İçeriğe Yönlendir

Ucuz Çin Lastiği Geliyor

Barkın Kayaoğlu

Recommended Posts

Yasin Çelik

Aslında bildiğim kadarı ile bir çok firmanın Çin de üretimi ( fabrikası ) mevcut .

Bu düzene göre vergi'nin kalkması ( yada düşürülmesi) normal markaların fiyatlarına yansır ve daha ucuza kullanıcıya ulaşabilir.

Ama Çin markaları da piyasaya girceğinden kalite düşer rekabet artar.

Çoğu insan kaliteden se fiyata aldanabiliyor zaman zaman.

Umarım hayırlı olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence iyi olmuş.Tüm dünya da bu büyük markalar nasıl rekabet ediyorlarsa Türkiye de de aynı şekilde rekabetlerini yapsınlar.Zaten Çin de fabrikası olmayan lastik markası yok gibi...Üretime orada ağırlık verirler olur biter.Çin de yatırımı olmayan da kapısına kilit vurur gider.Serbest piyasa bu şekilde acımasızdır.Anti-damping gibi saçma bir uygulama olamaz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Üretimin nerede yapılıdığı önemsiz, kimin teknolojisi ile üretildiği önemli, Bmw 5 serisi de Çin de üretiliyor gibi. 50-60 TL ye 205/55/16 lar gezecektir piyasada, doğal seleksiyon ile yok olurlar, tabii bir kaç kullanıcıyı yok ettikten sonra.

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

yazık milyarlık araçları 40 tl lik lastiklere emanet edemeyiz bu lastikler ne balans tutar nede yol

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar olay tam olarak sizin tahmin ettiğiniz gibi gelişmez.Yani Michelin lastikleri 50 tl ye düşer diye beklemeyin :wub: Bu tip markalar kaliteden ödün vermezler.Yan markalarla pazar da yer almaya devam ederler.Bugün derinlemesine araştırırsanız her büyük markanın 2-3 tane yan markasını olduğunu görürsünüz.Eğer siz bu yan markaların kalitesine güvenmiyorsanız ana marka ürünlerini daha fazla fiyat vererek alır ve kullanırsınız.Çin de üretilen her mal kötüdür,kalitesizdir demek büyük yanlıştır...Çin de isterseniz Dünyanın en kaliteli ürünlerini de ürettirebilirsiniz.Buna imkan veren teknolojide mevcuttur...Büyük markalar Çin üretimi bile yapsalar kaliteli üretimlerinden ödün vermeyeceklerdir...İçiniz rahat olsun.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Git vw gibi bir alman arabasını çin malı lastik üzerinde gezdir... Temel zayıfsa üstündekininde önemi yoktur :wub:)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Lastik fiyatları düşmez. Çin arabaları, diğer arabaların fiyatlarını düşürmediği gibi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
isterse dünyanın en iyi malını üretsin yine de almam almamaya çalışırım. çünkü radığınız malın başka ülkede üretilmişi bulunmuyor bazen. almanların yıllarca çalışıp yapıtkları kaliteyi çinliler bu kadar kısa sürede ulaşamaaz. ben bu kanıdayım..

Dünyanın en iyi malını uygun fiyata üretebiliyorsa neden almayasınız ki? Üstünde isterse Papua Yeni Gine yazsın benim için sakıncası olmaz.Ben verdiğim paranın karşılığını alabiliyorsam ve bunu kim sağlıyorsa o benim için en iyisidir.Global dünya da serbest piyasa şartları bunu gerektirir.Sizin düşündüğünüz gibi davranırsak rekabetçi piyasa şartları asla oluşmaz...

Lastik fiyatları düşmez. Çin arabaları, diğer arabaların fiyatlarını düşürmediği gibi.

+1 Aynen öyle...İsteyen istediğini alabilir.Çeşitlilik artmış olur.

Yorum bağlantısı
Serkan Dalgıç

bende çin lastiklerini kesinlikle kunlanmam.zaten var olan goodyear,michelin,pirelli,continental gibi firmaların lastiklerini bile seçerken kararsız kalıyorum.çin üretimi lastikleri seçeneklerime bile dahil etmem.varsın biraz pahalı olsun sonuçta hayatımız yüzeye temas eden avuç içi kadar bir alana bağlı...

Yorum bağlantısı
Sedat Şeker

bence diğer lastiklerin fiyatını aşağı yönlü birazcık oynatsın yeter daha nasıl olsa benim lastikler 1,5 yıl idare eder beni :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
milletin angusları yemediği gibi. bilmediğim şeyi kullanmam.

Valla biz angus kestik hemde baya lezetliydi :) seneye kısmet olursa yine keserim.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Babamın aklıma çakılı laflarından biridir:"Arabana iyi lastik almaya gücün yetmiyorsa, otobüse bin". :):D

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Çin malı kötüdür demek yanlış bence Türkiye ye gelenler kötü bunun nedeni ise Bizim Türkiyedeki tüccar mantıklı insanların daha vazla para kazanma amaçlı maliyeti düşük olan ürünleri getirmekden kaynaklanıyor.

Çinin avrupa ve amerikaya ihraac ettiği ürünleri görmeden yorum yapmak doğru değil.

Ben amerikadan bi zaman bir alışveriş yapmış idim ve dedimki adamlar gerçektende hakkını veriyorla nede olsa usd, ama daha sonradan anladım çinde kıyemet gibi o üründen varmış ve fabrikasıda zaten çindeymiş.Adamlar Çinden alıp satıyorlarmış.

Biz hem ucuz istiyoruz hem kaliteli bu zor ,gerçek anlamda çin mallarını karşılaştırma yapabilmek için aslında yapılması gereken çok basit hemen hemen tüm dünya markalarına bakmak yeterli.

sonuçta tabikide önemli olan teknolojiyi kullanmak hangi ülke olduğu fark etmez ama insanlardaki gereksiz ön yargıda biraz saçma.

Bana göre tarihinin en çok satışını yapar çin malı lastikler,Bunca çer çöp için milyar dolarlar dönüyor ise otomotiv sektörünün can damarı olan bu sektörde kırar geçirir. Kore,Taiwan vs uzak doğu ülkelerinide unutmayalım.Hali hazırda bir çok marka var ve çok ta satıyor.Onlar Çin den bile geridelerişçilik olak aslında.

Sonuç : Türklerin getirdiği getireceği her türlü çin malı dandiktir.Uzak durmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Çin malları aleyhine en çok propaganda ve halkın düşmanlığı amerikadadır ama? :)

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Babamın aklıma çakılı laflarından biridir:"Arabana,iyi lastik almaya gücün yetmiyorsa otobüse bin". :):D

Doğru söze ne hacet ...

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
(düzenlendi)

50-60 liraya satılacak lastiği araca takmak bana da çok mantıklı gelmiyor ancak diğer markaların fiyatlarında az da olsa oynama olacaktır diye düşünüyorum. Bu arada bir arkadaş yazmış ama arada kaynamış, petlas araba lastiği üretmeye başlamış, Türk Malı, herhangi bir tecrübesi veya yorumu olan var mı?

Düzenleme: İmla Hatası

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şu an kullandığımız lastiklerin gerçektende 120tl ettikleri ne malum? Belki onlarda 40-50tl'ye son kullanıcıya ulaşabilecekken...

Abi 60 yapalım, bi bakalım..

Oooo tuttu, 70 yapalım ücreti.

Oooo kapışılıyor, 100 yapalım, geliri arttılarım..vs

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

İyi olmuş...400 TL'ye lastik var arkadaş...Yapsınlar 100TL'ye şehiriçinde kullanalım...Gerektiğinde tazminat ödeyebilecek sağlam bir distribütörle çok satış yapabilirler...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Çin malları aleyhine en çok propaganda ve halkın düşmanlığı amerikadadır ama? :)

Birde en çok mal ithal ettikleri ülkeye bakın derim :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Şu an kullandığımız lastiklerin gerçektende 120tl ettikleri ne malum? Belki onlarda 40-50tl'ye son kullanıcıya ulaşabilecekken...

Abi 60 yapalım, bi bakalım..

Oooo tuttu, 70 yapalım ücreti.

Oooo kapışılıyor, 100 yapalım, geliri arttılarım..vs

Hemide petrolün posasıyla yapılıyor. Aynı maddeden yapılan ve normal lastikten 5 kat ağır ve yaklaşık aynı ebatlardaki Forklift lastiğide nerede ise aynı paraya satılıyor. Niye ? Forkilft sektörü rekabeti kıran kırana....

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...