İçeriğe Yönlendir

İstifa Etme Koşulları

Arda Merve

Recommended Posts

Arda Merve

Merhabalar,

Ufak bir sorum olacak yaklaşık 2 seneden beri çalıştığım firmada bugün istifa ettim farklı bir iş bulduğumdan dolayı.Daha önce imzaladığım bir sözleşme vs. bir durum yok.İşten en erken çıkma imkanı nasıl olur?Problemsiz en erken hangi sürede çıkabilirim.İşverenim bırakmayacağını belirtsede benim afedersiniz umrumda değil :D

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Tazminat talep etmeyeceksin galiba. Herhangi bir sıkıntı olmaz , istifa dilekçeni yaz ver. Kapı neredeyse o tarafa yönel. :D

Yorum bağlantısı
Arda Merve
Tazminat talep etmeyeceksin galiba. Herhangi bir sıkıntı olmaz , istifa dilekçeni yaz ver. Kapı neredeyse o tarafa yönel. :D

yok rıfat ya istemiyorum tazminat falan bunaldım :( bu kadar basit mi ya bir yeri okuyorum 15 gün bir yeri okuyorum 1 ay bazıları 6 hafta anlamadım gitti , gidince peşimden mahkeme falan uğraşmak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Yok öyle bir mahkeme falan. :D Sen işten çıkacağını beyan ettin mi ? Usuldendir 1-2 gün takılırsın sonra hesabını keserler ceketini alır çıkarsın. :(

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
yok rıfat ya istemiyorum tazminat falan bunaldım :D bu kadar basit mi ya bir yeri okuyorum 15 gün bir yeri okuyorum 1 ay bazıları 6 hafta anlamadım gitti , gidince peşimden mahkeme falan uğraşmak istemiyorum.

işe giriş tarihine göre değişir o süre 15 ile 21 gün arasıdır...

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Belli bir süre işe devam edersin ama uzun bir süre değil, eğer devam etmek istemiyorsan ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsin, iş hukuku dersinden aklımda kalanlar :D

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arda Merve
işe giriş tarihine göre değişir o süre 15 ile 21 gün arasıdır...

teşekkür ederim sağolun:) artık yapcaz ortayakarışık bişiler :D

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Hatırladığım kadarıyla;

İş kanununa göre istifa dilekçeni verdikten sonra 15 gün çalışmalısın. İşverenle anlaşırsan bu süreye gerek yok. Diğer taraftan işveren pislik yapmak isterse "istifa dilekçeni yırtıp, bu adam 3 gün özürsüz gelmedi" deyip tutanak tutarsa 1 aylık maaaşını tazminat olarak vermek zorunda kalabilirsin. İstifa dilekçeni noter tastikli yollarsan böyle bir problemde kalmaz.

Yorum bağlantısı
Arda Merve
Hatırladığım kadarıyla;

İş kanununa göre istifa dilekçeni verdikten sonra 15 gün çalışmalısın. İşverenle anlaşırsan bu süreye gerek yok. Diğer taraftan işveren pislik yapmak isterse "istifa dilekçeni yırtıp, bu adam 3 gün özürsüz gelmedi" deyip tutanak tutarsa 1 aylık maaaşını tazminat olarak vermek zorunda kalabilirsin. İstifa dilekçeni noter tastikli yollarsan böyle bir problemde kalmaz.

teşekkür ederim bu da aklımda olsun :unknw:

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

hocam eğer zorlayıcı sebep yoksa hemen işten çıkamazsınız hem işçi hemde işveren ihbar koşullarına uymalıdır. ihbar süreleri firmada çalıştığınız süre ile orantılıdır.

SÜRELİ FESİH (2. Bölüm / İş Sözleşmesi Türleri ve Feshi)

MADDE 17. - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Lafı ağzımdan almış arkadaş. Sadece bırakıp gidemiyorsun. Kanun işçiyi koruğu gibi işvereni de koruyor :)

Yorum bağlantısı
Arda Merve

teşekkür ederim arkadaşlar sağolun neyseki ordan girdim burdan çıktım yarın bitiriyorum, tekrar sağolun :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

arda senin için hayırlı olsun

işveren ile anlaşma yapmış olsan bile bunu kağıda dökmekte fayda var unutma çıkışta mutlaka bir ibraname tutup ayrıl bu gün yüzüne gülenler rakip firmaya gidersen veya başka yerde çalışmaya başladığında sana sıkıntı çıkarabilir.

Yorum bağlantısı
Arda Merve
arda senin için hayırlı olsun

işveren ile anlaşma yapmış olsan bile bunu kağıda dökmekte fayda var unutma çıkışta mutlaka bir ibraname tutup ayrıl bu gün yüzüne gülenler rakip firmaya gidersen veya başka yerde çalışmaya başladığında sana sıkıntı çıkarabilir.

teşekkür ederim abi yarın hesabım kesilirken onuda alırım :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
hocam eğer zorlayıcı sebep yoksa hemen işten çıkamazsınız hem işçi hemde işveren ihbar koşullarına uymalıdır. ihbar süreleri firmada çalıştığınız süre ile orantılıdır.

SÜRELİ FESİH (2. Bölüm / İş Sözleşmesi Türleri ve Feshi)

MADDE 17. - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

sözleşmesiz çalışan 3 yıldan uzun bir personel nasıl istifa edebilir ?

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
sözleşmesiz çalışan 3 yıldan uzun bir personel nasıl istifa edebilir ?

zorlayıcı bir sebep var ise bildirimsiz yani hemen, yok ise 8 hafta önceden işverenine bildirmek suretiyle (genellikle noterden ispatlayıcı olduğu için) yada 8 haftalık ücreti işverene ödeyerek hemen istifa edebilir ( kanunda var ama uygulamada hiç karşılaşmadım )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel
(düzenlendi)

İşverenin işçiye uyguladığı ihbar süresi ve tazminatı tam tersi işçinin işverene karşıda yükümlülüğüdür. Bende şu ana kadar işçinin işverene ihbar süresi veya tazminatı uyguladığını görmedim ama kurumsal firmalarda çok kıritik pozisyondaki personeller için uygulanabilir. Bu nedenle işverenle bir konuştuktan sonra dilekçeni yazıp ihbar süresine gerek kalmadan ayrılabilirsin. Şu son dönemde moda olan 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün sende de mevcut ise sadece sgk dan bir yazı ile hemde tazminatınla ayrılabilirsin böylece ihbar süresinede gerek kalmaz.

düzelte; sonradan profilinde gördüm doğum tarihini muhtemelen bu konun sana vurmaz bu nedenle ilk açıklama geçerli senin için.

tarihinde Muhittin Tuncel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arda Merve
Arda hayırlı olsun yeni işin :nazar:

Teşekkür ederim sağolasın Fatih :D

Arda, hayırlısı olsun.

Teşekkür ederim İbrahim sağolasın :angry:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar, birşey sormak istiyorum, ben ssk 97 girişliyim ve bildiğim kadarıyla 15 yıl hizmet 3600 günü doldurduğumdan direk ssk dan yazı alarak ihbar ve kıdem tazminatımı alırım, buraya kadar doğru değilmi?

Şuan 5300 günüm var, 15 senedir ssk primlerim tabandan yatırılmakta, bildiğim kadarıyla dava açar maaşımın tescilinide istersem geriye dönük tüm primlerim işverenden tahsil edilecek ve nerdeyse tavana yakın primlerim olacak, tabii emekli maaşımda düzelecek, şimdi bu konuda nasıl bir yol izlemek lazım, açıkca demek istediğim, geçmiş 15 senemin şuan aldığım maaşa göre yatan prpimlerimin düzeltilmesi, istediğim an 4857 sayılı iş kanunu madde 23-e bendine göre " İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,"

iş aktimi tek taraflı fesh edebilirmiyim.

Bu arada 15 sene boyunca hiç yıllık izin kullanmadım, haftanın 7 günü sürekli 1 saat fazla mesaili çalıştım yani hafta sonu mesaimde var.

Şimdi ne yapmalıyım?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar, birşey sormak istiyorum, ben ssk 97 girişliyim ve bildiğim kadarıyla 15 yıl hizmet 3600 günü doldurduğumdan direk ssk dan yazı alarak ihbar ve kıdem tazminatımı alırım, buraya kadar doğru değilmi?

Şuan 5300 günüm var, 15 senedir ssk primlerim tabandan yatırılmakta, bildiğim kadarıyla dava açar maaşımın tescilinide istersem geriye dönük tüm primlerim işverenden tahsil edilecek ve nerdeyse tavana yakın primlerim olacak, tabii emekli maaşımda düzelecek, şimdi bu konuda nasıl bir yol izlemek lazım, açıkca demek istediğim, geçmiş 15 senemin şuan aldığım maaşa göre yatan prpimlerimin düzeltilmesi, istediğim an 4857 sayılı iş kanunu madde 23-e bendine göre " İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,"

iş aktimi tek taraflı fesh edebilirmiyim.

Bu arada 15 sene boyunca hiç yıllık izin kullanmadım, haftanın 7 günü sürekli 1 saat fazla mesaili çalıştım yani hafta sonu mesaimde var.

Şimdi ne yapmalıyım?

Öncelikle izne çıkmalısın :D

Aldığın bordrolarda maaşın düşük gösterilmiş anladığım kadarıyla, imza atmadın mı?

İzne çıkmadığını da izin belgesi veya ücret karşılığı imza ile kanıtlaması gerekir yine şirketin. Gerekirse onların da parasını alabilirsin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İş sözleşmem yok, bordro yok, hiçbir yerde imzam yok, yıllık izin falan bunlar için hiçbirşey imzalamadım, bankaya asgari tutar yatıyor ve aynı hesaba kalan maaşım elden yatıyor, bu durumda da alırım değilmi, esas mevzu ise 15 sene geriye dönük primlerimi şimdiki maaşıma göre düzelttirebilirmiyim?

Yıllık izin konusundada haklısın, 15 günde bir 1 gün izinle evdekiler yüzümü unuttu yahu :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İş sözleşmem yok, bordro yok, hiçbir yerde imzam yok, yıllık izin falan bunlar için hiçbirşey imzalamadım, bankaya asgari tutar yatıyor ve aynı hesaba kalan maaşım elden yatıyor, bu durumda da alırım değilmi, esas mevzu ise 15 sene geriye dönük primlerimi şimdiki maaşıma göre düzelttirebilirmiyim?

Yıllık izin konusundada haklısın, 15 günde bir 1 gün izinle evdekiler yüzümü unuttu yahu :)

Bordro olmaması imkansız. Sigortan yatıyorsa bordron illa olmalı. İmza konusunu bilemem. Ancak iyice araştırman gerekir.

Bir SGK uzmanı ile görüşmende fayda var.

Mesela:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...