İçeriğe Yönlendir

Navigasyon Ve Araç Mesafe &#246lçümü

Enver Çatak

Recommended Posts

Enver Çatak

Navigasyonumu yolculuğa başlamadan önce ayarladım ve aracın km'sini de sıfırladım. Yolculuk sonunda katedilen mesafe olarak navigasyon 21 km, araç da 23.5 km gösteriyordu. Acaba hangisi doğru, arada 2.5 km fark normal mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Navigasyon sistemleri mesafe ve hız ölçümlerinde neredeyse sıfır hatalıdır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şerit değiştirmemeler navigasyonda görülmez, ama merak ettim bir deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Bence navigasyonun hata yapma şansı yok.

Kul yapısı olan tüm ürünler hata yapabilir :D. Kalibrasyon yönetmeliği iso ve tse standartları geriği çıkmıştır bu yönetmelikten lisanslı firmalarda ölçüm yapan cihazlar kalibre edilmelidir malesef. iki adet navigasyonu yanayana koyduğum aynı aracın içinde hız farkları oluyor malesef

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

İlker hocama ek olarak, yollar değişiyor, kavşaklar değişiyor, haritaya işlenmemiş yerler olabiliyor, kısa da olsa sapmalar olabiliyor. bunlarında etkisi var.

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Evet, belirtildiği gibi ön tekere göre araç mesafe ölçüyor, dolayısıyla ön teker daha çok tur atıyor ve şerit değiştirmeler de cabası. Mesela kavşakta birkaç tur atsam bu navigasyona da sayılmaz sanırım.

Bir de dediğiniz gibi hız olayı da farklı; tam ölçmedim ama navigasyon 5-10 km kadar daha az hız gösteriyor sanki.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bende çok denedim ; navigasyon az gösteriyor.. İlker abi nin söylediklerine katılıyorum..

Birde navigasyon sıkışık trafikte fazla dur kalk yapınca tam olarak hesaplayamıyor.. Ama dümdüz yolda giderken ölçülürse araç ile yakın sonuçlar çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Navigasyon az göstermiyor, araba fazla gösteriyor...

1. muhtemel sebep, lastik aşınması..

2. muhtemel sebep, ecudaki yanlış lastik seçimi ve orjinal dışı lastik kullanımı..

3. muhtemel sebep, gösterge sapmaları..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Hocam Bülent Bey konuyu görse de cevaplasa.Aslında en çok bilgiler ondadır bu konuda.Tekrar A ve B noktalarında gidellim,Bu güzergahtaki irtifa farklarını,engebeleri ve seyir halinde şerit değiştirme ve benzeri hareketleri navigasyon cihazı hesaplayabilir mi?.Yani Uzaydan bakarken bu adamın yolu 2o km demesi kolay da yol düz değilse iki nokta arasındaki düz bir çizgi ile eğimli çizgi farkı gereği katedilen yol uzar.İşte bu nokta da eğer GPS bunu da hesaplıyorsa o zaman sizi haklı görürüm,yoksa bir neden de bu mesafe farkıdır söylediklerinizin yanında.(Ama ben bir araba üreticisinin araçlarına fazla kilometre yaptırmayı kabul edeceğini de sanmam)

Abi Navigasyon a noktasından b noktasına hesap yapmıyor.. Yani kuş uçuşu bir ölçüm yapmıyor, Döner kavşakta da dönseniz bunu hesap edip ekliyordur, hızı okuduğu sürece mesafeyide okuyordur..

Km hatası konusuna gelince.

Ben bu güne kadar 6 km'den az hatası olan ford görmedim.. Senin ford da böyledir..

Ancak, kadrandaki sapma, kilometre sayacına yansımıyor..

% 50 seviyedeki bir lastik, % 2 kayıp demektir.. Yani kadranda 102 km gitmiş görünürsünüz ama 100 km gidersiniz,

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Renault 5 km fazla

Honda 8 km fazla

Chrysler 0 km

Hyundai 8 km fazla

Transporter 0 km

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Renault 5 km fazla

Honda 8 km fazla

Chrysler 0 km

Hyundai 8 km fazla

Transporter 0 km

:i-ih: test pilot :D

Yorum bağlantısı
Enver Çatak

Markalar arası ve navigasyona göre arada böyle farklar varsa yakıt tüketim hesaplamalarımız da yanlış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu yazılanlar kadran hatasıdır..

Km sayacı genelde doğrudur...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bu yazılanlar kadran hatasıdır..

Km sayacı genelde doğrudur...

Kesinlikle doğru.Kadran ne hikmet ise düzgün kalibre edilmiyor, ama iyi bir olay. Kadrana güvenip yolculuk yapanlar radara girmez kolaylıkla.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Haritada başladığın ve bitirdiğin noktalar net ve doğru mu ? Navigasyon cihazlarının yakaldığı uydu sayısı nedeniyle hassasiyetleri azalabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Hata yükseklik farkından, eğimden kaynaklanıyor. Yokuş aşağı giderken navigasyon cihazının ekranından hızı kontrol edin, farkı göreceksiniz. ben en son yaptığım testte ortalama eğimli bir yokuştan inerken kadranda 110 civarı bir hız görünür iken, navigasyon cihazı 80 gösteriyordu. Büyük oranda hatanın kaynağı bu olmalı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...