İçeriğe Yönlendir

Lpg Tüketimi

Murat Akalın

Recommended Posts

Murat Akalın

arkadaşlar iyi günler.yaklaşık 20 gün önce 2001 model 2,0 mondeo aldım.yeni kasalardan.uzun yolda yol bilgisayarının verilerine göre benzin ile yaklaşık 30-35 kuruş arası yaktı arabam.tabi yol bilgisayarı ne kadar doğru gösteriyorsa. yaklaşık 10 gün öncede lpg taktırdım aracıma. gasitaly marka kit.italyan olup hiç bir sıkıntı çıkarmayan bir kit olduğunu söyledi ustada. birkaç sorum olacak.daha önce açıkçası hiç lpg li araç kullanmadım. 1- depomu fulledim.ve yarısı şehir içi yarısı şehir dışı olarak yaklaşık 275 km gittim.tek ışık yanıyor şu anda lpg göstergesinde . ve maksimum 25-30 km daha gider gibi geliyor bana.yani bir depo ile 300 km. bana açıkçası biraz fazla geldi yakıt.depom 42 lt bu arada.şu an yeni olduğu içinmidir fazla yakması.acaba ilerde bu yakıt düşermi acaba. konuştuğum birkaç arkadaş kışın en soğuk havada bile 23 ila 27 kuruş arası yaktığını söylemişti.uzun yokda sıcak havalarda bu değer 17-18 krş a kadar düşüyor demişti. acaba benim kitimdemi bi sıkıntı var.ayrıca geçen hafta lpg depomu fullediğimde yaklaşık 30-35 liralıkta benzin koydum aracıma .yok bilgisayarında menzil olarak 135 km gösteriyordu o anda.dün bu menzil 70 km yi gösteriyordu.yaklaşık uzun yolda 120 km yok gittim.menzil sıfıra indi.ve sabahta aracımı çalışıtırdığımda menzilde bi değişiklik olmadı.hala sıfır yani.benzin ibreside çeyrekten dibe indi.acaba benim aracımda benzin tüketimide varmı. 2- lpg li mondeo sahipleri ile görüştüğümde performans açısından hiçbirşey hissetmezsin dedi.ustada aynısını söyledi bana.ama bende benzinli gitmesi ile gaz ile gitmesi arasında bariz fark var.benzinde gaza basınca resmen koltuğa yapıştırıyor. ama gazda daha ağır hızlanıyor araba.ayrıca çalışmasındada benzine göre daha hırıltılı.sanki dizel araç gibi bi hırıltı var.bunlar normalmidir acaba.yoksa ilerde düzelirmi. ustada bana 1000 km bi geçsin ondan sonra tekrar araca bakacağız dedi.bağayı bi uzun oldu ama kullanan arkadaşlar beni bilgilendirirse çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman
(düzenlendi)

aracın motoru ısınana kadar benzin safiyatı olabilir.. birde burada bu konuyla ilgili bir başlık var.. sorularınıza cevap bulabilirsiniz. bulamazsanız zaten tecrübeli arkadaşlar size yardımcı olacaklardır..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/2004-Monde...amp;mode=linear

tarihinde Mustafa Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Depoda benzin az ise, menzil lpg'de de düşer.. Bunun düzelmesi için en az çeyrek depo benzin almalısınız.. Benzin deponuz yarım depoya yakın dolu olursa menzil göstergesinde hata görmezsiniz..

Benzinininz bitmemiş göstergeniz yanılmıştır..

Lpg tüketim anlatımınızı anlamadım..

Lpg deposunu tamamen bitirin, bittikten sonra doldurun ve yine aynı şekilde bitirince, son aldığınız lpg ile kaç kilometre yol gittiğinize bakın..

Bunun dışındaki testler yanıltır..

Lpg gösterge ışığına takılmayın, hiç biri doğruyu göstermez..

Motorunuzdaki ses zamanla düzelmeyecektir..

Performansınız zamanla artmayacaktır.

Lpg'cinize gidin, kalibrasyon ayarlarını yeniden yapsın...

Bir de şunu takip edin ve sonuçları paylaşın...

Düz bir yolda sabit gazla lpg ile giderken, anlık yakıt tüketimini gözlediğiniz esnada benzine geçin, tüketim göstergesi değişecek mi, ne yönde değişecek, kaçken kaç olacak bunu da yazarsanız biraz daha bilgi verebiliriz..

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
arkadaşlar iyi günler.yaklaşık 20 gün önce 2001 model 2,0 mondeo aldım.yeni kasalardan.uzun yolda yol bilgisayarının verilerine göre benzin ile yaklaşık 30-35 kuruş arası yaktı arabam.tabi yol bilgisayarı ne kadar doğru gösteriyorsa. yaklaşık 10 gün öncede lpg taktırdım aracıma. gasitaly marka kit.italyan olup hiç bir sıkıntı çıkarmayan bir kit olduğunu söyledi ustada. birkaç sorum olacak.daha önce açıkçası hiç lpg li araç kullanmadım. 1- depomu fulledim.ve yarısı şehir içi yarısı şehir dışı olarak yaklaşık 275 km gittim.tek ışık yanıyor şu anda lpg göstergesinde . ve maksimum 25-30 km daha gider gibi geliyor bana.yani bir depo ile 300 km. bana açıkçası biraz fazla geldi yakıt.depom 42 lt bu arada.şu an yeni olduğu içinmidir fazla yakması.acaba ilerde bu yakıt düşermi acaba. konuştuğum birkaç arkadaş kışın en soğuk havada bile 23 ila 27 kuruş arası yaktığını söylemişti.uzun yokda sıcak havalarda bu değer 17-18 krş a kadar düşüyor demişti. acaba benim kitimdemi bi sıkıntı var.ayrıca geçen hafta lpg depomu fullediğimde yaklaşık 30-35 liralıkta benzin koydum aracıma .yok bilgisayarında menzil olarak 135 km gösteriyordu o anda.dün bu menzil 70 km yi gösteriyordu.yaklaşık uzun yolda 120 km yok gittim.menzil sıfıra indi.ve sabahta aracımı çalışıtırdığımda menzilde bi değişiklik olmadı.hala sıfır yani.benzin ibreside çeyrekten dibe indi.acaba benim aracımda benzin tüketimide varmı. 2- lpg li mondeo sahipleri ile görüştüğümde performans açısından hiçbirşey hissetmezsin dedi.ustada aynısını söyledi bana.ama bende benzinli gitmesi ile gaz ile gitmesi arasında bariz fark var.benzinde gaza basınca resmen koltuğa yapıştırıyor. ama gazda daha ağır hızlanıyor araba.ayrıca çalışmasındada benzine göre daha hırıltılı.sanki dizel araç gibi bi hırıltı var.bunlar normalmidir acaba.yoksa ilerde düzelirmi. ustada bana 1000 km bi geçsin ondan sonra tekrar araca bakacağız dedi.bağayı bi uzun oldu ama kullanan arkadaşlar beni bilgilendirirse çok sevinirim.

Murat Bey bu benzin göstergesindeki düşüş gerçek bir düşüş olmaması lazım 10-20 liralık benzin aldığınızda yani benzindeki seviye yeniden yükseldiğinde aracınız depodaki benzini yeniden belirleyip size olması gerçek miktarı verecektir. Araç gazda giderken de kendini benzinde gidiyor sandığı için böyle bir ölçüm hatası yapıyor diye anlatılmıştı bana da.

Yorum bağlantısı
Murat Akalın

DEPOMA İLK BAŞLARDA 20-25 liralık lpg alıyordum. fulledim 110 km sonra tekrar fulledim 33 lira aldı(14,35 litre).km de 30 kuruş gibi bi yakıt. bu 110 km ninde 85-90 ı uzun yolda. ustaya söylediğimde depo yeni olduğu için basınç farkeder.sana gerçek değeri göstermez dedi. komple bitir ondan sonra tekrar fulle dedi.bende komple tekrar fulledim.şimdide lpg göstergesinde son ışık yanıp sönüyor.heralde yakın zamanda bitecek.benimde tahminim 25-30 km gider gibi. lpg mi fullediğimde benzinde aldım.çeyrek depo benzin vardı ozaman. şu an ise benzin göstergesi dibe indi.benzin ışığıda yanıyor.ustada sürekli en az çeyrek depo benzin olsun demişti bana.ama bi depo lpg bitirene kadar çeyrek depoda benzin tüketti sanki araç.

performans açısındanda bana anlatıldığı gibi değil yani.bana söylenen lpg ile benzin olduğunu ne çekişte ne seste anlamazsın dediler.ama bariz olarak benzin ile lpg hem çekişte hem seste anlaşılıyor.ayrıca giderken lpg den benzine nasıl geçiliyor.onu bilmiyorum ben.

ayrıca yol bilgisayarında ortalam tüketim hep 12 litre yi gösteriyor.akşam değerler 11,8 e indi.bunu sıfırlama gibi bi imkan olmuyor heralde.aracı yeni aldığım için birçok şeyini bilmiyorum daha.

Yorum bağlantısı
Murat Akalın

ilk başta aracımda çeyrek depo benzin vardı.1 hafta içinde o çeyrek depo bitti.tekrar çeyrek depo benzim aldım.şu an çeyrek depo benzinim gene var.ama ilk çeyrek depo gitti.heralde araç onu yaktı.yalnız haftada bi çeyrek yakarsa ayda en az yarın depo benzin eder.oda 100-150 lira arası bi benzin maliyetide getirecek bana.nerde kaldı gazın en az %40-%50 lik tasarrufu ?

Yorum bağlantısı
Murat Akalın

arkadaşlar tamamı uzun yol 300 km.36 litre lpg aldı.yani uzun yolda 100 km de 12 litre nerdeyse.aracımın fabrika verisi uzun yolda 6 litre şehir içinde 11,5 litre.bu değerler bana lpg de biraz çok geldi açıkçası.benzinde uzun yolda km de 30 - 35 kuruşl arası yakıyordum.birde aracımda hafta sonu giderken arıza ışığı yandı.forumlarda okuduğum kadarıyla mondeolarda arıza ışığı arızası sürekli olan bi durummuş.lpg yi takan kişide biz o ışığı söndürüyoruz demişti.ama benimkinde acaba lpg denmi yoksa başka bi arızasımı var bilemiyorum.lpg yi takan ustaya aracımı göstereceğim.acaba o ışığın lpg denmi yoksa başka bi arızadanmı olduğunu anlarmı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...