İçeriğe Yönlendir

Lpg Kitlerinin Doğal Gaza Uyumluluğu?

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aykut Gürkan

Yakın zamanda LPG'na ek olarak doğal gaz da kullanılacak. Mevcut LPG kitleri doğal gaza uyumlu hale getirilebilir mi ya da uyumlu hale getirmek için ne gibi işlem, masraf vs gerekir? Hali hazırda en geç 15 gün içerisinde biz de LPG ailesine katılacağımızdan ek masraf yapmadan her iki yakıtı da kullanabileceğimiz bir kit taksak iyi olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

beyin olarak uyumlu fakat tesisatta bakır yerine çelik boru kullanılmalı v.s v.s ayrıca daha tehlikeli.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eskiden beri CNG girişleri olan regülatörler var.Ancak ben doğalgaz kullanan hiç görmedim...Otobüsler hariç :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Enjeskiyonlar değişiyor. tank değişiyor diye biliyorum en asgari :) Bende sorumuştum lpgciye (bizim kit brc 07)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aykut, bunun için ek para vermeni gerektirecek bir durum yok. Ek para falan da ödeme.

Teleflex'in çoğu parçasının uygun olduğunu biliyorum.

Çünkü; kullanamayacağız, sebebi de CNG'ın depolama şartları ve dolum şartları.

Dolum süresi çok uzun, Depo hacminin çok büyük olması gerekiyor. Deposunun çok dirençli olması gerekiyor. Tüketim litre bazında lpg'den çok yüksek..

Benim tespitlerim bunlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Abi bizim burada cng li otobüsler var şoför saymayı bilmiyor galiba :D 15 liraya 100 km yapıyoru diyor. tabi ben yaşına hürmet "hade lennnnn" diyemedim :)

O değil beledeiyenin istasyonu var acaba biz alabilir miyiz dedim vermiyorlarmış :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Güler

Benim bildiğim kadarıyla doğalgazın sıvılaşma basıncı çok yüksek ve pratikte bu basınca ulaşılması da mümkün değil. Hatta bu nedenledir ki doğalgaz ekonomik olarak stoklanabilir bir ürün değildir. En kolay stoklama yöntemi tuz mağaralarında gaz hali olarak depolanmasıdır. Sıvılaşmadığı için tanklara yapılan dolum sıvı lpgye nazaran hacimsel olarak çok küçük kalmaktadır. Bu nedenle bizim binek otomobillerdeki lpg tanklarından daha hacimli tanklar ile bile çok az mesafeler katedilebiliyor. Doğalgazlı otobüsler devasa tanklarına rağmen bildiğim kadarıyla günde 2 defa kadar dolum yapmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle ekonomiklikten ziyade pratik olmadığı için yaygınlaşamamıştır. Benim bildiğim Ankara'da 2 adet cng dolum istasyonu mevcut.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz
Benim araca taktırırken sormuştum, benim kitte uyumluymuş. Marka Prins. Hepsi mi uyuyor acaba?

beyin olarak hepsi uyumludur.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
Abi bizim burada cng li otobüsler var şoför saymayı bilmiyor galiba :rolleyes: 15 liraya 100 km yapıyoru diyor. tabi ben yaşına hürmet "hade lennnnn" diyemedim :angry:

O değil beledeiyenin istasyonu var acaba biz alabilir miyiz dedim vermiyorlarmış :D

Bence doğru olma ihtimali var. Ankara Mamak'da CNG satışı yapan petrol ve satın alan bir sürü araç gördüm.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ne taktırsanız taktırın devlet cebinizdeki parayı almaya göz koymuş...İllaki alacak boşuna çırpınmayın zevk almaya bakın.Kıçı kırık Bolivya kadar olamayız...o kadar...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...