İçeriğe Yönlendir

Kalorifer

Barış Güler

Recommended Posts

Barış Güler

Soğuk günlerde aracın fanını ayak kısmına doğru çevirdiğim halde aracı (pencere tarafını) tam olarak ısıtmıyor.Ayak kısmına üflemeyi direk ayaklara doğru ayarlamışlar.eskiden olduğu gibi gaz pedalından cama doğru üfleme yapmadığı için kapılardan devamlı soğuk geliyormuş gibi bir durum oluşuyor.Forumlarda bir yerde okumuştum arka kapılardan soğuk geliyor diye.Sanırım asıl sorun bu.

Ön yolcu kısmında ayaklara üfleme yapan kısımda bir kaç bölüme ayırmışlar sanırım dört tane delik var.en sağdakini peçeteyle tıkadım ama yinede cama doğru çok fazla sıcak hava gitmiyor.Arka yolcular içinde aynı durum geçerli.ön koltuğun altındaki havalandırma kanalları da cama doğru yönlendirilmemiş cam tarafı ısınmıyor.Buna bir çözüm bulan var mı acaba (Peçete ile tıkama dışında)...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cam+ayağa aynı anda hava yönlendirince, cama yeterince hava gitmiyor mu diyor sunuz?

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Hayır sadece ayağa üflediğinde cam tarafına hava gitmiyor.Örneğin soğuk havalarda sol tarafım donuyor.Araba iyice ısındıktan sonra cam tarafına ısı vermeye başlıyor.Direksiyonun altındaki plastikleri söktüm.ayağa gelen hava direk ayakların üstüne doğru yönlendirilmiş.Örneğin fiesta da direksiyonun sağ altından ayaklara sonra da cama doğru yönlendirilmişti(connect tede aynı).c-max ta direksiyonun altından ayaklara doğru yönlendirilmiş.cama doğru gitmiyor.örneğin otobüslerde bile kaloriferler camın altındadır evlerde bile böyle.c-max ta birde ayağa havanın bir kısmıda arka tarafa ayrıldığı için ayağa üfleme işi biraz daha zayıf kalıyor.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Barış Bey siz ayak kısmına sıcak hava vererek kapıları/camları mı ısıtmak istiyorsunuz? Tam anlayamadım o yüzden.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ayak tarafına üflemeye alınca, sol yan cama mı üflesin istiyordunuz?

Yorum bağlantısı
Barış Güler
Ayak tarafına üflemeye alınca, sol yan cama mı üflesin istiyordunuz?

Anlatamadım derdimi heralde, c-max hariç bindiğim bütün araçlarada ayak üflemesi direksiyonun sağ altından(şöför tarafı) ayaklara ordan da yukarı hareket ederek kapıdan yukarıya doğru çıkardı.c-max ta direk direksiyonun altına, koltuğun altına doğru üfleme yapıyor.Kullanma klavuzunda aracı en hızlı ıstmanın yolu ayaklara yönlendirme yaparak sağlanır diyor.Malum sıcak hava hafif olduğundan yukarı doğtu hareket ettiği için daha çabuk aracı ısıtacaktır.c-maxta direk ayak üflemesi ayaklara ordanda yukarı yüzüme doğru çıkıyor.tabi cam tarafına doğru gitmediği için cam tarafında oturan için uzun süre eziyet oluyor.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Ben genellikle aracı ısıtacaksam üç kısımada yönlendiririm (Ayak hizası, yüz hizası, ön cam). Ön cama aldığımda zaten yan camlarada otomatikman hava gidiyor. Bizim araçta arka taraf için ayrı bir hava kanalı olmadığı için de en sağ ve en sol hava kanallarını yan camlar tarafından arkaya yönlendiririm. Biraz komplike ama böyle uyguluyorm hep; belki bir yardımı olur.

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral

Isınma için en etkili yol bu adszwwx.jpg

ama başka ısınma pozisyonları için ise aşağıdakiler,

isitma1.jpg

isitma2.jpg

araçta özel bir sorun olmasın. :nazar:

Yorum bağlantısı
Misafir
Ben genellikle aracı ısıtacaksam üç kısımada yönlendiririm (Ayak hizası, yüz hizası, ön cam). Ön cama aldığımda zaten yan camlarada otomatikman hava gidiyor. Bizim araçta arka taraf için ayrı bir hava kanalı olmadığı için de en sağ ve en sol hava kanallarını yan camlar tarafından arkaya yönlendiririm. Biraz komplike ama böyle uyguluyorm hep; belki bir yardımı olur.

Aynı şekilde kullanırım. Aracın içinde üşümemeye başladığım zaman sadece yukarı veririm. Özellikle uzun yolda on cam (ile beraber yan camları) ısıtmazsanız iki kişi sohbet halindeyken camların buğulanma derdi itmez.

Benim mondeo'da ayak ısıtması biraz zayıf geliyor bana. Albea'da altta fırın varmış gibi hissederken, benimkin de açmasamda olur. Belki hep auto modunda kullandığımdandır bilemiyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...