İçeriğe Yönlendir

18 Mart Çanakkale Zaferi

Fatih Çalıkuşu

Recommended Posts

İbrahim Fındıklı

Allah mekanlarını Cennet eylesin, güzel vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin...

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)

''Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor;Bir Hilal Uğruna Ya Rab Ne Güneşler Batıyor''

:):D:)

Çanakkale içinde aynalı çarşı

ana ben gidiyom düşmana karşı...

Çanakkale'ye sayısızca gittim gene bıkmadan yılmadan giderim... Emmi böyle bir organizasyon bence yapmamız lazım elimden geleni de yapabilirim bunun için...

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
''Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor;Bir Hilal Uğruna Ya Rab Ne Güneşler Batıyor''

:):D:)

çanakkaleye sayısızca gittim gene bıkmadan yılmadan giderim... emmi böyle bir organizasyon bence yapmamız lazım elimden gelenide yapabilirm bunun için...

Her duyduğumda her okuduğumda tüylerim diken diken olur bu mısralarda..

organizasyon için +1

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Allah Rahmet eylesin, Nur içinde yatsınlar.

2007 de üyesi olduğum bir forum sitesi için hazırlamıştım. umarım beğenirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tüm şehitlerimizden Allah razı olsun, bende 3 kez gidip ziyaret etme imkanı buldum dedem ve arkadaşlarının kabirlerini...Ruhları şad olsun...

Çanakkale'de yapılacak bir organizasyonda bir Gelibolu'lu olarak; Barınma, ulaşım, rehberlik konularında tüm imkan ve çevremi kullanabilirim.

Verilecek her türlü göreve de hazırım.

Bizi de düşündüren konu buydu Mustafa, şimdi olur bu iş... :birthday:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Havalar düzelsin gerçekten organizasyon yapmak lazım, ben şimdiden gelirim bile diyebilirim :birthday:

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Nisan sonuna doğru çok güzel olur oraları ne hava çok soğuk ne çok sıcaktır rahat rahat gezilir doğanın canlanmaya başladığı zamanlar bir başka güzelliktir... bende gelirim derim İnşallah yaparız :birthday:

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Allah Rahmet eylesin, nur içinde yatsınlar. Çok gitmek istiyorum bende inşallah oraları görmek nasip olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Nisan'ın ilk haftası rutin Karadeniz Lipton bakımlarım var. Sakın ilk hafta filan yapmayasınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Nisan'ın ilk haftası rutin Karadeniz Lipton bakımlarım var. Sakın ilk hafta filan yapmayasınız.

En erken Mayıs başı... Merak etme sen..

Çay getir Lipton'dan :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
En erken Mayıs başı... Merak etme sen..

Çay getir Lipton'dan :p

Abi bu organizasyonu biraz büyük düşünelim eşli çoluk çocuk hep beareber.Tabi bunun için havaların en güzel olduğu Mayıs sonu Haziran başı gibi planlama yapılsa çok iyi olur.

Emmi hatta şimdiden bir konu açalı " Emmi bizi Çanakkale'ye götür" diye oradan konuşalım tarih, organizasyon hepsini oradan detaylı konuşalım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğer gidersek tam kadro giderim zaten. Bu iş et yemeye benzemez. Çocukların görmesi bilmesi için ideal olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
abi bu organizasyonu biraz büyük düşünelim eşli çoluk çocuk hep beareber. tabi bunun için havaların en güzel olduğu mayıs sonu haziran başı gibi planlama yapılsa çok iyi olur.

Kesinlikle katılıyorum... Aksi mümkün değil zaten.. Çanakkaleye yalnız gitmek istemem..

Eğer gidersek tam kadro giderim zaten. Bu iş et yemeye benzemez. Çocukların görmesi bilmesi için ideal olur.

Gerekirse aç kalırız.. :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Kesinlikle katılıyorum... Aksi mümkün değil zaten.. Çanakkaleye yalnız gitmek istemem..

Gerekirse aç kalırız.. :p

+99

ben aç kalmaya razıyım :D

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ruhları Şad mekanları Cennet olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Elbet bizim köyde buluruz birşeyler, domates, biber, salatalık, karpuz, kavun

bir teneke Ezine peyniri aldık mı herkese yeter evvel Allah ;)

Hımm.. Tamamdır... :D

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Rehber desteği ile yapılacak organizasyon kaçırılmaz fırsat olur.

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Böyle bir organizasyonda toplu taşıma aracı temin edebilirim.Tarih ve katılım sayısı belirlensin yeter.

Tartışma konusu olmasını kesinlikle istemediğim bir mesele(organizasyon gerçekleşirse daha detaylı konuşuşacağımız anlayacağımız);

Çanakkale harbinde bir ordu iki kolordu ve sayısını net bilmediğim fırka lala(tümen) girdik(yanlışım varsa düzeltin).M.Kemal ATATÜRK bu fırkalardan birinin komutanıdır,yani bazılarının dediği gibi Başkomutan değildir.Şimdi lütfen Atatürk düşmanı ilan etme kolaylığına kaçmasın kimse çünkü kesinlikle hiç bir yorum ya da imada bulunmak değil niyetim.

M.Kemal ATATÜRK bu savaşta önemli bir rol almışmıdır?=evet hemde çok çok önemli..

Bu galibiyeti sadece M.Kemal ATATÜRK'e mal eden ve O bu savaşın Başkomutanıydı diyenlere dilim döndüğünce bişeyler söylemeye çalıştığımda aldığım ilginç tepkilerden sonra samimiyetinize inanarak size yazmak istedim.Bu aşırı tepkiler sizce Atatürk'e yarar mı sağlar?, zararmı?

Bu meseleyi burada değil de organizasyon gerçekleşirse yüzyüze olay yerinde tartışmak değerlendirmek buluşmayı da dolu hale getirir.

Saygılarımla..

Not:Bu konunun ne alakası var diyenlere;sayısız vatandaşımız M.Kemal ATATÜRK'ü Çanakkale harbinin başından sonuna Komutanı biliyor(şaka değil).

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Ben de baş komutan olarak biliyordum. Çok ilginç değil mi , kendi başlattığı mücadeleye baş komutanlık etmemesi ? Gündüz abi hakikaten merak ettim bu durumu. Buluşmayı gerçekleştirip detaylıca öğrenmek isterim.

Ufak bir notta ben ekleyeyim. Atatürk olsaydı bugünkü '' Atatürkçü'' lere ne derdi merak etmiyor değilim. :good1:

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Mustafa kardeş makaleyi sonuna kadar okudum,bu makalede M.Kemal ATATÜRK'ün destanı anlatılmakta,ben bu destanı inkar etmedim ki!Çanakkale harbi diye bir destan yazıldı ve bu destanın içinde sayısız kişisel destanlar yazıldı.

Tekrar söylemem gerekirse ben tartışma başlatmak istemiyorum,benim söylemek istediğimle sizin söylemek istediğiniz aynı şeyler değil,gelin şu organizasyonu yapalım orada gördüklerimizle yüzyüze tartışalım sorularımıza cevapları beraber bulalım,lütfen burada tartışmayalım zaten korkarak açtım konuyu :) .

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Gelibolu kömür limanı var bilirsiniz,yaz aylarının hafta sonları her boş kaldığımda oradayım,dalışa geliyoruz.Neredeyse ben de Çanakkale'li oldum :) .

Mutlaka buluşalım kardeş.

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Yıldızları parlatalım bence,ben de üç tane var.Hatta organizasyona Kömür'ü de dahil edelim , çadır keyfi müthiş oluyor böylece otel masrafından yırtarız.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tartışmaya gerek yok arkadaşlar, elbette bu zafer bir kişiye mal edilmez, ama Atatürk olmasaydı kazanılmasıda imkansız olucaktı sanırım, Atatürk 19. Tümen komutanıydı ama Anafartalar Grup komutanlığıda yaptı, denildiği gibi bu Ordu komutanlığıda demektir.

Esas olay şu. Mustafa Kemal savaşın en kritik anlarında doğru hamleler yaparak kazanımı sağlayan sonuçların mimarı oldu, her önemli ve yapılması gereken hamleyi önceden görerek hareket etti, bir Tümen' le 3 cephede savaşarak düşmanı bozguna uğrattı, diğer komutanların göremediği şeyleri görerek sonuca gitti, buna aziz ordumuzun korkusuz askerlerininde tereddütsüz emre itaati ve inancıda eklenince imkansızı başardık.

Mustafa Kemal öyle anlarda müdahele ettiki diğerlerinin yaptıkları hatala bile zararsız hale geldi.

Böylesi bir savaşta elbette kişisel destanlarda yazılacaktır, ama esas olan işin özünü anlamak, kenetlenmiş, ölümü göze almış bir ordu ve son derece yetenekli bir Komutan, bu ikisi olmadan kazanmak imkansız, olay bu, gerisi hikaye.

Atatürkün kendisi bile şunları söylemiş:

Atatürk, Çanakkale Savaşlarına ait anılarını anlatırken Bombasırtı’na ayrı bir önem vermiş, Mehmetçiğin oradaki kahramanlığını ve inancını şöyle ifade etmiştir: “Biz kişisel kahramanlıklarla uğraşmıyoruz. Yalnız size, Bombasırtı olayını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe sekiz, on metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulamamacasına düşüyor, ikinci siperdekiler onların yerine geliyor, fakat ne kadar imrenilecek bir soğuk kanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz?.. Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini de biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok… Okuma bilenler Kuran’ı Kerim okuyor ve Cennet’e gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

İşte olay bu, orada savaşan tüm askerlerimizin çabası ve iyi bir komutanın yönetimi, başka anlamlar çıkarmak son derce yanlış ve gereksiz.

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Yok kardeş aslında biz tartışmıyoruz aynı şeyleri söylüyoruz,tekrar söylemem gerekirse bir çok insan Atatürk'ü başından sonuna Çanakkale harbinin başkomutanı olarak biliyor.Yok yanlış biliyorsunuz öyle değil dediğimde Atatürk düşmanlığı ile suçlanıp şaşırdığım için ve sitenin samimiyetine binaen burada da bu yanlışa düşülmemesine dikkat çekmek istedim.Bir de bu yanlışta ısrarın Atatürk'e zarar mı fayda mı getireceğine cevap aradım.Yoksa Çanakkale harbini değerlendirecek akademik bilgiye ve yeterliliğe sahip bir insan değilim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...