İçeriğe Yönlendir

Devir Edememe Hikayesi

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez

Bu ve benzeri forumlarda aracını noter satışı olmadan satan ve sonra satışını veremeyenlere akıl verirken, aynı durumla ne yazık ki şu anda karşı karşıyayım.

Araç 1993 model Lada Samara. Bu aracı ben 1996 yılında almıştım. 1998 de satmıştım. 1 aylık vekaletme vererek... Bugüne kadar, sattığımı zannediyormuşum.

Bugün e-devlet şifresini aldım. Araç sorgulamadan (öylesine) plakayı girince, aracın Sahip Belge tarihinin benim satın aldığım tarih olduğunu farkettim. Ayrıca araç üzerinde Hak Mahrumiyeti de var görünüyor. Sincanlı As.Ceza Mah. diye... İşkillenip, vergi dairsinde görevli bir arkadaşımı aradım. Araç hala benim adıma ve 2000 TL de vergi borcu görünüyor... Ve ben bunu tam 12 yıl sonra tesadüfen öğreniyorum...

Şimdi benim akla ihtiyacım var. Ben ne yapmalıyım...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bu ve benzeri forumlarda aracını noter satışı olmadan satan ve sonra satışını veremeyenlere akıl verirken, aynı durumla ne yazık ki şu anda karşı karşıyayım.

Araç 1993 model Lada Samara. Bu aracı ben 1996 yılında almıştım. 1998 de satmıştım. 1 aylık vekaletme vererek... Bugüne kadar, sattığımı zannediyormuşum.

Bugün e-devlet şifresini aldım. Araç sorgulamadan (öylesine) plakayı girince, aracın Sahip Belge tarihinin benim satın aldığım tarih olduğunu farkettim. Ayrıca araç üzerinde Hak Mahrumiyeti de var görünüyor. Sincanlı As.Ceza Mah. diye... İşkillenip, vergi dairsinde görevli bir arkadaşımı aradım. Araç hala benim adıma ve 2000 TL de vergi borcu görünüyor... Ve ben bunu tam 12 yıl sonra tesadüfen öğreniyorum...

Şimdi benim akla ihtiyacım var. Ben ne yapmalıyım...

Ben olsam çalıntı ihbarı yapar bulununcada arabayı satar borcunu öderdim..

Arabayı alıpta üstüne almayana en güzel ders bu olur bence..

:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vergileri anlarım da, hak mahrumiyeti nedir acaba ? Sizinle alakalı bir ödenmemiş borç durumu falan olması gerekmez mi, ruhsatı sizin olan arabaya başkası nasıl kendi malı gibi hak mahrumiyeti konmasına yol açabilir anlamadım...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)

Esas sorun vergi borcu değil, araç üzerinde satılamayacağına dair mahkeme kararı var. Bunun muhtemel nedeni aracın ölümlü kazaya karışmış olmasıdır bence. Daha önce bizim araçlardan birine de olmuştu. Kazayı kim yaparsa yapsın kazaya karışan aracın kaydına işliyorlar. Araç sahibi olarak tazminat vs gibi sorumluluklarınız olabilir.

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Beni de bu düşündürüyor. Ancak öyle bir olay olması durumunda beni hemen bulmazlar mıydı. Her şeyimiz ortada. Memurum sonuçta. Her bilgim var. Allaha şükür hiçbir borcum falan da yok...

Esas sorun vergi borcu değil, araç üzerinde satılamayacağına dair mahkeme kararı var. Bunun muhtemel nedeni aracın ölümlü kazaya karışmış olmasıdır bence. Daha önce bizim araçlardan birine de olmuştu. Kazayı kim yaparsa yapsın kazaya karışan aracın kaydına işliyorlar. Araç sahibi olarak tazminat vs gibi sorumluluklarınız olabilir.

Borç gibi bir durum sözkonusu değil. 98 den bugüne 8 tane araç aldım sattım...

Vergileri anlarım da, hak mahrumiyeti nedir acaba ? Sizinle alakalı bir ödenmemiş borç durumu falan olması gerekmez mi, ruhsatı sizin olan arabaya başkası nasıl kendi malı gibi hak mahrumiyeti konmasına yol açabilir anlamadım...
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka araçları alıp satabilirsiniz...

Sorun bu arabada..

Açıkçası işiniz de çok zor..

Satış ile ilgili elinizde herhangi bir belge var mı ?

Aracım çalındı demek yanlış..

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Satış anlamında sadece noterden verdiğim "vekaletname" vardı. Onu da bulabilir miyim bilmiyorum. Bulsam bir işime yarar mı acaba. Acayip canım sıkılmış durumdayım...

Aracın tramerde kaydı yok. Sigortacı arkadaşlara baktırdım. Plakadan ve tc kimlik numarasından bakıldığında araç kaydı hiç çıkmıyor. Plaka 34 UYY 26. 1993 model Lada Samara...

Vergi dairesinde Araç sahibi ben gözüküyorum. Bu kesin...

Pazartesi Bayrampaşa Trafiğe gideceğim. Bayrampaşa Trafiğe kayıtlıydı diye hatırlıyorum.

Başka araçları alıp satabilirsiniz...

Sorun bu arabada..

Açıkçası işiniz de çok zor..

Satış ile ilgili elinizde herhangi bir belge var mı ?

Aracım çalındı demek yanlış..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç tescili 1996

E-devlet'ten.. Hakkınızda açılmış davaları da görebilirsiniz.. Bakın bakalım açılmış dava var mı ?

1999'da araç sizde miydi ?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

5 ağustos 96 aracı benim aldığım tarih...

Araç eşimin adına olduğu için dava var mı yok mu eşime e-devlet şifresi alınca görebileceğim...

Aracın vekaletini 98 in başında vermiştim. Yani dava tarihi 99 da araç bende değildi...

Benim anlamadığım, araç ile ilgili bir dava açılıp karara bağlanıyor ve ruhsat sahibine ulaşılmıyor... Bu nasıl olabilir. Böyle birşey mümkün müdür?

Araç tescili 1996

E-devlet'ten.. Hakkınızda açılmış davaları da görebilirsiniz.. Bakın bakalım açılmış dava var mı ?

1999'da araç sizde miydi ?

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Yeni gelişmeler var.

Bu sabah Bayrampaşa trafiğe gittim. Araç hala eşimin üzerine görünüyor. Dosyaya 2009 yılında girmiş bir yazı bulduk. Bu yazıda, aracın Afyonkarahisarda 2007 yılında bağlandığı yazıyor. Afyon trafiği aradım, görüştüm. Araç, bağlandığından beri Afyon'da bir otoparktaymış.

Araç, benim verdiğim vekaletname ile 3. bir kişiye satılmış. Bunu, aracın bağlandığında alınan ruhsat fotokopisinden anladık. Fotokopide noter satışı yapıldığını gösterir yazı ve mühür varmış. Ancak hiçbir şekilde noterle ilgili mühür ve bilgiler okunmuyormuş. Ruhsatın aslı nerede olabilir diye sordum. Otoparkta (araç içinde) olabileceği söylendi...

Noter satışını alan kişi aracı, trafikte adına tescil ettirmemiş. Veya ettirememiş. Dolayısıyla, işleyen bütün vergi ve cezaların sorumlusu biz oluyoruz. Şimdi benim bir şekilde noter satışını kanıtlayacak bir belgeye ihtiyacım var...

Yarın tekrar trafiğe gidip aracın dosyasının detaylı incelenmesini isteyeceğim. İnşaallah noter satışı kağıdı çıkar da bu işten kurtuluruz...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Daha çok şey var. Ben sadece özetledim. Hırsızlık, dolandırıcılık, ölüm, vs. Noter satış kağıdını bulmam lazım...

İstanbul'dan Afyon'a mı gitmiş araba... Höööh..
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Daha çok şey var. Ben sadece özetledim. Hırsızlık, dolandırıcılık, ölüm, vs. Noter satış kağıdını bulmam lazım...

Aman aman, ivedi bulun! Gerekirse kalkın gidin Afyon'a.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

neler var merak ettik?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gerekirse Afyona gidersiniz..

Ruhsattaki noter mühüründe Noterin ismi, aynı yerde Satış tarih ve yevmiye numarası yer alır.

Satış sözleşmesi ile vergi ve diğer sorumluluklarınız biter.. İlgili vergi dairesine satış sözleşmesinin fotokopisini bir dilekçe ekinde ibraz edersiniz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Geçmiş olsun. O tarihten beri otoparkta duran araçtan da hayır gelmez artık.

Benim anlamadığım, araç ile ilgili bir dava açılıp karara bağlanıyor ve ruhsat sahibine ulaşılmıyor... Bu nasıl olabilir. Böyle birşey mümkün müdür?

Mahkemenin ruhsat sahibine ulaşması gerekmez. Böyle bir durumda aracı suçta kullanan kişi ve o araç sorumlu tutulur. Doğrusu, araç sahibinin (resmiyette ruhsat sahibinin) Mahkemeye ulaşmasıdır. Bir gencin babasının arabasıyla hırsızlık yapması gibi. Hırsızlığı yapan genç cezalandırılır, araç da bağlanır. Kime ait olduğuna bakılmaz.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Davanın görüldüğü Sincanlı Adliyesine ulaştım. Yıl 99 olduğu için dava evraklarının arşive kaldırılmış olduğunu söylediler. Araç plakasını ve dava nosunu verdim. Cuma günü tekrar arayacağım. Davanın tam içeriğini öğreneceğiz. Yalnız, araç sahibinin (noter satışını alan kişi) öldürüldüğünü zannediyoruz.

Tam netleştirdikten sonra yazarım detayları...

Geçmiş olsun. O tarihten beri otoparkta duran araçtan da hayır gelmez artık.

Mahkemenin ruhsat sahibine ulaşması gerekmez. Böyle bir durumda aracı suçta kullanan kişi ve o araç sorumlu tutulur. Doğrusu, araç sahibinin (resmiyette ruhsat sahibinin) Mahkemeye ulaşmasıdır. Bir gencin babasının arabasıyla hırsızlık yapması gibi. Hırsızlığı yapan genç cezalandırılır, araç da bağlanır. Kime ait olduğuna bakılmaz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mahkeme esas/karar numarası elinizde varsa buradan veya özel mesaj yoluyla öğrenebilir miyim? Merak ettim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aynısı benim benim başımda var, 5 yıl önce sattığımı sandığım bir Mondeo :) , yüzdük kuyruğuna geldik :good1: umarım çözülecek.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Mesaj gönderdim...

Mahkeme esas/karar numarası elinizde varsa buradan veya özel mesaj yoluyla öğrenebilir miyim? Merak ettim.
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Mesaj gönderdim...

Ben de cevap gönderdim :D

Karşılaşabileceğin bir problem de otopark ücreti. O zamandan bu zamana... Buradaki resmi yed-i emin otoparkın günlüğü 10 TL.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otopark ücreti ile işimiz yok..

Araba bizim değil.. istesekte çıkaramayız zaten... Resmi satış var..

Sadece alıcı yapması gerekeni yapmadığı için bu sıkıntıları yaşıyoruz..

Bu araç ile satış tarihinden sonraki gelecek her türlü sıkıntıyı, satış sözleşmesi ile bertaraf ederiz..

Çünkü bu sorumluluk yada eksiklik bizim değil..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ama satış sözleşmesi yokmuş? (yada ben öyle anladım) Sadece vekaletname var? Yada aynı manaya mı geliyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ama satış sözleşmesi yokmuş? (yada ben öyle anladım) Sadece vekaletname var? Yada aynı manaya mı geliyor :D

Aracın satışı yapılmış.. Bunu öğrendik.. konuyu eksik okumuşsun..

Vergi konusundan sorumlu siz değilsiniz. Bu konuda bir MTV tebliği mevcut. Noter satışından sonra sorumlu alıcıdır. Siz bu konuda vergi dairesine dilekçe verin.

Evet.. satış sözleşmesi fotokopisi ile müracat edeceksiniz..

Ancak, sakın ha satış sözleşmesi aslını kaybetmeyin, noterden aslı gibidir diye tastikli örnek alıp, aslını isteyenlere onu verin..

Vergi dairesi düzeltmeyi hemen yapmayacak.. defaten dilekçe vermeniz gerekebilecek..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...