İçeriğe Yönlendir

Konuşan Fiesta

Caner Kardeşseven

Recommended Posts

Caner Kardeşseven
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba

12-13 gün oldu bu fiestayı alalı... Anca anlamaya başladım bunun dilinden.paylaşmak istedim.

Şimdi bu araba diyor ki, Benimle 90 ' ı geçme.

hani devir mevir olur bişey olursa 110a kadar çık ama daha fazla kastırma..

Yok yani motor yemiyor değil, düz de 165 yaptı bıraktım. rampa aşağı ( izmir limontepe) 180 i de geçti..yapmam demiyor.

Ama eğer asılırsan menzilde 600 km falan görüyorsun full depo.

Üzmeden kullanırsan, 900 ü gördüm.

Cebede resmini çektim, bluetoot bulduğumda yüklicem.

Eğer gene efendi kullanırsan km + olası menzil 900 üde geçiyor.

Dururken farlar açık, selektör yaparsan motor titreşiyor.

araç dururken direksiyon çevirirsen kasıyor..

Yani diyor ki , benimle oynama, adam gibi binip gideceksen götürüyüm.

Yok öyle oynamalar yapacaksan ben sana göre değilim diyor..

Cüzdanında para varsa, gitmem demiyor, 140 150 gayet normal

Hayatta da mahcup etmiyor valla.. şehir içinde yanına 300- 500 çalan müzikle bi subaru gelmiş, yok pasat gelmiş hiiiiç önemli değil:

sen tak 2. vitese canercim, bak ben ona nasıl takıyorum diyor resmen...

Ufak tefek tıfıl ama kaptı mı kaçıyor valla...

dizel katkısı, enjektör katkısı eksik etmiceksin.

cebine sıgara almasını biliyorsan, izmir akşamlarında denize karşı rakını söylüyorsan arkadaş,buna da eurodizel alacaksın!

Yok öyle kırsal motorinmiş, yavuz abinin yağlı mazotuymuş yok öyle...!

Eskiden 123 kasa mercolar vardı. 240 dizelleri acaip sesli çalışırdı. zaten kara motoru diye adlandırılan mazotlu motorları vardır.. Bu bizim 2006 fiesta hemen hemen aynı desibellerde ses üretiyor.

Bundan rahatsız olmayacaksın. Ben,şahsen, kendi namıma(:baby: )hiç rahatsız olmuyorum.

Eve geldiğimde bizim hatunun desibelini duysa fiesta kardeşim, " abi bide forumlarda orda burda bize laf yapıyon gürültülü diye" derdi valla..

dış aynaları , kulakları fil kulağı gibi olup estetikle ufalttırmış mankenlerin yeni kulağı gibi küçük.biraz dikatli olmak lazım.

sabah çalıştırdın mı , beklicen. 2- 3 dakka afyonu patlasın bi..

akşam geldinmi, çakmaklıkdan önce transmiterini vs çıkartacaksın, ışıklarını söndüreceksin. biraz nefeslenmesine izin vereceksin. sonra kapatacaksın kontağı. Yok öle , hadi ben gittim size iyi eğlenceler yoook!

Sabah geldinmi, lastiklerine sağına soluna bakacaksın, aşağısına eğil bak, yağ- su akıtmışmı?

geçen baktım sis farların soketi çamur koruma platiğinin arasından sallanıyor du mesela..

Her sabah aç kaputunnu, turbo hortumlarının sıkılığına bak , çıkan var mı, gevşeyen varmı diye.

suyuna bak eksilmiş mi? daha çalıştırmadan birde yağına bak. olay bitti. bunların yazması yapılmasından uzun sürüyor .

hepsi 5 dakika. hayatta 10 dakkayı bulmaz.

İçine bindiğinde hemen camları aç içerdeki plastik kokusu kanserojen.. hatta arabada sıgara içmek gibi bir bağımlılığın varsa nikotine, tavsiyem akşamdan içeriye biraz parfüm falan sıkmak. sabaha leş gibi kokmasın..

yani şimdi sen sevgilinle buluşmaya giderken dişini fırçalıyorsun ya nefesin kokmasın diye, bi nevi onun gibi bişey..

Ha unuttum, akünün ışığı yeşil olacak...

( Bu yazdıklarım sadece ben ve benim gibi yeni heveslilere, amatörleredir.Bu forumdaki abilere, profesyonellere , usta kullanıcılara, bakım- servisçilere değildir zinhar..kendimce , keyfimce yazıyorum .)

Direksiyonu aniden çevirmeyin.hemen tepki veriyor.hemde bütün olarak.Komple araba.. 2300-2500 civarında bir devirde kullanın. 3000 i geçmeyin. üzülüyor bağırıyor.

Dizel araba, "Güç" arabasıdır. Güçlüdür! yani sürat arabası değildir. Sürat yapmanız için değildir. marka model fark etmez.

Süratli giden dizelde vardır. ( not: 24 saatlik le mans yarışını bir dizel araba kazanmıştır ).

Ama esas itibariyle sürat için dizayn edilmemiştir.

Belki benzinliler vs olabilir ama bu "güç- tork " ile ilgili bi araba.

Fiesta ise bunun şehir içi versiyonu.

Bu arabaya yükü koy gider. usul usul istersen 1000 km git gider. ama öyle sürat yapayım ,devir atayım falan dersen, valla pis üzer seni.. Dizelin masrafı da "güçtür" çünkü :D

Pratik ..Ama az yakmıyor. Çok da yakmıyor, Hakkını yemeyelim.

daha az yakanı istiyorsan tonla marka model var. ona gideceksin.

Ama sen efendi lursan fiestada efendi olur.

Bak mesela benimkinin herbişeyi leş gibiyken: yakıt hava filtresi,ıvır zıvır .. km 22 kuruşlarda yakıyordu.

Dün aydın nazilliye gittim izmirden. gidiş geliş 400 km yaklaşık. birazda dolaştım oaralarda 500 kmye yaklaştım.

İnsan gibi kullandım. Km 15.63 kuruş yaktı tabii fltrelerde değşiti yağ filtreside yakıtta hava filtresi de. mazot katkıları enjektör katkılar , 90 ı pek nadir geçtim. Herkes beni solladı, gurur yapmadım : "hiyeeyt ulen bana haa " demedim.

Daha az gittim pompacıya :D

Arka cam fazla küçük dikkat et.

Üstelik arka camı sakın fazla koyu cam filmi yapma.

arka camlarda ufak.

fazla ufak... O yüzen sağ sol yaparken aynalardan başka camlardan da bakmanı tavsiye derim.

Korkaklar uzun yaşar.

Çoluk Çocuğunun hatırına, varsın korkak desinler sana: Sen hızlı gitme- yarış yapma.

Ama merak da etme: bindiğin araba FORD !

Sağlam.

Basarsan,gider !

Bil bunu. Gerisi zıvırtı...

Herkese sevgiler saygılar.

( benim yazdığı ile üstatların yazdıkları arasında bir çelişki varsa, beni boş verin: üstatlar haklıdır.)

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Herkes beni solladı, gurur yapmadım : "hiyeeyt ulen bana haa " demedim.

Daha az gittim pompacıya :)

Çoluk Çocuğunun hatırına, varsın korkak desinler sana: Sen hızlı gitme- yarış yapma.

Duyguları roman havasında yazmanız çok güzel olmuş. :good1:

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

Sağolasın Servet abim, Allah uzun ömürler versin :)

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Elinize sağlık pek güzel olmuş. :)

Çok teşekkür ederim , çok memnun oldum :good1:

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Betimlemeler harika, tespitler doğru, öneri ve tavsiyeler dikkate alınmalı. Elinize sağlık. Deneyimlerinizin, akıcı bir dille tecellisi, keyif verici olmuş.

Saygılarımla.

tarihinde Evren ?skent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Betimlemeler harika, tespitler doğru, öneri ve tavsiyeler dikkate alınmalı. Elinize sağlık. Deneyimlerinizin, akıcı bir dille tecellisi, keyif verici olmuş.

Saygılarımla.

Evren Bey abim,

Ne güzel bir teşekkür iletisi aldım senden? Çok teşekkür ederim !

Okudukça zevk aldım valla :) keşke benim Fiesta'da böyle konuşsaydı..

Çok çok teşekkür ederim. :good1:

Cem Yılmaz diyor ya, birisi İstanbul'a bakar,şiir yazar, boğazın gerdanına..

diğeride aynı yerden bakar İstanbul'a ve " ulen seni yenecem, sen mi ben mi?" der.. diyor.

Sen zevk alarak okuduysan, bu senin güzelliğinden. Yazımdan değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Caner Bey elinize sağlık. keyifle okudum.. Güzel konuşmuş sizin makine..

Okudukça zevk aldım valla :good1: keşke benim Fiesta'da böyle konuşsaydı..

Seninki konuşmaktan bile acizdi be :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Caner beyden gelecek konuların formatı aşağı yukarı belli oldu. :)

Yönetim alın size dergide yazacak birisi daha...kaçırmayın

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Caner beyden gelecek konuların formatı aşağı yukarı belli oldu. :rolleyes:

Yönetim alın size dergide yazacak birisi daha...kaçırmayın

Teşekkür ederim!

Dergi olduğunu bilmiyordum. Ama o değerde beğenmenize çok ama çok sevindim !

işiniz gücünüz rast gide !

Caner Kardeşseven

güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

teşekkür ederim !

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

Teşekkür ederim güzel kardeşim benim , hayatında hep resmindeki gibi güleç olsun

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Teşekkür ederim Akan kardeşim

Güzel olmuş gerçekten ellerinize ve ağzınıza sağlık... :rolleyes:

Erkan kardeşime teşekkür ederim !

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Şiir gibi yazı, şair gibisi fazla bir adam... Caner Bey elinize, yüreğinize sağlık keyifle okudum. :lol2:

tarihinde Osman Y tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik adamım, edebiyatım da sıfırdı, bence bu fiesta biraz serzenişte bulunuyor, lastiklerimi değiş, güzel de bir bakım yaptır diyor.

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven
Teknik adamım, edebiyatım da sıfırdı, bence bu fiesta biraz serzenişte bulunuyor, lastiklerimi değiş, güzel de bir bakım yaptır diyor.

bana da öyle geliyor , dur bakalım ..:lol2:

Şiir gibi yazı, şair gibisi fazla bir adam... Caner Bey elinize, yüreğinize sağlık keyifle okudum. :)

Estağfurullah. Beğendiğinize sevindim :good1:

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Bu arabayı sevmek için dilinden anlamak gerekir , siz işi çözmüşsünüz. :D

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

:s Yaptığınızın manyaklıkla değil, normal bir davranış olduğunu ispatlayabilirim !

Kısa keseyim : Tasavvuf da, bilinen bir hürmet kuralı vardır:

"Hizmet edene Hürmet edilir"

Otomobil size hizmet ediyorsa, sizin de ona saygılı olmanız gerekiyor.

Hatta mevleviler ellerine aldıkları cisimleri öperler ( bardak çatal vs..)

Çünkü konuşamasalar da cisimlerin dili olduğuna ve her birinin kendi dilince konuştuğuna inanırlar.

Paganizm de de yaygın inanıştır.

Dolayısıyla sizin pardon demeniz, sizin kibarlığınızdandır.

Manyak olan, bile bile kasise girendir ;)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İzmir gibi güzel bir şehirde fiesta böyle sürülür, sakin sakin , keyif ala ala, etrafı seyrede seyrede. :nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Dilinden anlarsan gayet güzeldir, dizel kullanmak zaten maharet gerektirir, ayrıca içi plastik kokar kansorejendir mi? Sizinki eski kasa demekki, makyajda sonra plastik kokusu kalmadı Allaha şükür.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...