İçeriğe Yönlendir

Motor Temizleme Katkı Maddesi

Hüseyin Dönmez

Recommended Posts

Hüseyin Dönmez

arkadaşla bu gün reno servisine gittim.orada bi broşur vardı motor temizleme katkı maddesinianlatıyor bu nederece etkili bilmiyorum ama .şunlardan bahsediyor:

özellikleri:

-yağ değişimi yapılırken motorun iç yüzeyinde yapışmış partikül ve kirleri sökerek motorun içini temizler.

-piston üzerindeki segmanların kurumlarını sökerek motoru kompresyona uygun hale getirir.

-motora yeni konulacak yağın kalitesinin korunmasını sağlar.

-eksozdan çıkacak duman yoğunluğunu azaltır.

-motor ömrünü uzatır.

-motorun çalışmasını kolaylaştırır.

nerede kullanılır:

benzin,dizel ve lpg tüm motorlarda kullanılır.katalizöre hiçbir etkisi yoktur.

bu ürünün faydaları:

-motorun performansını artırır.

-motor yakıt tüketimini azaltır.

-morun ilk marşta rahat çalışmasını sağlar.

nasıl kulanılır.

-motor soğutma fanı 2 kez devreye girinceye kadar motoru rölantideçalışmasını sağlayınız.

-motoru durdurup 1şişe temizleme ürününü yağ karterine boşaltın.

-motoru çalıştırın ve 15 dakika süreyle rölantide çalıştırın(kesinlikle gaz pedalına basmayın devri yükseltmeyin.)

-motor yağını boşaltın filitreyi değiştirin ve yeni yağı koyun.

fiyat 35 tl.

benim aklıma yattı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir tek o serviste mi satılıyor, yoksa tüm servislerin ortak katı maddesi mi buna bakın !

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dönmez
Bir tek o serviste mi satılıyor, yoksa tüm servislerin ortak katı maddesi mi buna bakın !

mais. reno amblemi var üstünde sanırım hepsine göndermişlerdir.bi tarayıcım olsaydı broşurtu tarayıpkoyacaktım.bi netten bakayım bakalım bulabilecekmiyim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Senin maslak'taki eski tükanda göstermiştim abi.

Tüm renault servislerinde var.

Yorum bağlantısı
Okan Duran

Daha 2 gün önce wurth den mazot katkısı ile beraber aldım. Yağ değişim zamanını bekliyorum. Biraz araştırdım pek bir zararı yok gözüküyor. Zaten motorun içinde max 10 dk durması önerilmiş. Wurth un sitesinde motor iç temizleyici olarak görüp inceleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bursa Ford Otokoç'tada müşteriye bildirilip istediği doğrultusunda kullanıluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Daha 2 gün önce wurth den mazot katkısı ile beraber aldım. Yağ değişim zamanını bekliyorum. Biraz araştırdım pek bir zararı yok gözüküyor. Zaten motorun içinde max 10 dk durması önerilmiş. Wurth un sitesinde motor iç temizleyici olarak görüp inceleyebilirsiniz.

Bende bir dahaki değişimde kullanacağım, pek değil hiç zararı olmaması lazım.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Arkadaşlarla konuşurken bu tarz motor temizleyici, bakımı vb işlere yarayan katkı maddelerinin işe yarayıp yaramadığı konusunda fikir birliğine varamadık. İnternetten araştırdığımda motorsilk vb birçok katkı veya temizleyici ürüne rastladım. Ama ne yapılacağı konusunda herhangi bir sonuca ulaşamadım. Genelde motor bakımında eski araçlara sahip olanlar her üründen memnun. Ama aracı daha yeni (5 yaşa kadar) olanlar pek fark gözlemlemediklerini yazmışlar. İşe yarayıp yaramadıkları biraz havada kalmış.

Dün başka bir arkadaşlar konuşurken motorsilkten bahsetti. 08 model bir opel astra hb 90 HP dizel aracı varken araç yüklü iken(4 yolcu + bagaj) yokuşlarda aracı tıkanıp kalıyormuş. Bu ürünü kullandıktan sonra aracın performansında iyileşme olduğunu söyledi. Bu aracı sıfır almış.

Bende karar vermedim. Kullansam mı? kullanmasam mı? Özellikler bor katkılı olan bakım ürünlerini hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benim fikrim şu.

Ürün çok uçuz değil ve 35 TL. 4 Llitre motor yağı ise 60 TL.

O ürünü kullanmak yerine yağ değişim sürenisi 10binden 7bin km'ye düşürün. 1 yılsa 10 aya düşürün. Yağın içinde zaten birçok deterjan dediğimiz temizleyici vs katkı maddeleri var.

Motor ömrünün ve temizliğinin can damarı yağdır. Normalden 2000 km önce değişimi bile motorda birçok iyileşmeye neden olur.

Bence o katlı 100.000 km üzreri motorlarda kullanılmalı. O km'ye kadar düzenli yağ değişimi yapıldıysa zaten motor çok fazla kirlenmeye fırsat bulamaz.

Hiç katkısız temizleyicisiz 300 400bin km'ye kadar sağlıklı giden dizel ve benzinli motorlar var.

Babamın çalıştığı şirkette kullandığı fiorino var. Karışık şöförler kullanıyor. 170 bine geliyor. Şirkette arabayı pek önemsemiyor ve bakımlar rasgele yapılıyor. Bırakın temizleyiciyi bazen yağ değişimi 20000'e kadar uzuyor ve ben bu arabaya şaşıyorum. Sıfır km'den beri takip ediyorum. 170binde bile performans kaybı yok. Okadar iyi çekiyorki sanki km geçtikce açılıyor. Motora daha anahtar değmedi. Turboda içinde. Nasıl kullanıırsa kullanılsın stop ederken beklenmiyor. Motor soğuk sıcak farketmez basılıyor ama tık yok... ilginc.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Arkadaşlarla konuşurken bu tarz motor temizleyici, bakımı vb işlere yarayan katkı maddelerinin işe yarayıp yaramadığı konusunda fikir birliğine varamadık. İnternetten araştırdığımda motorsilk vb birçok katkı veya temizleyici ürüne rastladım. Ama ne yapılacağı konusunda herhangi bir sonuca ulaşamadım. Genelde motor bakımında eski araçlara sahip olanlar her üründen memnun. Ama aracı daha yeni (5 yaşa kadar) olanlar pek fark gözlemlemediklerini yazmışlar. İşe yarayıp yaramadıkları biraz havada kalmış.

Dün başka bir arkadaşlar konuşurken motorsilkten bahsetti. 08 model bir opel astra hb 90 HP dizel aracı varken araç yüklü iken(4 yolcu + bagaj) yokuşlarda aracı tıkanıp kalıyormuş. Bu ürünü kullandıktan sonra aracın performansında iyileşme olduğunu söyledi. Bu aracı sıfır almış.

Bende karar vermedim. Kullansam mı? kullanmasam mı? Özellikler bor katkılı olan bakım ürünlerini hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Yeni arabalarda bu maddeleri düzenli olarak kullanırsan fark olmaz, 5 sene sonrada araban ilk günki gibi kalır, 5 sene hiç kullanma, sonrasında kullan o zaman farkı anlarsın, düzenli kullanımda 1 senelik aracın nasılsa 10 senelik aracında başka sorun çıkmadığı takdirde aynı kalır, yani koruyucu etki yapar bu mazot katkısı ve motor içi temizleyici, alacaksan Wurth gibi kaliteli olanlarını al, servislere fazla inanma, genelde sadece ticari açıdan bakıyorlar, o yüzden sattıklarıda genelde dandik şeyler oluyor, işten anlayan servislerde zaten çok az memlekette, astra' ya gelince, zaten o araba boş kende 90lık motorla çekmiyorki doluyken üstelik rampada çeksin.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt
Benim fikrim şu.

Ürün çok uçuz değil ve 35 TL. 4 Llitre motor yağı ise 60 TL.

O ürünü kullanmak yerine yağ değişim sürenisi 10binden 7bin km'ye düşürün. 1 yılsa 10 aya düşürün. Yağın içinde zaten birçok deterjan dediğimiz temizleyici vs katkı maddeleri var.

Motor ömrünün ve temizliğinin can damarı yağdır. Normalden 2000 km önce değişimi bile motorda birçok iyileşmeye neden olur.

Bence o katlı 100.000 km üzreri motorlarda kullanılmalı. O km'ye kadar düzenli yağ değişimi yapıldıysa zaten motor çok fazla kirlenmeye fırsat bulamaz.

Hiç katkısız temizleyicisiz 300 400bin km'ye kadar sağlıklı giden dizel ve benzinli motorlar var.

Babamın çalıştığı şirkette kullandığı fiorino var. Karışık şöförler kullanıyor. 170 bine geliyor. Şirkette arabayı pek önemsemiyor ve bakımlar rasgele yapılıyor. Bırakın temizleyiciyi bazen yağ değişimi 20000'e kadar uzuyor ve ben bu arabaya şaşıyorum. Sıfır km'den beri takip ediyorum. 170binde bile performans kaybı yok. Okadar iyi çekiyorki sanki km geçtikce açılıyor. Motora daha anahtar değmedi. Turboda içinde. Nasıl kullanıırsa kullanılsın stop ederken beklenmiyor. Motor soğuk sıcak farketmez basılıyor ama tık yok... ilginc.

Gerçekten ilginç, fiorino...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Yeni arabalarda bu maddeleri düzenli olarak kullanırsan fark olmaz, 5 sene sonrada araban ilk günki gibi kalır, 5 sene hiç kullanma, sonrasında kullan o zaman farkı anlarsın, düzenli kullanımda 1 senelik aracın nasılsa 10 senelik aracında başka sorun çıkmadığı takdirde aynı kalır, yani koruyucu etki yapar bu mazot katkısı ve motor içi temizleyici, alacaksan Wurth gibi kaliteli olanlarını al, servislere fazla inanma, genelde sadece ticari açıdan bakıyorlar, o yüzden sattıklarıda genelde dandik şeyler oluyor, işten anlayan servislerde zaten çok az memlekette, astra' ya gelince, zaten o araba boş kende 90lık motorla çekmiyorki doluyken üstelik rampada çeksin.

+1 aynen katılıyorum.

Bunun haricinde yağa karıştırılan ve kullanılan bor vs. yağ katkıları hiç bir işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ayhan fiorino yu anlatmış bizim şirkette de 2005 clio symbol var şu an 160 000 km de son 2 aya kadar deposuna hiç euro dizel girmedi hiç bir zaman turbo kullanımına dikkat edilmedi uzun yolculuklarda gaz pedalı hep dip kullanıldı soguk havalarda motoru ısıtmak için hiç beklenmedi ancak bakımları 15.000 km de bir yetkili serviste yapıldı inanın taş gibi çekiş gidiş mükemmel ilginç.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • 5 hafta sonra...
Tamer Taban

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-multipower-motor-ici-temizleme-katkisi-bor-katkili-snt-den-96569329/detay/

bende 3 hafta önce yağ değişimi yaptım, usta istersen motor temizleme katkısı koyalım dedi. linkteki ürün, güvenemedim ve koydurmadım. bi fikri olan varmı bu ürün nasıldır. aracım 101 binde bir dahaki yağ değişiminde yaptırsam mı? würth iyi biliyorum ama ustanın elinde bu linktekinden var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ustamın birisi kullanıyor.. diğeri... Ne gerek var diyor...

Benim görüşüm, eğer bloğa yapışan pislikleri çözüp yağa karıştırıp, yağla birlikte atılmasını sağlıyorsa işe yarar bir şeydir ancak...

Bu ürünlerin hangisine güveneceğiz.. Testleri var mı.. ?

Mesela linkini verdiğiniz ürün.. Bu ürünün borla ne alakası var.. Şahsen, bir cümlede bor kelimesi geçiyorsa o cümleyi yazılmamış sayıyor ve oradan uzaklaşıyorum.. Zerre kadar güvenim kalmadı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kullanacak olsam sanırım sadece wurth ürünü kullanırdım ben.En azından kalitesini bir nebze ispatlamış bir marka.Benim de aklımda ama cesaret edemedim daha kullanmaya :unsure2:

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

2001 focusuma yağ değişimi esnasında Berner'in ürününü kullandım. yağ değişimi yapılalı 7000 km olmuştu fakat 1 yılı dolmuştu yağın rengi temiz ve sarı tondaydı . iş yerinde bir afiş vardı bernerin ustaya sordum kullan bir sıkıntı çıkarmaz dedi aldık bir kutu 35 tl motora koyduk 5 dk. çalıştırdıktan sonra ustanın yanına geldim merakla bekliyorum ne olacak tapayı açtık ki simsiyah su gibi akışkan bir sıvı berbat bir tortu .aracım 119000 km de şuan :crazy: :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2001 focusuma yağ değişimi esnasında Berner'in ürününü kullandım. yağ değişimi yapılalı 7000 km olmuştu fakat 1 yılı dolmuştu yağın rengi temiz ve sarı tondaydı . iş yerinde bir afiş vardı bernerin ustaya sordum kullan bir sıkıntı çıkarmaz dedi aldık bir kutu 35 tl motora koyduk 5 dk. çalıştırdıktan sonra ustanın yanına geldim merakla bekliyorum ne olacak tapayı açtık ki simsiyah su gibi akışkan bir sıvı berbat bir tortu .aracım 119000 km de şuan :crazy: :crazy:

Forum için geçerli olan kurallar, imza bölümü için de geçerlidir Rasim Bey.. Bu sebeple imzanızı kaldırdım.. Uygun fontlarla yeniden yazabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Würth olanını kullandım yetkili serviste yağ değişimi hemen öncesinde sıcak yağa konuldu araba 10dk rölantide çalıştı sonra yağı değişti. Bilmiyorum ben bir fark göremedim sanırım bizim göremeyeceğimiz farkları sağlıyor. Servis müdürü de ürünü görünce bundan bizde sipariş ettik gelecek 1 haftaya kadar dedi.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ben kullandım, bu temizleme işi uzun km. lerde bir yapılır, her bakımda değil, ayrıca servislerde özel makinasıda var, dediğim gibi sıklıkla yapılmaz, mesela 100 binde bir, bu madde sık kullanımda içerdeki keçelere vs. zarar verir diyorlar, bunların genel amacı ya uzun süre gecikmeli bakım yapılmış motorda, ya uzun süre yağ değişmemiş ve yağda çamurlaşma olmuş motorda yada tamir rektefe gibi işlemlerden geçmiş motorda işlem sonrası son temizlikte kullanılır, öyle bakımı aksatılmayan, 10 bin km. de bir kaliteli yağ ile değilip kullanılan motorda gereksiz, zaten yeni  yağı koyduğunuzda dizel de bile hemen kirlenmediğini görürsünüz, buna göre kullanın arkadaşlar, bu ürünün asıl amacı her bakımda yada sık kullanmak değil, tamirat sonrası yada bakımı sürekli geciken yağı kötüleşen motorda oda uzun aralıklarla kullanılır.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Süleyman Kaya

Yeni konu açmadan buradan sorayım. Aracımda hep castrol kullandım şimdi 230000 kmde f2 tdci. Bu bakım motula geçeyim diyorum würthün motor içi temizleyicisini kullansam iyi olurmu? Enjektörlerede etkisi olabilir mi? ilk çalıştırmada motor ısınana kadar vuruntu oluyor (ustam enjektördendir dedi) karbon temizliğide yapılmadı şimdiye kadar! Yada enjektör temizleyici katkı sonrası depo bitince motor temizleme katkısı ile bakım gibi mi yapsam?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
29 dakika önce, Süleyman Kaya yazdı:

Yeni konu açmadan buradan sorayım. Aracımda hep castrol kullandım şimdi 230000 kmde f2 tdci. Bu bakım motula geçeyim diyorum würthün motor içi temizleyicisini kullansam iyi olurmu? Enjektörlerede etkisi olabilir mi? ilk çalıştırmada motor ısınana kadar vuruntu oluyor (ustam enjektördendir dedi) karbon temizliğide yapılmadı şimdiye kadar! Yada enjektör temizleyici katkı sonrası depo bitince motor temizleme katkısı ile bakım gibi mi yapsam?

Motul'ün kalitesi tartışmasız, ancak Alfa'cı arkadaşlar dizelde Motul'ün daha sesli çalıştığını söylüyorlar. Bence Liqui Moly alternatifine bakabilir ya da çok daha kolay bulunan Mobil 1 ESP 5W/30 kullanabilirsiniz TDCi motorda.

Yağ türü değişeceği için katkı kullanmanızda fayda var normalde ama 230.000'deki motorun içinde eğer çamurlaşmış yağın tıkadığı yerler varsa onları da çözecektir bu katkı, o tarafını bilerek kullanmalısınız, yine KM'ye bağlı olarak ben olsam katkıyı koyar, 10 dk rölantide çalıştırıp yağı döker, yeni yağı koyar, bir süre yeni yağla çalıştırdıktan sonra onu da boşaltıp tekrar doldururdum.

Mantığı şu, 230.000 km'de bir dizel motorunuz var, ek olarak Castrol'ün çok çamurlaştığı, kalıntı bıraktığı söyleniyor, bunlar birleşince katkıyı koyup boşaltsanız bile katkının çözdüğü ama karterin dibinde kalan kalıntılar olacaktır. İkinci yapacağınız yağla yıkama işleminde bunları da boşaltmış olursunuz. İçim komple rahat olsun diyorsanız karteri de söktürüp temizletebilirsiniz ondan sonra, titizliğin sonu yok. :) 

Yağı da Hepsiburada'da kampanya oluyor genelde, uyguna alabilirrsiniz.

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-uretim-yili-2018-p-OTYAGMBL0003

Liqui Moly'nin Ford yağı da budur. https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-special-tec-f-5-litre-3853

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...