İçeriğe Yönlendir

Ford Modellerinin Kısa Ve Uzun Far Ampul Tipleri

Selçuk Keleş

Recommended Posts

A. Yıldırım Yıldız

Vizontele maceramiz bitmek uzre. Farlarin sagini bir yerden yeni, solunu baska bir yerden cikma temin ettim. Ikiside kargoda geliyorlar. Ogrendigim kadariyla focus bi xenon farlarda d1s ampul tipi kullaniliyormus.

Cikma buldugum farda ampul var. Yenide (webde aastirdigim kadariyla hella farlarda ampul dahil eline gecen cok oldugu soyleniyor) durum nedir bilmiyorum. Muhtemelen yarin elime gecince ogrenecegim. Asil merak ettigim, bazi xenon baslikli sitelerin genel bilgi sayfalarinda "gercek xenon ampullerin" sadece d2s oldugu bilgisi paylasilmis. Bu yazilar cogu yerde kopyala yapistir seklinde birbiriyle ayni. Bu durumda d1s ne oluyor?

Bir diger konu; yine burda d3r gibi bir ampul tipi icin "o ampuller cok zalim" gibi ifadeler kullanilmis. Simdi bende "zalim ampullerim" olsun istersem ne olacak? Muhtemeldir ki d1s sokete bu tip ampulu takamayacagim. Donusturucu benzeri birsey mi gerekir? Hicmi olmaz? Bilenlerin bildirmesini rica ederim. :-)

Tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Senin Döşlü

Farlarım mercekli far benim baktıklarım daha farklı arkası yuverlak fanı var far kapağı tam oturmaya bilir delme falan gerekiyomu o yüzden sormak istedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vizontele maceramiz bitmek uzre. Farlarin sagini bir yerden yeni, solunu baska bir yerden cikma temin ettim. Ikiside kargoda geliyorlar. Ogrendigim kadariyla focus bi xenon farlarda d1s ampul tipi kullaniliyormus.
Cikma buldugum farda ampul var. Yenide (webde aastirdigim kadariyla hella farlarda ampul dahil eline gecen cok oldugu soyleniyor) durum nedir bilmiyorum. Muhtemelen yarin elime gecince ogrenecegim. Asil merak ettigim, bazi xenon baslikli sitelerin genel bilgi sayfalarinda "gercek xenon ampullerin" sadece d2s oldugu bilgisi paylasilmis. Bu yazilar cogu yerde kopyala yapistir seklinde birbiriyle ayni. Bu durumda d1s ne oluyor?
Bir diger konu; yine burda d3r gibi bir ampul tipi icin "o ampuller cok zalim" gibi ifadeler kullanilmis. Simdi bende "zalim ampullerim" olsun istersem ne olacak? Muhtemeldir ki d1s sokete bu tip ampulu takamayacagim. Donusturucu benzeri birsey mi gerekir? Hicmi olmaz? Bilenlerin bildirmesini rica ederim. :-)
Tesekkur ederim.

Farı bi görelim.
Sonra gerekli bilgiyi veririz.

Ha genel bilgi.
Focus2 farları genelde H7
Xenon ise o yıllar için D2S olması gerekir.
D1S ise yerine D3R takamazsın.

Farı bi görelim.
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Farı bi görelim.
Sonra gerekli bilgiyi veririz.

Ha genel bilgi.
Focus2 farları genelde H7
Xenon ise o yıllar için D2S olması gerekir.
D1S ise yerine D3R takamazsın.

Farı bi görelim.

Buyur abi. :-) Bu arada hella degil visteonmus.
IMG_7447.JPGIMG_7446.JPGIMG_7445.JPGIMG_7444.JPGIMG_7443.JPG
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Ben H7 görüyorum

Kısalar H7
Uzunlar H1

Anladim. Bunlar bi halojen oyleyse. Calinan takimda oyleydi muhtemelen. Gerci onlar hella idi. Neyse. Bunlari ya mercekleri degisip bi xenona cevirmek gerek. Yada Servet abinin resimlerini paylastigi ledleri dusunecegiz. Simdilik boyle idare edelimde Istanbula yolumuz duserse bakacagiz artik bi hal caresine. Tesekkurler Mehmet abi.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet muhtemelen perde hareketli yani bi halojen.
Bobin görüyorum resimde

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
On 03.08.2018 at 23:13, Senin Döşlü yazdı:

Farlarım mercekli far benim baktıklarım daha farklı arkası yuverlak fanı var far kapağı tam oturmaya bilir delme falan gerekiyomu o yüzden sormak istedim

Delme işlemi yapmamak için resimdekilerden takıyorlar genelde. Belki @Servet Aydın size fikir verebilir.

Yorum bağlantısı
Senin Döşlü
On 05.08.2018 at 15:11, Emre Şimşek yazdı:

Delme işlemi yapmamak için resimdekilerden takıyorlar genelde. Belki @Servet Aydın size fikir verebilir.

Tmm tşk ederim

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

5/6 mesaj ustte resimlerini paylastigim bi halojen farlarin bi xenon olabilmesi icin neler yapmam lazim? Piyasada bolca gordugumuz h4/h7 vb h serisi xenon kitler neyin nesi? Fiyatlari makul ama ne kadar ekmek o kadar kofte meselesi sanirim. Misal; intemo mercek buldum. Fakat satan kisi narin oldugunu, daha yeni seri merceklerin hem daha saglam hem daha ucuz oldugunu memnun kalacagimi soyluyor. Yine hella veya bosch mercekten bahsediyor ama sadece yeni seri diye tabir etti. Intemo gercekten narinmidir? Alsam bi xenon mercek, bi halojen mercekleri sokup (benim gibi cahili fazla hirpalamadan) en kolayindan bu isin altindan kalkabilir miyim? Malum tayin donemi sehir degistirdik biraz acildik. Bu sebeple malzemeyi tedarik edip kendim ise baslamak ve bitirmek biyetindeyim. Farlar zaten mercekli oldugu icin sadece mercekleri degistirmek sanki yeterkis gibi geliyor. Aksi halde far ayari, duvar cizgisi, mercegin montaji icin kesme bicme vs beni epey zorlardi. Muhtemelen elime yuzume bulastirirdim. :-) Mercek arastirirken 2.5", 3" gibi olculerini goruyorum. Hepsinde olmasa da olculeri yazilan ilanlar var. Benim icin hangi olcuye dikkat etmem iyi olur? Boyle bir cok soru surekli dolaniyor aklimda ama isin cahili olunca yerli yersizde bir dolu daha sormak istemiyorum. Derdimi anlattim. Dermanim nicesir acep?
Icimde bir his. Yanlis yere yaziyorum galiba diyor ama. Hadi hayirlisi.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Bu soruların cevabını [mention=13526]Servet Aydın[/mention] bilir. [mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] ve [mention=76937]Metin Akbal[/mention] da sanırım yardımcı olabilirler.

Aslinda Servet abinin tam ilac oldugunu biliyorum ama, actigi 360 derece led konusunda hala mesajlarim duruyor. Guya haziran sonu temmuz basi gibi Istanbul'da olma planim vardi. O vakit gel bakariz demisti. Hanimin tayin isi cikinca kaldik ortada. Birde farlar calinip bu yenileri alirken danistigimda da yardimci oldu. Dahada bende yuz kalmadi ona yanasacak. :-)
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aslinda Servet abinin tam ilac oldugunu biliyorum ama, actigi 360 derece led konusunda hala mesajlarim duruyor. Guya haziran sonu temmuz basi gibi Istanbul'da olma planim vardi. O vakit gel bakariz demisti. Hanimin tayin isi cikinca kaldik ortada. Birde farlar calinip bu yenileri alirken danistigimda da yardimci oldu. Dahada bende yuz kalmadi ona yanasacak. :-)
Bu soruların cevabını [mention=13526]Servet Aydın[/mention] bilir. [mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] ve [mention=76937]Metin Akbal[/mention] da sanırım yardımcı olabilirler.
Uygun bir vakit detayli bakacagim mesajlar biraz uzun :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Neyi kaçırdım :)

Mercekler bi halojen ise H7 4300k takılacak. Başka hiçbir işleme gerek yok. Zaten halojen mercek kromu xenon mercekten daha parlak. Lümeni yakalamak için. Xenon takılınca misler gibi olur. Dolar ipini koparmış olsa led takılabilir, böylelikle de merceğin kararma riski sıfıra iner muayene derdi olmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Neyi kaçırdım [emoji4]
Mercekler bi halojen ise H7 4300k takılacak. Başka hiçbir işleme gerek yok. Zaten halojen mercek kromu xenon mercekten daha parlak. Lümeni yakalamak için. Xenon takılınca misler gibi olur. Dolar ipini koparmış olsa led takılabilir, böylelikle de merceğin kararma riski sıfıra iner muayene derdi olmaz 

Abi dolarlik isimiz yok ikinci el arastiriyorum malzemeleri zaten ama hangi olcu ne alacagim onu bilemiyorum. Birde geceucusunda dun gece epey konu okudum. Halojen merceklerin xenon ampullerle pekte beklenen etkiyi vermedigi yonunde hemfikir sanki cogu kisi. Baskaca forum ve sitelerde de durum boyle. Ben onceki aracimda bi xenon kullanmistim. Simdi yarasa gibi kor ucuyorum sanki. Hos gormuyor degilim, bunun psikolojik tarafida var ama gozu egitimli biriyim. Ornegin; es dostta iyi panelli bir tv, projeksiyon vb alan ayar yaptirmaya beni cagirir. Makinalarim, alet edevatimda var ama gozle ayar yaparim cihazla kontrol ederim. Hani yanlis anlasilmasin, manzara nedir renk nedir bilirim. Iste bilmek bazen basa bela, cehalette bir zenginlik diyenlerin dedigi cizgideyim bu noktada. Buda benim bas belam. Butun bu kibranislarim bu yuzden. :-)
Ama sen dersen ki su h serisi ampulu al tak bu isini gorur. Onada eyvallah. Alir takarim. Varmi oyle su an fiyat/performans egrisi iyi h serisi xenon kit? Philips diye epeyce satilanlar var en tanidik bildik marka gorunen ama onlarada sahte, philipsin oyle bir urunu yok demisler cogu yerde. Osram d3s buldum birinde. Araya bir aparat bahsetti. Onunla takarsan h serisi mercek soketine takarsin dedi. Fakat oda 6000k. 4300 olsaydi en azindan sansimi deneyecektim. Baktim olmadi en azindan ampul ve balastim hazir diyecektim.
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Sendeki mercek H7 bi halojen değil mi? 

Evet abi. Farlarin birisi sifir, birisi cikma. Sifir aldigim visteon. Digeride gorunurde herseyiyle digerinin aynisi ama marka goremedim onda. Su led xenon dedikleri zimbirtilardan takmislar onu cikardim simdilik halojenle devam ediyorum.

Bu sifir olan.

IMG_7446.JPG

IMG_7444.JPG

Suda cikma aldigim.

9c39511a-957e-4f85-9d22-eb23dcd4a63b.jpg

cf9fb81d-a8b7-4fa4-9ec6-eae870869ce6.jpg

4250c073-7ee9-4c8c-a954-3fa65f476f6a.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu farlar bi xenon veya bi halojen değil gibi. Dıştan görünüme göre adaptif halojen

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Bu farlar bi xenon veya bi halojen değil gibi. Dıştan görünüme göre adaptif halojen

Yutkundum simdi. Ne yapayim abi?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mercek değişimi yapılacak, yada kısa için kaliteli led veya H7 xenon, uzun için kaliteli led veya halojen ampül 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Mercek değişimi yapılacak, yada kısa için kaliteli led veya H7 xenon, uzun için kaliteli led veya halojen ampül 

Mercegi ben degistirebilir miyim? Nasil ne tipte mercek bakmaliyim?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hiçbir fikrim yok mercek ölçüleri ve farın içi ile ilgili. Ancak illaki bir şeklide mercek takılır 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mehmet abiye katılıyorum altta bobin var sanırım farın biri bihalojen yeni olan diğerini göremedim.

Hella Bosch Valeo 32 tir orijinla mercekler. Hella Intemo merceğin kasası plastik ve montajı bana göre zor bir mercek. Artısı selektörü en hızlı mercek ama atla eşek değil fark olarak. Montajı en kolay mercek te yeni nesil Hella mercek. Yeni nesil dediğimiz de 2018 model araba diye anlamayın. 2010 u da var 2014 ü de var Merceğin üstünde üretim tarihi yazar. Çok mühim mi kullanıma bağlı. 2010 model araç 1 yıl sonra kaza yapmıştır mercek 1 yıllıktır, 2014 araç 4 sene sonra kaza yapmıştır mercek 4 yıllıktır gibi. Tabi bunu bizim bilmemiz mümkün mü :) Satıcıya güvenmek zorundayız. Ama benim gördüğüm yeni nesil Hella mercek kolay kolay eskimiyor, 5 yıl önce yapmış olduğum bir farı sahibi yere düşürdü ve far tası yuvasından çıktı, kontrolümde merceğin hala yepyeni olduğunu farkettim.

2.5 lik mercekler genelde aliexpress malı olur ve iş görmez.

Sanmayın ki seviye duvar çizgisi vs almadan montaj olur. Mercekli farda da seviye almak gerekli yoksa ya çapraz bir çizgi sahibi olunur veya bu far çift reflektör (mercek+uzun) olduğu için bixenon merceğin uzunu dosdoğru gösterirken diğer sarı uzunlar ya dibi gösterir ya da havaya bakar.

Benim karşılaştığım hella halojen mercekleri mat yapıya sahip, valeo ise parlaktı. Zaten çıkma olan farın merceği içten yanmıştır o yüzden eşit bir aydınlatma sağlanmak isteniyorsa aynı lastik gibi takım değişimi gerekir.

Hella mercek D serisi tüm ampül tiplerine uyumludur istersek H7 xenon ampülü de uydurulur uygun yollu olsun derseniz :). D1S ile D2S de işleme gerek olmazken D3S ve D4S takılacaksa ampül tutucunun iç kısmında traşlanması gereken yerler vardır, çünkü atıyorum D1S ile D3S ampül görüntü olarak aynıdır ama ampülün cama yakın yerdeki plastik kısımda tırnakları veya çentiklerin yeri farklıdır. D3S ampül alacaksanız ona göre de balast beyin almanız gerekir. Zaten xenon olduktan sonra Ben şu an Hella merceklerimde D3S ampül kullanıyorum. D serisi olduktan sonra 1 2 3 4 önemi yok ama D5S veya D8S ler biraz sıkıntılı. D2S balastlar genelde eski tip hella olur ve kabloları sert kalın olduğundan farın içine almak zordur. Farın arka kapanacak kısım enlemesine geniş ise D1S, D3S ve D4S sorun olmaz ama enlemesine işlem yapılacak yer dar ise D4S kullanımı işi kolaylaştırır, D4S mantık olarak D2S ye benzer ama kabloları falan D2S gibi değildir, aynı zamanda D4S balastlar D3S uyumludur, ampülün ateşleyicisine takılan kablo direk D3S ye de takılabilir.

Servet abi varken fazla ukalalığa da girmeyelim :)

Başka soru?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ha bu arada Valeo merceğin D1S-D2S ve D3S-D4S uyumlu olanları var. Onda da mercekte ampülün oturduğu iç kısımda bir çentik var, ampülün kendi çentiğine denk gelecek şekilde. O çentiği mercekten traşlarsanız her ampül takılır, D3S ampülü D1S Valeo merceğine oturtmak için ampülün o kısmını da traşlayabilirsiniz. Ben hep merceğin çentiğini çıkıntısını traşladım :)

Bosch merceği çok alakasız bir büyüklükte olduğu için hiç kullanmadım :) Onda yorumum yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim anladığım, siz bu farları Metin bey'e kargolayın, içine de güzel 3-5 kırmızı paramızdan koyun, iş çözülsün :)

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...