İçeriğe Yönlendir

Lpg Montaj "uzak Durun.. Dikkat Edin.."

Mehmet Servi

Recommended Posts

Mehmet Servi

Selamlar,

Birçok konuda fikri aldığım bu forumda bir konuda uyarı amaçlı yazmak istedim. Mayıs 2010 sonunda bursa net otogazda aracıma atiker sıralı lpg sistem taktırdım. Ayar, arıza lambası vb sorunları göze almıştım zaten 3-4 kez giderek halloldu ama öyle bir sorun başıma geldi ki bu konuyu paylaşmam lazım diye düşündüm. Bu hafta başı aracımın direksiyonunda dönerken zorlama olmaya başladı. sebebini anlayamadım ama 1 gun sonra kendiliğinden geçti fakat lpg sistemim çalışmaz hale gelmişti. İki sorun arasında bir bağlantı kuramadım. 2 ay önce ankaraya taşındığım için ankaradaki en yakın atiker bayine giderek sorunu söyledim bir yorum getiremediler. Sistem niye çalışmıyor bulamadılar. Beni Ostimde Üstün Otogaz a yönlendirdiler. Atiker ana servisi imiş kendileri. Üstün otogaza gittiğimde LPg sisteminin çalışmama nedenini bulmak için uzun süre incelediler. Elerindeki ECU yu bağladılar ölçümler yaptılar vb vb... Sonunda elektrik gelmiyor kabloda sorun var sanırım diye kabloyu değiştireceklerinde ilginç bir durum farkettiler. Bursa net otogaz montaj yaparken lpg elektirk kablosunu (içerde düğmeye gelen) direksiyon mavsal (yada mafsal) 'ının olduğu yerden içeri almış ve direksiyon çevrildikçe kablo mavsal etrafında tur ata ata dolanmış en son bu hafta limite gelmiş gerilmiş ve direksiyon bu yüzden zor çevriliyormuş ve en sonunda kablo kopunca direksiyon rahatlamış. Tabi elemanın ilk dediği abi allah korumuş aküden gelen elektrik açıkta duruyodu araban yanabilirdi dedi. Resimlerini de çektik dolanan kablonun. Zaten montajla ilgili 2-3 sorun daha tespit ettiler. Uyarmak için bu mesajı yazmak istedim. Bu tür montaj yapan yerlerden ( ki Net otogaz bursadaki en buyuk atiker bayi ve servisi) uzak durun ve montajda kablonun nerden giriş yatığını sorun. Aslında matkapla bir delik delinerek ayrı bir kanaldan arabanın içine alınması gerekiyormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de izole edilmediği için egr borusuna sürtünerek aşınan enjektör kablosunu gördüm kendi telefleximde ama.. En garibi sizinki galiba...

Geçmiş olsun..

İşte bunun için diyoruz ki, kit en iyisi bile olsa, dandik ustaya düştünüz mü, en kötü kit o an sizinkidir..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Egsoz yakınından lpg hortumu geçirenleri duymuştum ama bu ilk defa duyduğum farklı bir olay.

Benim LPG borusu da egzoz borusu yanından geçiyor.Ancak LPG borusu altta ki metal koruyucunun altında.Gören herkes çok beğeniyor.Tamamen işçilik isteyen bir işlem diyorlar.Aracın altına baktığında LPG ile ilgili hiç bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent

o çok üstün otogazın benim aracıma yaptığı montajda depo borusunu nerden geçirdiğini bir bilseniz.

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

Öncellikle geçmiş olsun. Lpg montajı yapan firmaların yaptıkları en büyük hatalar bence yanlarında bilgisiz hiç bir tecrübesi olmayan eleman çalıştırmalarıdır. Ayrıca çalıştırdıkları elamanlarına lpg gibi önemli bir sistemin montajını yaptırmalarıdır. Firma yetkililerinin mühendislerinin yapması gerek işlerdir bunlar. Benim anlayamadığım bir konu ise içeride bulunan düğmeye neden direk aküden elektrik alınması normalde de içerideki düğmeye şase alması gerekmez mi diğer ucununda lpg ecusuna gitmesi gerekir doğrumudur veya her sistem kendine özgü farklılıklar gösterebilir mi?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Zamanında anfi kablosunuda buradan geçirmiştim ben. Direksiyon miline takılıp yolda giderken kitlemişti direksiyonu. Demekki araca yaptırdığımız her montaj için aracın başında olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Geçmiş olsun, aynı anı benimde başıma gelmişti.

10 yıl önce ilk lpg zamanlarında binek Reno'ma lpg takıldı arabayı teslim aldım eve geldim 10 dk sonra biryere gidecektim araba bir daha çalışmadı. Lpg'ciyi çağırdım adam geldi kaputu açtı baktı falan içeri oturdu basıyor çalışmıyor düğmeyi oynarken bir baktı direksiyon mili bütün kabloları yumak yapmış sarmış, çekiciyle götürdüler kople kabloları yenilediler teslim ettiler fakat basit bir hata yüzünden bir gün daha arabasız kalmıştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus 1'lerde direksiyon milinin sol üstünde bir delik var.. Burayı kimse bilmiyor.. Ben hız sabitleyici takarken tesisatı buradan geçirmiştim..

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Ben de Net otogaz Bursa da en son 3 kitimi taktırdım. Tüm lpg kitlerini net otogaza yaptırdım. Şu ana kadar 1 kaç basit ayar kaçması beyin hatası ve soket çıkması gibi sorunlardan beğin enjektör değişimi vb işlemleri anında ücretsiz yaptılar. ama bu kabloyu nerden geçirmişler benim de içime kurt düştü şimdi. Aynı problemi yaşamadan bir baksam iyi olacak.

Bu arada Net Otogaz bursadaki en iyilerden birisidir ancak servis ne kadar iyi e işinin ehli olursa müşterisi ve işi artıyor bunun sonucunda da iyi olan usta daha fazla kalfa ve çırakla çalışmak zorunda kalıyor. Sonuçta servis daha fazla talebe daha kısa zamana daha deneyimsiz elemanlarla sığdırmaya çalıştığı için iş kalitesi düşüyor. Başında durmak şart.

Yorum bağlantısı
Mehmet Servi
Ben de Net otogaz Bursa da en son 3 kitimi taktırdım. Tüm lpg kitlerini net otogaza yaptırdım. Şu ana kadar 1 kaç basit ayar kaçması beyin hatası ve soket çıkması gibi sorunlardan beğin enjektör değişimi vb işlemleri anında ücretsiz yaptılar. ama bu kabloyu nerden geçirmişler benim de içime kurt düştü şimdi. Aynı problemi yaşamadan bir baksam iyi olacak.

Bu arada Net Otogaz bursadaki en iyilerden birisidir ancak servis ne kadar iyi e işinin ehli olursa müşterisi ve işi artıyor bunun sonucunda da iyi olan usta daha fazla kalfa ve çırakla çalışmak zorunda kalıyor. Sonuçta servis daha fazla talebe daha kısa zamana daha deneyimsiz elemanlarla sığdırmaya çalıştığı için iş kalitesi düşüyor. Başında durmak şart.

Başında dursak ne olacak ki benim haytat anlayacağım bir konu değil kablo niye gelir nerden gelir. Sonuçta bilmemde gerekmiyor. Oraya makina muhedisi diye biri montaj ok dir diye utanmadan imza atıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz işte memlekette bu adamları dava etsem mi diye düşünüyorum ama türkiye bursaı birşey olmaz sonucu. Normal bir ülke olsa ne oyle bi firma kalır ne oyle bir muhendis unvanı taşıyan utanmaz kalır. Ödediği tazminatta kendine ders olur...

Yorum bağlantısı
Onur Efe
Başında dursak ne olacak ki benim haytat anlayacağım bir konu değil kablo niye gelir nerden gelir. Sonuçta bilmemde gerekmiyor. Oraya makina muhedisi diye biri montaj ok dir diye utanmadan imza atıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz işte memlekette bu adamları dava etsem mi diye düşünüyorum ama türkiye bursaı birşey olmaz sonucu. Normal bir ülke olsa ne oyle bi firma kalır ne oyle bir muhendis unvanı taşıyan utanmaz kalır. Ödediği tazminatta kendine ders olur...

Dava etsen dava sonuçlanana kadar en az 4 sene gider. Bir sürü para harcarsın avukat mahkeme falan filan. Ama en nihayetinde herkes işinin ehli olmak zorunda bu ayıbı hiç bir şey örtemez.

Sonuçta şu bir gerçek ki ülkemde 100 lerce servis var hatta bazı yetkili servisler de var ancak bunların çok azı gerçekten işinin ehli. Tıpkı insan gibi... Öncelikle insan kendi kendinin doktoru olacak sonra rahatsızlanırsa rahatsızlığı doktora tam anlatacak ki çözüm bulsun. Yoksa hastayım ben diye dalarsa ssk nın denk gelen ilk doktoruna dayar 2 kutu tansiyon hapı gönmderir.

Ben ne anlarım deiyebilirsin haklısın da. Ama madem böyle bir zorunluluk doğdu ve anlamadığın bir işi bir yere yaptıracaksın ve nasıl denetlemen gerektiğini de bilmiyorsan bu bağlamda intetrnet ve forumlar çok faydalı oluyor. Ben de genellikle servise vb yerlere gidip hata aratmadan ve 1 dünya gereksiz para ödemeden önce bolca araştırma yaparım. nasrettin hoca misali... Hoca damdan düşmüş. Doktor çağıralım diyenlere, "boşverin doktoru bana damdan düşen adamı getirin", demiş. Bu hesap.

Siz de bu problemi bu forumda paylaşarak 100 lerce insanı aynı hataya düşmekten kurtardınız.

O nedenle benim naçizane tavsiyem yağ bile değiştirecek olsanız orijinal yağın yağ filitresinin vb nin fiyatını internette araştırın. Sonra en uygun yerden malzemeyi alın ve en güvendiğiniz ustaya sadece işçiliğinin parasını ödeyin.

Otogaz için ise çok azla seçenek yok tabi. ama ne bileyim tanıdık birinin tavsiyesiyle bir yere gitmek ve bu vesileyle işi en usta olan kişiye yaptırmak en iyisi gibi.

Çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İlker Selimoğlu

Arabama gaz ayarı yaptırayım dedim,usta kaputu açtı ilk lafı "gaz kaçağı var" bekledik gaz dağılsın diye,yardımcısına köpükle kontrol etmesini söyledi. Kendiside o esnada başka bir araçla ilgileniyor. Yardımcısı kontrol etti bişey bulamadı. Abi kötü gaz aldıysan ondanda koku olur kaçak falan yok dedi. Tesadüf ogünde bilmediğim bir yerden gaz almıştım. Tamam dedim. Tam arabayı çalıştırdım gidiyorum usta geldi"dur motoru kapat,bu arabada gaz kaçağı var"tekrar kaputu açtık, elemanda yanımızda bişeyler söylüyor ustaya,lpg mafının yanında biryeri söktü gaz sesi gelmeye başladı. Usta tamir etti ama hep aklıma gaziantepdeki yanan araç geldi. Esasen lpgli araçlarla gezilmez,güvenlik için dizele geçmek lazım. .

Yorum bağlantısı
Misafir

]Arabama gaz ayarı yaptırayım dedim,usta kaputu açtı ilk lafı "gaz kaçağı var" bekledik gaz dağılsın diye,yardımcısına köpükle kontrol etmesini söyledi. Kendiside o esnada başka bir araçla ilgileniyor. Yardımcısı kontrol etti bişey bulamadı. Abi kötü gaz aldıysan ondanda koku olur kaçak falan yok dedi. Tesadüf ogünde bilmediğim bir yerden gaz almıştım. Tamam dedim. Tam arabayı çalıştırdım gidiyorum usta geldi"dur motoru kapat,bu arabada gaz kaçağı var"tekrar kaputu açtık, elemanda yanımızda bişeyler söylüyor ustaya,lpg mafının yanında biryeri söktü gaz sesi gelmeye başladı. Usta tamir etti ama hep aklıma gaziantepdeki yanan araç geldi. Esasen lpgli araçlarla gezilmez,güvenlik için dizele geçmek lazım. .

Allahtan çakmakla kontrol etmemiş. Okurken bir an konunun çakmağa doğru gideceğini hissetim, neyse ki köpükle kontrol edilmiş.

Yıllarca evdeki tüplerin çakmakla kontrol edildiği günleri yaşamız bir nesiliz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu

Allahtan o işi bilen usta ordaydı yoksa öyle gezecektim..

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Geçenlerde gittiğim ustanın oraya bir peugeot 307 geldi. Sahibi yeni lpg taktırtmış. Takan usta kablolar için camın alt tarafından bir tıkaç diyecem artık orayı açmış sonra kabloyu ordan geçirmekten vazgeçmiş zannedersem ve kapatmamışta. O arkadaşta yoğun yağmurda bir yağmur oluğunun altından geçmek zorunda kalmış ve sonrasında aracın camları kendi kendine açılıp kapanmaya klima açılıp kapanmaya başlamış. Ustanın yanın geldiğinde durumu anlattı ve usta hemen aracın beynine su girdimi dedi. oda yaşadığı olayı anlattı. usta beyni söktü allahtan oksitlenmeye başlamadan kurtardı. suyun girdiği yeride gösterdi. Artık adam lpg yi takan usta ile nasıl münasebete girdi bilemem

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Selamlar,

Birçok konuda fikri aldığım bu forumda bir konuda uyarı amaçlı yazmak istedim. Mayıs 2010 sonunda bursa net otogazda aracıma atiker sıralı lpg sistem taktırdım. Ayar, arıza lambası vb sorunları göze almıştım zaten 3-4 kez giderek halloldu ama öyle bir sorun başıma geldi ki bu konuyu paylaşmam lazım diye düşündüm. Bu hafta başı aracımın direksiyonunda dönerken zorlama olmaya başladı. sebebini anlayamadım ama 1 gun sonra kendiliğinden geçti fakat lpg sistemim çalışmaz hale gelmişti. İki sorun arasında bir bağlantı kuramadım. 2 ay önce ankaraya taşındığım için ankaradaki en yakın atiker bayine giderek sorunu söyledim bir yorum getiremediler. Sistem niye çalışmıyor bulamadılar. Beni Ostimde Üstün Otogaz a yönlendirdiler. Atiker ana servisi imiş kendileri. Üstün otogaza gittiğimde LPg sisteminin çalışmama nedenini bulmak için uzun süre incelediler. Elerindeki ECU yu bağladılar ölçümler yaptılar vb vb... Sonunda elektrik gelmiyor kabloda sorun var sanırım diye kabloyu değiştireceklerinde ilginç bir durum farkettiler. Bursa net otogaz montaj yaparken lpg elektirk kablosunu (içerde düğmeye gelen) direksiyon mavsal (yada mafsal) 'ının olduğu yerden içeri almış ve direksiyon çevrildikçe kablo mavsal etrafında tur ata ata dolanmış en son bu hafta limite gelmiş gerilmiş ve direksiyon bu yüzden zor çevriliyormuş ve en sonunda kablo kopunca direksiyon rahatlamış. Tabi elemanın ilk dediği abi allah korumuş aküden gelen elektrik açıkta duruyodu araban yanabilirdi dedi. Resimlerini de çektik dolanan kablonun. Zaten montajla ilgili 2-3 sorun daha tespit ettiler. Uyarmak için bu mesajı yazmak istedim. Bu tür montaj yapan yerlerden ( ki Net otogaz bursadaki en buyuk atiker bayi ve servisi) uzak durun ve montajda kablonun nerden giriş yatığını sorun. Aslında matkapla bir delik delinerek ayrı bir kanaldan arabanın içine alınması gerekiyormuş.

Selam Mehmet :) Geçmiş olsun, ucuz atlatmışsın.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Emre

Geçtiğmiz hafta sonu Bursa Netoto Otogaz BRC resmi bayisinde aracıma lpg kalibrasyonu yapılması için gittim. LPG beyni daha önce komple silindi. Map sensörü bulamadığımız için hep benzinde kullanmaktaydım.

Neyse gittik resmi BRC servisine açtılar kaputu, bağladılar bilgisayara, ben bekliyorum map takacak komple ayar yapacak göz ucuyla da bilgisayara bakıyorum arada bir. Eleman BRC sequent 24 programının hazır map arşivine girdi, oradan marka listesine girdi. Baktı baktı Ford ile ilgili bişi bulamadı. AA o da nesi gitti Fiat Albea'yı seçti onun mapini benim araca yükledi. Sonraki diyalog aynen şöyle:

-Abi direksiyona geç?, Bas kontağa...Gaza geçti mi?

-Geçti...Eee... map bağlamadınız nasıl oluyor?? Peki ya kalibrasyon, yol testi???

-Eleman yok...Gaza geçti ya... geldiğinde hiç gaza geçmiyordu.

-Ver 20 TL, hadi güle güle...

Olay aynen bu oldu... Yuhhh diyorum, ayıp diyorum...Başka bişi demiyorum.

Çıktım ordan 100 metre sonra dört yolda ışklarda araba gitmiyor,kökledim gitmiyor hızım düştü...Bursa trafiğinde kırmızı ışıkta yolun ortasında kaldım...Rezil oldum.

Benzine geçtim... En yakın alternatif BRC servisi aradım. Tomurcuk Otogazı buldum. Durumu anlattım. Map bağladılar 45 dakka uğraştılar. Güzel bir ayar yaptılar. Arabam kendine geldi.

Demekki BRC de olsa servisten servise fark var. Müşteriye verilen değer farklı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba Fatih Bey ;

Öncelikle yaşadıklarınız için üzgünüm.NET OTOGAZ Bursanın en önde gelen lpg servislerindendir ,firma sahibi Mesut Bey müşteri memnuniyeti için elinden geleni yapan çok dürüst ve işine saygılı bir meslektaşımdır.Konuyu okuyunca NET OTOGAZ'ın firma sahibi Mesut İpekçi'yi aradım.Konu hakkında bilgi verdim.Sanırım bu olay geçen hafta cuma günü gerçekleşmiş.Servisin kamera kayıtlarını inceleyeceğini aracınıza hangi ustanın baktığını tesbit edip gerekli uyarıları yapacağını belirtti ve benden sizin telefon numaranızı rica etti.Sizi arayıp konu hakkında açıklama yapıp en azından bir kusura bakmayın demek istediğini belirtti.P.M den iletişim bilgilerinizi gönderirseniz sevinirim.Tekrar geçmiş olsun.Selamlar...

Geçtiğmiz hafta sonu Bursa Netoto Otogaz BRC resmi bayisinde aracıma lpg kalibrasyonu yapılması için gittim. LPG beyni daha önce komple silindi. Map sensörü bulamadığımız için hep benzinde kullanmaktaydım.

Neyse gittik resmi BRC servisine açtılar kaputu, bağladılar bilgisayara, ben bekliyorum map takacak komple ayar yapacak göz ucuyla da bilgisayara bakıyorum arada bir. Eleman BRC sequent 24 programının hazır map arşivine girdi, oradan marka listesine girdi. Baktı baktı Ford ile ilgili bişi bulamadı. AA o da nesi gitti Fiat Albea'yı seçti onun mapini benim araca yükledi. Sonraki diyalog aynen şöyle:

-Abi direksiyona geç?, Bas kontağa...Gaza geçti mi?

-Geçti...Eee... map bağlamadınız nasıl oluyor?? Peki ya kalibrasyon, yol testi???

-Eleman yok...Gaza geçti ya... geldiğinde hiç gaza geçmiyordu.

-Ver 20 TL, hadi güle güle...

Olay aynen bu oldu... Yuhhh diyorum, ayıp diyorum...Başka bişi demiyorum.

Çıktım ordan 100 metre sonra dört yolda ışklarda araba gitmiyor,kökledim gitmiyor hızım düştü...Bursa trafiğinde kırmızı ışıkta yolun ortasında kaldım...Rezil oldum.

Benzine geçtim... En yakın alternatif BRC servisi aradım. Tomurcuk Otogazı buldum. Durumu anlattım. Map bağladılar 45 dakka uğraştılar. Güzel bir ayar yaptılar. Arabam kendine geldi.

Demekki BRC de olsa servisten servise fark var. Müşteriye verilen değer farklı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...