İçeriğe Yönlendir

Power Supply Tavsiyesi

Özgen Acar

Recommended Posts

Vural Sarı

Sani Arakadaşımızın açıklamalarının hepsine katılıyorum.Ayrıca bazı markaların model isimlerinde 500 - 400 rakamlarına aldanmayın.Kaç Watt olduğuna bakın.Bazı markanın bazı modellerinin etiketlerinde Pik Güç diye yazıyor. 80 + logosu olanları tercih edin.

FSP hem kendi adına hemde başka markalara üretim yapıyor.High power da öyle. Yok ben PSU konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim diyorsanız,en azından alacağınız PSU 1.5-2 kg ağırlığında olsun derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani Arakadaşımızın açıklamalarının hepsine katılıyorum.Ayrıca bazı markaların model isimlerinde 500 - 400 rakamlarına aldanmayın.Kaç Watt olduğuna bakın.Bazı markanın bazı modellerinin etiketlerinde Pik Güç diye yazıyor. 80 + logosu olanları tercih edin.

FSP hem kendi adına hemde başka markalara üretim yapıyor.High power da öyle. Yok ben PSU konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim diyorsanız,en azından alacağınız PSU 1.5-2 kg ağırlığında olsun derim.

Bu çok önemli. Netten alırken yazmıyorsa yapacak bi şey yok ama karpuz gibi beğeniyorsanız, tartıp alın ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla PSU'larda da katı kapasitör kullandıklarında, ömürleri bayağı uzayacaklar ;) GDO'ya gerek kalmayacak :flowers:

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

konu baya almış yürümüş;) cevaplayan herkese teşekkürler

netten biraz araştırdım bikaç model aklımda,almışken yüksek bişe almak istiyorum daha sonra bilgisayarı değişsem bile söker diğerine takarım

bunların içinden hangisini tavsiye edersiniz yada başka model de olabilir tabiki..

http://www.hepsiburada.com/Liste/thermalta...ductid=bd100317

http://www.hepsiburada.com/Liste/xilence-x...ductid=bd100336

http://www.hepsiburada.com/Liste/thermalta...uctid=bd8501037

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hepsi iyi.

Aynı ürünlere eksenbilgisayar ve vatanbilgisayar'da baktınız mı?

hepsiburada bu ara çok fena fiyat yükseltmiş...

Yorum bağlantısı
Misafir

Ürünler hemen hemen hepsi kaliteli, fiyat performansta neresi uygunsa ordan terci edebilirsiniz. Ocz'de iyi bir markadır, artık gerisi bütçenize ve beğeninize göre size kalmış.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
YAzılmaz çünkü pik zaten. Üniversitede bitirme projem 5V / 40A kaynaktı. Ekran kartları ne alıyor doğrusu bilmiyorum ama CMOS devrelere 12V verilmez çok sıcaklık artar hepsi de zaten uygun değildir. Bord üstü regulator olabilir yolda voltaj düşmesin diye.

Bildiğim birşey varsa güç kaynaklarının 12V çıkışları zayıftır. -12 daha zayıftır. En kuvvetlisi 5V dir. Ha zayıf dediysek iki tane araba ön farını yaktık mesela 15 dolarlık güç kaynağı ile. 110W yani aldık.

Birçok güç kaynağı çin malı kondansatörler yüzünden 4-6 senede hata verir. Kondansatör değişimi ile arıza giderilir. Laptop adaptörleri de aynı. SMPS lerde kondansatör hayati önem taşır.

Her yıl %10 kaybetsen 10 yılda sıfıra inmez. Bileşik faiz gibi düşün. ilk yıl 10, ikinci yıl 9, üçüncü yıl 8.1 diye gider. Hiçbir zaman sıfıra inmez. %10 da sürekli gitmez, gittikçe daha yavaşlayarak azalır. Hatta %10 başlangıç değeri de yüksek bence. daha azdır. Kaliteli kondansatörde ve tantal vb tiplerde bu azalma olmaz. Aşırı sıcak bu bozulmayı hızlandırır.

Yıllardır 12v kaynaklar üzerinde devreler yapıp kendi kartlarımızı sürmek için kullandım. Peak değer konusunda ben halen nerede ne peak değeri oluyor dediğinizi bir kaç kez okudum fakat yine anlamadım :D - voltaj dediğiniz devreler simetrik devrelerdir konuyu çok farklı yerlere götürür. 12v kötüdür 5v iyidir diye bir kavramın dayanağını merak ettim açıkçası bu zamana kadar bununlada hiç karşılaşmadım nedenini bilmek öğrenmek isterim. İşim gereği profesyonel olarak SMPS ler ile direk ilgiliyim benim için ünitenin gücünün yanı sıra verimliliği önemlidir. Örneğin 600w yazan bir smps gerçektede 600w tasarım olabilir lakin verimliliği %50 dir gücü veremez bunu verememesinin detayına inersek işin soğutucuya kadar yolu var :D Şahsen verimliliği "tüv" testlerinde %90 ve üzeri rakamlar ile kanıtlanmış ürünler kullanılmasını tavsiye ederim. Meanwell 24v 83A lik SMPS ler ile çalışıyorum şu sıralar verimlilik %95 içerisinceki kondansatörler 85C derecelik lik :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yıllardır 12v kaynaklar üzerinde devreler yapıp kendi kartlarımızı sürmek için kullandım. Peak değer konusunda ben halen nerede ne peak değeri oluyor dediğinizi bir kaç kez okudum fakat yine anlamadım :D - voltaj dediğiniz devreler simetrik devrelerdir konuyu çok farklı yerlere götürür. 12v kötüdür 5v iyidir diye bir kavramın dayanağını merak ettim açıkçası bu zamana kadar bununlada hiç karşılaşmadım nedenini bilmek öğrenmek isterim. İşim gereği profesyonel olarak SMPS ler ile direk ilgiliyim benim için ünitenin gücünün yanı sıra verimliliği önemlidir. Örneğin 600w yazan bir smps gerçektede 600w tasarım olabilir lakin verimliliği %50 dir gücü veremez bunu verememesinin detayına inersek işin soğutucuya kadar yolu var :D Şahsen verimliliği "tüv" testlerinde %90 ve üzeri rakamlar ile kanıtlanmış ürünler kullanılmasını tavsiye ederim. Meanwell 24v 83A lik SMPS ler ile çalışıyorum şu sıralar verimlilik %95 içerisinceki kondansatörler 85C derecelik lik :D

Süha, benim bildiğim verimlilik, mesela yüzde80 ise, güç kaynağı 600 ise, yüzde20 kayıpla şebekeden 720 çekmesidir? Yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Süha, benim bildiğim verimlilik, mesela yüzde80 ise, güç kaynağı 600 ise, yüzde20 kayıpla şebekeden 720 çekmesidir? Yanlış mıyım?

12v 120watt SMPS [ 120w / 12v = 10Amper] = 220v 120watt [220v / 120w = 1,83Amper] tüketim demektir (voltaj düşünmündeki ufak tefek kayıpları göz ardı ediyorum) .

%80 verimlilik ise SMPS in sürekli çalıştırıldığında max alınması gereken gücü temsil etmesi gerekir normalde ama artık günümüzde bu SMPS in anlık gücüne döndü diyebilirim. Yani 12v 120watt [10A] bir SMPS %80 verimlilikle ve normal ısı sıcaklığında 22-24 C derece = 12v 96watt [8A] demek oluyor. ( regülesine göre yüke bindiğinde voltajı düşenleri örnek dışı tuttum.)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
12v 120watt SMPS [ 120w / 12v = 10Amper] = 220v 120watt [220v / 120w = 1,83Amper] tüketim demektir (voltaj düşünmündeki ufak tefek kayıpları göz ardı ediyorum) .

%80 verimlilik ise SMPS in sürekli çalıştırıldığında max alınması gereken gücü temsil etmesi gerekir normalde ama artık günümüzde bu SMPS in anlık gücüne döndü diyebilirim. Yani 12v 120watt [10A] bir SMPS %80 verimlilikle ve normal ısı sıcaklığında 22-24 C derece = 12v 96watt [8A] demek oluyor. ( regülesine göre yüke bindiğinde voltajı düşenleri örnek dışı tuttum.)

Anladıysam :) olayım :)

SMPS kısmına kadar (yani ilk 2 kelime) herşey manalıydı :p

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
(düzenlendi)

ben bu konuyu nasıl geçmişim anlamadım.harkulade sohbeti kaçırmışım.konuyu hortalatayım.

sühaya katılıyorum oldukcca güzel açıklamış.akü den sonra en temiz voltajı smps swich mode power supply saglamaktadır.son derece temiz filtre edilmiş voltajı verebilmektedir.kondansatörler ve kullanılan transistörler kadar sogutucu boyutu önemlidir.

bunun sonrasında toroid trafolarla yapılan powerlar gelir.

normal trafo ile yapılanlar oldukca kirli voltaja sahiptir.pealk degerleri dalgalı deniz gibidir.smps temizliğindeki voltajı alabilmek için en az 15.000mf. kondansatör anca yetmektedir. ama piyasada bunlar hep 2200mf.değerlerinde kullanılır.

verimlilik çekilen gücün alındığı kaynağın bunu karşılaması ile orantılıdır.

normal bir pc internet ortamında 75watt civarlarında akımla beslenir.oyun esnasında bu 2 katına çıkar.özel marka pc kasalarında 350 400 watt power kullanılmaz 200watt civarlarında ve tam verimlilik veren çekilen akımı sınırında karşılayan powerlar kullanılmaktadır.hesaplanmış ve takılmıştır.

oem kasa toplanırken iyi olsun 500wat taklalım hesabı olmaz.12volt iyi 5volt kötü olayınıda anlamadım yada tersi.smps de bu mümkün degil.tetikleme voltajı 3.3 volttur.en fazla anlık akım bu voltaj üzerinden çekilir.

anakartlarda 3.3volt asla kalkamaz kalkarsa anakart olmaz.5volt asla kalkamaz cmos entegrelerin ve slotlara takılacak parçalar bunla çalışır.12volt ile çalıştırıldığını düşünürsek her türlü paçanın,bağlanacak powerın en az 2000watt civarlarında olması gerekiyor.bir işlemci cpu şu an minum 0.98volt ile çalıştırıabiliyor iken çektigi akım 40wattan çok fazla olmaktadır ve güç çekildiğinde otomatik olarak core voltajı 1.8volta çıkmaktadır buda işlemcinin 90watt civarlarında güç çekmesi demektir.eski p4 lerde bu daha fazla idi hele prescott işlemciler watt canavarıdır.

yeni nesil oyun kartları harici soket ile 12volt versiyon2 voltajıyla anakart cpu voltajından ayrı beslenir o nedenle 450watt power üstü şarttır.5 volt ve 3.3volt anakart üzerinden ekran kartına ulaşır harici olarak verilmez.bu iki voltaj olmazsa olmazdır.

notebooklarda kullanılan 19volt degeri genelde batarya şarzı için kullanılacak akımı desteklemek içindir.12volt 5 volt 3.3volt degerleri mosfet transistörler yardımı ile güçlendirilerek ve entegreler ile desteklenerek kullanılır.kullanılan adaptörlerde genelde 420volt degerindeki kondansatör arızası olmaktadır.oem adaptörlerde 240volt giriş filtresi yoktur ve bu nedenle ömrü orjinallerden yarı yarıya azdır.artı akım koruma olarak kullanılması gereken fat transistörler ise çoğunda yoktur.

cmos entegreler 5volt ve 3.3volt ile çalışırlar.

peak deger tepe çizgisidir en üst degerdir.maximum elde edilen temiz filtre edilmiş güçtür veya sinyaldir.

power supply da en güçlü voltaj değeri 3.3 volta aittir ana besleme esasında budur.anakart üzerindeki kuzey güney audio ethernet vesaire chipsetler içindir bazı geri dönüş voltajı tabir edilen güçlü akım voltajlarını 5volt karşılar.ram ve pci slotlardaki kartlar ve power tetikleme vesaire içindir .12volt işlemci ağırlıklı kullanılır.3.3v 5v 12v pci slot üzerinden diger kartlardada kullanılır.

kondansatör hayati öneme sahiptir bu doğru.tek kondansatör şişmesi olası bir çok hataya sebeb olur.

kaliteli powerlarda eksi 12volt maximum 1.5amperdir.

benim elimde 14 yıllık compaq at power ve 11 yıllık atx power supply var ve hala çalışıyor.8 yıllıkta dell power supply var.bu 3 en ufak akım fazlaldan akım çekilmesine karşı korumalı devreye voltaj kesinlikle vermez. o nedenle ampul baglandığı anda kendini korumaya almaktadır.

evinizde power bulunmasında fayda var işte test ve baglantı şekli ve değerleri.power supply seçimi size kalmış

şirkette power supply çeşitleri vardı asus,asususun yeni ürünü vento,fsp(arızalı),500watt nrp model siyah power ve şirketin sürekli kullandığı ve 6 tane oem ucuz power arasından seçtiği everest 250 watt powerlar ile,elimde bulunan 12volt 100watt ampulü test ettim.hepside sorunsuz çalıştı.kendi yaptığım ayarlı 15amper trafolu power ile ampulü yaktım 9 amper güç çekti.

ampul yanık iken asus 300watt 18amper 11.98v. verdi.

vento 350watt 15amper 11.89v.verdi.

fsp 350watt 15amper arızalı şekilde 10.59v.verdi.

nrp500watt 15 amper 12.02v.verdi.

everest 250watt 8amper 11.35v verdi.

test ettiğim powerlar çizgi elektronik sitesindeki test lerdede olumlu sonuçlar vermiştir.ama pc de tabiki.

birde h7 ampul ile test edeyim diye düşünüyorum.ama degişen deger olacağını sanmıyorum.

powerların çoklu soket ucunda bulunan ve standard olan yeşil renkteki uç ile yanında bulunan siya şase ucuna bir buton anahtar yardımı ile on off yaparak.12volt 5 volt 3.3volt uçlarına krokodil kablo baglantısı yaparak ,evinizde iş yerinizde okulda kullanabileceğiniz güçlü sayılabilecek cihazınız bulunsun derim.

4pinli uçlardaki sarı kablo ucunda 12volt

kırmızı kablo ucunda 5 volt

siyah kablo eksi uç yani şasedir.

4lü kare uçtada sarı kablo 12volt.

siyah eksi şasedir.

diğer 4lü soket olan uçta sarı kablo 12volt

turuncu kablo 3.3volt

kırmızı kablo 5volt

siyah eksi şasedir.

450watt ve üzeri power supplylerde artı olarak 2 tane 6 pinli soket bulunur bunlarda sarı 12volt ve siyah şasedir.

yeni power supplylerde pc hdd leri için artı olarak sata power soketi bulunur.bundaki uçlar.

sarı 12volt

kırmızı 5volt

siyah eksi şasedir.

bazı modellerde turuncu 3.3volt ucuda eklidir.

büyük soketin renk ve voltaj degerleri ve on off için kullanılacak uçlar resimde görülmektedir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yine yatmadın değil mi Oktay... üşenmden de dünyanın yazısını yazmışsın...

Gece 01'den sonra foruma girişini engelleyeceğim senin :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Anladıysam :mamba: olayım :)

SMPS kısmına kadar (yani ilk 2 kelime) herşey manalıydı :)

:unsure: Benim de kafa basmadı. :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Yine yatmadın değil mi Oktay... üşenmden de dünyanın yazısını yazmışsın...

Gece 01'den sonra foruma girişini engelleyeceğim senin ;)

gece uçuşundaki konu için yazmıştım baktım burda harika tartışma olmuş faydam olsun istedim. :p

aman emmi yapma moral kaynagım kafa topladıgım tek yer burası. :bravo::)

emmi hem kendi işimi bitiriyorum bundan dolayı zaten yatmıyorum hemde burda kafam dinleniyor.önceden 1 er saat arayla dışarı çıkar dolaşır gelirdim şimdi burda okuyorum gülüyorum üzülüyorum bundan güzeli varmı?sonra işime devam ediyorum.merak etme emmi uyuyorum.

:D Benim de kafa basmadı. :f1:

sanırım biraz elektronik çalışılması gerekiyor sani ile sana ders vereyimmi? :p:D:p:D

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...