İçeriğe Yönlendir

Wireless, Access Point, Linux Vs.

Mehmet Acar

Recommended Posts

Mehmet Acar

Dostlarım, benim şöyle birşey kurmam lazım.

Masaüstü pc var bir tane ve ethernet ile ağa bağlı. İşletim sistemi olarak da linux var.

Şimdiii, bir tane de laptop var. Ben bu laptopu masaüstü pcyi bu pc ye kablosuz olarak bağlamam lazım.

Bunun için sanırım access point gerekli ama benim yapmak istediğim şu. Bir adet USB wireless adaptör alıp pc ye takmak ve onu access point olarak kullanıp laptop ile bu alet üzeriden pc ye bağlanmak. Ben linux üzerinden ip forwarding olaylarını falan hallederim ama bu şekilde işimi görecek ve linux destekleyen bir wireless usb adaptör var mı?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
2 pc, usb kablosu ile neden birbirine bağlanamaz?

2 PC bağlanabilir. Daha fazlası sıkıntı. :s

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Laptoptan, desktop un hdd sini kullanabilir miyim?

switch yardımı ile yapılabilir. 1 switch, 1 modem, 3 tane cat5 kablo ve 2 pc / laptop ile herkese administrator şifresi verilir ve tüm disklere erişim hakkı tanınır. sonrasında başlat - çalıştır a \\xxx.xxx.xxx.x ip si yazılarak erişim sağlanır.

en basit yöntemi budur.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Laptoptan, desktop un hdd sini kullanabilir miyim?

USB 'nin çapı yetmez bu işe. Çok sıkıntı çıkarır ama olmayacak iş değil. Derken Sani demiş zaten işin USB ile bitmeyeceğini. :s

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
USB 'nin çapı yetmez bu işe. Çok sıkıntı çıkarır ama olmayacak iş değil. Derken Sani demiş zaten işin USB ile bitmeyeceğini. :D
Çok basitmiş hakkaten :s

Toplam süre 10dk.

De arkadaş kablosuz olarak paylaşmayı sormuş sanırım...

Bunları çağlar abi için yazdım. Arkadaş için cevabım ilk mesaj olarak gözüküyor :unsure:

Kaporta parlatmaya benzemez bu işler ;)

Bu güzeldi :):good1:

Çağlar abi, yapmak istersen malzemeleri tamamla, yardımcı olurum ben sana.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

D-Link DWL-G122 RevC1 alın kafanız ağrımaz. RT78 Chipset olması lazımdı yanlış hatırlamıyorsam. Kesinlikle sorun çıkarmaz, wardriving için 3 sene kullanmıştım. Hem monitör mod hem normal mod çalışabiliyor aynı anda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Hakan Bey, bahsettiğiniz alet Suse'de sorunsuz çalışır mı?

Veya normal wireless adaptör ile 2 pc arası bağlantı moduna geçerek birşeyler yapabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Kullandığınız Linux dağıtımı nedir? ve sürümü nedir?

Minimum maliyet ile bu işi yapabilmek için desteklediği USB wlan adaptör marka ve modellerine bakabiliriz.

Kullanılan Linux sürümene göre paylaştırma kısmı sonrasında olacak ancak.

Open suse 11.3

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
Hakan Bey, bahsettiğiniz alet Suse'de sorunsuz çalışır mı?

Veya normal wireless adaptör ile 2 pc arası bağlantı moduna geçerek birşeyler yapabilir miyim?

Dediğim chipseti araştırırsanız neler neler yapılabileceğini öğrenmiş olursunuz :good1: RT78 full destek vardır, distrodan değil direkt kernelde destek var. Ben o adaptörü en az 1 ay araştırmıştım ve öylelikle almıştım. Hiç de memnunsuzluk yaşamadım, askine beklentimden daha da fazla şeyler yaşattı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...