İçeriğe Yönlendir

Fren Yapınca Titreme

Baybora Erentürk

Recommended Posts

Baybora Erentürk

Merhaba,

1997 Model bir mondeom var. Yaklaşık dört yıldır bende. Son zamanlarda 100-120 km arası hızlandığımda fren yapmak itedeğimde inanılmaz bir direksiyonda titreme vardı.

Ustan Diskleri taşlatalım balans bozukluğu yol açar dedi. Taşlattık bir süre bu sorun çözülmüş gibi görünsede şimdi aynı sorun devam ediyor.

Sorunun neden kaynaklandığı noktasında öneri olan var mı? Porya olabilir dendi ama bilemiyorum.

Lastik balanslarında sorun yok. Fren diskleri sıfır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Diskleriniz yada diskiniz eğilmiştir..

Sebep, ani soğumadır. Muhtemelen sert veya uzun bir frenden sonra suya girmiş, yada yıkamacıya girmişsinizdir.

Bu durumda, tornalatma, diskin yamukluk derecesine göre işe yarayabilir.

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

Sökülmüşken bi 20TL daha verin arka kampanalarda tornalanıp, ayarlansın kimi zaman arka kampananın bozukluğuda yol açabiliyor, başıma gelmişti böyle bir durum.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

disklerim sıfır takıldı çok uzun süre kullanmadım. bir kere üzerindeyken taşlama yapıldı. bir süre kesildi ama yine aynı sorun devam ediyor.

Bunu aşmam için ne yapılmalı emin olun bilmiyiroum.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

tekrardan disklerin değişmesi grekirmi acaba?

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Evet, değiştirseniz iyi olur...Bulabilirseniz Motorcraft maka alın..Otosan veya Valeo gibi markalarla aynı şeyleri baştan yaşayabilirsiniz...Yıkamadan önce mutlaka soğumasını bekleyin, sizde biliyorsunuzdur belki de.. :lol:

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

ilk takılırken orjinal olmasını istediğimde sorun çıkarmayacağını söylemişti servisim. Ancak bir yıl geçmeden bu sefer sorun devam etti.

Bu sefer taşlattık fakat yaklaşık altı ay oldu yine eski haline dönüyor.

Acaba diskin bağlandığı bilyada bir sorun olabilir mi??

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

Sorun ile ilgili başka bir arıza durumu olurmu sizce??

saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Acaba diskin bağlandığı bilyada bir sorun olabilir mi??

Hayır.. sorun disktir..

Sorun ile ilgili başka bir arıza durumu olurmu sizce??

Genelde olmaz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

diskleriniz yamulmuştur diğer arkadaşlarında söylediği gibi. disklerde tornalama veya taşlama yapıldığında diskler düzelir yanlız yüzeydeki sertleştirilmiş bölüm tornalama veya taşlama yapıldığında kaybolacağı için daha erken aşınır ve de yamulur en iyi çözüm diskleri değiştirmektir. serkanın söylediği markayı araştırın ayrıca ford servislerinde iki farklı marka disk var(fiesta için öyleydi ) ucuz olan çok çabuk aşınıyor özellikle servise gittiğinizde iyi olan diski istiyorum diye belirtin aksi halde ucuzunu takıyorlar ve çok kısa zamanda onlarda aşınıyor. bu arada balatalarda değişmesi gerektiğini söylemem gerek yok diye düşüünüyorum

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

Diskleri ve fren balatalarını değiştiriyorum bugün.

Sonuçlarını sizinle paylaşırım.

Umarım bu sorundan kurtulurum.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

Merhaba,

Diskleri ve balataları değiştirdim.

Sorun gerçekten gitti ve bu sıkıntıdan kurtuldum. fiyat olarak disk+balata ve işçilik 150 TL verdim.

Umarım bu sorun yine yakın zaman içerisinde tekrarlamaz.

Disk ve balat değiştirmek alışkanlık olsun istemiyorum :D

Bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Arda Inan

Ne marka oldu disk ve frenler? Çünkü benim de yaptırmam lazım aynı şeyi.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

orjinal değil ama alman malı takıldı.

Markasını hatırlayamadım ama sorun çıkartmıyormuş bu diskler. Servisim öyle dedi en azından eğer sorun olursa zaten garantisi var garantiden değiştirirler.

Bir servisde sürekliliğin olması durumunda en iyi hizmet ve fiyatı alabiliyorsun.

Önemli olan verilen hizmet ve müşteri memnuniyeti.

Yaptıkları işin arkasında durmak yanii..

Yorum bağlantısı
Misafir

Otosan disklerin çıkardığı sorunu yaşamışsınız Geçmiş olsun. Mondeo gibi zevkli bir araçta sürüş konforunu bozan, güvenliği azaltan, kullanıcıyı sinir eden bu diskler sanki metal değil, oyun hamurundan yapılmış. Umarım yeni aldığınız diskler sorun çıkarmaz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

Teşekkürler..

Umarım aynı sıkıntayı yaşamam.

Aslında aracımla ilgili çok daha ciddi masraflar yaptım. Direksiyon kutusunuda değiştirdim.. Sıfır orjinalini taktırdım.Ve inanın gerçekten ben neden dört yıldır revizyonla uğraşmışım diye kendi kendime kızdım.

İnanılmaz fark etti çok memnunum.. Revizyon oldumu performans beklemek yanlışmış onu gördüm.. Direksiyonum inanılmaz hafifledi pamuk gibi ellerimin arasında kayıyor sankii..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Otosanın sadece balatası 90 liradır. diskide 90-100 lira civarıdır. dediğiniz malzemenin orjinal parça olduğundan eminmisiniz.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Otosanın sadece balatası 90 liradır. diskide 90-100 lira civarıdır. dediğiniz malzemenin orjinal parça olduğundan eminmisiniz.

Balataları o kadar pahalı değil. Kaldı ki otosandan daha kaliteli markalar otosandan çoğu zaman ucuz.

Yorum bağlantısı
Baybora Erentürk

Açıkçası orjinal disklerin 100 TL civarında olduğunu mu söylüyorsunuz. Benim disklerimin orjinal takılıp takılmadığını bilmiyorum sadece ALman dedi servisim.

Yanlız sorun giderildi şimdilik problem yok umarımda olmazz. :D

ÖZel FORD servisi otogençler.

http://www.otogencler.com/ uzun zamandır aracımın bakımlarını burada yaptırıyorum gerçektende memnunum.

Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Bosch disklerine 2 yıl garanti veriyor, tercih edilebilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...