İçeriğe Yönlendir

Connect'lerde Fan (radyat&#246r) Kaç Derecede Açıyor?

Zekai Tutar

Recommended Posts

Zekai Tutar

Arkadaşlar merhaba, 2003 model connect kullanıcısıyım. 2 yıldır bende. çok da memnunum. Yalnız geçen yaz ve bu yaz tatile giderken sanki bir sorun yaşadım gibi.. Geçen yıl Marmaris dönüşü Sakartepe diye rampa da hararet 100 dereceye geldiği halde fan açmadı. Arabayı dinlendirip devam ettim. Bu yaz tatile giderken de İzmir girişindeki rampada aynı sorunu yaşadım. Yine hararet 100 derece civarına geldi. Yine aracı dinlendirip yola devam ettim. O esnada bir özel servisi aradım ve bana connectler 103 derecede fan açar dediler. Bu da korkutucu bir durum. Fan açmazsa motor gider.. Tatile çıkarken 4 yetişkin ve en az 250 kg bavul, eşya vs. oluyor araçta.. Bu fan açma hararet derecesi (103) doğru mu? Ayrıca fanın açıp açmadığını nasıl test edebiliriz. Herkese selamlar.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Arkadaşlar merhaba, 2003 model connect kullanıcısıyım. 2 yıldır bende. çok da memnunum. Yalnız geçen yaz ve bu yaz tatile giderken sanki bir sorun yaşadım gibi.. Geçen yıl Marmaris dönüşü Sakartepe diye rampa da hararet 100 dereceye geldiği halde fan açmadı. Arabayı dinlendirip devam ettim. Bu yaz tatile giderken de İzmir girişindeki rampada aynı sorunu yaşadım. Yine hararet 100 derece civarına geldi. Yine aracı dinlendirip yola devam ettim. O esnada bir özel servisi aradım ve bana connectler 103 derecede fan açar dediler. Bu da korkutucu bir durum. Fan açmazsa motor gider.. Tatile çıkarken 4 yetişkin ve en az 250 kg bavul, eşya vs. oluyor araçta.. Bu fan açma hararet derecesi (103) doğru mu? Ayrıca fanın açıp açmadığını nasıl test edebiliriz. Herkese selamlar.

mk2 mondeo da 104 derecede açıyor ve kuvvetle muhtemel bu sebepten ötürü ztec motorlarda su hayati önem taşıyor. Sizin dizel motorda ise aynı mantığı korudular ise servisin dediği değer bana gerçek gibi geldi. Klimayı devreye soktuğunuzda evaparatörü soğutmak için fan devreye girecektir buradan test edin.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Zekai Bey korkulacak bir durum yok Connect,e hararet 104 dereceyi geçerse araç stop eder.

Benim öğrenmek istediğim 2 şey var 1= 100 dereceyi nasıl gördünüz 2=yaşadığınız sıkıntı nasıl birşeydi

Yorum bağlantısı
Zekai Tutar
Zekai Bey korkulacak bir durum yok Connect,e hararet 104 dereceyi geçerse araç stop eder.

Benim öğrenmek istediğim 2 şey var 1= 100 dereceyi nasıl gördünüz 2=yaşadığınız sıkıntı nasıl birşeydi

Sabri Bey 100 derece dediğim, 90 ile 120 arası idi. Bu durumda aracımı yol kenarında dinlendirdim.

İkincisi ise Rampada hararet 90 ile kırmızı arasında, hatta kırmızıya yakın bir yerde idi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Düdüklü tencere gibi düşünün, basınç altında suyun kaynama noktası 100ün üzerine çıkar.

Yorum bağlantısı
Sıtkı Öztekin

Sabri Abi nin dediği gibi 104 derece yi geçer ise araç söner.Bu durumda bir çok teknisyen sizi bilgilendirir.Fakat her yokuş çıktığınız da aracın ısınması normalden biraz fazla ise soğutma sisteminiz de küçük bir probleminiz var demektir.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Sevgili abiciğim bizim arızaları bulmamızda müşteri ifadesi çok önemlidir şimdi ben sizin yazdıklarınızı okuyorum

Şaşırıyorum derecelerden bu dereceleri siz nerde görüyorsunuz benim bildiğim connect hararet saatinde derece

Yok hararet ibresi araç çalıştığında en soldadır motor ısındığında tam ortaya gelir ve orada durur ne sağa ne sola

Kıpırdamaz eğer sizin aracın hararet ibresi yokuş çıkarken sağa yokuş inerken sola hareket ediyorsa o zaman

Devirdaim ve termostat,ı değiştirin normal bir connect,e hararet ibresi ortaya geldimi ne yapsanız oynamaz ha

Oynar ise (sağa doğru) araç stop eder

Yorum bağlantısı
Zekai Tutar
Sevgili abiciğim bizim arızaları bulmamızda müşteri ifadesi çok önemlidir şimdi ben sizin yazdıklarınızı okuyorum

Şaşırıyorum derecelerden bu dereceleri siz nerde görüyorsunuz benim bildiğim connect hararet saatinde derece

Yok hararet ibresi araç çalıştığında en soldadır motor ısındığında tam ortaya gelir ve orada durur ne sağa ne sola

Kıpırdamaz eğer sizin aracın hararet ibresi yokuş çıkarken sağa yokuş inerken sola hareket ediyorsa o zaman

Devirdaim ve termostat,ı değiştirin normal bir connect,e hararet ibresi ortaya geldimi ne yapsanız oynamaz ha

Oynar ise (sağa doğru) araç stop eder

Sevgili Sabri Ustam Haklısın,

Bizlerin ifadesiyle sizlerin ifade tarzınız çok farklı.. Ancak tevellüt olarak biraz eski olduğumuzdan, Doğan Şahin marka arabalarla yetiştik.. Onlarda da 50 - 90 - 120 gibi dereceler vardı hararet saatinde.. Oralardan kalma alışkanlık olarak ben derecelendirme yaptım.. Arabada 600-700 kg. yük varken, yazın öğlen sıcağında, 2 defa yaşadım bu olayı Sakartepe ve İzmir girişinde.. Yani uzun rampalarda oldu 2 kez.. Ancak hararet göstergesi ortayı çok çok geçti.. Yani sona doğru bayağı yaklaştı.. Stopta etmedi.. Bende stop etmedim.. 5 dakika kadar çalışır vaziyette bekledim ve devam ettim.. Size bir soru daha sorayım o zaman.. "Araç Stop Eder" derken motor gider mi demek istiyorsunuz, yoksa arabanın kendini koruması gibi bir önlem mi konulmuş?

Ben Mudanya'da yaşıyorum. Bursa'ya her gidişte 6 km.likbir rampayı hergün inip çıkıyorum.. Böyle bir sorun yaşamadım.. Belki de bahsettiğim bu rampalar bayağı dik. Aracımın termostat ve devirdaimine hemen baktıracağım.. İzmir'e sık sık geliyorum. Mesajla Adres-tel bırakırsan sana uğrarım. Hem de tanışmış oluruz. İlginize teşekkürler..

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Zekai abi araç stop eder derken nasıl kontağı çevirip stop ediyorsun o şekil stop eder

Adres bilgileri anlaşmalı servisler sayfasında var her zaman beklerim

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Adnan Bedestencioğlu

bugun ayni seyi bende yasadim, rampa yukari giderken hararet ibresi saga doğru hareket etti... duz yolda herhangi bir olumsuzluk olmadi, rampada surati dusurunce hararette dustu... normal mi bu durum...?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...