İçeriğe Yönlendir

Aracı Hurdaya çıkarma Prosedürü

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yaşlı ve vergi borcu birikmiş araçların hurdaya çıkarılma işlemlerini, sırasıyla yapılması gerekenleri bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Trafik müşavirine vekalet + bir miktar nakit , veya 3 ay önceden yapılmış kasko :vampir: niye sordun?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
... 3 ay önceden yapılmış kasko :vampir: niye sordun?

+1 adet eli boş,gönlü hoş,kafadan hafif çizik adam. :p İsimi vermek gibi olmasın baş harfi ben. :p

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bildigim kadarıyla borcu yoktur kagıdı, araç plakaları ve ruhsat ile ruhsat sahibi trafik şübesine giderek bu aracı hurdaya ayırmak istiyorum diyor. bir form doldurarak aracı hurdaya çıkartabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
:good1::):( Hayırdır inşallah.

Hayır hayır..

Beni trafik müşaviri sanıp soruyorlar.

Normalde ben anlamam diyorum..

Ama bugün soran müşterime bunu diyemedim.. Yarın bilgi vereceğim dedim..

İnternette düzgün bir kaynak bulmadım..

Bu sebeple sizlere sordum..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2007 de yazılmış bir yazı buldum.ve bir video var ne kadar yardımcı olur bilmiyorum.

<H2 class="title icon">icon1.png Aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum. Ne yapmalıyım? </H2>

Ekonomik ömrünü dolduran araçların hurdaya ayırma işlemleri için, ilgili vergi dairesinden Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden vergi borcu olmadığını gösterir "Motorlu Taşıtlar Satış veya Devrine Ait İlişik Kesme Belgesi" alındıktan sonra ilgili trafik tescil bürosuna gidilerek araç hurdaya ayrılır ve tescil kaydı silinir. Tescilin silinmesi işlemine müteakip, trafik tescil müdürlüğünden üç iş günü içersinde vergi dairesine gönderilen EK-1 formuna istinaden, Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyeti silinir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyet tesis işlemlerinde olduğu gibi mükellefiyetin sona erdirilmesinde de mükellefin bizzat vergi dairesine müracaatına gerek bulunmamaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 39'ncu maddesinin "c" bendi gereğince hurdaya ayrılmış taşıtlar onarımla yenilenmiş olsalar bile tescil edilemezler.

birde şöyle bir resmi yazı yayımlanmış.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
KAmyonlarda üste para da veriyorlardı, binek mi?

Ford 20M

Müşterimde bir tane vardı.. Bir tane daha almış..

İkisinden bir araba yapıp, işe yaramaz olanı hurdaya çıkaracakmış..

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bence trafikten çeksin olur ya ilerde hurda indirimi falan çıkar. işine yarar o zaman

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün Vergi Dairesine sordum..

Aracın ağırlığı 3500 kg'dan az ve 86 modelden daha eski ise; Aracı il özel idaresine teslim ediyoruz. Hurda Özel idarenin oluyor. Vergi borçları siliniyor.

Aracın ağırlığı 3500 kg'dan fazla ve 86 modelden daha eski ise; Aracı Makina kimyaya hurda olarak veriyoruz, hurda bedeli araç sahibinin oluyor, vergi borçları siliniyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teslim etmeden önce motor-torpidoyu da söküyoruz tabii değil mi? 20M mi toplanıyor :wub:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi telefonla görüştüm.Sağolsun ben ararım diye yazmamış.Sigorta şirketimin ortağı olan kişi olayı biliyor.Durum şöyle:

*Trafiğe gidip hurdaya çıkaracağım diyerek bir yazı alıyoruz.O yazıyla Özel idareye giderek arabayı teslim ediyoruz.Orada aldığımız "Teslim edildiğine dair" yazı ile Vergi Dairesine giderek varsa arabanın borcunu sildiriyoruz ve her halikarda Borcu yoktur diye bir belgeyi alarak tekrar trafiğe gidiyoruz ve ruhsat ile plaka vergi kayıtlarından düşüyormuş...

Abii. senin sigortacı da biraz lüzumsuz mu ne.. ?

Sorsana ona her şeyi bilmek zorundamıymış.. :rolleyes:

Mehmet Bey bu bilgi işinize yarar mı bilemem ama eğer isterseniz Sigorta şirketimin adresini veya kişinin telefonunu veririm.Gerçi cepten ararsanız meşgule düşer sabit hattan arayın derim ben.Hatta aynı odadan konusmayın açınca yankı ve çınlama yapabilir...

Murat'ı da yakında görecem yazıştık bu hale geldim el-yüz sürünce korkun benden...

Abi sana söylemediği 2. bir hattı var onun.. o hattan arar görüşürüm ben :yes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...