İçeriğe Yönlendir

Power Supply Tavsiyesi

Özgen Acar

Recommended Posts

Özgen Acar

merhabalar,forumlardan okuduğuma göre ekran kartının performansı power supply a da bağlıymış.benim kasadaki 250 wattlık kasa üzerinde gelenlerden,oldukça düşük sanırım..bitane almayı düşünüyorum fakat üzerinde yazan gerçek watt değerini veren bi power supply lazım,bilgisi olanların tavsiyeleri çok önemli benim için..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Klitlenme yoksa genel yavaşlık vs genellikle sıcaklık ile ilgili olur. Power supply genelde bozulduğunda sistem açılmaz. Önce makinanıza ilave bir fan koyun. ön tarafa.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Coolermaster çok iyi PS dir.

7/24 calısan makinelerde sorunsuz iş görür.Üzerinde yazan gercek gucu verir.

Ancak biraz pahalıdır.

Senin sorunun gercekten PS den değilse parana yazık.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Sistem bilgilerinizi öğrenebilir miyim?

Sorulması gerekli bir soru, tebrikler :(

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
Sistem bilgilerinizi öğrenebilir miyim?

cevaplar için teşekkürler..

sistem ;

pentıum dual core 2.5 ghz

3 gb ram

160 gb hd

1 gb ekran kartı

kasada 250 watlık psu var,sanırım yetersiz çünkü ekran kartının kutusunda bile minimum 400 watt diyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
cevaplar için teşekkürler..

sistem ;

pentıum dual core 2.5 ghz

3 gb ram

160 gb hd

1 gb ekran kartı

kasada 250 watlık psu var,sanırım yetersiz çünkü ekran kartının kutusunda bile minimum 400 watt diyor

Su sistem zaten min 350w istiyor. Ekran kartinin tam modelini ogrenebilirsem daha da yardimci olurum.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

350 wattlık bir asus psu çok çok rahat yeter sisteminize. Bunun daha üstünü dediğim power ile kullanıyorum hiçbir sorun çıkmıyor ki günde 16 saat çalışan ve full oyun oynanılan bir pc.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
350 wattlık bir asus psu çok çok rahat yeter sisteminize. Bunun daha üstünü dediğim power ile kullanıyorum hiçbir sorun çıkmıyor ki günde 16 saat çalışan ve full oyun oynanılan bir pc.

O kadar para verdiğim sistemi asla 350watt a teslim etmem. Bazı ekran kartları tek başına 150watt çekebiliyorlar...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Sanicim 2 seneden beri tık'sız çalışıyor ama :) Bol bol test edildi. 9600 gt 256 bit 1 gb asus ekran kartı da var bende bir de e8600 ile hiç sorun olmadı şu zamana kadar. full grafik 1680 x 1050 pixelde oyun oynarken hem de :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
O kadar para verdiğim sistemi asla 350watt a teslim etmem. Bazı ekran kartları tek başına 150watt çekebiliyorlar...

kaç volt'ta 150w ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Bunlar pik değerler. sürekli zaten değil. 5V.

Anlayamadım ? SMPS lerde böle bir peak değeri yazıldığını hiç görmedim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

12v çeker ekran kartları.

Mesela ati'nin hd58xx ve üstü serileri full grafik kullanımında 150watt çekiyor.

PC'de bi çok parça 12v ile çalışıyor. Mesela artık yavaş yavaş 3.3v u kaldırıyor anakartlar. Yakında 5v'ları da kaldırırlar...

Sanicim 2 seneden beri tık'sız çalışıyor ama :p Bol bol test edildi. 9600 gt 256 bit 1 gb asus ekran kartı da var bende bir de e8600 ile hiç sorun olmadı şu zamana kadar. full grafik 1680 x 1050 pixelde oyun oynarken hem de :)

Aman nazar değmesin :) Arkadaşımın PSU'su öyle bi gürültü ile patlamıştı ki, arkadaşım kendini odanın diğer ucunda bulmuştu :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

FSP , highpower, lc power , coolermaster(fason üretimi de var dikkat edin) işinizi görecek markalar. min 300w dan başlar, en düşüğünü alsanız da işinizi görür. çok daha iyi markalarr da tabiki var ancak bunların fiyatları uygundur. bence 400w lık bi psu alıp ileride sisteminizi güncellediğinizde de kullanın.300w a boşuna yatırım yapmayın.

www.firebal.net yardımcı olur.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Aman nazar değmesin :D Arkadaşımın PSU'su öyle bi gürültü ile patlamıştı ki, arkadaşım kendini odanın diğer ucunda bulmuştu :)

Bir önceki seri pc lerim de aynı powera sahipti, şükür hiçbir sorunum yok :) Takribi 4-5 seneden beri aynı powerlardan kullanıyorum :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir önceki seri pc lerim de aynı powera sahipti, şükür hiçbir sorunum yok :D Takribi 4-5 seneden beri aynı powerlardan kullanıyorum :)

5 senelik PSU ise, kapasitör yaşlanması eklenmeli. Her sene ömürlerinin %10'ununu kaybediyorlar. Yani 5 senede yüzde50 ömürleri azalmış olmalı. Zaten uzamanlar yeni yüksek güç çeken parça eklenecekse PSU mutlaka değişmeli derler. Ömrünün %50'sini tamamlamışsa, çoktan değişim zamanı gelmiş.

Mesela bende ilk Aktif PFC sistemi sunan TT'nin 420watt'lık ürünü var. Ancak 6 senesini doldurdu. Artık standart sistem dışında kimseye vermem bu psu'yu. Kendi sistemimi de satacaksam bu PSU ile satarım. Üstüne ekleme yapılmayacaksa (ki zaten eklenecek parçalar üretilmiyor :) ) kullanılabilir ama yeni sistemlerle zor maalesef...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
5 senelik PSU ise, kapasitör yaşlanması eklenmeli. Her sene ömürlerinin %10'ununu kaybediyorlar. Yani 5 senede yüzde50 ömürleri azalmış olmalı. Zaten uzamanlar yeni yüksek güç çeken parça eklenecekse PSU mutlaka değişmeli derler. Ömrünün %50'sini tamamlamışsa, çoktan değişim zamanı gelmiş.

Mesela bende ilk Aktif PFC sistemi sunan TT'nin 420watt'lık ürünü var. Ancak 6 senesini doldurdu. Artık standart sistem dışında kimseye vermem bu psu'yu. Kendi sistemimi de satacaksam bu PSU ile satarım. Üstüne ekleme yapılmayacaksa (ki zaten eklenecek parçalar üretilmiyor :D ) kullanılabilir ama yeni sistemlerle zor maalesef...

Mübarek 5 seneden beri aynısını değil aynısından kullanıyorum dedim ben :)))))) Allah iyiliğini versin emi :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mübarek 5 seneden beri aynısını değil aynısından kullanıyorum dedim ben :)))))) Allah iyiliğini versin emi :p

Öyle desenize :)

Çok az insan galiba benim gibi uzun süre aynı pc'yi kullanıyor.

2004 kasım'da aldığım pc'yi bu ay değiştirmeye karar veriyorum galiba. Yani hala karar veremedim :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
12v çeker ekran kartları.

Mesela ati'nin hd58xx ve üstü serileri full grafik kullanımında 150watt çekiyor.

PC'de bi çok parça 12v ile çalışıyor. Mesela artık yavaş yavaş 3.3v u kaldırıyor anakartlar. Yakında 5v'ları da kaldırırlar...

Aman nazar değmesin :) Arkadaşımın PSU'su öyle bi gürültü ile patlamıştı ki, arkadaşım kendini odanın diğer ucunda bulmuştu :)

12,5 Amper yapar buda çok yüksek bir değer. Bu değer gerçek ise alev alev sıcaklık çıkar o karttantan :) Şahsen düşüncem 1,5volt ile çalışan işlemciler olduktan sonra altın değerinde olan 3,3v gerilimin kalkacağını hiç düşünmüyorum.

Bu arada kondansatörler her yıl %10 ömür kaybetiyor gibi bir varsayım var ise 10 senede ömürleri bitmeli idi.İletkenliği az olan madddeler led veya kondansatör gibi yarı iletkenler ömür uzunlukları ile bilinirler elektronik piyasasında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Anlayamadım ? SMPS lerde böle bir peak değeri yazıldığını hiç görmedim.

YAzılmaz çünkü pik zaten. Üniversitede bitirme projem 5V / 40A kaynaktı. Ekran kartları ne alıyor doğrusu bilmiyorum ama CMOS devrelere 12V verilmez çok sıcaklık artar hepsi de zaten uygun değildir. Bord üstü regulator olabilir yolda voltaj düşmesin diye.

Bildiğim birşey varsa güç kaynaklarının 12V çıkışları zayıftır. -12 daha zayıftır. En kuvvetlisi 5V dir. Ha zayıf dediysek iki tane araba ön farını yaktık mesela 15 dolarlık güç kaynağı ile. 110W yani aldık.

12,5 Amper yapar buda çok yüksek bir değer. Bu değer gerçek ise alev alev sıcaklık çıkar o karttantan :) Şahsen düşüncem 1,5volt ile çalışan işlemciler olduktan sonra altın değerinde olan 3,3v gerilimin kalkacağını hiç düşünmüyorum.

Bu arada kondansatörler her yıl %10 ömür kaybetiyor gibi bir varsayım var ise 10 senede ömürleri bitmeli idi.İletkenliği az olan madddeler led veya kondansatör gibi yarı iletkenler ömür uzunlukları ile bilinirler elektronik piyasasında.

Birçok güç kaynağı çin malı kondansatörler yüzünden 4-6 senede hata verir. Kondansatör değişimi ile arıza giderilir. Laptop adaptörleri de aynı. SMPS lerde kondansatör hayati önem taşır.

Her yıl %10 kaybetsen 10 yılda sıfıra inmez. Bileşik faiz gibi düşün. ilk yıl 10, ikinci yıl 9, üçüncü yıl 8.1 diye gider. Hiçbir zaman sıfıra inmez. %10 da sürekli gitmez, gittikçe daha yavaşlayarak azalır. Hatta %10 başlangıç değeri de yüksek bence. daha azdır. Kaliteli kondansatörde ve tantal vb tiplerde bu azalma olmaz. Aşırı sıcak bu bozulmayı hızlandırır.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

18A veren güç kaynakları mevcut tek 12v+ çıkıştan. Testlerle hepsi kanıtlanıyor ama hiç biri yanmıyor :) Yananlar zaten 600 yazıp 200 veremeyenler :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Öyle desenize :)

Çok az insan galiba benim gibi uzun süre aynı pc'yi kullanıyor.

2004 kasım'da aldığım pc'yi bu ay değiştirmeye karar veriyorum galiba. Yani hala karar veremedim :)

İnternet cafe sahibi olunca en geç 3 senede bir pc değiştiriyor :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Tam alanımda bir soru olmuş, ancak meslekdaş arkadaşlar hemen yardımcı olmuşlar. Marka kolarak FSB tavsiye ederim. Termaltake'de olabilir, yerinizde olsam 450 yada üzeri gerçek değeri olan bir powersupply takardım. İleride e.kartı değişimi yaptığınızda boşuna powersuply masrafıda çıkmasın. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...