İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Aracım Çok Yakıyor

Erdem Artuvan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Bugün akşamüstü ışık yandıktan sonra baya bi yol yaptım iyice bitsn diye. bütün çizgiler bittikten sonra benzinliğe girdim herzmanki yere, depoyu fulletmeden önce dizel motor katkısıda koydurdum. depoyuda azına kadar doldurttum hatta artık dışarı taştı az bişey. tam dolduğndan emin olmak için :( 35.19 litre yaptı.

Motor katkısı koydurduğumdan mıdır nedir anlamadım, şaunda 104 km yaptım ve hiç benzin çizgisi düşmedi. ayrıca herzman arabada 2 kişi iken 4. viteste çıktığım yokuşu bgn arabada 4 kişi 5. viteste çok rahat çıktım.

Ayrıca lastiklerin havası inik çok yakar dedkleri için bgn gittim kontrol ettirdim hepsi normaldi havası falan inmemiş dedi adam.

Acaba bundan bi önceki fulletmemde pompacı tam fullemedi mi yoksa ondan böle az km yaptım anlamadım ki ?:s bu göstergeler bozuluyor mu bizimkilerin

Depo bitsin diye yol yapanı ilk kez duyuyorum. Arıza yapan uçaklar mecburi iniş öncesi yapar gerçi ama :nazar:

deponun fullenmesine değil kaç litre yakıt aldığınıza bakın. Bir sonrakinde ne kadar aldıysanız ordan hesap edebilirsiniz. Ayrıca üç aşağı beş yukarı fazla dert etmeyin.

2004 1.4 dizel motorda rölantide fıs fıs fıs fıs ses var mı? Kaputu açtığınızda mazot kokusu mevcut mu?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
deponun fullenmesine değil kaç litre yakıt aldığınıza bakın.

aslında 50 kmde yapsanız tekrar akaryakıt istasyonunda fullediğinizde kaç lt yakıt alındığından ölçüm yapılabilir fakat yapılan bu ölçüm az örnek koşulu içersinde olduğundan pekte ana değere yaklaşmada birazdaha büyük aralıkta olur daha değişkendir yani daha büyükbir km de ölçüm yapmak daha sağlıklı olur

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Markası belli olmayan mazot katkılarını koymayın. Güvendiğiniz bir markaya koyabilirsiniz. Çünkü direk olarak yakıt özelliklerini değiştiriyor. Sürüşte motor sesi ve performansı değiştirerek kendini çok kaliteli gibi gösterebilir ama yakıt sisteminde problemlerede yol açabilir.

Bende birkere depoyu taşana kadar fullemiştim, sonra arabayı salladım ve bu yakıt tekrar aşağı indi. Tekrar doldurdum ve salladım tekrar indi. Depoyu bitmek üzere olana kadar bitirip fulleyip, birazda sallarsanız 2 litre daha yakıt alıp 40 litreyi zor zar aşabilir ama taşırmak ve hiç hava kalmayacal şekilde ağzına kadar doldurmak sakıncalı. Depoyu normal fulleyip 39 litre yakıt aldığımda dahi evde arabayı saladığımda depoda çalkalanma sesini duyuyordum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

daha önceki bir yazında da bunu dile getirmiştin ayhan en fazla kaç lt yakıt alabilidğinle ilgili ağzına kadar koymak neden sakıncalı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Depo içinde hava kalmayacak şekilde fullenip ağzına kadar doldurulursa yolda arabanın sallanması sonuçu veya yokuş çıkışlarda depo kapağı kapalıda olsa havalandırma borusundan yakıt yola akabilir. Yola dökülen mazot çok büyük tehlikedir, aracı buz üstünde gibi kaydırır. Kavşak gibi dönüşlü yollarda lastiğe bulaşırsa arabayı kaydırabilir.

Yola dökülen mazot nedeniyle oluşan kazalar.

http://www.google.com.tr/images?hl=tr&...sa=N&tab=wi

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

O yüzden otobanda, şehir içi yollarda, virajlı kavşaklarda yola akmış bir sıvı görürseniz dikkatli olun. Bir kamyondan veya arabanın patlamış yakıt deposundan sızmış mazot olabilir. Yolda böyle sıvılar farkettiğinizde ya ortalayın yada gelmeden şerit değiştirin. Mazot ihtimaline karşı üzerinden geçtiyseniz ani manevra yapmadan düz giderek hızınızı düşürün.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

93 yılında Broadway imizi sıfır aldığımızda ilk seferler hep az benzin almışız. Sonra istanbul ziyaretinde fullemiştim. PArk ettiğim yere benzinin yarısı akmıştı. Borunun belinden kaçırıyormuş meğer. Sonra yarım yarım devam ettik ve birkaç gün sonra yaptırdık garantiden. :(

Geri havalandırma bazı araçlarda sensör kontrollü. Bir de ısınınca genleşme var, sabah fulleyip sonra öğle sıcağında yakıt depodan akabilir.

Siz siz olun pompa atınca hep bırakın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak
93 yılında Broadway imizi sıfır aldığımızda ilk seferler hep az benzin almışız. Sonra istanbul ziyaretinde fullemiştim. PArk ettiğim yere benzinin yarısı akmıştı. Borunun belinden kaçırıyormuş meğer. Sonra yarım yarım devam ettik ve birkaç gün sonra yaptırdık garantiden. :)

Geri havalandırma bazı araçlarda sensör kontrollü. Bir de ısınınca genleşme var, sabah fulleyip sonra öğle sıcağında yakıt depodan akabilir.

Siz siz olun pompa atınca hep bırakın.

:good1:

Yorum bağlantısı
Necdet Erden Sipahi

Kıbrıs gibi sıcak bir yerde 1 ay hiç kullanılmayan bir araçta bir miktar yakıtın buharlaşıp kaybolması bence çok normal bir durumdur; eğer aracınızı çok sık kullanmıyorsanız her seferinde deponun tamamını doldurmak yerine sizi idare edecek kadar yakıt almanız kaybınızı azaltacaktır..

Yorum bağlantısı
Engin Dayı
Kıbrıs gibi sıcak bir yerde 1 ay hiç kullanılmayan bir araçta bir miktar yakıtın buharlaşıp kaybolması bence çok normal bir durumdur; eğer aracınızı çok sık kullanmıyorsanız her seferinde deponun tamamını doldurmak yerine sizi idare edecek kadar yakıt almanız kaybınızı azaltacaktır..

Mazot uçmaz diye biliyorum ya. Ayrıca depoyu tam doldurduktan sonra diyorum ki keşke az daha büyük olsaydı :) haftalık fulletiyorum, az az alınca bereketsiz oluyor sanki :good1:

Bu arada sanırım önceki aldığım benzinden miydi artık yada pompacı mı az doldurmuştu bilmiyorum ama, dün fullettim bugün gayet iyi. 148 km sora ilk çubuk düştü. Bakalım bitsin öyle anlıcaz artık.

Daha az yakması için bilinen bi yönem var mı acaba? biyerleri temizlesek yada kaliteli bi katkı gerçekten etkisi olur mu acaba ?

Yorum bağlantısı
Süleyman Aydın

Bir depo ile 840 km gittim.

Şehirler arası ağırlıklı.

Aracınız çok yakıyor.

Kontrolde fayda var.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
Mazot uçmaz diye biliyorum ya. Ayrıca depoyu tam doldurduktan sonra diyorum ki keşke az daha büyük olsaydı :D haftalık fulletiyorum, az az alınca bereketsiz oluyor sanki :selo:

Bu arada sanırım önceki aldığım benzinden miydi artık yada pompacı mı az doldurmuştu bilmiyorum ama, dün fullettim bugün gayet iyi. 148 km sora ilk çubuk düştü. Bakalım bitsin öyle anlıcaz artık.

Daha az yakması için bilinen bi yönem var mı acaba? biyerleri temizlesek yada kaliteli bi katkı gerçekten etkisi olur mu acaba ?

o ilk çubuk arabayı kısa süreli açıp kapadığınızda bile düşebiliyor sanırsam beni sinir etmek için benim fiesta da şahsen bi seneye yakındır sürekli ölçüm yaparak kullanıyorm hemen hemn hep aynı değerleri yakalıyorm hedeflediğim değerleri ona rağmen o ilk çubuk kafasına göre ya 80 ya 100 yapabiliyor bazen 120 yapabiliyor ama ilk çubuk kadar istikrarsızı yok o yüzden bakmıyorm o ilk çizgi düşünce ya yeni aldım yakıtı ne çabuk düştü diye moral bozuyor

az yakmak için biraz çaba sarf etmek ve sabırlı olmak gerekiyor enjektörlerin sağlığı maf sensörünün temizliği yakıtınızı etkiler

Yorum bağlantısı
Necdet Erden Sipahi
Mazot uçmaz diye biliyorum ya. Ayrıca depoyu tam doldurduktan sonra diyorum ki keşke az daha büyük olsaydı :nazar: haftalık fulletiyorum, az az alınca bereketsiz oluyor sanki :D

Aracın Km sine bağlı olarak emme manifold unu temizletip egr valfini iptal edebilirsiniz, aracınızın Km si 100.000 üzerinde ise bakım aralığını biraz daha öne çekebilirsiniz, mesela ben 15.000 Km olan bakım aralığını 6-8 bin arasında yapıyorum ama siz onu 10.000 Km ye çekebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Cihat Uzun

havadan mı sudanmı bilemeyeceğim ama yaz başında almıştım arabayı bu sefer ilk defa 4 çizgi ile 220 km gitti...normalde şehir içi 80 km gidiyodu bi çizgi anlamadım ama olmadı şimdi..

Yorum bağlantısı
Engin Dayı

bakımlarını fln 10 bin olnca direk yaptıroyurm. bakalım bitmesine az kaldı deponun tam bitsin aldığm litreye göre anlaşılcakmış çok yakıp yakmadığı öyle dediler :nazar:

Yorum bağlantısı
Engin Dayı

İyi akşamlar hepinize. Az önce arabanın benzin ışığı yandı, diğer çizgininde bitmesini bekledim benzin almak için. Diğer çizgide düştüğü an hemen gittim benzinliğe. Tam 40 litre aldı (az daha zorlasam 1-2 liralık alırdı sadece) 665.5 km'de yol gitmişim. Bence sorun yok sanırım artık :D

Ayrıca km'ye ne kadar yakıyor acaba benm araba bunu nasıl hesaplıyoruz? 40 litreyi 84 liraya aldım.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

120 kr kilometrede yakmışsınız.

100 km de 6 litre görünüyor.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Korkulacak birşey yok bence. Biraz daha dikkat ederseniz 5.5lt leri görürsünüz ki idealdir ben genellikle o seviyelerede kullanırım. Tabi ki azı herzaman daha makbuldür. :D

Yorum bağlantısı
Engin Dayı
Korkulacak birşey yok bence. Biraz daha dikkat ederseniz 5.5lt leri görürsünüz ki idealdir ben genellikle o seviyelerede kullanırım. Tabi ki azı herzaman daha makbuldür. ;)

Bazen basmıym diyorum devirli gdiym diyorum ama olmuyor. Yine başkalarının arabasına bakınca bizimkiler kokluyor :D

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Uzun yolda filan 4-4.3 çok güzel ortalamalar. Şehir içi içinde 5.5. . Gerçekten sakin kullanıldığında cebi üzmeyecek araçlar bu tdci ler. :D

Yorum bağlantısı
Cihat Uzun
İyi akşamlar hepinize. Az önce arabanın benzin ışığı yandı, diğer çizgininde bitmesini bekledim benzin almak için. Diğer çizgide düştüğü an hemen gittim benzinliğe. Tam 40 litre aldı (az daha zorlasam 1-2 liralık alırdı sadece) 665.5 km'de yol gitmişim. Bence sorun yok sanırım artık :)

Ayrıca km'ye ne kadar yakıyor acaba benm araba bunu nasıl hesaplıyoruz? 40 litreyi 84 liraya aldım.

40 litreyi 84 liraya aldım??? lt 3 .10 diilmi?biraz ucuza almışssın

Yorum bağlantısı
Berker Mert

adam kıbrıs'ta

Yorum bağlantısı
Engin Dayı

burda eurodiesel lt fiyatı 2.10tl. benzinde aynı olması lasım oda en fazla 2.50 fln sanırım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...