İçeriğe Yönlendir

Arabalar Hakkında Bilmediğimiz 25 şey

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

1. Yapılan ilk arabalarda direksiyon yoktu bu yüzden de sürücüler bir hareket koluyla arabalarını çalıştırırdı.

2. New York Polis Departmanı, 1898’de aşırı hız yapan araba kullanıcılarını takip etmek için bisiklet kullanırdı.

3. İlk aşırı hız cezası 1902’de yazıldı.

4. 1916’da dünyadaki arabaların yüzde 55’i Ford modeldi.

5. Arabalardaki ilk gaz göstergeleri 1922’de kullanılmaya başladı.

6. 1923’te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtıldı. Bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunuyor.

7. İlk araba radyosu 1929’da icat edildi.

8. Buick, ilk elektrikli sinyali 1938’de çıkardı.

9. The Peanuts (Snoopy) karakterleri, ilk olarak 1957 senesinde, Ford Fairlaine otomobil reklamı için anime edildi.

10. Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasından çalar.

11. Ortalama olarak bir arabada 914 meter kadar elektrik kablosu vardır.

12. Dört sene boyunca saatte 100 mil hızla gitseniz bile Amerika’daki tüm yolları aşamazsınız.

13. Arabalardaki hava yastıkları saatte 200 milde patlar.

14. BP saniyede 3,800.00 pound k

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
nefis bilgiler...

ellerine sağlık yaman bey :)

rica ederim bu maddelerin hiçbirini bilmiyordum gerçekten bilgilendirici bir paylaşım olacağını düşündüm

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

bp ile ilgili madde hazırlandığında muhtemelen bp bugünki durumunda değildi.. şuan körfezi temizlemek için harcadığı paralar yüzünden zarardadır :bravo:

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
1. Yapılan ilk arabalarda direksiyon yoktu bu yüzden de sürücüler bir hareket koluyla arabalarını çalıştırırdı.

Afyonum patlamadı galiba. Neden bu yüzden? Çalıştırmak ve yönlendirmek arasında ilgiyi kuramadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Peugot lardaki model numarasının ortasında bulunan (sıfır) 0 da kollu marş zamanından kalma, mesela model ismi 27, öndeki marş kolu deliği ortaya gelince:

2 0 7 oluyor :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
20. Motorola’nın geliştirmeye çalıştığı ilk şey otomobiller için bir pikaptı. O sırada piyasadaki en bilinen pikap Victrola’ydı, bu yüzden de markalarının adını Motorola koydular.

İşte buna gülünür :)

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

914 metre elektrik kablosu ilginç bir rakam ama bence şuan 2 katına çıkmıştır bu rakam. :blink:

Yorum bağlantısı
Naci Özkan
Peugot lardaki model numarasının ortasında bulunan (sıfır) 0 da kollu marş zamanından kalma, mesela model ismi 27, öndeki marş kolu deliği ortaya gelince:

2 0 7 oluyor :)

çağlar abi film adamsın çok güldüm :blink:

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
kaynak nedir acaba

dün bir internet sitesinde rastladım can sıkıntısından ordan oraya geçerken inanın aklımda bile yok sitenin ismi :angry:

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ergin Ertuğrul

Dört sene boyunca saatte 100 mil hızla gitseniz bile Amerika’daki tüm yolları aşamazsınız.

4 sene boyunca durmadan ? :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Beni Salsınlar Amerikaya 4 Senede Cristof Colomb Bulamadığı Keşfedemeği heryeri keşfederim Şerefsizim :)

:rofl:

patikaları da saymışlar herhalde :)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

100 bg gücündeki bir aracı motoru yaklaşık 70 kw elektrik motorunu çevirecek güçtedir. Bu güçde bir motora denk jeneratörü bağladığınızda 25 watlık ampullerle . 500.000 nüfüuslu bir şehrin sokak aydınlatmalarını karşılarsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

trafik ışıklarından kurtulmak için köye taşınacağım.iki hafta kar ederiz hayattan. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...