İçeriğe Yönlendir

Bazı Bankalardaki Birikimleriniz Güvence Altında Değil

Fahrettin Karakoç

Recommended Posts

Fahrettin Karakoç

Bugün bana bu mesaj geldi paylaşmak istedim.

Asagidaki olay AKBANK’taki hesaptan SIM Karti kopyeleyip Yirmi Bes Bin TL gibi buyuk bir miktarin kolaylikla calinmasi ile ilgili almis oldugum bir iletidir.

Ben sahsen cep telefonu ile buyuk miktar paralarin bu kadar kolay transfer edilebilecegine sastim. Tabbi SIM kartinin da kolaylikla (ve resmi bayilerce) kopyalanabilmesi de cok dusundurucu ve endise verici. Dikkatinize sunarim

TÜRK VATANDAŞLARININ DİKKATİNE;

BAZI BANKALARDAKİ BİRİKİMLERİNİZ GÜVENCE ALTINDA DE

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Benim bildiğim 50.000 TL'ye kadar alan miktarlar devlet güvencesi altında olması lazım. Hesap cüzdanlarının arkasında da yazar. Ama tabi hangi şartlarda devlet güvencesi altında bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mahkemelik olduktan sonra yüzde 90 kusur %75 oranında bankada kalıyor. En azından bana gelenler bu şekilde sonuçlanıyor. SIM ile yapılan dolandırıcılık nedeniyle operatörler 2 günlük geçiş süresi uygulamasına başladı ve bu olay bıçak gibi kesildi.

Şimdi cep telefonunuza yazılım yüklemeniz lazım diyen ve telefonunuza java program yükleyen banka web sitesi (sahte ama siz bilmiyorsunuz) modeli var. Bununla mücadele etmeye çalışıyor bankalar.

Şifrematik yahut mobil banka (akıllı cep yazılımı) kullanırsanız bu problem olmaz. Olsa da mahkemeden kusur genelde (bir bilirkişi kazası olmazsa) bankaya çıkar. Yine de tabi zor durum. 2 sene dava sürüyor.

Benim bildiğim 50.000 TL'ye kadar alan miktarlar devlet güvencesi altında olması lazım. Hesap cüzdanlarının arkasında da yazar. Ama tabi hangi şartlarda devlet güvencesi altında bilmiyorum.

O şart bankanın batması durumunda.

Bu dolandırıcılıkların başlangıcında öncelikle sizin bilgisayarınıza girmeleri ve internet şifrenizi ele geçirmeleri gerekiyor. Akabinde nüfus kagıdınızı çıkartıp (genelde sizin peşinizden dolananlar yapıyor) vodafondan yeni sim kart alıyorlar. Ancak bu olay şu an mümkün değil. Kısa süre öncesine dek mümkündü. Aslında cep güvenli değil. Ev telefonu hiç güvenli değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

50.000TL güvencesi başka bir olay, bir sebep ile haesabın bulunduğu banka kapatılırsa, her kişi aynı bankadaki 50.000TL si güvence altında, iltetide, sanal hırsızlık söz konusu :) :) :) neler yapıyorlar....

Vesile ile, 2 adet hesap açılır, bir, ana hesap , bu hesaba talimat yazılır, bu hesaptan sadece diğer hesabınıza havale yapılabilir diye, baraj gibi koruma altına alınır, diğer hesapta cüzi miktar bulunur, oldukça etkili bir koruma yöntemidir. Ana hesaba girilse bile, havale sadece sizin diğer hesaba çıkabilir, aynı anda 2 hesaba girilmesi de, bayağı şanssızlık olur.

Yorum bağlantısı
Misafir

İnternet bankacılığında güvenlik aşaması sadece 1 adet sms değil. Müşteri numarası parola bilgilerini girdikten sonra sms gelmesi lazım. Hadi bir bankanın ki öğrenildi, şikayette iki ayrı bankadan sözediliyor. Yani dolandırıcının nüfus cüzdanı ile sim kartı kopyalatması, her iki bankadaki tüm parola ve şifrelere ulaşması tanıdık biri olması haricinde zor bir ihitmal gibi. Akbank'ın kredi kartını yıllardır kullanırım. Her alışverişi SMS ile bildiren bir bankanın güvenlik anlamında zaafiyet noktasını açık bırakmayacağını düşünüyorum. Yine de tedbirli olmakta fayda var gibi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

bizim kurumdaki emekli hocalardan birinin şifresini nette yaptığı bir alışverişte kopyalıyor sahtekarlar, sonrasında 4.000 liralık bir alışveriş yapmaya çalışıyorlar. bizim hocaya telefon geliyor bu alışverişi onaylıyor musunuz diye, hayır diyor adam, buna rağmen alışveriş gerçekleşiyor. adam şimdi mahkeme mahkeme geziyor, görüşmenin sesli kaydı elinde. tüketici mahkemesi yetkisizlik veriyor, asliyeye yönlendiriyor, sonra tekrar tüketici mahkemesi. kaç yıl sürer bilinmez.... bankanın ismini site yönetimince sakıncası yoksa yazarım.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

yukarıdaki yazıya istinaden; Karalama amaçlı yapılan reklam kokan bir yazı gibi geldi bana..

eğer eft işlemi,(havale aynı bana değişik hesaplar arası,eft farklı banka hesapları arasındaki işlemdir) şayet internet bankacılığından yapılmış ise ben anlam veremedim kişiyi mutlaka tanıması gereken birisi olması lazım,çünkü müteri numarasını parolasını ve şifresini bilmesi gerekli,sadece sim kartını kopyalaması yetmez.. sim kopyalama tüm şu az önce yazmış olduğum kodları girdikten sonra telefona gelen sms şifresini girmesini sağlayabilir.. internet bankacılığında eft limitleri müşteri tarafından açtırılmadı ise çok düşük tutarlarda tutulur ayrıca belli tutarların üzerinde eft talimatı girildi ise şube portfötü müşteriyi arayıp bu işleme onay veriyormusunuz diye sorar..

eğer işlem internet bankacılığı üzerinden yapılmış olup diğer bilgiler çağrı merkezinden temin edildi ise çağrı merkezinden ses kayıtları istenir ve banka sadece kişinin bilebileceği anne kızlık soyadı gibi bilgileri almadan güvenlik teyidi yapmadan verdi ise kesinlikle suçlu duruma düşer..

eğer işlem sahte kimlik ile şubeden yapıldı ise ekranda görünen bilgilerle karşılaştırma yapılmadığı için yine bankanın suçluluğu üzerine gidilebilir..

eft işlemi sizden habersiz gerçekleşti ise ve sizde bunu farkettiyseniz paranın gittiği banka şubesi aranarak durum izah edilir ve hesaba o tutarda bloke koyulması istenir. genelde bu işlemi yaparlar ama bankacınıza aratırsanız daha etkili olur..

yani yukarıda sim kart kopyalandı gitti şu kadar param gibi bir durumun olması imkan dahiline çok uzak bir durumdur..

hani ing den aradılar başka ip den girilmeye çalışıyo dediler kısmı zaten yalan,bu sistem şu şekilde çalışır siz kendi ip nizi açık bırakarak bu ip harici hiç bir bilgisayar işlem yapmaya yetkili değil şeklinde internet bankacılığınızdan tanımı yaparsınız,başka bir ip li bilgisayardan girilmeye çalışıldığında sayfa hata verir. girmeye çalışan ip loglanır..

reklam içerikli bir mail gibi hissettiğimi tekrar belirtmek isterim..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gerçeklik payı olan yerleri var ama reklam olduğu da açık...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Fatih bu şekilde bana iki bilirkişi dosyası geldi. Gerçek. Ancak halen çözüldü artık yok.

Kimlik bilgilerini ele geçirmek ve bilgisayara girmekle ilgili. Bilgisayarda kimlik bilgileri varsa zaten iş bitmiş. Truva atı problemi.

Yorum bağlantısı
Serkan Armahan
ACİL olarak AKBANK ALKENT Şubesini aradığımızda 06.12.2010 tarihinde saat 15.15 sularında hesabımıza girilerek VADELİ ve VADESİZ hesaplarımızdan toplam 24.840.- TL sının İŞBANKASI Parmakkapı Şubesine gönderildiğini öğrendik. Yani atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmişti.

Hangi hesaba gönderildigi ve o hesabın kime ait oldugunu tespit etmek.. ve o kişiye ulaşmak.. zor mu?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Hangi hesaba gönderildigi ve o hesabın kime ait oldugunu tespit etmek.. ve o kişiye ulaşmak.. zor mu?

Serkan kim olduğunu tesbit etmen problem değil,iş paranın geri alınmasında..

sen diyelimki eft yaptın ve yanlış hesaba yaptığını farkettin,eğer paranın gittiği hesap sahibi hayır geri göndermiyorum derse geçmiş olsun.. alamazsın en fazla bloke koyulmasını talep edersin,o da kullanamaz sende kullanmazsın..

Fatih bu şekilde bana iki bilirkişi dosyası geldi. Gerçek. Ancak halen çözüldü artık yok.

Kimlik bilgilerini ele geçirmek ve bilgisayara girmekle ilgili. Bilgisayarda kimlik bilgileri varsa zaten iş bitmiş. Truva atı problemi.

Mehmet dediğim gibi kimlik bilgilerini falan biliyor olmadan sim kartı kopyaladım hadi hesaplarını boşaltayım yapamaz kimse..

bu sebeple yukarıdaki mail tamamen reklam kokuyor..

bi yandan akbank karalanmış bi yandan bilinçaltına "bak ing güvenli,hemen arayıp engel olmuş gördünmü" mesajı yerleştiriyo..

bu maili ilk okuyan arkadaşlar lütfen paylaşsınlar fikirlerini vaar ing ye bak farklı ipden girildiğini tespit edip hemen haber vermiş diye düşünmedilermi?

ki ingde böyle bi teknolojinin olmadığınıda paylaşmak isterim garantide ise :unsure2: diye devam etseydim bende bilinçaltına garanti upload etmeye çalışıyor olacaktım :good1:

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Aynı gün içerisinde İNG BANK tarafından farklı bir IP numarasından giriş yapıldığı kurdukları güvenlik sistemi tarafından fark edilerek hesaplarım BLOKE ediliyor ve KORUNUYORUM

:unsure2:

İnternet Bankacılığımız gerçekten çok güvenli. Kendi bankam diye demiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Dava dosyası o aşamaya gelinceye kadar güvenlik kamerası görüntüleri çoktaan siliniyor. Bugüne kadar 50 bankcılık olayı bilirkişi olarak yazmışsam 50 sinde de kamera kaydı çıkmadı. Hatta ATM kaydı bile zor. Zaten en çok POS cihazı ile para yürütülüyor. Ya da başka bankadan vezneden.

Veznelerde kamera olması lazım. zaten sahte kimlikle çekiliyor. Dolayısı ile hırsız erzurumdan bir çiftçi oluyor. Polisler gidip ifade alıyorlar adam masum.

Yahut 250 liraya ATM kartınızı şebekeye satabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken 2 saat sonra kayboldu diye bankayı aramak. 2 saatte işi bitiriyor şebeke.

Bu şebekeler genellikle büyük. İçinde rus/azeri tipler, emniyetten adamlar vs vs de çıkabiliyor. Basit iş değil yani. organize.

Bir tanesinde 60 kişi yakalandı.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ip kısıtlama yapmadı ise kullanıcı, banka ne yapsın?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Ip kısıtlama yapmadı ise kullanıcı, banka ne yapsın?

servet abi yapmasınada gerek yokki,bilgilerini ortalıkta bırakmazsa bişey olmayacağı inancındayım..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

müşteri no parola güvenlik resmi sms şifre....bunların hepsini bilen biri yapabilir = Bol virüslü pc yada yakın ahbap

Hiç bir banka bir anda bırak 25.000tl yi 8000 tl bile vermiyor.EFT ve Havala içinde onay gerekli. Matiklerde cabası..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)
müşteri no parola güvenlik resmi sms şifre....bunların hepsini bilen biri yapabilir = Bol virüslü pc yada yakın ahbap

Hiç bir banka bir anda bırak 25.000tl yi 8000 tl bile vermiyor.EFT ve Havala içinde onay gerekli. Matiklerde cabası..

zaten abi eft ve havale limitini ancak şubeye gidip arttırabiliyosun,diyelimki arttırdın.. belli tutarın üstünde eft talimatı girdiysen portföy onayına düşüyo,bankadan arayıp bu işlem bilginiz dahilindemi onaylıyormusunuz diye sorulup öyle gerçekleştiriliyor. sms şifrede sadece kendi tanımlı cep numarana geliyor.. bilgileriniz götürenin telefonunuda götürmesi gerekli..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aklıma Yaprak Dökümü'ndeki Şevket geldi. Konuda hesabı boşaltanında bi Ferhunde'si var galiba :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Yazdıklarınızın hepsi doğru. Zaten genelde bilinçsiz müşterilerin hesapları boşaltılır. Ya da art niyetli bankacı, telefon bayii gibi insanların yaptığı işlerdir bunlar.

genelde art niyetli bankacılarda yakalanıyor artık düzenli gelen teftişlerle.. zimmetine para geçiren şube müdürleri bile çıkıyor..

hatta bi olay anlatayım dolandırıcılık ne boyuta geldi:

eleman şubeden gişe asistanı ile çıkmaya başlıyor,range rover ile güzel yerlerde takılıyorlar lüks restoranlara götürüyor falan filan..

bigün eleman kızı arıyor,hayatım çocuğa verdim parayı acil ödenecek çekim var 50000 tl hesabıma geçermisin birazdan geliyor para diyor,kızda tabiki aşkım diyor ve yatırıyor,5 dakika sonra eleman tekrar arayıp bi 30000 daha hesabına yatırtıyor..

kız bekliyor gelen giden yok,kasası 80000 tl açık vermiş durumda.. sevgilisini arıyor ve telefondan gelen ses şu şekilde "aradığınız kişiye şuanda ulaşılamıyor" :D

yazık kız bedavadan çalışmaya devam ediyodur heralde..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
servet abi yapmasınada gerek yokki,bilgilerini ortalıkta bırakmazsa bişey olmayacağı inancındayım..

Kapınızı çelik yapmadığınızda, siteden eşyalarınızı kamyona doldurup götüren hırsızı görmeyen güvenlik görevlisi sorumlu mu değil mi? Kapınızı çelik yapmak zorunda mısınız? Çelik yapmadığınızda hırsızın suçu olmuyor mu? Madem çelik kapı hırsızı engelliyor (diyelim) o zaman diğer kapıya niye "kapı" deniyor ve oturma ruhsatı veriliyor.

O kadar basit düşünemezsiniz. IP sınırlaması gibi korumalar çare değildir ayrıca hiçbir önlem "zorunlu" olmadığı sürece kullanması gereken kişiyi hukuken bağlamaz.

Arabanızda ESP yok diye trafik bilirkişisi sizi sorumlu bulamaz. Ama kemer takmadıysanız bulur. ESP olsa belki kaza yapmayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)
Kapınızı çelik yapmadığınızda, siteden eşyalarınızı kamyona doldurup götüren hırsızı görmeyen güvenlik görevlisi sorumlu mu değil mi? Kapınızı çelik yapmak zorunda mısınız? Çelik yapmadığınızda hırsızın suçu olmuyor mu? Madem çelik kapı hırsızı engelliyor (diyelim) o zaman diğer kapıya niye "kapı" deniyor ve oturma ruhsatı veriliyor.

O kadar basit düşünemezsiniz. IP sınırlaması gibi korumalar çare değildir ayrıca hiçbir önlem "zorunlu" olmadığı sürece kullanması gereken kişiyi hukuken bağlamaz.

Arabanızda ESP yok diye trafik bilirkişisi sizi sorumlu bulamaz. Ama kemer takmadıysanız bulur. ESP olsa belki kaza yapmayabilirsiniz.

Mehmet abi :) alıntı yanlış oldu galiba :)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet alıntı yanlış oldu galiba :)

İkinize birden ama ilkine göre yazmıştım, ilkini yoketti ama önemsemedim.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
İkinize birden ama ilkine göre yazmıştım, ilkini yoketti ama önemsemedim.

ee farklı şey söylemedimki bende senin dediklerinle aynı şeyi düşünüyoruz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Konusu geçen kötü olayda sorunlu diğer bankanında ip kısıtlaması var ama kaçımız internet bankacılığı kullanırken ip kısıtlaması yapabiliriz. Teknoloji ilerledikçe nitelikli dolandırıclıkta artacaktır. %100 çözüm yok ne yazık ki.

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

+ 1

parola ve şifre 3 defa hatalı girildimi bloke edilyor.

iş yerimdeki bilgisayar hariçi hiçbir bilgisayar'dan kesinlikle internet şubesine giriş yapmam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...