İçeriğe Yönlendir

Lpg Dolum

Taygun Mertcan

Recommended Posts

Taygun Mertcan

Arkadaşlar bugün ilk defa gaz aldım acemilik oluyor haliyle, lpg deposunu dolduruken dolunca benzin gibi pompa atmıyor mu? ben akşam konya yolu üzerindeki shelden gaz aldımtankım 45 litre, 37 lt civarında pompa hortumu kıpraşmaya başladı tanktan garip ses gelmeye başladı görevliye söyledim öyle kapattı, bu durum normal midir?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Bazı pompalar dolunca direk atıyor, bazıları ise tar tar tar diye zorluyor belli bir süre sonra duruyor. Tar tar tar diye zorlayıp dolum yapan pompaların depodaki şamadıraya zarar verdiğini duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum. :) Ben sonuna kadar doldurtuyorum. :)

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç

45 litre deponuz 36 litre gaz alacaktır.(%80) 36 litrede kestirin ya da tar tar sesini duyunca gazı kestirin. emniyet açısından

Depodaki fazla gaz tahliye edilmesi gerektiğinde araç içine olabileceğini de lpg ustası söylemişti.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Arkadaşlar bugün ilk defa gaz aldım acemilik oluyor haliyle, lpg deposunu dolduruken dolunca benzin gibi pompa atmıyor mu? ben akşam konya yolu üzerindeki shelden gaz aldımtankım 45 litre, 37 lt civarında pompa hortumu kıpraşmaya başladı tanktan garip ses gelmeye başladı görevliye söyledim öyle kapattı, bu durum normal midir?

45 lt olan lpg deposu 36 lt gaz alır fazlasını bastırmayın şamandıra milini eğer ayrıca gaz sıkışmadan dolayı tehtit, tehlike yaratır.

Yorum bağlantısı
Davut Çavdar

%80 i azda olsa geçiyorum ben dolum yapılırken, %85 civarında dolduruyorum, büyük sorun yaratır mı bu durum?

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Neden üzrinde yazdığı kada gaz dolmaz depolara ?

Pompa basınçları 9-11 bar aralığında olmalı. Ama akaryakıt bayileri daha fazla lpg satabilmek için pompa basınçlarını 13-15 bar olarak ayarlıyorlar.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
%80 i azda olsa geçiyorum ben dolum yapılırken, %85 civarında dolduruyorum, büyük sorun yaratır mı bu durum?

Geçmemeye çalış şamandıra mişli var onu eğerrsin. o mil eğilirse şamandıran bozulur ve lpg göstergen düzenli çalışmaz. Hepsinden önemlisi güvenlik açısında fazla dolum yapmaman gereklidir.

Neden üzrinde yazdığı kada gaz dolmaz depolara ?

Servet abi herşeyin hilesi var istasyonlar pompa basıncını yüksek tutuğu için fazla dolum yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)

Birde simit depolar daha fazla alıyor sanki gecen gün 43 lt tank 41 lt gaz aldı eskiden silindirken 43 lt tank 38 lt den fazla almazdı

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benim araçta 45 litre tank var ne yaparsam yapayım 38 litreyi geçemiyor ve içide tamamen boşalıyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Karabulut

hiç bir sorun olmaz ama ilginç sesi duyduğunuzda kapttırın tedbiri elden bırakmamak gerek. Depo dolum miktarıda %90 ı geçmediği ve güneş görmediği sürece sorun olmaz

Yorum bağlantısı
Davut Çavdar
Geçmemeye çalış şamandıra mişli var onu eğerrsin. o mil eğilirse şamandıran bozulur ve lpg göstergen düzenli çalışmaz. Hepsinden önemlisi güvenlik açısında fazla dolum yapmaman gereklidir.

Ben zaten çok zorlamıyorum, benim tankım küçük 32 lt, % 80 i 26 lt civarı yapıyor, 28 lt ye kadar hiç ses çıkarmadan pompa dolduruyor, bu durumda ben 26 lt ye gelince mi kapattırmalıyım yoksa sesi mi bekle meliyim acaba.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Ben zaten çok zorlamıyorum, benim tankım küçük 32 lt, % 80 i 26 lt civarı yapıyor, 28 lt ye kadar hiç ses çıkarmadan pompa dolduruyor, bu durumda ben 26 lt ye gelince mi kapattırmalıyım yoksa sesi mi bekle meliyim acaba.

26lt gelince kapattırmanız gereklidir.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
O zaman tabanca hızlıdan yavaşa geçince bıraktırayım.

Servet abi sende 36 lt reden fazla lpg bastırma. İsterse almaya devam etsin bastırma senin tankta son limit 36 lt fazla lpg bastırırsan şamandıra mili eğilir mil eğilincede lpg göstergen düzgün çalışmaz ve lpg tam bitmeden lpg den benzine geçer ayrıca fazla gaz depoda basınç yapacağından tehlike arzeder.

Yorum bağlantısı
Taygun Mertcan

peki bu pompa benzindeki gibi otomatik atmıyor mu? illa sesimi duyunca kapattıracaz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
peki bu pompa benzindeki gibi otomatik atmıyor mu? illa sesimi duyunca kapattıracaz?

Otomatik atmıyor.Sesi duyunca yada rakamlar hızlı hareketten yavaşa geçince kapattırın...

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
(düzenlendi)

? LPG tankı üzerinde bulunan şamandıra, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır.Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır.Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. Otogaz (LPG) tankının kapasitesinin %80 ?inden fazlası doldurulmamalıdır.

ALINTI.

tarihinde Fahrettin Karako tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...