfime bakarım...daha önceki aracımda klima yoktu ben 2 camı full açıp etrafımdaki klimalı araçların camlarını kapalı görünce imrenirdim benimde ileride bir klimalı aracım olur inş.diyodum şimdi ben o klimayı açmayımda ne yapayım...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
ısparta gibi yerlerde cam açmak antalya gibi yerlerde klima açmak. :fiuw:

Ispartada da açıyoruz klimayı...Bir ara 41 dereceleri gördük. Bugün 36 dereceydi....

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
(düzenlendi)

Eskiden araç alınırken biraz daha fazla ödeme yapılıp,klima opsiyon olarak alınırdı.

Benim için klima vazgeçilmez bir donanımdır.

Aşırı sıcak bir ortam kişiye rehavet verir.Rehavet ise dikkatin dağılmasına etki eder.

Klima sadece yazın değil,kışın da çok gerekli ve faydalıdır.

tarihinde Vural Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Antalya'da bu sıcaklarda kliması olupta açmayacak babayiğit varmı acaba ?

Ama şuda var arabayı İstanbul'a getireli 4-5 gün oluyor geldiğimden beri iki kere açtım ondada güneşin altında kaldığı içindi onun dışında camları aralayıp gidiyorum İstanbul'da içeri giren hava gündüz bile serin 4-5 gündür... yada Antalya'dan geldim diye şimdilik bana öyle geliyor :) bide geceleri üşüyorum bu aralar :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...