İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga Için Sorular

Berk Gürsoy

Recommended Posts

Berk Gürsoy

Herkese merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. 2011 Model Kuga Powershift aracımı alır almaz forum araştırmasında en kaliteli bilgilerin edinilebileceğimi düşündüğüm bir forum buldum ve üye olma ihtiyacı hissettim. İlk defa Ford marka bir araç kullanmamdan ötürü bazı bilgi eksikliklerim mevcut.

Daha önce 2008 model VW Jetta 1.4 TSI 122 hp aracım vardı ve bazı elektronik uygulamalar sonradan araca yüklenebiliyordu. Örneğin sağ ayna geri vitese takılınca aşağıya iner, sağa sola dönüşlerde dönülen yöne göre sis farı viraj içini aydınlatır, ve ya araç hareket ettikten sonra belli bir kilometre hızda kapı kilitleri otomatik kapanırdı. Bu tip özellikler yol bilgisayarındaki menüde gözükmese dahi ekleme şansı bulunabiliyordu. Bu gibi uygulamalar acaba ford servislerinde ya da Ford için dışarıda uygulama yapan özel servislerde ECU dan müdahalelerle uygulanabiliyor mu?? Sırasıyla;

1) Geri vitese takınca sağ ayna aşağıya hareketi

2) Sağa sola dönüşlerde dönüş yönüne göre sis farının viraj içini aydınlatması

3) Hareket ettikten sonra kapı kilitlerinin otomatik kilitlenmesi

4) Otomatik katlanan aynaların kapıları kilitleyince otomatik kapanması ve kilitleri açınca açılması

5) Herhangi bir tuşa dokunmadan en azından gündüz farlarının sürekli yanıyor konumda kalması...

Bu gibi özellikler bazı otomobillerde ECU dan sonradan yüklenebiliyor ya da kapalı olan özellikler açılabiliyor bildiğim kadarıyla, inşallah Ford marka araçlarda da bahsettiğim kullanıcı dostu özellikler sonradan yüklenebiliyordur, sonuçta araçlarımız Elektronik Kontrol Üniteleri olmadan artık hareket dahi edemiyor, insan da neden olmasın demeden edemiyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum, kazasız mutlu sürüşler diliyorum herkese..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Öncelikle hoşgeldiniz. Ancak forum kurallarında avatar olarak ya kendi resmimizi kullanacağımız ya da boş bırakabileceğimiz yazmakta. Sizinkini kendi resmini yükleyebilmeniz için sildim.

1. Bunu burada yapan arkadalar (1 kişi) var aslında. Devreyi ve programı buradan yayınlayacak. O, iki ayna için yapmıştı. Siz devreyi tek ayna için kullanabilirsiniz.

2. Uzun vadede, projeler arasına alındı.

3. Bu bazı arabalarda kendinden var zaten. Kuga nasıl programlanır öğrenin.

4. Bu da kendinde olabilir. Yoksa da yaparız. :shok:

5. Bu da olabilir bakmak lazım.

Bilen arkadaşlar vardır. Damlarlar birazdan...

Yorum bağlantısı
Berk Gürsoy
Öncelikle hoşgeldiniz. Ancak forum kurallarında avatar olarak ya kendi resmimizi kullanacağımız ya da boş bırakabileceğimiz yazmakta. Sizinkini kendi resmini yükleyebilmeniz için sildim.

1. Bunu burada yapan arkadalar (1 kişi) var aslında. Devreyi ve programı buradan yayınlayacak. O, iki ayna için yapmıştı. Siz devreyi tek ayna için kullanabilirsiniz.

2. Uzun vadede, projeler arasına alındı.

3. Bu bazı arabalarda kendinden var zaten. Kuga nasıl programlanır öğrenin.

4. Bu da kendinde olabilir. Yoksa da yaparız. :shok:

5. Bu da olabilir bakmak lazım.

Bilen arkadaşlar vardır. Camlarlar birazdan...

Çok teşekkür ederim Murat Bey, forumu inceleme fırsatım olmadı fazla, yeni olduğumdan mazur görün :( En kısa zamanda avatar resmimi uygun boyuta getirip yayınlayacağım. Diğer arkadaşlar için de uğraşlarından ve yardımlarından ötürü şimdiden çok çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bildiğim kadarı ile, VW nin bu tip elektronikte imal yöntemi farklı, her bir özelliği , motoru da kumanda eden ana beyine ACU ya koyuyor, Kuga yı spesifik olarak sökmesemde Mondeo-C-max karışımı saf bir Ford, Ford da bu özellikler ayrı bir beyinden kumanda edilir (GEM modülü). Gem modülü yeniden programlanan bir yapıya sahip değildir. Nasıl ki HOnda beyni hiç müdahele kabul etmiyorsa (kendi yazılımları yüzünden )

Yorum bağlantısı
Berk Gürsoy
Herkese merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. 2011 Model Kuga Powershift aracımı alır almaz forum araştırmasında en kaliteli bilgilerin edinilebileceğimi düşündüğüm bir forum buldum ve üye olma ihtiyacı hissettim. İlk defa Ford marka bir araç kullanmamdan ötürü bazı bilgi eksikliklerim mevcut.

Daha önce 2008 model VW Jetta 1.4 TSI 122 hp aracım vardı ve bazı elektronik uygulamalar sonradan araca yüklenebiliyordu. Örneğin sağ ayna geri vitese takılınca aşağıya iner, sağa sola dönüşlerde dönülen yöne göre sis farı viraj içini aydınlatır, ve ya araç hareket ettikten sonra belli bir kilometre hızda kapı kilitleri otomatik kapanırdı. Bu tip özellikler yol bilgisayarındaki menüde gözükmese dahi ekleme şansı bulunabiliyordu. Bu gibi uygulamalar acaba ford servislerinde ya da Ford için dışarıda uygulama yapan özel servislerde ECU dan müdahalelerle uygulanabiliyor mu?? Sırasıyla;

1) Geri vitese takınca sağ ayna aşağıya hareketi

2) Sağa sola dönüşlerde dönüş yönüne göre sis farının viraj içini aydınlatması

3) Hareket ettikten sonra kapı kilitlerinin otomatik kilitlenmesi

4) Otomatik katlanan aynaların kapıları kilitleyince otomatik kapanması ve kilitleri açınca açılması

5) Herhangi bir tuşa dokunmadan en azından gündüz farlarının sürekli yanıyor konumda kalması...

Bu gibi özellikler bazı otomobillerde ECU dan sonradan yüklenebiliyor ya da kapalı olan özellikler açılabiliyor bildiğim kadarıyla, inşallah Ford marka araçlarda da bahsettiğim kullanıcı dostu özellikler sonradan yüklenebiliyordur, sonuçta araçlarımız Elektronik Kontrol Üniteleri olmadan artık hareket dahi edemiyor, insan da neden olmasın demeden edemiyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum, kazasız mutlu sürüşler diliyorum herkese..

Tekrar merhabalar,

Bugün kendi sorduğum soruları sıkı bir inceleme ve soruşturma altına aldım (yabancı forum siteleri ve satış danışmanım da dahil) ve işte sizlerin de yardımıyla kendimce bulduğum cevaplar;

1) Ayna hareketi ekstra elektronik müdahele yapmadan (kablo bağlantısı gibi) çözülmeyecek gibi, ben de oynama taraftarı değilim

2) Dönüşlerde sis farı yanmayıversin canım :s , bi-xenon farlar gayet iyi aydınlatıyor, dün gece ilk tecrübemi ettim

3) Güvenlik açısından en çok araştırdığım şey ise otomatik kilitlenen kapılardı, maalesef Kuga da böyle bir özelliğin varlığı da mevcut değil ve yüklenemiyor :blush:

4) Fiesta da bile olan özellik Kuga da maalesef yok, aynaları da düğmeyle kapatacağız...

5) Gündüz farını da kendimiz yakacağız anlaşılan

Yani anlayacağınız hayatı kolaylaştıran birçok şeyden mahrum olarak aracımı kullanmaya devam edeceğim. Olsun her aracın kendi artıları vardır elbet. Herkese teşekkürler, keyifli sürüşler dilerim...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...