İçeriğe Yönlendir

Aracın Kıç Kısmı Ve Direksiyon Sorunu

Emre Olgum

Recommended Posts

Emre Olgum

sayın ağbilerim aracımı alırken expertiz için liderler osman ustaya baktırdım

bana sadece aracın direksiyonunda boşluk olduğunu acelesi olmadığını ve bir ara söktürüp ona yollamamı ve kendisinin bu boşluğu tamir edeceğini söyledi

ancak 800 km lik yoldan sonra aracın direksiyonundan ve buna bağlı olrak önünden küt küt sesler gelmeye başladı

ikinci olarak aracı aldığımda aracın arka kıç kısmı benim boyumla aynı yüksekliğe sahipti ama son iki gündür arkadan bakınca sanrufu görür hale geldim arkası bayağı bir gözle görülür şekilde alçaldı arka amortisörlerin havalı olduğunu ve kendini otomatik ayarladığını biliyorum ama 2 gündür hiç kımıldamıyor ha bu arada aracımın kıç kısmı kalkık olduğu zamanlarda dahi aracımdan hiçbir zaman kompresör şişirme sesi gelmiyordu

1-direksiyondaki bu küt küt sesler direksiyondaki boşluktan mıdır

2-aracımın arka kıç kısmının durup dururken alçalması ve 2 gündür hiç yükselmemesi neden kaynaklanmış olabilir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bagajda düğmesi vardır,bununla oynayan oldu mu? Ses sebebi fazlaca fazladır, ne söylense boş.

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

ama dediğim gibi aracımın arkası normal iken bile yani inip kalkarken bile hiç bir kompresör ve hava sesi gelmiyordu

şimdi bu durumda iken bile özellikle araç çalışırken ve stop durumunda iken bile kontrol ettim herhangi bir yırtık ve hava kaçırma sesi yok araç bir tarafa yatık bile durmuyor dümdüz ve konforda da bir eksilme yok maşallahı var ama yükselmiyor işte

hayır çağlar bey aracı alırken özellikle baktım bagajdaki o düğme on konumunda yani off değildi ve kimse o düğme ile oynamadı

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas
sayın ağbilerim aracımı alırken expertiz için liderler osman ustaya baktırdım

bana sadece aracın direksiyonunda boşluk olduğunu acelesi olmadığını ve bir ara söktürüp ona yollamamı ve kendisinin bu boşluğu tamir edeceğini söyledi

ancak 800 km lik yoldan sonra aracın direksiyonundan ve buna bağlı olrak önünden küt küt sesler gelmeye başladı

ikinci olarak aracı aldığımda aracın arka kıç kısmı benim boyumla aynı yüksekliğe sahipti ama son iki gündür arkadan bakınca sanrufu görür hale geldim arkası bayağı bir gözle görülür şekilde alçaldı arka amortisörlerin havalı olduğunu ve kendini otomatik ayarladığını biliyorum ama 2 gündür hiç kımıldamıyor ha bu arada aracımın kıç kısmı kalkık olduğu zamanlarda dahi aracımdan hiçbir zaman kompresör şişirme sesi gelmiyordu

1-direksiyondaki bu küt küt sesler direksiyondaki boşluktan mıdır

2-aracımın arka kıç kısmının durup dururken alçalması ve 2 gündür hiç yükselmemesi neden kaynaklanmış olabilir

Emre kardes,sesin direksiyondan geldiginin tam ve dogru tespiti ne sekilde yapildi ?arac kalkik iken mi yoksa yerdemiydi?cünkü direksiyonu etkileyebilecek (rot baslari+rot cubuklari) asinmalar sözkonusuda olabilir hatta ve hatta ( TR de)yastik diye tabir ettiginiz JOINT Balls larin eskidiklerinde de buna benzer ses yapma görülür..

Arka süspansiyonun (Air Ride) calisip calismadigini en basit arkaya birinin oturmasiyla gözlemleyebilirsin,;Bagajda (soldaki bölmede kapagin arkasinda)salter durumu ne ?acik kapali ??eger sistemde hata var ise ön gösterge panelinde ikaz isigi yanar ,ilk önce aracin yerde iken kontrol edebileceklerini yazdim...gerektiginde öneriler ve kücük tüyolarin devami gelecektir :rofl:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Genelde lifte kaldırılırken o arka bagaj sol tarafındaki şalter aç/kapa düğmesini kapamak unutuluyor. Air ride motoru cazır cuzur çalışıp duruyor sonra sorun vermeye başlıyor. O kadar tamircime söylediğim halde bile unutuyorlar, onun için başında ben bekliyorum :D Hop aç hop kapa yapıp duruyorum :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz

Tam bilmiyorum sistemi ama acaba Range Rover lardaki gibi beyin problemi olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas
Tam bilmiyorum sistemi ama acaba Range Rover lardaki gibi beyin problemi olabilir mi ?

Özgür kardes Air Ride konusunda bizim araclar beyinsiz :crazy: ..Hakan kardesin dedigi gibi kaldirilirken bahsedilen husus genelde unutuluyor,kaldirac cubugunun yanindaki körük olayina bi gözatilmali derim ..baglantisi kaldirilirken cikmis olabilir

Yorum bağlantısı
Yiğit Hakan Ünlü

Sesler rot kafalarından olabilir.Viraj demir lastiklerini değiştirin,glasörlüklere yağ basın.

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

şimdi arkadaşlar direksiyondaki boşluktan gelen ses diyorum çünkü aynı ses direksiyonu çok az sağ sol yaptığımda da geliyor küt küt diye bu sesler araç kalkmamaya başladığında başgöesterdi

arka amortisörlerin kalkmama durumundan da sanki bir gün önce aracın gösterge panelinde kırmızı bir daire içinde araç resmi ve aracın üzerinde çizgi olan bir işaret çıktı bu ışık genelde aracın kapıları açık iken olduğu için ben kilitle ilgili bir uyarı ışığı sandım

ve arkadaşlar aracı aldığım günden beri bagajdaki o düğme hep on konumunda hiç off a alınmadı çok eminim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Göstergedki o işaret, arkadaki tuşun Off olduğunu veya amortisörde arıza olduğunu haber verir.

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

peki bu amortisörlerde sorun olsa yinede arka amortisörlere hava basılması gerekmez mi

şu an arka amortisörlerden araç çalışırken ve stop haldeyken hiç kompresör sesi gelmiyor

ve de aracın amortisörleri yükselip alçalırken bile yani sağlamken bile hiç ses gelmiyordu ama kalkıyordu

garip olan bu değil mi

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

bu arada o dediğim işareti gözlerim bozuk olduğu için ben yanlış görmüşüm

kırmızı bir daire yuvarlak içinde üzerinden kırmızı bir çizgi geçen anahtar işareti imiş

yani kırmızı yuvarlağın içinde araç resmi değil anahtar resmi varmış

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

bugün bir ustaya gittim ve direksiyondaki sesin neden kaynaklanıdğını sordum

aracın altına yattı ve rot kolları ile rot başlarının değişmesi gerektiğini söyledi

ben bugün bir yerden buldum ama fiyat yüksek geldi

rot başları 115*2=230 rot kolları 125*2=250 toplamda 470 tl tutuyor dedi

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

eger takma fiyatiyla verilen fiyatsa normal sayilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...