İçeriğe Yönlendir

Fiesta Flair

Arzu Tonga

Recommended Posts

Arzu Tonga

merhaba

2000 fiesta flair imi 15 gün kadar evvel bir arkadaşımın aracılığıyla galeriden aldım.. Aracın herhangi bir sorunu olmadığı söylendi. Aldıktan sonra bir tamirciye gösterdim , şarj dinamosunun değişeceği onun dışında sorunu olmadığını söyledi.Ortalama 80 km aracı kullandım; akabinde kurşunludan bursaya gelirken yolda kaldım.. 15 gün den beri araç tamircide. silindir kapagı contası dendi , ardından silindir kapagında catlak olduğu söylendi. son olarak silindir kapagı takıldıktan sonra çalıştırılan aracın radyatöründe sorun olduğu kaynak yapılacağı ve rolanti motorunda sorun olduğunu belirttiler.

tüm sorunların kaynagı radyatör deki çatlak gibi görünüyor. bunu almadan evvel anlayabilirmiydim? ayrıca tamirciye ne kadar ödeyeceğim halen belli değil. korkunç bir hesap çıkmasındanda endişe ediyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Radyatördeki sorun kaynakla düzelecekse, muhtemelen deliktir..

Alırken görülürmüydü, evet görülürdü ama kimse bakmaz radyatör delikmi diye..

Bir araç test edilmeden ısıtılmadan conta yakmış olduğu anlaşılmazdı.. Alırken bu kadar test edildiğini de sanmıyorum..

Üst kapağın çatlak olması da bunlara bağlı olabilir.. Bu da bakmakla görülmezdi..

Para tutacak olan üst kapaktır..

Çıkma mı alındı. sıfır mı alındı ?

Yorum bağlantısı
Arzu Tonga
(düzenlendi)

biraz evvel usta aradı.. segman sorunu olduğunu motorun komple su kaçırdığını belirtti. triger setindende ses geliyormuş. rölanti motoruna 250 civarı bişey ödemiş aracı olan arkadaş. ustanın bana çıkarttığı hesap ise 550 tl.

ustanın kısaca söylediği bu aracı geri vermem gerektiği... sadece 80 km kullandım ve 15 gün tamirhanede durdu..

tarihinde Arzu Tonga tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Sireli
biraz evvel usta aradı.. segman sorunu olduğunu motorun komple su kaçırdığını belirtti. triger setindende ses geliyormuş. rölanti motoruna 250 civarı bişey ödemiş aracı olan arkadaş. ustanın bana çıkarttığı hesap ise 550 tl.

ustanın kısaca söylediği bu aracı geri vermem gerektiği... sadece 80 km kullandım ve 15 gün tamirhanede durdu..

550TL yapılacak işlemler için uygun bir ücret ancak Bu gibi sorunlarda genelde 550TL ile iş bitmez. Vidasıydı contasıydı bilmemneyiydi derken 50-100 daha cebinizden çıkar. Aracı geri vermek gibi bir imkanınız varsa ( ki sanmıyorum ) geri verin.

Araç alırken marka model ne olursa olsun serviste ekspertizini çıkartmak mutlaka fayda sağlar.

Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Arzu Tonga
Radyatördeki sorun kaynakla düzelecekse, muhtemelen deliktir..

Alırken görülürmüydü, evet görülürdü ama kimse bakmaz radyatör delikmi diye..

Bir araç test edilmeden ısıtılmadan conta yakmış olduğu anlaşılmazdı.. Alırken bu kadar test edildiğini de sanmıyorum..

Üst kapağın çatlak olması da bunlara bağlı olabilir.. Bu da bakmakla görülmezdi..

Para tutacak olan üst kapaktır..

Çıkma mı alındı. sıfır mı alındı ?

araştırmalarıma göre üst kapak 400-500 tl civarı. ama ustanın dediğine göre kapak tamiri yeterliymiş. telefonla otofen e sorduğumda tamirinin 200- 250 tl civarı tutacağı söylenmişti.

Yorum bağlantısı
Evren Ulusoy
(düzenlendi)

Çok geçmiş olsun, yakın zamanda başıma buna benzer bir iş geldi ;

triger Kayışı 80 TL

Termostat 15 TL

Devirdaim Pompası 100 TL

Üst Kapak taşlaması 150 TL

Conta, Sıvı Conta, Diğer ıvır gıvır 100 TL

Eğilen sübaplar 0 TL

İşçilik 300 TL

Toplam 745 TL

Bana maliyet bu, hararet sorunuyla ilgili olarak zaten bulana kadar şu olabilir bu olabilir diyorlar, şansı yaver gidip ilk seferde tutturan da işi bilen adam oluyor anladığım kadarıyla.

tarihinde Evren Ulusoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Okyar

çok çok geçmiş olsun inanılmaz can sıkıcı bir olay..4 ay önce bende galeriden 99 modelini aldım..alırken serviste eskpertiz raporu alacaktım.galerici bi anlattı yok şöyle yok böyle gerek yok bu yaştaki araca felan..neyse tanıdık ustaya götürdüm o baktı etti çok iyi dedi..triger filtreler felan değiştireyim dedim ustaya verdim..ilk aracım gönlüm rahat olsun diye lastikler dahil ne var ne yok değiştirdik.bi kaç keyfi masrafta yaptık.toplam 1540 TL ye geldi.benim araç 8 yıl ilk sahibinde 2 yıl galericinin kızında kalmış..her gören çok temiz diyor.bakalım inş. bizim başımızıda ağrıtmaz...

aracınızı geri vermek mümkünmüdür bilmem ama inş. en az masrafla sorunu çözersiniz sorunu ve gönül rahatlığı ile binersiniz aracınıza.

Yorum bağlantısı
Arzu Tonga

anladığım kadarı ile bana çıkartılan fatura az bile.. şu durumda triger setinide değiştirmem icap edecek gibi düşünüyorum (madem 15 gündür araç tamirhanede yatıyor bi kaç gün daha bekleyebilirim)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Triger setini hesaba katmayın çünkü; 2. el alınan ve eski sahibi tanınmayan bir araçta bence ilk yapılması gereken triger değişimidir..

Ustanız diğer sorunları 550 liraya hallediyorsa, başka sorun kalmayacaksa yaptırın aracınızı..

Ama anladığım kadarıyla; ustanız sadece üst kapak ve conta sorunun çözecek bu paraya.. Çünkü işin içine sekman girdimi, iş büyür.. Takarken subaplar beğenilmez subap alınır, tornası taşlaması bir sürü masraf çıkar..

Ustanızı tekrar arayın ve 550 liraya neler yapacağını öğrenin..

Sizi bekleyen sorunları öğrenin, acil olanların maliyetlerini öğrenin..

Yorum bağlantısı
Arzu Tonga

aracımı dün akşam aldım. biraz kullanıp triger setini değiştirmeyi düşünüyorum ;usta" segman fazla basınç yapmıyor ayarının yapılması gerekiyor 2 işlemi beraber yaparız" dedi..

ilk çalıştırmada zorlanıyor.. bunun sebebi rölanti motorunun değişmesi yada ayarının tam olmamasındanmı kaynaklanıyordur? ve ayrıca boşta yada 1. viteste (forumdaki üyeler "dalgalanma" tabirini kullanmış) araç stop edecek gibi oluyor. yine sebep rolanti motorumudur?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsmail Üstün

Çok büyük geçmiş olsun. insan arabasından soğur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Anlattıklarınızı okuyunca, ustayı-galeriyi-otomobili değiştirin. ustaya deyin ki: segman ayarını anlatsın, O'na bir adet fiesta armağan edeceğim. Takarken yanlış tamışsa, O bana armağan edecek.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Anlattıklarınızı okuyunca, ustayı-galeriyi-otomobili değiştirin. ustaya deyin ki: segman ayarını anlatsın, O'na bir adet fiesta armağan edeceğim. Takarken yanlış tamışsa, O bana armağan edecek.

Abi, 15 dakika konuya takıldım..Düşündüm taşındım segman ayarı, bulamadım...Sen yazınca rahatladım... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...