İçeriğe Yönlendir

Şimşek Gibi Çakan Bmw Selekt&#246rü

Taha Yiğit Tekin

Recommended Posts

Taha Yiğit Tekin

Öncelikle herkese merhaba,

Dün akşam İzmir'den Kuşadası'na giderken yol karanlık ve boştu.Sonra birden şimşek çaktı sandım,oysa ki gerilerden sokulmakta olan bir 5.20 nin selektörüymüş bu şimşek :unsure2: Gerçekten çok çok hoştu,selektörü ben diyim yıldırım,siz deyin şimşek gibi aynada parladı. Esas mevzuya dönecek olursak,nedir bu durum; ve daha da önemlisi 2010 TDCİ Titanyum X paket aracıma böyle bir uzun far bulabilirmiyim?? Bilgisi olanların bilgisini,ilgisi olanlarında ilgilerini bekliyorum:) Saygılar

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

mercekli bir xenon olsa okadar şimşek gibi çakmaz.büyük ihtimal uzun farlarında xenon vardır.

Yorum bağlantısı
Erkan Kaplan
(düzenlendi)

Dün akşam İzmir'den Kuşadası'na giderken yol karanlık ve boştu.Sonra birden şimşek çaktı sandım,oysa ki gerilerden sokulmakta olan bir 5.20 nin selektörüymüş bu şimşek :) Gerçekten çok çok hoştu,selektörü ben diyim yıldırım,siz deyin şimşek gibi aynada parladı. Esas mevzuya dönecek olursak,nedir bu durum; ve daha da önemlisi 2010 TDCİ Titanyum X paket aracıma böyle bir uzun far bulabilirmiyim?? Bilgisi olanların bilgisini,ilgisi olanlarında ilgilerini bekliyorum:) Saygılar

Simsek bir cakan buyuk ihtimalle b i-xenon fardir. b i-xenon far yapilmaktadir. Ben kendim focus II aracima yaptirmistim ve cokta memnunum b i-xenonlarimdan onume gecen atiyorum simsegi:) forumda videosu degilde yapildiktan sonraki resimler mevcut. Bu konuda ilker bey ile gorusmenizi tavsiye ederim size daha detayli bilgi vericektir.

Ilker Bey'in Cep Numarasi: 0532 387 10 18

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Beyaz-ncim...on-t197634.html

tarihinde Erkan Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Dün akşam İzmir'den Kuşadası'na giderken yol karanlık ve boştu.Sonra birden şimşek çaktı sandım,oysa ki gerilerden sokulmakta olan bir 5.20 nin selektörüymüş bu şimşek :) Gerçekten çok çok hoştu,selektörü ben diyim yıldırım,siz deyin şimşek gibi aynada parladı. Esas mevzuya dönecek olursak,nedir bu durum; ve daha da önemlisi 2010 TDCİ Titanyum X paket aracıma böyle bir uzun far bulabilirmiyim?? Bilgisi olanların bilgisini,ilgisi olanlarında ilgilerini bekliyorum:) Saygılar

Bunun biraz daha fazla kuvvetlisi sanırım :good1: Bixenon.

GP Bixenon

GP BIXENON İÇERDEN

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Arkadaşımın puntosunda çakma xenon diye tabir edilen merceksiz xenon var, selektör attığında xenon flash gibi patlama yapıyor.

puntoda uzun kısa aynı farda değilmi yani far çanağında uzun kısa diye ayrı boşluklar yok galiba? uzun kısa ayrı ayrı ise uzunlara direkt olarak xenon mu takılı ?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
puntoda uzun kısa aynı farda değilmi yani far çanağında uzun kısa diye ayrı boşluklar yok galiba? uzun kısa ayrı ayrı ise uzunlara direkt olarak xenon mu takılı ?

Evet GP'de H4 model ampul var, yani uzun ve kısa flaman aynı ampülde ve çanakta. Zaten sonradan bixenon sadece H4 modelinde olabilir, H7, H1 tarzı tek flaman ampüllere uygun bixenon yoktur. Yada orjinal ekipman olan Ds1 - Ds3 tarzı ampül ile perdeli mercek kullanıp oem bixenon yaptırılabilir.

Bakınız : www.geceucusu.com

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Evet GP'de H4 model ampul var, yani uzun ve kısa flaman aynı ampülde ve çanakta. Zaten sonradan bixenon sadece H4 modelinde olabilir, H7, H1 tarzı tek flaman ampüllere uygun bixenon yoktur. Yada orjinal ekipman olan Ds1 - Ds3 tarzı ampül ile perdeli mercek kullanıp oem bixenon yaptırılabilir.

Bakınız : www.geceucusu.com

yok şunun için soruyorum sizinki tek ampül üzerinden perde falan olmadan yapıyor bu işi dimi..

ben acaba uzunlara taksam nasıl olur peşindeyim..

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Yakında film de çevirirsin sen.. :good1:

Çeviricem :p Yerli malı'nın intikamı :) veya Tofaş Punto tel maşa kampanalı Focus'u Tem'de nasıl dövdü ? olacak filmin adı.

Başrollerde sen ve ben Cavit Ağabey.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
yok şunun için soruyorum sizinki tek ampül üzerinden perde falan olmadan yapıyor bu işi dimi..

ben acaba uzunlara taksam nasıl olur peşindeyim..

Perde yok ama H4 ampülün arkasında motor var, selektör yapınca metal yuva içindeki xenon ampülünü anlık olarak geri çekiyor manyetik motor.

Aynı flaman ampüldeki uzun far mantığı, ileride yanınca kısa, geride yanınca uzun. Motor aynı xenon ampüllün konumu ile oynayarak selektör yapıyor.

Maalesef H4 bixenon ampül, H1 uzun veya H7 uzun ampülün yerine oturmaz, oturtulsa bile uzunlar hep yanmadığı için ısnıp da o selektörü yapamaz ardarda.

H7 veya H1 farı olanlar için tek çare oem ds2 tarz merceğe yönelmek, onun yapan arkadaşlar var.

4300k.jpg

Benim kitim bu, ve bixenon seti şu şekilde ve ampüllleri özel, manyetik motorlu, ve hareketli.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Perde yok ama H4 ampülün arkasında motor var, selektör yapınca metal yuva içindeki xenon ampülünü anlık olarak geri çekiyor manyetik motor.

Aynı flaman ampüldeki uzun far mantığı, ileride yanınca kısa, geride yanınca uzun. Motor aynı xenon ampüllün konumu ile oynayarak selektör yapıyor.

Maalesef H4 bixenon ampül, H1 uzun veya H7 uzun ampülün yerine oturmaz, oturtulsa bile uzunlar hep yanmadığı için ısnıp da o selektörü yapamaz ardarda.

H7 veya H1 farı olanlar için tek çare oem ds2 tarz merceğe yönelmek, onun yapan arkadaşlar var.

4300k.jpg

Benim kitim bu, ve bixenon seti şu şekilde ve ampüllleri özel, manyetik motorlu, ve hareketli.

h4 almayacağım zaten,benim uzun farlarıma xenon kit takacağım kısalara olduğu gibi.. ama forumda tesisatı zorlar yorar diyolar fakat kısa+sis oluyorda kısa+uzun neden olmasın diyorum cevap yok :unsure2:

ben performansını merak ediyorum uzunlara xenon takan arkadaşım vardı fakat arabasını sattığı için ve bende çok dikkat etmemiş olduğum için şuan emin değilim :unsure: bakalım artık..

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
h4 almayacağım zaten,benim uzun farlarıma xenon kit takacağım kısalara olduğu gibi.. ama forumda tesisatı zorlar yorar diyolar fakat kısa+sis oluyorda kısa+uzun neden olmasın diyorum cevap yok :unsure2:ben performansını merak ediyorum uzunlara xenon takan arkadaşım vardı fakat arabasını sattığı için ve bende çok dikkat etmemiş olduğum için şuan emin değilim :unsure: bakalım artık..

kısa ve sis xenon olur ama uzun xenon olmaz, nedeni;

anlık tepkimede xenon gazı sadece 1 kere flaş atıyor, sonrasında soluklaşıyor 2-3 sn kendine gelemiyor.

Ya hep yanması lazım xenon ampülün ki, gaz sıcak olsun ve tam performansta yansın.

Olmamasının nedeni xenon gazının fiziksel yapısı ve çalışma ısısı. Isınmadan xenon gaz performans vermez. Vermeyeceği içinde mum gibi selektör yapar. Flaş gibi patlayan veya bixenonlarda uzun selektör perde ile yapıldığından sorun olmuyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
kısa ve sis xenon olur ama uzun xenon olmaz, nedeni;

anlık tepkimede xenon gazı sadece 1 kere flaş atıyor, sonrasında soluklaşıyor 2-3 sn kendine gelemiyor.

Ya hep yanması lazım xenon ampülün ki, gaz sıcak olsun ve tam performansta yansın.

Olmamasının nedeni xenon gazının fiziksel yapısı ve çalışma ısısı. Isınmadan xenon gaz performans vermez. Vermeyeceği içinde mum gibi selektör yapar. Flaş gibi patlayan veya bixenonlarda uzun selektör perde ile yapıldığından sorun olmuyor.

ama uzun yolda çok keyifli olmazmı? yolun aydınlanması bakımından söylüyorum.. ( ben uzunlara xenonu heran denemek için taktırabilirim :unsure2: )

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Dış aydınlatma yetersiz yerlede anlık ışıklar olduğundan daha şiddetli gözükebilir

2. Uzun yolda, yola konsantre olunca, yol dışı unsurlar ani irkilmeye sebep verebilir

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
1. Dış aydınlatma yetersiz yerlede anlık ışıklar olduğundan daha şiddetli gözükebilir

2. Uzun yolda, yola konsantre olunca, yol dışı unsurlar ani irkilmeye sebep verebilir

tamam abi taktırmıyorum :unsure2: beyaz ve dayanıklı hangi ampül var uzunlara takabileceğim? H7 sanırım..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben gece yolculuğundaki ani selektör için yazmıştım. Tekno paket mercekli fara xenon taktırmıştım, çok da memnundum, orjinal gibi aydınlatma çizgisi vardı.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Ben gece yolculuğundaki ani selektör için yazmıştım. Tekno paket mercekli fara xenon taktırmıştım, çok da memnundum, orjinal gibi aydınlatma çizgisi vardı.

senin pekbidoludakini biliyorum abi,benimde adaptiflerde mevcut çizgiside çok güzel.. sadece uzunlara takılırmı takılmazmı konusuna bakıyorum..

e-5de gittiğimi farzet uzunlara xenon takılı olsa sellektör yaptığımda halojenden daha iyi etki yaparmı yapmazmı?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
senin pekbidoludakini biliyorum abi,benimde adaptiflerde mevcut çizgiside çok güzel.. sadece uzunlara takılırmı takılmazmı konusuna bakıyorum..

e-5de gittiğimi farzet uzunlara xenon takılı olsa sellektör yaptığımda halojenden daha iyi etki yaparmı yapmazmı?

Fatih bey yukardada yazıldığı gibi uzunlara xenon olmaz, sizin araçta hiç olmaz, xenon sürekli yanmak zorundadır, takarsanız ilk yanma anında geri vites lambanız bile daha fazla aydınlatır, o derece yani, zaten kısa zamanda bozulur kalır.

Kısaya xenon takayım dersen tamam, ama uzunlar yanınca sırıtacağından bu sefer uzuna beyaz ampül alacaksın, bunun da ömrü kısa ve hava bozukken bir işe yaramayacaktır.

İlle yapacaksan kısalara 4300 k xenon al uzunlarada beyaza yakın ışık veren h7 philips extrem power almalısın, bu ampul 1 seneden fazla hatta daha fazla dayanır.

Fakat bana sorarsan hiç xenona bulaşma performans da alamazsın, uzun ve kısaya iyi birer ampul al (filips gibi) keyfine bak, yada orjinal xenonlu focus farı al.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım

Eniştemde 2011 model 5.20d var.geçenlerde yolda arkamdan geliyormuş bana sellektör yaptı dediğiniz gibi sanki şimşek patladı.çok acayip bir ışıklandırması var.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Fatih bey yukardada yazıldığı gibi uzunlara xenon olmaz, sizin araçta hiç olmaz, xenon sürekli yanmak zorundadır, takarsanız ilk yanma anında geri vites lambanız bile daha fazla aydınlatır, o derece yani, zaten kısa zamanda bozulur kalır.

Kısaya xenon takayım dersen tamam, ama uzunlar yanınca sırıtacağından bu sefer uzuna beyaz ampül alacaksın, bunun da ömrü kısa ve hava bozukken bir işe yaramayacaktır.

İlle yapacaksan kısalara 4300 k xenon al uzunlarada beyaza yakın ışık veren h7 philips extrem power almalısın, bu ampul 1 seneden fazla hatta daha fazla dayanır.

Fakat bana sorarsan hiç xenona bulaşma performans da alamazsın, uzun ve kısaya iyi birer ampul al (filips gibi) keyfine bak, yada orjinal xenonlu focus farı al.

neden performans alınamasın,adaptif mercekli kısa farlarımda xenon mevcut ve halojene göre çok çok daha iyi performansı var.. dediğiniz gibi uzunlara beyaz ampül bakıcam fakat forumda okuduklarım haricinde diğer aracımda (clio hb) kısa mercekli xenon uzunlara beyaz ampül takılıydı ve o beyaz ampüllere 2 xenon kiti kadar para harcadım en sonunda baktım olmuyor halojen orjinallerini geri taktım.. bu sebeple sürekli kesilme olayı yaşatacak beyaz ampüller bende alerji yapıyo :D bakalım bir çözüm bulacağım artık..

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

bence şimşek gibi çakan bixenon özelliğidir.uzunlara xenon takılması hem faydasız hemde randımansız olur zaten yorumlar yapılmış.

standard far ampulleri 55watt güç harcar.orjinal xenon far ampul ve kitleri 35watt güç harcar dolayısı ile tesisatı zorlama gibi bir şansı yoktur tam tersine rahatlar.bazı oem xenon kitleride 55watt güç harcar bunlardada her hangi bir sorun olmaz.yanlız şu var bir detay.xenon balastları çok yüksek frekansta çalışır tıpkı evlerdeki florasan balastı mantığıyla çalışır.bazı araçlarda ufak tefek sorunlara yol açmaktadır.bunun nedenide bana göre far tesisatının ana 12 volt düzeğinini orjinalde başka parçalarada kullandırılmasından kaynaklanıyor.bu tür xenon sistem takılacak ise mutlaka role tertibatı yaptırılmasını ben şart görüyorum.gerekirse yeni ve güçlü bir tesisat çektirilmelidir.

bu tür bilğiler çok fazlasıyla geceuçuşunda detaylı çalışma ve yorumlarla konuşulmuştur.incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

ali elöver üstadım tartışamıyor.çünki merceksiz xenon kullanıyor. :):):):D şansını burda deniyor.

farlara ve sislere merceksiz xenon sistemini ne tavsiye ederim nede taktırırsanız şöyle böyle olur derim.şiddetle karşıyım. :flowers:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
neden performans alınamasın,adaptif mercekli kısa farlarımda xenon mevcut ve halojene göre çok çok daha iyi performansı var.. dediğiniz gibi uzunlara beyaz ampül bakıcam fakat forumda okuduklarım haricinde diğer aracımda (clio hb) kısa mercekli xenon uzunlara beyaz ampül takılıydı ve o beyaz ampüllere 2 xenon kiti kadar para harcadım en sonunda baktım olmuyor halojen orjinallerini geri taktım.. bu sebeple sürekli kesilme olayı yaşatacak beyaz ampüller bende alerji yapıyo :D bakalım bir çözüm bulacağım artık..

Dayanıksız ampul berbat evet, en dayanıklısı, açık ara farklısı ve en güçlüsü 1.Philips Extrem power 2.Philips Power2Night GT150, diğerleri yakın güçte ama ömür olarak tırışkadır.

Xenona gelince farın mercekli tamam, kısalarda kullanmışsın bunada tamam, kelvin değerin 4300k üstüyse ve havada azıcık bozuksa extrem power senin xenondan daha iyidir sen aydınlattığını sanırsın, 4300k ise çok iyi, sadece uzunlara extrem power tak en az 1 sene farla uğraşmana gerek kalmaz.

Birde çok sinir olduğum bir durum var, kardeşim mercek taktınız tamam, hani far temizleme sistemi nerde, daha yağmur başladığı an bir kamyonun arkasına düştüğünüz an, o süper xenon el fenerine döner, bu nasıl araba tasarlama işidir yahu, madem mercek var xenon niye yok, xenon varsa far yıkama niye yok (silecekli olacak gerisi çok işe yaramıyor) hep şehir içimi kullanıcaz arabayı, kışın yağmurda çamurda uzun yol yapamıyacakmıyız, benim dev reflektörlü fiestam bile yağmurda far kirlenmesinden muzdarip sizin küçük merceğiniz ne yapsın kardeşim. :)

Yorum bağlantısı
Taha Yiğit Tekin

Hocam valla selektörden sonra fardaki o soğuyan yuvarlak halkaları görseydiniz içinizde hiçbir şüphe kalmazdı :D tavsiyem yolda bir 5 serisinin önüne geçin ve yavaş yavaş gidin,illa selektörü çakacaktır :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...