İçeriğe Yönlendir

Otoban Sinyali

Metin Mustafa Oral

Recommended Posts

Mehmet Kaya

En sevdiğim özelliktir...

Bi-Xenon gibi alışkanlık yapıyor :D

Bindiğim araçlarda bu özelliği arıyorum :( Çok önemsenmeyecek bir özellik ama şimdi sorsan katlanır aynamı bumu desen tereddütsüz bu derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bu özellik var kardeş, sinyal koluna iyice bastırmadan dokunduğunuzda dönme yönüne göre üç kez yanıp sönüyor...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bi-Xenon gibi alışkanlık yapıyor :D

Bindiğim araçlarda bu özelliği arıyorum :( Çok önemsenmeyecek bir özellik ama şimdi sorsan katlanır aynamı bumu desen tereddütsüz bu derim.

İnsanoğlu böyle işte,hep 1 fazlası olsun diye cebelleşiyoruz :biggrin:

Bu özellik var kardeş, sinyal koluna iyice bastırmadan dokunduğunuzda dönme yönüne göre üç kez yanıp sönüyor...

Seviyorum dedim ya :biggrin: olmasa nasıl seveyim :p

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

kardeşimin Loganına bindiğimde elimle sinyal koluna hafif basılı tutuyorum aynı işi görüyor :p (kolu tam basmadan,esnek hareketle basılı tutuluyor ve aynı işi görüyor,basılı tuttukça sinyal veriyor :blush: )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

İnsanoğlu böyle işte,hep 1 fazlası olsun diye cebelleşiyoruz :biggrin:

Seviyorum dedim ya :biggrin: olmasa nasıl seveyim :p

hayır hayır benim aracımda da var o yetenek

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Seninki de böyle yapıyorsa var demektir.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

aracınızda otoban sinyali özelliği yok ise ; yukarıda verdiğim röle ilave edilerek bu özellik sağlanabilirmiş..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yanlışlıkla bir kavşakta falan dokununca karşıdaki halk otobüsünün sinirli şoförü dönsene kardeşim tarzı bakıyor, hafif bir yanak kızarması eşliğinde eğer yanlışlık olduğuna ikna edersen ne mutlu, aksi halde ilk duyacağın ses havalı kapının tıslaması olabilir...Ankara' da..:)

Yorum bağlantısı

Yanlışlıkla bir kavşakta falan dokununca karşıdaki halk otobüsünün sinirli şoförü dönsene kardeşim tarzı bakıyor, hafif bir yanak kızarması eşliğinde eğer yanlışlık olduğuna ikna edersen ne mutlu, aksi halde ilk duyacağın ses havalı kapının tıslaması olabilir...Ankara' da.. :)

Abi o durumda yanlış olsa bile,dönerim düşünmeden :biggrin:

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Şunu merak ediyorum focuslarda otoban sinyali 3 defa yanıp sönüyor bunu arttırabilirmiyiz,doblolarda bu 5 parçayla ilgili birşey mi bu.

Yorum bağlantısı

Yanlışlıkla bir kavşakta falan dokununca karşıdaki halk otobüsünün sinirli şoförü dönsene kardeşim tarzı bakıyor, hafif bir yanak kızarması eşliğinde eğer yanlışlık olduğuna ikna edersen ne mutlu, aksi halde ilk duyacağın ses havalı kapının tıslaması olabilir...Ankara' da.. :)

Ben de bu konuda sıkıntı yaşıyorum bazen. Seat'da da var aynı özellik. Yanlışlıkla verilen sinyali kapatmak için bir de refleksle ters tarafa kolu hareket ettirince eğlence daha da büyüyor. 6 kere iki farklı yöne sinyal veren ama düz giden bir araca ve sürücüne yönelen o bakışlar pek de sevimli olmuyor haliyle:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Şunu merak ediyorum focuslarda otoban sinyali 3 defa yanıp sönüyor bunu arttırabilirmiyiz,doblolarda bu 5 parçayla ilgili birşey mi bu.

Şu an programdaki tüm seçenekler tam olarak gözümün önüne gelmiyor ama OBD2 üzerinden sinyal sayısının da değiştirilebildiğini hatırlıyor gibiyim.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239397-elm-327-kablosu-ile-focusta-ekstra-ozellikleri-aktif-edilmesi/page__st__40

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Şu an programdaki tüm seçenekler tam olarak gözümün önüne gelmiyor ama OBD2 üzerinden sinyal sayısının da değiştirilebildiğini hatırlıyor gibiyim.

http://www.fordclubt...si/page__st__40

Yok hocam değiştirilmiyor, değiştirilse bende hemen 5 yapıcam :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Sen yapınca hemen bende yapacam ;) :D

Peki hocam, yeni özellikler gelirse haber veririm :biggrin: Bu arada hocam FordOwnersClub'ta iskandinav sinyali muhabbeti olmuşta, internette pek bir bilgi bulamadım. Bilen varmı arkadaşlar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Peki hocam, yeni özellikler gelirse haber veririm :biggrin: Bu arada hocam FordOwnersClub'ta iskandinav sinyali muhabbeti olmuşta, internette pek bir bilgi bulamadım. Bilen varmı arkadaşlar?

İskandinav ülkelerinde araçların farlarının sürekli açık olması bir zorunluluk, bu nedenle bu ülkeye ihraç edilen araçlar çalışır çalışmaz farlarını otomatik yakacak şekilde ayarlarlanıyor, kısaca gündüz kısa farlarınızı kapatamıyorsunuz. İskandinav ve aydınlatma geçince aklıma direk bu geldi ama maalesef sinyal konusuna bağlayamadım.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Koca

İskandinav ülkelerinde araçların farlarının sürekli açık olması bir zorunluluk, bu nedenle bu ülkeye ihraç edilen araçlar çalışır çalışmaz farlarını otomatik yakacak şekilde ayarlarlanıyor, kısaca gündüz kısa farlarınızı kapatamıyorsunuz. İskandinav ve aydınlatma geçince aklıma direk bu geldi ama maalesef sinyal konusuna bağlayamadım.

Teşekkürler hocam, bilgi verdiğiniz için :) Konuda aklıma gelmişken sordum, özellikle yeni konu açmak istemedim :) Belki bunda da amerikan park misali bir durumu olabilir diye, tam olarak ne olduğunu bilmediğim için :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bizim arabaların gösterge ışıkları her zaman yanıyor, bunun gibi sebeple değil mi ? Bende 1997 model C15 dizel vardı, o zaman bile gösterge ışıkları sürekli yanardı..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bizim arabaların gösterge ışıkları her zaman yanıyor, bunun gibi sebeple değil mi ? Bende 1997 model C15 dizel vardı, o zaman bile gösterge ışıkları sürekli yanardı..

Tam olarak bilemiyorum Serkan Bey :) Bugün DRL dediğimiz gündüz farlarının temeli 1970li yıllarda Finlandiya'da atılmış. İskandinav ülkelerinde güneşin yeryüzüne ulaşma açısı diğer ülkelerden farklı olduğu için, aydınlık bir ortam yaratmak yerine hafif karanlık ve puslu bir ortam oluştururmuş. Bu ülkeler yoğun ormanlık alanlara sahip olduğundan, puslu ortam ve ormanlar birleşince araçlar birbirini göremez olmaya başlamış. Bunun sebep olacağı kazalara engel olmak üzere, bu ülkelerde gündüz far yakmak zorunlu hale gelmiş. Kısa süre sonra bu durumu insan kontrolüne bırakmak yerine fabrikalara bırakmışlar ve "iskandinav paketi" adı altında kontak açılınca farların otomatik olarak devreye girmesini sağlayan zorunlu bir opsiyon yaratılmış. Hatta yakın zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde de gündüz yanan farlarla ilgili kanun devreye sokuldu ve artık DRL araçlarda seri hale getirildi.

Gösterge ışıklarının sürekli yanmasından kastınız tam olarak nedir ? Ben gündüz far yaktığım için gösterge ışıklarım yanar ama farlarımı kapadığımda gösterge ışıklarım kapanır. Fakat biraz düşününce ablamın Honda'sında göstergelerin sürekli aydınlık olduğu aklıma geldi :) Farları yakınca parlaklıkları azalıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

C4 tede var otoban sinyali . Göstergeye gelince , zaten full dijital . :kutlama:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...