İçeriğe Yönlendir

Rca Kablo Tavsiyesi

Cemalettin Asır

Recommended Posts

Cemalettin Asır

merhaba arkadaslar sizden bir konuda yardım isteyeceğim ve şimdiden yardımcı olan arkdasların hepsinede teşekkur ederim.

benim aracımda pioneer 6900 ub ana unite 2 x jbl gto component ve zetec 6 kanallı bir anfi var su an kullanımda ama rca kabloları sıradan bir kablo idi ve ben onları stinger marka ile değiştirmek istiyorum. stingerin değişik modelleri var 3 adet alacağım (Ön Kapılar için 1 Ad. Arka Kapılar İçin 1 Ad. ve Bas İçin 1 Ad.) ama değişik fiyatlarda ve değişik modellerde stenger kablo var hangisini tercih etmeliyim.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Kullandığın sistem için stinger ın alt veya orta seri kabloları yeterli gelecektir,en üst seride kullansan ses de pek fark hissetmezsin.

Tavsiyem hyper serisidir,hyper serisinde 4 lü rca seçeneği olduğundan işini görecektir,subwoofer için de yine hyper 2 li rca veya pro serisi alabilirsin.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Tansel ustam aktif sisteme geçiş yaparken hangi kablo seti kullanalım ? Kaşıntılarım başladı da yine :) Tabiki jameson ile değil unutmadan söyleyeyim :D

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Tansel ustam aktif sisteme geçiş yaparken hangi kablo seti kullanalım ? Kaşıntılarım başladı da yine :) Tabiki jameson ile değil unutmadan söyleyeyim :D

Stinger en üst seri olan expert serisi kullanın.

Yorum bağlantısı
Cemalettin Asır
Kullandığın sistem için stinger ın alt veya orta seri kabloları yeterli gelecektir,en üst seride kullansan ses de pek fark hissetmezsin.

Tavsiyem hyper serisidir,hyper serisinde 4 lü rca seçeneği olduğundan işini görecektir,subwoofer için de yine hyper 2 li rca veya pro serisi alabilirsin.

tsk ederim bilgi için ankaradan alabileceğim bir yer önerebilirmisin

Yorum bağlantısı
Misafir
Ben bu isi anlamiyorum. En kotu RCA kablo ile en iyi RCA kablo arasinda elektronik olarak ne fark var ? Konektor farki mi, kablo farki mi? Ses sinyalleri zaten maksimum 40 Khz'e kadar gidiyor, bu durumda iletkenlerin kapasitif ve induktif etkileri zaten cok az oluyor, farki yapan ne ?

izalosyon farkı,kablo telinin farkı,jack farkı var bunlar seslendirmede gürültü seviyesi için çok çok önemli.yüksek wattlarda daha çok önem taşıyor.en başta ohm yani direnç oluşturmayacak kablo olması çok önemli.40khz sinyalin temiz gitmesi var birde kötü gitmesi var.kötü gitmesi cihaz içinde hoparlör içinde belki önemsenmeyecek etkisi vardır ama bunu zamana yayarsanız etkisi çok olduğu anlaşılır.ses sinyali için de kablo çok önemli.jack kullanılıyorsa buda çok önemli.kötü kablonun zararlarını çok gördüm.anfi yanmasına kadar gidecek bir durum oluşturuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ben bu isi anlamiyorum. En kotu RCA kablo ile en iyi RCA kablo arasinda elektronik olarak ne fark var ? Konektor farki mi, kablo farki mi? Ses sinyalleri zaten maksimum 40 Khz'e kadar gidiyor, bu durumda iletkenlerin kapasitif ve induktif etkileri zaten cok az oluyor, farki yapan ne ?

Hocam bu HIFI ciler böyledir. Öküzün altında buzağı ararlar :D Çok dikkatli dinlenildiği takdirde kapasitif etki nedeniyle tizlerde kayma olabilir. Bazı kulaklar duyabilir. Ben şahsen farketmiyorum. Ben daha çok yükseltici devresi ile ilgilenirim. Hani Class A, Class AB class C yükselticiler vardır. Clas A mesela sesi bozmaz. Bunlara bakmak lazım o zaman da binlerce lir harcarsın. Bi kablo ile olmaz.

Bu iş bana platinum buji takıp arabanın çekişi değişti demeye benziyor. Kulağıo bı farkı duyabilen arkadaşları tabi tenzih ederim.

Bir de bu işlerle uğraşacaksalar evde uğraşmak daha iyi. Araçta zaten gürültü var bir yığın düzensizlik var. İdeal ses çok zor.

Class hakkında bilgi:

Class A ? Both output devices are continuously conducting as there is some bias current

flowing in the output devices. This topology is the most linear (resulting in the lowest

distortion) but also the least power efficient, around 20% (That is why they sound beautiful!)

Class B ? In this case there is no continuous bias current flowing in the output devices with

one device conducting in the positive region and the other in the negative region. This

improves the efficiency to around 50% but generates crossover distortion due to the time it

takes to switch one device off and turn the other device on. This is particularly evident at low

output levels where the non-linearity at crossover is a larger proportion of the output signal.

Class AB ? This type of amplifier is a combination of the above two types which provides an

acceptable level of performance (typically 0.1% to 1% distortion) at similar efficiency to class

B. Here both output devices are allowed to conduct at the same time, but just a small amount

near the crossover point (i.e. each device conducts for slightly more than half a cycle, but less

than a whole cycle). Class AB is the most popular amplifier topology for portable audio.

Class C ? Is not generally used for audio applications as it adds too much distortion to the

audio signal

All the above are termed linear amplifier topologies as the output devices remain ?nonsaturated?

(do not operate near the power supply rails). Unfortunately most amplifier power supply rails do saturate the audio signal to some degree, this is why great benefits are achieved on mains conditioning as it reduces this interaction.

.. ama bunu zamana yayarsanız etkisi çok olduğu anlaşılır...

nasıl yani?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sıradan RCA kabloları, o kadar kötü ki, lehimleri bile sallanıyor, marka kablo da, hiç değilse bu olmaz diye düşünürüm, şahsen bizim kullandığımız anfi-hoparlörlerde o kadar da ses farkı olmaz mı diye ben de düşünürüm.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Sıradan RCA kabloları, o kadar kötü ki, lehimleri bile sallanıyor, marka kablo da, hiç değilse bu olmaz diye düşünürüm, şahsen bizim kullandığımız anfi-hoparlörlerde o kadar da ses farkı olmaz mı diye ben de düşünürüm.

Çağlar abi dikkat ediyorumda her zaman anfi yazıyorsun,doğrusu ampli'dir,artık Türkçe bir sözcük olmuştur,İngilizce'si ise amplifikator'dür.

Anfi diye birsözcük yoktur,onun da doğrusu amfi dir,amfi tiyatronun kısaltılmışıdır.Anlamları farklıdır :D:D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bizim kullandıklarımızdan anca anfi olur :flowers: bazı kesim tuninkçiler gibi, elbet bir gün ampli ye terfi edeceğiz tabii.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Yerlisi anfi :flowers:

edit: Çağlar da aynısını demiş...

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

yılllarca askeriye için ses sistemleri imal edip full sistem olarak imalat montajınıda yapan ekipte idim.artı oto amplikatörü ve diğer her türlüsününde telsiz anonsta dahil montaj ve imalatnıda yapan şahıs olarak bu tecrübelerimle bu kabloların iyi olması gerektiğini şiddetle tavsiye ederim.

çağlar ustamda bir önemli hatayı yazmış.bu çok önemli işte.

kablo bakırının kalitesi zamana yayıldığında oksit tutmuyorsa iyi tutuyorsa bu direnç oluşturur.haliyle istenmeyen bir hatadır bu.izalosyıon özellikle ses sinyalinde çok önemli.iyi değilse buda zamanla ampli girişinde sinyal kalitesi kaybına parazite yol açıyor.jack kalitesi ise yapıldığı maddeye lehimlemesine göre değişiyor.buda zamanla parazitlere ve temassızlığa yol açıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Yerlisi anfi :flowers:

edit: Çağlar da aynısını demiş...

Doğru yazılışı amfi,anlamı; sıraları arkaya doğru basamaklı olarak yükselen büyük derslik.

Ampli,sesi yükseltmeye yarayan cihaz.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Doğru yazılışı amfi,anlamı; sıraları arkaya doğru basamaklı olarak yükselen büyük derslik.

Ampli,sesi yükseltmeye yarayan cihaz.

üstadım bunu konya sokaktaki imalatcılarada öğretelim. :):flowers: tabelalarını düzelsinler.görmüşsündür. :fiuw: eskiler değil yeni açanlara.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ne diyim :( siz haklısınız diyeyim. altın kaplamalı uçlu tanesi 100 liralık rca baglantıları satıcıları da iş yapmak zorunda.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
ne diyim :( siz haklısınız diyeyim. altın kaplamalı uçlu tanesi 100 liralık rca baglantıları satıcıları da iş yapmak zorunda.

Mehmet abi, 100 lira yine ucuz,sadece 1 takım rca kabloları için 1000 lira üzeri verenler var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Doğru tansel. Öyleleri de var. Bu arada kablo kalınlığı, plastik izolatör kalitesi ve mekanik sağlamlıın önemi konusunda hemfikirim. Ancak bu parazit dediğiniz "hisssss" değil de çatırtı çuturtu şeklinde olan şeyler için geçerlidir. Fişin boğazından kablokun kırılmaması felan gerekir. Ama o derecede kaliteli kablolar mesela media mart da satılan HAMA markalar yeterlidir. En pahalısı 20 lira.

Milyoncudan aldığınız rca kablosu ise sakatlık çıkarabilir.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

altın kaplama olması şart değilki.25 30 tl civarında olan sarı kaplama olanlarda var.5tlliklerden çok daha uzun ömürlü kaliteli.çeyrek ekmeğe 3 köfte ise yarımada 3 köfte koymanın anlamı yoksa buda böyle.

Ben hala anlamiyorum bu isi, transistorlerin kacak akimlarindan dolayi duyacaklari tislama sesi konektorun olusturacagi frekans farkindan cok cok cok daha yuksek. Nasil kulak varmis arkadas...

üstadım kaliteli cihazda kullanılan yani a sınıfı ile c sınıfına kadar deyim.bu transistörlerde bu sorun olmaz.bunuda uzunca yazabilirim. :wub::)

filtre ve besleme dandikse ne kullanırsan kullan farketmez.

iyi kulak mesala evren üstadımda var.konuyu okursa yarım sayfa yazacağına eminim.yazdıklarını okumaya bayılıyorum. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...